CBA ujawnia ustawiony przetarg na 20 mln zł. Chodzi o sprzęt meteo dla 7 polskich lotnisk

02.03.2016 10:49
CBA

CBA (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. Chodzi o zakup przez IMGW systemów pomiarów meteorologicznych
2. Sprawa dotyczy 7 polskich lotnisk, a wartość zamówienia to 20 mln zł
3. Dwie osoby usłyszały już zarzuty

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wrocławscy funkcjonariusze CBA ujawnili nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS (Automated Weather Observation System) na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku - podaje CBA w komunikacie.

Systemy te służą osłonie meteorologicznej lotnisk - do bieżącego podawania informacji o pogodzie, widzialności, podstawie chmur, które są niezbędne do oceny przez pilotów możliwości wykonania podejścia do lądowania.

Cała dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano zamówienie, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców. Zarzuty zmowy przetargowej usłyszał Przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. zastępca dyrektora IMGW.

Śledztwo "rozwojowe"

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Prokuratur zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych dr Rafała B.

Śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone jest powiększenie listy zarzutów i kolejni podejrzani.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (190)
Zaloguj się
 • mickiewicz.a

  Oceniono 71 razy 59

  A czy zmiana przez MSZ zasad konkursu na promowanie Polski za granicą, na takie by Lux Veritatis wygrała, też będzie ścigane przez CBA? W sumie po "ustawce" LV Tadeusza dostało 200k.

 • calmy

  Oceniono 68 razy 44

  "Cała dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano zamówienie, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców. "

  Dopasowali warunki przetargu do tego co było im potrzebne i co chcieli kupić?
  Raczej powszechna praktyka, niestety.

  Coś mi się wydaje, że przez następne cztery lata NIKT nie odważy się ogłosić jakiegokolwiek przetargu. Będzie jak w 2005-2007 gdy wybudowano 6 km autostrad na które przetargi rozpisała poprzedna ekipa.

 • pinocchio

  Oceniono 60 razy 38

  Po co aparatura pomiarowo-meteorologiczna przecież działacze PiS wiedzą lepiej kiedy należy lądować.
  Takiego zjawiska jak mgła nad lotniskiem w przyrodzie nie ma, ono występuje tylko gdy "ruscy" włączą rozpylacze.
  Antoni Macierewicz może to wszystkim głupim meteorologom udowodnić testem parówkowym z puszką aluminiową.

 • mordimer_56

  Oceniono 36 razy 26

  "środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych" - do prawdy silne dowody musi mieć prokurator, skoro stosuje "tak drastyczne" środki zapobiegawcze... ciekawi mnie efekt końcowy tych fajerwerków wykrywalności!

 • kuba_wu

  Oceniono 31 razy 25

  Widać słabo napisali SIWZ, w zbyt oczywisty sposób pod wybraną firmę i jej produkty.
  Czy to była korupcja? Niewykluczone...
  Ale znam też wiele przypadków, gdy dana instytucja, jej specjaliści, po prostu chcą kupić określony sprzęt, bo jest dobry, wiarygodny, trwały, wygodny itd. W normalnej prywatnej firmie po prostu bu to kupiono, i już. Ale jednostkom państwowym ustawa każe robić przetargi, w których, ze względu na cenę, musiałoby wygrać np. jakieś chińskie barachło, "dobre" tylko na papierze. Więc się struga SIWZ tak, aby jednak kupić to, co się chce. Tylko trzeba umieć robić to tak aby się w sposób oczywisty nie podkładać. Najprościej poprosić o SIWZ... samą zainteresowaną firmę - oni mają takie gotowce, że mucha nie siada. Panowie z IMGW chyba jednak napisali sami...

 • saammm

  Oceniono 31 razy 21

  CBA jest zdania że powinni kupić najtańszy zestaw, taki jaki był w Smoleńsku. Przecież gdyby nie wybuch, udałoby się wylądować !!! CBA powinno sprawdzić jak Rosja wygrała przetarg na zwiększone dostawy ropy dla ORLENU podpisane ostatnio przez Jasińskiego. Tego samego który w 2006 roku podpisał kontrakt gazowy w myśl którego zamówiliśmy ilości wielokrotnie przekraczające nasze potrzeby, po najwyższych wśród wszystkich odbiorców, znacznie wygórowanych cenach, w ogromnych, znacznie przewyższających nasze potrzeby ilościach, za który musieliśmy płacić czy odbierzemy, czy nie. Za każdym razem Jasiński robi dobrze Rosji kosztem Polski. Przypadkiem?

 • mikkeyski

  Oceniono 33 razy 19

  jeśli te zarzutu są tak samo prawdziwe jak te wobec dotychczasowych zarządców stadnin, to szczerze gratuluję....

 • mao111

  Oceniono 28 razy 14

  Czy również ujawni 20 mln dla ojczulka?

 • liczygrosz

  Oceniono 27 razy 13

  Skandal, wszyscy przecież wiedzą, że najlepszą ofertę przedstawiłby dyrektor Rydzyk. Mam nadzieję, że po unieważnieniu tego przetargu, to właśnie on zajmie się tymi systemami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX