Ten oscarowy film jest o pedofilii w Kościele. A teraz zobacz, jak opisał go Teleexpress

02.03.2016 09:20
Teleexpress o

Teleexpress o "Spotlight" (TVP/Spotlight)

Teleexpress wyemitował materiał o ceremonii wręczenia Oscarów. A tam zwycięski "Spotlight" jako "film o aferze pedofilskiej w Bostonie". I ani słowa o Kościele Katolickim.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Popołudniowy serwis informacyjny TVP - Teleexpress - wyemitował w poniedziałek materiał poświęcony ceremonii wręczenia Oscarów. W relacji Katarzyny Piwońskiej pojawia się informacja, że w kategorii "najlepszy film" statuetkę otrzymał "Spotlight". Obraz traktuje o przestępczości seksualnej księży rzymskokatolickich, ale Teleexpress przemilczał ten drobny szczegół. W opisie nie ma ani słowa o Kościele Katolickim.

Amerykańska produkcja została za to przedstawiona jako film o... aferze pedofilskiej w Bostonie. O sprawie jako pierwszy napisał jeden z twitterowych komentatorów. Informacja pojawiła się również w serwisie Natemat.pl.

Polska prawica zbulwersowana, a Watykan zachęca do seansów

Decyzja jest to o tyle zaskakująca, że "Spotlight" miał już polską premierę na początku lutego i został pozytywnie przyjęty przez rodzimą publiczność. Film spotkał się także z dużym zainteresowaniem mediów, bo sam traktuje o dziennikarskim śledztwie gazety "Boston Globe". W "Spotlight" sprawa tuszowania seksualnej przestępczości wśród księży została jednak potraktowana jako problem całego Kościoła, nie wyłącznie Bostonu, a na końcu filmu wymienione zostały afery pedofilskie w innych częściach świata.

Niektórym prawicowym komentatorom decyzja Amerykańskiej Akademii Filmowej nie przypadła jednak do gustu. Łukasz Warzecha, publicysta "wSieci", ironizował na temat "Spotlight" na Twitterze, a portal Pch24.pl napisał, że film "wpisuje się lewacką retorykę deprecjonującą Kościół".

Co ciekawe, inne zdanie ma bostoński kardynał O'Malley, który polecił film wiernym. Do seansu zachęcał także watykański dziennik "L'Osservatore Romano".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (595)
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 274 razy 268

  No, ale co tam "L'Osservatore Romano", co tam kard. O'Malley (nota bene jeden z głównych kandydatów na papieża w czasie ostatniego konklawe) - przecie redaktor Warzecha wie lepiej…

 • fakiba

  Oceniono 264 razy 250

  Widzę lud moherowy zachęcony taką informacją poleci do kin żeby potępiać zboczeńców , a potem ich wielkie zaskoczenie że to chodzi o ich pastuchów

 • calmy

  Oceniono 232 razy 222

  To Warzecha i Terlikowski ustalają w kościele dogmaty wiary, a nie jacyś tam lewaccy kardynałowie lub wybrani przez przypadek papieże.
  Ale czego można się spodziewać po wielbicielach partii, która wie lepiej na czym polega demokracja i państwo prawa niż reszta cywilizowanego świata. jest oczywiste, że w przeciwieństwie do Jarosława świat może się mylić.

  Oni już tak mają.

 • fakiba

  Oceniono 174 razy 160

  Nie powiedzieli że to film o klechach pedofilach , bo zaraz z kurii i od Rydzyka poszłyby protesty , że to brutalny atak na kościół i poniżanie księży

 • jerpis

  Oceniono 159 razy 155

  Warzecha i inni szerokimi garściami czerpią z dorobku komunistycznej propagandy! Tylko że teraz, panie Warzecha, nie jesteśmy już za żelazna kurtyną i robienie z obywateli głupków to w istocie robienie głupka z samego siebie!

 • yeah_bunny

  Oceniono 142 razy 132

  sami sobie strzelaja w kolano.
  każdą reżimową wladze predzej czy pozniej gubi nadgorliwosc w szerzeniu propagandy.
  Ciekawe ile hajsu dostanie dzisiaj Tadek?

 • zabobonny.bokononista

  Oceniono 134 razy 130

  Film jest o dzieciach z trudnych domów, które lgnęły i wciągały drugiego człowieka. Wciągnięci ludzie musieli przez to często zmieniać miejsce pracy. Początkowo sprawa dotyczy kilkunastu wciągniętych, dochodzi do kilkuset, co stanowi około 20% pracujących. W filmie pada też złowroga sugestia, że problem zmiany miejsca pracy może być uniwersalny.

 • fakiba

  Oceniono 121 razy 113

  Dziwne że w ogóle wspomnieli o tym filmie , przecież podczas "dobrej zmiany" i panowania Kurskiego w tvpis , złego słowa na arcy głąbów powiedzieć a i o sukcesach klechów też niechętnie mówią , nawet słowem słowem się nie zająknęli , że Rydzyk w nagrodę za "promocję" Polski na świecie 200 tysiaków przytulił

 • plastikpiokio

  Oceniono 116 razy 108

  noooooo widac wyraznie że teleexpres też się ZESZMACIŁ.---padł na was cien ku...kiego???i pobledliscie ze strachu????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje