Ten oscarowy film jest o pedofilii w Kościele. A teraz zobacz, jak opisał go Teleexpress

Teleexpress wyemitował materiał o ceremonii wręczenia Oscarów. A tam zwycięski "Spotlight" jako "film o aferze pedofilskiej w Bostonie". I ani słowa o Kościele Katolickim.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Popołudniowy serwis informacyjny TVP - Teleexpress - wyemitował w poniedziałek materiał poświęcony ceremonii wręczenia Oscarów. W relacji Katarzyny Piwońskiej pojawia się informacja, że w kategorii "najlepszy film" statuetkę otrzymał "Spotlight". Obraz traktuje o przestępczości seksualnej księży rzymskokatolickich, ale Teleexpress przemilczał ten drobny szczegół. W opisie nie ma ani słowa o Kościele Katolickim.

Amerykańska produkcja została za to przedstawiona jako film o... aferze pedofilskiej w Bostonie. O sprawie jako pierwszy napisał jeden z twitterowych komentatorów. Informacja pojawiła się również w serwisie Natemat.pl.

Polska prawica zbulwersowana, a Watykan zachęca do seansów

Decyzja jest to o tyle zaskakująca, że "Spotlight" miał już polską premierę na początku lutego i został pozytywnie przyjęty przez rodzimą publiczność. Film spotkał się także z dużym zainteresowaniem mediów, bo sam traktuje o dziennikarskim śledztwie gazety "Boston Globe". W "Spotlight" sprawa tuszowania seksualnej przestępczości wśród księży została jednak potraktowana jako problem całego Kościoła, nie wyłącznie Bostonu, a na końcu filmu wymienione zostały afery pedofilskie w innych częściach świata.

Niektórym prawicowym komentatorom decyzja Amerykańskiej Akademii Filmowej nie przypadła jednak do gustu. Łukasz Warzecha, publicysta "wSieci", ironizował na temat "Spotlight" na Twitterze, a portal Pch24.pl napisał, że film "wpisuje się lewacką retorykę deprecjonującą Kościół".

Co ciekawe, inne zdanie ma bostoński kardynał O'Malley, który polecił film wiernym. Do seansu zachęcał także watykański dziennik "L'Osservatore Romano".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (595)
Ten oscarowy film jest o pedofilii w Kościele. A teraz zobacz, jak opisał go Teleexpress
Zaloguj się
 • dokowski

  0

  Takie sprostytuowanie TVP jest zgodne z wolą narodu. Ludzie głosowali na PiS, bo pamiętali IV RP i chcą nadal mieć II PRL. Telewizja Publiczna taka właśnie być powinna zdaniem socjalistów - oficjalną Telewizją Rządową. Dla socjalistów to oczywiste, że rząd musi mieć jakiś swój kanał do komunikowania się z narodem. Naturalnie więc używają kanału, którego rząd jest pracodawcą. Komu się taka władza nie podoba, niech wyjeżdża na Zachód służyć burżuazji. Prawdziwi polscy socjalistyczni patrioci wolą służyć władzy.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 1 raz -1

  ojoj obrońcy wolnych mediów się znaleźli... xD
  Ten artykuł ma trochę racji, zgadzam się z tym sprawdziłem nawet linki jakie zostały podane, żeby nie być gołosłownym i powiem tylko, że śmieszy mnie ta wasza "wojna" o czytelników. Zamiast być dziennikarzem z prawdziwego zdarzenia, który mówi jak jest, zamieniacie się w hipokrytów szkalujących inne media, tymczasem robicie to samo. Dlaczego to samo? A proszę fragment (poza fragmentem ukazanym przez Was) "w narracji nie została przedstawiona długa i wytrwała walka, jaką podjął Joseph Ratzinger, gdy był prefektem Kongregacji Nauki Wiary, i prowadził jako papież, z pedofilią w Kościele. Jednak w filmie nie da się powiedzieć wszystkiego, a trudności, jakie napotykał Ratzinger"
  Stąd wniosek, iż dziennikarze poszczególnych gazet, które zostały, które zostały wymienione po prostu przedstawili swoje zdanie, najprawdopodobniej nie zaglądając na stronę watykańskiej gazety.
  Śmieszy mnie ta postawa, jak i śmieszy mnie ten nagłówek i ton tego artykułu, dlaczego na wstępie powiedziałem: "obrońcy wolnych mediów się znaleźli" ano dlatego, że przed tymi "wielkimi" reformami w TVP było dokładnie tak samo a nawet pozwolę sobie stwierdzić, iż zdarzało się to częściej i na ZNACZNIE większą skalę (mówię tu oczywiście o manipulacji czy przekłamaniu) a wtedy jakoś nie krzyczeliście o ściemie ze strony telewizji i nie robiliście takiego oburzenia z tak NAPRAWDĘ błahej sprawy - tutaj portal gazeta.pl nie jest nic lepsza od bieżącej TVP

  Na zakończenie dziennikarzom i szefowi tej "gazety" polecałbym walkę o czytelników na zasadach bardziej gentlemańskich i z doświadczenia z wami wiem, że jeśli media podają informacje obiektywnie i nie próbują narzucać w ŻADEN sposób swojego zdania (kurczę, tylko wtedy pozwalacie ludziom myśleć; a przecież nie o to tu chodzi...) to znacznie szybciej i lepiej pozyskają - oczywiście bardziej wartościowych - czytelników.
  A czytelnikom i komentatorom poniżej polecam zapoznać się właśnie z takimi stronami jakie zostały podane ładnie powyżej - i nie dlatego, że jestem "skrajną prawicą" (uwielbiam to prześmieszne określenie xD) "narodowcem" czy "katolem", ale dlatego, żeby zapoznać się z dwiema opiniami i w ten sposób dowiedzieć się prawdy. Wiem, to jest pracochłonne, ale człowiek, który chce myśleć samodzielnie, jest zmuszony do czegoś takiego do puki ktoś z kasą nie pójdzie po rozum do głowy i nie stworzy naprawdę wolnych niezależnych i OBIEKTYWNYCH mediów.
  Czołem ;)

 • wilenski11

  Oceniono 2 razy -2

  a dlaczego gazeta nie opisywała filmu Wilk z Wall Street jako filmu o żydowskim złodzieju i oszuście ?

 • duchswiety124

  Oceniono 1 raz 1

  swoją drogą to szkoda, że jakiś pasterz KK nie zasunął Warzesze czy Terlikowskiemu w ich młodości swojej laski. Teraz na pewno inaczej by śpiewali

 • Jacek Kotowski

  Oceniono 2 razy -2

  Jeżeli dotyczy to księży katolickich to jest to pedofilia. Jeśli zaś naszych to jest to wtedy efebofilia, hebefilia i generalnie jest to zdrowe, naturalne.
  Teraz telewizja jest do bani. A wcześniej była super najlepsza na świecie.

  Do zrozumienia Waszego przypadku przyda się znajomość twórczości G.Orwella i E.Aronsona.

 • red.kris

  Oceniono 4 razy 4

  owszem, fekalia można zakryć dywanikiem, z higieną nie ma to nic wspólnego ;))

 • mario_radyja

  Oceniono 4 razy 2

  bezwstydny atak na Kosciol! ekskomunikowac tych, ktorzy pojda go ogladac! a kysz !

 • barakuda62

  Oceniono 4 razy 4

  No nie wiedziałem o tym "przedstawieniu" bo po Wiadomościach i Teleexpres poszedł w odstawkę,cóż ja jestem tylko zwyczajny gorszy sort

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX