Superwtorek: Trump idzie jak burza, Clinton umacnia się na pozycji liderki Demokratów

02.03.2016 06:37
Donald Trump i Hillary Clinton

Donald Trump i Hillary Clinton (REUTERS/REUTERS)

1. Donald Trump wygrał prawybory GOP w 5 stanach: m.in. Georgii i Alabamie
2. Ultrakonserwatywny senator Ted Cruz zwyciężył zaś w rodzimym Teksasie
3. Clinton umocniła pozycję faworytki do nominacji Demokratów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Donald Trump zdecydowanie wygrał wtorkowe prawybory (tzw. Superwtorek) Republikanów w Georgii, Alabamie, Tennessee, Massachusetts, Wirginii i Vermont, pokonując tym samym pozostałych czterech pretendentów GOP do Białego Domu.

Co istotne, z Georgii pochodzić będzie aż 76 delegatów na lipcową konwencję GOP, która ostatecznie nominuje kandydata partii w listopadowych wyborach bprezydenckich, natomiast z Alabamy 50, z Tennessee 58 a z Massachusetts 42.

Zwyciężając w tych stanach Trump - ku przerażeniu waszyngtońskich elit GOP - umacnia swą pozycję zdecydowanego faworyta w wyścigu o nominację GOP. Jego wyborcy to głównie osoby białe i słabo wykształcone, których standard życia pogorszył się w ostatnich latach.

Cruz wygrywa w Teksasie i niespodziewanie w Oklahomie

Z kolei ultrakonserwatywny senator Ted Cruz wygrał prawybory GOP w rodzimym Teksasie. Jest to największy z 12 stanów głosujących we wtorkowych prawyborach, z które pochodzić będzie aż 155 delegatów na lipcową konwencję Partii Republikańskiej.

Ale poza Teksasem, Cruz wygrał także w Oklahomie (choć sondaże zapowiadały tu zwycięstwo Trumpa) skąd pochodzić będzie 43 delegatów na konwencję GOP. To w sumie trzecie zwycięstwo Cruza od początku prawyborów (na początku wygrał także w stanie Iowa), które umacnia jego pozycje w staraniach, by być postrzeganym jako jedyna alternatywa dla kontrowersyjnego Trumpa.

- Dziś ta kampania weszło w nową fazę. Zaczęliśmy z 17 kandydatami. Dziś przyszedł czas na decyzje i wybory. Tak długo jak pole jest podzielone, nominacja Trumpa jest bardziej prawdopodobna i będzie to katastrofa dla GOP i narodu. (...) Moja kampania jest jedyną, która może i pokona Donalda Trumpa - powiedział Cruz w przemówieniu wygłoszonym w rodzinnym Teksasie.

Cruz podkreślił, że jak dotychczas tylko jemu udało się trzykrotnie pokonać Trumpa w prawyborach i zwrócił się do trzech innych pretendentów GOP do fotela prezydenta USA, by wycofali się z wyścigu i przyłączyli do jego kampanii.

Cruz kontra Trump

Perspektywa zdobycia nominacji prezydenckiej GOP przez Trumpa budzi coraz większą frustrację establishmentu i donatorów partii, bo może oznaczać nie tylko porażkę w walce o Białym Dom, ale też to, że w jesiennych wyborach Republikanie stracą kontrolę na Senatem USA. Trump prowokuje bowiem tak negatywne opinie, że analitycy spodziewają się wielkiej mobilizacji wyborców Partii Demokratycznej przeciwko niemu.

Ale Cruz, który cieszy się popularnością głównie bardzo religijnych, konserwatywnych ewangelików też nie jest ulubieńcem republikańskich elit. Ten 45-letni senator, tak jak Trump, prezentuje się jako

kandydat "antyestablishmentowy". Choć jest senatorem USA zaledwie pierwszą kadencję to już zasłynął jako jeden z najbardziej bezkompromisowych polityków.

Clinton umacnia pozycję faworytki do nominacji Demokratów

Telewizja CNN przewiduje, że w prawyborach Demokratów b.sekretarz stanu Hillary Clinton wygrała już w sześciu stanach: Wirginii, Georgii, Tennessee, Alabamie, Arkansas i Teksas pokonując senatora z Vermont Berniem Sandersem.

- Będę walczyć o każdy głos. Ten kraj należy do nas wszystkich, nie tylko do tych na szczycie - mówiła Clinton w zwycięskiej mowie, wygłoszonej na wiecu na Florydzie. - Stawka wyborów nigdy nie była wyższa, a retoryka jaką słyszymy po drugiej stronie (czyli u kandydatów Partii Republikańskiej - przyp. red.) nigdy nie była niższa - dodała. - Republikanie próbują nas podzielić, ale się nie damy - krzyczała.

Zgodnie z przewidywaniami Clinton zdecydowanie pokonała Sandersa w stanach południowych, ze znacznym odsetkiem wyborców z mniejszości, zwłaszcza afroamerykańskiej, który masowo poparł ją już w poprzednich prawyborach. W stanach Vermont i Oklahoma, gdzie wygrał Sanders, dominuje elektorat biały i bardziej lewicowy, wśród którego senator cieszy się największą popularnością.A TERAZ ZOBACZ: Czy PiS wywiązał się z obietnic wyborczych? Sprawdziliśmy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (94)
Zaloguj się
 • galik79

  Oceniono 38 razy 14

  Zwolennikom Clinton pragnę tylko przypomnieć, że ta kobieta jest pośrednio odpowiedzialna za to, jak dzisiaj wygląda Libia.

 • vontomke

  Oceniono 46 razy 8

  Amerykanie jeszcze nie wiedzą ale chcą wybrać pisowca do władzy. Ten świat zmierza ku katastrofie.

 • mr.knox

  Oceniono 7 razy 7

  Poprawcie swoje doniesienia. Trump wygral w siedmiu stanach a nie w pieciu.

 • game_off

  Oceniono 43 razy 7

  Co tam że świr ośmieszy, osłabi i zradykalizuje USA, destabilzując tym samym sytuację na świecie. Ważnie że nie będzie imigrantów porywających i zjadających nasze dzieci. Czyż to nie piękne, że spora część Amerykanów myśli dziś jak Wolaczki?

 • kochamgw13

  Oceniono 30 razy 6

  Powodzenia Panie Trump

 • popierwsze

  Oceniono 6 razy 4

  Najbardzie wygranej Trumpa boją się różne styropianowe wyprzedawczyki i sługusy amerykańskie. DLACZEGO ???

 • adin_null_adin

  Oceniono 12 razy 4

  USA realizuje swój mit zaklęty w kobietę na Liberty Island. Chwilę później zacznie się sypać i to nie potrwa 100 lat lecz chwilę, bo nie ma nowego mitu. Dlatego lepiej by wygrał jednak Trump.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje