Biało-czerwona flaga na stałe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie

01.03.2016 22:46
Dzień pamięci

Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych" (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

1. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza podniesiono biało-czerwoną flagę
2. Od tej chwili będzie ona umieszczona w tym miejscu na stałe

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podniesienie flagi odbyło się przy dźwiękach hymnu narodowego, na początku uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MON Antoni Macierewicz, generalicja i kombatanci. Byli też harcerze i rekonstruktorzy.

Na pl. Piłsudskiego odbył się też Apel Pamięci, a na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostały złożone wieńce. Po uroczystości pododdziały przemaszerowały do archikatedry św. Jana na Starym Mieście, gdzie odprawiono mszę św. w intencji wszystkich poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Wcześniej, po godz. 20 prezydent Duda z małżonką, a także premier Beata Szydło przy Reducie Banku Polskiego oddali hołd Żołnierzom Wyklętym.

Flaga na stałe na pl. Piłsudskiego

Podniesioną na pl. Piłsudskiego flagą opiekować się będzie Dowództwo Garnizonu Warszawa, odpowiedzialne m.in. za zabezpieczenie ceremonialne świąt państwowych. W przeddzień najważniejszych uroczystości na pl. Piłsudskiego flaga będzie zdejmowana, aby na drugi dzień, podczas obchodów, poczet flagowy podniósł ją ponownie.

DGW przygotowało kilka egzemplarzy na wymianę, wszystkie o wymiarach zgodnych z normą dla flagi narodowej, z zachowaniem proporcji 5 do 8 - dłuższy bok będzie miał 240 centymetrów, a krótszy 150. Wykonano je ze specjalnie impregnowanej tkaniny, aby zwiększyć ich odporność na warunki atmosferyczne

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 14 razy 12

  Krzyż, symbol watykańskiego panowania nad Polandią jest na tym placu już od dawna, teraz dopiero przyszedł czas na symbol kraju nad którym władzę mają watykańczycy przy czynnym wsparciu różnej maści miejscowych kolaborantów.

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 5

  "Byli też harcerze i rekonstruktorzy."
  ===========================
  Czy ci "rekonstrultorzy" rekonstruowalo akcje "żołnierzy wyklętych" polegające na bestialskim mordowaniu nieposłuśznej ludności cywilnej? A może "lekcję tańca" dla geodety parcelującego "pańskie" grunty?
  PS. "Lekcja tańca" w tym wydaniu to strzelanie pod nogi "ucznia".

 • paprotka70

  Oceniono 13 razy 3

  Przeczytawszy że "została tu umieszczona na stałe" przypomniałem sobie ten fragment ze "Szwejka" o portrecie Najjaśniejszego Pana, muchach i piwnicy.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 2 razy 2

  a prezydent Komorowski który wymyślił to święto, był na uroczystości?

 • junge70

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe kiedy uczcza pamiec tych wszystkich pomordowanych, przez tych ,,wykletych""?

 • zemstaza158cm

  Oceniono 16 razy 2

  Ciekawe kiedy uczestnicy miesięcznic zyskają swoje patriotyczne święto i jak ten dzień nazwą - Dzień Patriotów Spiżowych ?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 1 raz 1

  podobno ma się pojawić inna nowa, świecka tradycja: na stałe ma być powieszony portret "prezydenta tysiąclecia" przed pałacem, na Krakowskim przedmieściu, a każdego 9tego dnia miesiąca będzie zdejmowany żeby go można było znowu 10tego powiesić... na razie z powodu braku odpowiedniego portretu będzie się wieszać w zastępstwie prezesa

 • zyks

  0

  Żeby móc ja uroczyście podnieść, aby należycie uczcić np. Chomika (w trakcie święta), będą ją najprzód wieczorem ściągać. Orzeszku ! Łby nie od parady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje