Pokazał nam Ziemię obłędnie piękną. Scott Kelly po roku żegna się z kosmosem

Scott Kelly robił przepiękne zdjęcia z kosmosu

Scott Kelly robił przepiękne zdjęcia z kosmosu (SCOTT KELLY/AP; twitter.com/StationCDRKelly)

1. W środę nad ranem na Ziemi wylądował astronauta Scott Kelly
2. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spędził 340 dni
3. Razem z nim powrócił Rosjanin Michaił Kornijenko

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

52-letni amerykański astronauta Scott Kelly pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 340 dni. Dla astronautów NASA to nowy rekord przebywania na orbicie Ziemi.

Razem z Kellym z kosmosu powrócili Rosjanie Michaił Kornijenko oraz Siergiej Wołkow. Kapsuła z nimi wylądowała w środę rano w Kazachstanie.

Fotografie Kelly'ego

W wolnych chwilach robił zdjęcia naszej planety i to głównie z nich jest znany na całym świecie. Wschody słońca, rozgwieżdżone niebo czy dramatyczny widok na huragan obserwowały miliony osób w mediach społecznościowych.

Te widoki to nasza Ziemia. Coś przepięknego! Zobacz galerię zdjęć z kosmosu >>>

Wszystkie fotografie Kelly publikował na swoim Twitterze. Tak wyglądał ostatni zarejestrowany przez niego wschód słońca:- Wow! Naprawdę zamieściłem aż 1000 zdjęć? Chyba rzeczywiście spędziłem tu trochę czasu - napisał kilka godzin przed rozpoczęciem podróży na Ziemię.

Niedługo później oznajmił, że jest już gotowy, żeby wracać:NASA pokaże powrót astronauty na żywo. Możecie śledzić to wydarzenie poniżej. Samo lądowanie w Kazachstanie jest przewidziane na godzinę 5.25 naszego czasu.


Broadcast live streaming video on Ustream

Co Kelly robił w kosmosie?

Scott Kelly był głównodowodzącym stacji, przeprowadzał liczne doświadczenia. Jednak podstawowym celem eksperymentu, w którym wziął udział razem z Rosjaninem Michaiłem Korniyenko (na ISS przebywał on tak samo długo jak Kelly), jest zbadanie psychicznych i fizycznych skutków długiego przebywania w kosmosie: od wpływu izolacji na kondycję psychiczną astronautów, poprzez spadek możliwości umysłowych i ruchowych, po niekorzystne zmiany w mięśniach, kościach czy florze bakteryjnej.

Zagrożeniem są zaburzenia w przepływach płynów, spowodowane brakiem grawitacji. Mogą one prowadzić także do problemów ze wzrokiem, na które uskarżał się Kelly podczas misji.

W ramach eksperymentu astronauci wykonywali różne zadania, weryfikujące swoją sprawność. Na Ziemi zostaną gruntownie przebadani.

Ważne będzie także to, jak szybko zajmie im ponowne przyzwyczajenie się do funkcjonowania w warunkach normalnej grawitacji. Wyzwaniem może początkowo być nawet zwykłe chodzenie.

Interesujących danych może dostarczyć porównanie Scotta z jego bratem bliźniakiem, Markiem, również astronautą, który spędził ten rok na Ziemi.

To także krok w kierunku załogowej misji na Marsa, którą NASA planuje na kolejną dekadę. Przy zastosowaniu dzisiejszych technologii sama podróż w jedną stronę potrwa bowiem przynajmniej 9 miesięcy.

Za czym tęsknił?

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed tygodniem, Scott Kelly stwierdził, że fizycznie czuje się całkiem nieźle i w razie konieczności mógłby spróbować pobić dotychczasowy rekord, ustanowiony przez Walerija Polakowa w latach 1994-1995 i wynoszący 14 miesięcy.

Długi pobyt w kosmosie był jednak sporym wyzwaniem. Kelly opowiadał o samotności, tęsknocie za bliskimi, sztucznym środowisku stacji kosmicznej. - Nie można wyjść na zewnątrz, poczuć słońca na twarzy. Nigdy nie czujesz chłodnej bryzy. Jest zawsze tak samo - opisywał.

Pomimo ciągłego rozwoju technologii, warunki życia na stacji pozostają spartańskie, szczególnie jeżeli chodzi o higienę: wśród pierwszych rzeczy, jakie astronauta chce zrobić po powrocie do domu, jest skok do basenu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Zorza polarna Wspaniała zorza polarna widziana z orbity. Astronauta nakręcił piękny film [WIDEO]
 • Logarytmiczna mapa obserwowalnego wszechświata Tak wygląda cały widzialny wszechświat - na jednym zdjęciu
 • Eksperyment na stacji kosmicznej nagrany w jakości 4K Musująca tabletka w wodzie... w stanie nieważkości. Zobacz nagranie ze stacji kosmicznej
Komentarze (23)
Pokazał nam Ziemię obłędnie piękną. Scott Kelly po roku żegna się z kosmosem
Zaloguj się
 • monkaliza

  Oceniono 3 razy 3

  "Zagrożeniem są zaburzenia w przepływach płynów, spowodowane brakiem grawitacji." Autor słyszał o podstawowej fizyce? Na stacji umieszczonej na niskiej orbicie okołoziemskiej siła grawitacji jest jedynie o ułamek mniejsza niż na powierzchni ziemii. Grawitacja jest jednak równoważona siłą odśrodkową krążącej z ogromną prędkością stacji. Zrównoważenie tych sił daje stan nieważkości i to on jest przyczyną problemów zdrowotnych a nie brak grawitacji. Poprawcie to bo bzdura straszna.

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 1

  Jako ciekawostka;
  pierwsza "wersja" tego artykułu była taka, że "kacapia i kacapy" nie były w nim wspomniane ANI JEDNYM słówkiem!

 • marian_koniuszko

  Oceniono 4 razy 0

  Typowa propaganda GW (Gonca Waszyngtonskiego).

  Nawet rezimowa rosyjska RT podaje bardziej obiektywna relacje:

  After spending almost a year aboard the International Space Station, Russian cosmonaut Mikhail Kornienko and US astronaut Scott Kelly have finally stepped back onto terra firma after the Russian Soyuz TMA-18M spacecraft successfully touched down in Kazakhstan.

  "ISS crew returns to Earth after nearly year in space"
  www.rt.com/news/334239-kelly-kornienko-volkov-earth/

 • airmaro

  Oceniono 9 razy -5

  No piękna grafika komputerowa, tylko to są zdjęcia CGI i PHOTOSHOP.
  NASA ma duży budżet więc robią sobie Holywod a ludzie wierzą że człowiek jest w kosmosie...
  Nasa to FAKE.

  Sceny z Marsa kręcą na greenlandi (łazik curiosity widać na google earth)
  Wpiszcie w google "ziemia zdjecia z kosmosu" wyskoczą zdjęcia ziemi pokazujące Ameryke pólnocną, porównajcie je ze zdjęciami obok - graficy nasa sie pomylili i raz zrobili Amerykę Pólnocną za dużą - to są oficjalne zdjęcia nasa, więc ktoś tu musi kłamać.
  Czy ktoś kiedyś widział krzywiznę ziemi? Nikt, tylko kamera go pro fish lens ma takie możliwości.
  Wejdzcie na Flightradar24 i zobaczcie jak samoloty latają, np z Ameryki do Europy samolot leci nad Greenlandią a na półkuli południowej wszystkie samoloty mają wyłączone radary i ich nie widać byśmy się nie skapneli.
  Jeżeli ziemia jest kulą, to dlaczego są już zdjęcia i filmy pokazujące obiekty które powinny być już za krzywizną ziemi? Np Latarnie Morskie widać ze 100km, mimo że zgodnie ze wzorem powinny być 198m pod krzywizną.
  Dlaczego promienie słoneczne padają pod różnymi kontami, a nie w lini prostej?
  Skoro ziemia jest 93 mln mil od słońca, skąd się tam tworzą kąty?
  Podróżowanie na Antarktydę 1959r zostało zakazane po podpisaniu umowy przez 12 krajów i nikt nie ma prawa sobie tam pojechać i zobaczyć jak jest.
  W 1988r nasa wydała raport dotyczący lotnictwa, są tam wzory matemtyczne i wyliczenia, w podsumowaniu piszę: "Wszystkie wzory i wyliczenia są w oparciu o płaską i nie ruchomą ziemię" - dokument jes tpo ang i można go w necie odnaleźć.
  Pytań jest wiele i ja już nie ma wątpliwości, tym którzy są w szoku radzę samemu zapoznać się z materiałami naukowymi, a tym którzy będą mnie wyśmiewać powiem jedno:
  Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

  Pozdrawiam

 • no4nwo

  Oceniono 9 razy 3

  W katotalibańskiej kartoflanej bolandze publiczne pieniądze pompuje się w kościół, napycha się nimi czarnych łotrów, dewiantów, gnidy pokroju bandyty i faszysty rydzyka. Im pieniądze są potrzebne bardziej niż społeczeństwu, nauce, medycynie, dzieciom chorym, głodnym. Katotalibańska bolanda - 10 wieków za cywilizowanym światem.

 • no4nwo

  Oceniono 12 razy 8

  "Michaił Kornijenko oraz Siergiej Wołkow" - jestem w szoku, pierwszy raz widzę tu coś takiego, ktoś napisał rosyjskie imiona i nzwiska normalnie, poprawnie, zgodnie z zasadami języka polskiego. Dlaczego nie Mikhail Kornienko i Sergey Volkov? Co sie stao? Dla odmiany myślący redaktor? Szokełe.

 • wyciety

  Oceniono 8 razy -4

  Na ziemie powrocili Michaił Kornijenko i Siergiej Wołkow.Wraz z nimi wrocil również Scott Kelly,znany z tego,że używa twitera.

 • icc217

  Oceniono 7 razy -1

  Przy okazji wylysial do konca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje