Pokazał nam Ziemię obłędnie piękną. Scott Kelly po roku żegna się z kosmosem

01.03.2016 22:36
Scott Kelly robił przepiękne zdjęcia z kosmosu

Scott Kelly robił przepiękne zdjęcia z kosmosu (SCOTT KELLY/AP; twitter.com/StationCDRKelly)

1. W środę nad ranem na Ziemi wylądował astronauta Scott Kelly
2. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spędził 340 dni
3. Razem z nim powrócił Rosjanin Michaił Kornijenko

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

52-letni amerykański astronauta Scott Kelly pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 340 dni. Dla astronautów NASA to nowy rekord przebywania na orbicie Ziemi.

Razem z Kellym z kosmosu powrócili Rosjanie Michaił Kornijenko oraz Siergiej Wołkow. Kapsuła z nimi wylądowała w środę rano w Kazachstanie.

Fotografie Kelly'ego

W wolnych chwilach robił zdjęcia naszej planety i to głównie z nich jest znany na całym świecie. Wschody słońca, rozgwieżdżone niebo czy dramatyczny widok na huragan obserwowały miliony osób w mediach społecznościowych.

Te widoki to nasza Ziemia. Coś przepięknego! Zobacz galerię zdjęć z kosmosu >>>

Wszystkie fotografie Kelly publikował na swoim Twitterze. Tak wyglądał ostatni zarejestrowany przez niego wschód słońca:- Wow! Naprawdę zamieściłem aż 1000 zdjęć? Chyba rzeczywiście spędziłem tu trochę czasu - napisał kilka godzin przed rozpoczęciem podróży na Ziemię.

Niedługo później oznajmił, że jest już gotowy, żeby wracać:NASA pokaże powrót astronauty na żywo. Możecie śledzić to wydarzenie poniżej. Samo lądowanie w Kazachstanie jest przewidziane na godzinę 5.25 naszego czasu.


Broadcast live streaming video on Ustream

Co Kelly robił w kosmosie?

Scott Kelly był głównodowodzącym stacji, przeprowadzał liczne doświadczenia. Jednak podstawowym celem eksperymentu, w którym wziął udział razem z Rosjaninem Michaiłem Korniyenko (na ISS przebywał on tak samo długo jak Kelly), jest zbadanie psychicznych i fizycznych skutków długiego przebywania w kosmosie: od wpływu izolacji na kondycję psychiczną astronautów, poprzez spadek możliwości umysłowych i ruchowych, po niekorzystne zmiany w mięśniach, kościach czy florze bakteryjnej.

Zagrożeniem są zaburzenia w przepływach płynów, spowodowane brakiem grawitacji. Mogą one prowadzić także do problemów ze wzrokiem, na które uskarżał się Kelly podczas misji.

W ramach eksperymentu astronauci wykonywali różne zadania, weryfikujące swoją sprawność. Na Ziemi zostaną gruntownie przebadani.

Ważne będzie także to, jak szybko zajmie im ponowne przyzwyczajenie się do funkcjonowania w warunkach normalnej grawitacji. Wyzwaniem może początkowo być nawet zwykłe chodzenie.

Interesujących danych może dostarczyć porównanie Scotta z jego bratem bliźniakiem, Markiem, również astronautą, który spędził ten rok na Ziemi.

To także krok w kierunku załogowej misji na Marsa, którą NASA planuje na kolejną dekadę. Przy zastosowaniu dzisiejszych technologii sama podróż w jedną stronę potrwa bowiem przynajmniej 9 miesięcy.

Za czym tęsknił?

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed tygodniem, Scott Kelly stwierdził, że fizycznie czuje się całkiem nieźle i w razie konieczności mógłby spróbować pobić dotychczasowy rekord, ustanowiony przez Walerija Polakowa w latach 1994-1995 i wynoszący 14 miesięcy.

Długi pobyt w kosmosie był jednak sporym wyzwaniem. Kelly opowiadał o samotności, tęsknocie za bliskimi, sztucznym środowisku stacji kosmicznej. - Nie można wyjść na zewnątrz, poczuć słońca na twarzy. Nigdy nie czujesz chłodnej bryzy. Jest zawsze tak samo - opisywał.

Pomimo ciągłego rozwoju technologii, warunki życia na stacji pozostają spartańskie, szczególnie jeżeli chodzi o higienę: wśród pierwszych rzeczy, jakie astronauta chce zrobić po powrocie do domu, jest skok do basenu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • no4nwo

  Oceniono 12 razy 8

  "Michaił Kornijenko oraz Siergiej Wołkow" - jestem w szoku, pierwszy raz widzę tu coś takiego, ktoś napisał rosyjskie imiona i nzwiska normalnie, poprawnie, zgodnie z zasadami języka polskiego. Dlaczego nie Mikhail Kornienko i Sergey Volkov? Co sie stao? Dla odmiany myślący redaktor? Szokełe.

 • no4nwo

  Oceniono 9 razy 3

  W katotalibańskiej kartoflanej bolandze publiczne pieniądze pompuje się w kościół, napycha się nimi czarnych łotrów, dewiantów, gnidy pokroju bandyty i faszysty rydzyka. Im pieniądze są potrzebne bardziej niż społeczeństwu, nauce, medycynie, dzieciom chorym, głodnym. Katotalibańska bolanda - 10 wieków za cywilizowanym światem.

 • monkaliza

  Oceniono 2 razy 2

  "Zagrożeniem są zaburzenia w przepływach płynów, spowodowane brakiem grawitacji." Autor słyszał o podstawowej fizyce? Na stacji umieszczonej na niskiej orbicie okołoziemskiej siła grawitacji jest jedynie o ułamek mniejsza niż na powierzchni ziemii. Grawitacja jest jednak równoważona siłą odśrodkową krążącej z ogromną prędkością stacji. Zrównoważenie tych sił daje stan nieważkości i to on jest przyczyną problemów zdrowotnych a nie brak grawitacji. Poprawcie to bo bzdura straszna.

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 1

  Jako ciekawostka;
  pierwsza "wersja" tego artykułu była taka, że "kacapia i kacapy" nie były w nim wspomniane ANI JEDNYM słówkiem!

 • marian_koniuszko

  Oceniono 4 razy 0

  Typowa propaganda GW (Gonca Waszyngtonskiego).

  Nawet rezimowa rosyjska RT podaje bardziej obiektywna relacje:

  After spending almost a year aboard the International Space Station, Russian cosmonaut Mikhail Kornienko and US astronaut Scott Kelly have finally stepped back onto terra firma after the Russian Soyuz TMA-18M spacecraft successfully touched down in Kazakhstan.

  "ISS crew returns to Earth after nearly year in space"
  www.rt.com/news/334239-kelly-kornienko-volkov-earth/

 • icc217

  Oceniono 7 razy -1

  Przy okazji wylysial do konca.

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 13 razy -3

  Pokaz to robi Roskosmos. Nato wylacznie retransmituje i robi na tym PR.

 • jozbieszczad

  Oceniono 13 razy -3

  Chciałbym zobaczyć zdjęcia ,których nie udostępnił "gawiedzi"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX