Fundacja ojca Rydzyka z dotacją z MSZ. Wcześniej zmieniono warunki konkursu

Rydzyk podczas mszy świętej z okazji 24. urodzin Radia Maryja

Rydzyk podczas mszy świętej z okazji 24. urodzin Radia Maryja (WOJCIECH KARDAS)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało wyniki konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016". Największą dotację, 200 tys. zł, dostała... tak, nie mylicie się, znana z wielu projektów w dziedzinie dyplomacji Fundacja Lux Veritatis ojca Rydzyka.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dopiero co pisaliśmy o tym, że Lux Veritatis dostanie 26 mln zł ze skarbu państwa, kosztem walki ze smogiem w Małopolsce. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

Obecnie przyznana dotacja z MSZ jest dużo mniejsza, ale już budzi oburzenie organizacji pozarządowych. Dlaczego?

Zmienione warunki konkursu

Zwracają one uwagę, że warunki konkursu na projekty promujące Polskę i polską kulturę za granicą zmieniono w ostatniej chwili. Nabór wniosków miał się kończyć 4 grudnia ubiegłego roku, ale właśnie tego dnia termin został przedłużony. W regulaminie konkursu dodano zapis o tym, że składane projekty powinny promować Polskę "w aspekcie 1050. rocznicy Chrztu Polski i w kontekście Światowych Dni Młodzieży 2016, w tym zwłaszcza chrześcijańskiej tożsamości i ukształtowanego na przestrzeni wieków na tej podstawie systemu demokracji, wolności, solidarności i tolerancji".

Teraz MSZ ogłosiło wyniki. Do konkursu zgłoszono 160 ofert, ostatecznie dofinansowanie zdobyło 36. Największe i zarazem maksymalne możliwe dostała Fundacja "Lux Veritatis" ojca Rydzyka. MSZ przyznało jej 200 000 zł.

Zapytaliśmy MSZ, dlaczego nagle zmieniło warunki konkursu. Prosiliśmy też o uzasadnienie wysokiej dotacji dla Lux Veritatis. Fundację z kolei zapytaliśmy o założenia projektu.

Czekamy na odpowiedzi.

A TERAZ ZOBACZ: Czy PiS wywiązał się z obietnic wyborczych? Sprawdziliśmy.O fenomenie o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przeczytaj w reportażu "W rodzinie ojca mego" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!"

Zobacz także
 • Posiedzenie Sejmu VII kadencji Odebrali Małopolsce pieniądze na walkę ze smogiem i dali fundacji Rydzyka. Decyzja na jednym zebraniu
 • Minister Jarosław Gowin Gowin w szkole o. Rydzyka nie mógł się jej nachwalić. A Rydzyk żartował o 20 mln
 • Posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa dziękowała Radiu Maryja i TV Trwam: 'Mam nadzieję, że ataków na Kościół będzie coraz mniej. My będziemy zawsze stawiać im tamę'. Na zdjęciu z o. Rydzykiem w Sejmie, 12 lipca 2012 r. Beata Kempa zawsze z Radiem Maryja. "Nawet jeśli skrytykuje mnie 100 tys. lewaków..."
Komentarze (444)
Fundacja ojca Rydzyka z dotacją z MSZ. Wcześniej zmieniono warunki konkursu
Zaloguj się
 • anita_ani_tamten

  Oceniono 3 razy -1

  Lewaki - pogrobowcy Stalina - odp---cie się od Polaków, Kościoła Katolickiego.
  Wróćcie do Moskwy i pracujcie dalej nad szczęściem Wszechświata...........

 • Tomek Kiński

  Oceniono 3 razy 1

  banda klech rządzi Polską ! masakra ! i znów jak to mówia polak mądry po szkodzie ! ciemny naród to i klechy dymają go z kazdej strony !

 • czytacz72

  Oceniono 1 raz 1

  Czasami tak już jest...

 • Oceniono 1 raz 1

  cytat z wikipedia.org „Muzeum Historii Żydów Polskich, budżet projektu: Łączny koszt budowy gmachu, wyposażenia i stworzenia wystawy stałej muzeum wyniósł ok. 320 milionów złotych. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, dzięki wsparciu ponad 500 darczyńców z całego świata, przekazało w ciągu 15 lat 140 milionów złotych, przede wszystkim na zaprojektowanie i wykonanie wystawy stałej. Kolejne 20 milionów złotych SŻIH przeznaczyło na działalność muzeum. Po 90 mln złotych przekazały: miasto stołeczne Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym celu w lipcu 2005 Rada Ministrów ustanowiła program wieloletni na lata 2006–2009 pod nazwą „Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich”, który we wrześniu 2009 został przedłużony na kolejne trzy lata. Ze środków publicznych finansowana jest także bieżąca działalność placówki.”

 • senior2244

  Oceniono 2 razy -2

  A oszust i złodziej brudne rączki zaciera.

 • lucky38

  Oceniono 2 razy -2

  Dobra zmiana [lol]... Zrazili do siebie juz praktycznie wszystkich... a ich twardy elektorat radiomaryjny na szczescie wymiera, wiec to nie do konca sa dobrze zainwestowane pieniadze..

 • bat098

  Oceniono 1 raz 1

  a na wnp.pl pisza, że Franciszek akurat wspominał, że kościół "nie potrzebuje brudnych pieniędzy" ;)

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 5 razy 1

  Szechternia w natarciu - dziś już 3 tematy "kościelne". Dla równowagi, bo coś ważnego jednak "przegapili": ruszył proces byłego premiera Leszka M. o zniesławienie prof. Bogdana Chazana dzięki działaniom organizacji pozarządowej Ordo Iuris:
  www.ordoiuris.pl/ruszyl-proces-bylego-premiera-leszka-m--o-znieslawienie-prof--bogdana-chazana,3747,i.html

 • dzikimietek

  Oceniono 3 razy -1

  kwik świń wyłudzających pieniądze od państwa....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje