Kurski dla "W Sieci" o obiektywizmie TVP, "pluszowym krzyżu męczeństwa" Lisa oraz... żartach ze Smoleńska

"Mam przed sobą dzieło życia: przywrócenie Polakom telewizji publicznej", powiedział w wywiadzie dla tygodnika "W Sieci" jej prezes, Jacek Kurski. Sam siebie określił "redaktorem naczelnym" TVP.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W najnowszym numerze tygodnika "W Sieci" prezes TVP Jacek Kurski udziela wywiadu braciom Karnowskim. Poniżej garść cytatów z tej rozmowy.

O obiektywizmie TVP

"Gołym okiem widać, że nie dążę do jakiegoś politycznego zamordyzmu. Są całe godziny, gdy TVP Info wygląda tak, jak za poprzedniego prezesa, włącznie z tymi samymi prowadzącymi dyskretnie, ale wyraźnie wyrażającymi swoje polityczne emocje. Z kolei 'Wiadomości' potrafią z maleńkiej pikiety walentynkowej KOD zrobić 'wypasioną' informację nr 1. Albo naprawdę udana, ważna wizyta premier Beaty Szydło w Budapeszcie zostaje okrojona i zepchnięta na drugie miejsce przez pozbawioną treści wizytę komisji weneckiej. Szefowa 'Wiadomości' uznała, że tak ma być, i ja to szanuję. Każdy musi też przyznać, że liderzy opozycji są obecni w programach informacyjnych w stopniu, o którym politycy PiS mogli do niedawna tylko marzyć".

O zwolnieniach dziennikarzy

"Z przerażeniem patrzyłem, jak dziennikarze, których ceniłem, rzucali spod kamery niemal diabelskie spojrzenia. Sprzeniewierzyli się wszelkim standardom. To, jak dobierali wypowiedzi, w jakim kontekście je umieszczali, jak udawali, że nie rozumieją sensu niektórych zdań... Gdyby nie okres powyborczy, nie byłbym tak zdecydowanym zwolennikiem głębokich zmian".

O rozwiązaniu umowy z Lisem

"Mieliśmy kilka solidnych powodów, by tę umowę [z Tomaszem Lisem - red.] zerwać przed czasem. Redaktor Lis nie osiągał niekiedy zapisanych w kontrakcie poziomów oglądalności, wypowiadał się (w dodatku obraźliwie) na temat władz spółki, poprzez swoją jednostronność łamał obowiązek dbania o dobry wizerunek firmy. Domyślam się, że red. Lis marzył, bym to ja go wyrzucił, by móc uroczyście wisieć na pluszowym krzyżu męczeństwa. Dlatego mimo prowokacji Tomasza Lisa i niezliczonych żądań prawicowego internetu nie zrobiłem tego. Uznałem, że niech to już na wieki będzie zasługa prezesa z nominacji PO, Janusza Daszczyńskiego. To on nie przedłużył red. Lisowi kontraktu, to on uznał, że ten program nie spełnia standardów telewizji publicznej. Ja jedynie respektuję decyzję poprzednika".

O programach kabaretowych

Jacek Kurski przyznał, że jako "redaktor naczelny", bo tak się czuje w TVP, będzie pilnował "reguł gry". "Gdy trzeba, także mówiąc 'nie'. Nie będę np. ukrywał, ze żarty z tragedii smoleńskiej w kabaretach uważam za niedopuszczalne. To nie jest sprawa, która powinna śmieszyć" - powiedział.

"Programy kabaretowe, które do tej pory bardzo obficie Polakom serwowano, to - z wyjątkami - symbol upadku telewizji publicznej. Nigdy w to nie uwierzę [że takiej rozrywki chcą widzowie - red.]. Lata schlebiania niskim gustom zrobiły swoje, ale musimy mieć ambicję podniesienia kultury masowej do elementarnego poziomu estetyki".

O swojej roli

"Trafiłem w miejsce, które uważam za idealne dla siebie, pozwalające łączyć moje pasje ze służbą Polsce. Jestem tutaj chyba najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Cieszy mnie każda chwila, a pracuję do godziny drugiej w nocy, każde zadanie. Mam przed sobą dzieło życia: przywrócenie Polakom telewizji publicznej".Więcej o:
Komentarze (231)
Kurski dla "W Sieci" o obiektywizmie TVP, "pluszowym krzyżu męczeństwa" Lisa oraz... żartach ze Smoleńska
Zaloguj się
 • andrzej Newidymka

  0

  a ja mam pstryczek przełączniczek,i w pisuarze TV1,Olewam tę tragedię intelektualną,skierowaną do mnie rozgarniętych pierwszego sortu.Babcia mnie uczyła ,że ułomnych należy przepuszczać przodem.Pierwszy sort w pierwszym szeregu,tylko ciołki nie zauważyli,że przed nimi pole minowe.

 • zadymajozek

  0

  A dla istniejacych publikatorow mam propozycje ;nie rozmawiac z durniami nie zapraszac do studia czy redakcji .Olac to towarzystwo bo oni sie tym podniecaja Taka pawlowicz,czy kaczora to pies z kulawa noga by nie obsiural.

 • zadymajozek

  0

  Przezylismy PRL ,przezyjemy PISizm ,mam tylko jedna uwage ,ze jak juz sie usunie tych baranow z pisu z sejmu to zeby zaden pracodawca nie zatrudnil tych glabow do jakiej kolwiek pracy.Jedna sugestia ,pawlowicz wreczyc szmate i niech wyczysci te smierdzace fotele po pisie a kaczorowi lopate i niech kopie dookola sejmu rowy zeby zobaczyl jak gleboko pis sie zakozenil.macierewiczowi zaaplikowac srodki psychotropowe 15 pastylek 6 razy dziennie dla poprawienia wizerunku,nato.

 • stachkaz47

  0

  W d----ę sobie KURSKI wsadź RZĄDOWĄ TV------
  Ja płacę składki i ja chcę mieć ludzką -obywatelską telewizję.
  Rząd jak chce niech sobie uruchomi swoją TV, ale nie za moje pieniądze - to tak trudno pojąć KACZA kanalio???

 • stachkaz47

  0

  Dopóki ta KANALIA PiS- owska będzie w TVP prezesem nie włączę Dziennika i innych do tego zachęcam.A Cholecka i Ziemiec to dno dziennikarstwa.

  Swoje HASŁO "Naród głupi wszystko kupi" niech serwuje swoim MOHEROM.

 • rozterka47

  0

  nie czytam nie obchodzi mnie Kurski

 • da-jan55

  Oceniono 1 raz 1

  Ale jest problem - ja panie Kurski nie chcę PAŃSKIEJ telewizji - chcę swoją !!!. Za którą płacę czy mi się podoba czy nie. Weż pan to pod uwagę !!!.

 • Jan Mełech

  Oceniono 2 razy 2

  tak jak PIOTROWICZ jest największym KOMUCHEM u KACZYŃSKIEGO tak KURSKI jest największym KŁAMCĄ w pisie

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  puste gesty, puste słowa,
  puste serce, pusta mowa,
  puste, choć zacięte usta,
  pusty wzrok i głowa pusta,
  pusty program i projekty,
  do cna pustych stek inwektyw,
  pusty jazgot, próżne żale,
  krzyk, co treści nie ma wcale,
  puste groźby, puste miny,
  wielkie morze próżnej śliny,
  puste hasła, obietnice,
  wszystko puste - poza picem!
  Słowem zero, nicość, próżnia -
  tym się w świecie "PiS" wyróżnia.
  Wiele zmian, lecz na papierze
  wiele pustych buteleczek
  wala się pod stołem "PiSu"
  brak im tylko długoPISu.
  Będzie kasa dla wybrańców.
  Kasa wzięta, czas do tańców.
  Głodny wzrok tych emerytów
  "głosowalim na bandytów,
  obiecanki nie spełnione,
  w wolnej Polsce upragnione".
  Oczekujcie jak zbawienia
  następnego PIS-brezenia,
  następnego odcineczka
  bo to właśnie: cud - bajeczka.”

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX