Wałęsa na Wykopie odpowiedział na część pytań Walentynowicz. Pierwszy raz, po 21 latach

29.02.2016 11:35
Lech Wałęsa w maju 1989 roku

Lech Wałęsa w maju 1989 roku (LESZEK WDOWINSKI/REUTERS)

Lech Wałęsa podczas rozmowy z użytkownikami portalu Wykop.pl zmierzył się z pytaniami dotyczącymi jego rzekomej współpracy z SB. Były prezydent w trakcie czatu odpowiedział też na część zagadnień ze słynnej listy Anny Walentynowicz z 1995 roku.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przed wyborami w 1995 roku Anna Walentynowicz wystosowała do urzędującego prezydenta i jednocześnie kandydata w wyborach Lecha Wałęsy listę siedemnastu pytań. Chodziło m.in. o wyjaśnienie rzekomych kontaktów Wałęsy z funkcjonariuszami SB czy spraw związanych z gospodarowaniem państwowymi pieniędzmi.

"Na naszych oczach przeszłość ulega przekłamaniu, manipulacji. By ocalić prawdę, ktoś musi zapytać o fakty. Dopóki żyją jeszcze ich świadkowie. Lata wspólnej działalności nakładają na mnie obowiązek zadania kandydatowi na urząd prezydenta RP - Lechowi Wałęsie kilku pytań. Oświadczam, że biorę pełną odpowiedzialność za treść tych pytań i zawarte w nich sugestie. Życzę sobie przeprowadzenia dowodu prawdy przed sądem", napisała Walentynowicz.

Zobacz również: Pierwszy taki sondaż po ujawnieniu teczki TW "Bolka"Na te pytania współzałożyciel NSZZ "Solidarność" nigdy wcześniej nie odpowiadał. Zrobił to dopiero dziś, choć tylko częściowo, podczas rozmowy z użytkownikami serwisu Wykop.pl.

Sześć pytań z listy Anny Walentynowicz, na które odpowiedział Wałęsa

Pytanie 1. Czy pamiętasz, jak w styczniu 1971 r. przyznałeś, że na żądanie SB dokonywałeś identyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać powody tych działań?

Przestańcie się wygłupiać. Ja nie znałem wtedy ludzi. Klisze używano podczas mojego spotkania, ponieważ byłem na czole protestu. Wstrzymywałem ludzi strajkujących, a milicji mówiłem: odsuńcie się. Tam było tysiące ludzi. Mgła. Ja nie znałem nikogo.

Pytanie 2. Dlaczego okłamałeś wszystkich, mówiąc o przeskoczeniu płotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980 r. zostałeś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni?

Jeszcze raz powtarzam: esbecy to nie byli głupcy, to głupota i głupie myślenie. Nic takiego nie było. Jest opis świadków, którzy mnie wtedy pilnowali, jest wywiad z tymi ludźmi. Cały ten tekst przygotowała bezpieka i podrzuciła śp. Annie Walentynowicz, która to ogłosiła Światu. I chodzi ta wersja do dziś, a jest to nieprawda.

Pytanie 4. 9-ego grudnia 1980r przyznano "Solidarności" pierwszą nagrodę - 30 tys. USD. Co zrobiłeś z tymi pieniędzmi?

Ja w tamtym czasie napisałem tekst do wszystkich banków - wszystko, co przychodzi na moje nazwisko, oddaję Związkowi. Potem mnie zamknęli w internowaniu i nie wiem, co się z tym stało. Oddawałem decyzje gdzie indziej.

Pytanie 6. Czy mieszkanie na ul. Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo?

Kupiłem, zapłaciłem 25 tys. dolarów, ponieważ właścicielka uciekła do Niemiec. A dzisiaj jest to warte - mniej niż 5 mln dolarów bym się nie zgodził.

Pytanie 8. Czy uważasz za właściwe, że głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu?

Jestem przeciwko temu. A jeśli myślisz o mnie, to oddaję ci te co mam wg Ciebie tak zdeponowane. Mam pieniądze tylko w Polsce.

Pytanie 12. Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano ci prawo polowania z Kiszczakiem i pięciotygodniowy pobyt z całą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń?

Nigdy nie byłem na polowaniu z Kiszczakiem. Nigdy. I zawsze lituję się nad zwierzakami. Nie byłem nigdy na polowaniu.

Wybory w 1995 roku wygrał Aleksander Kwaśniewski z SLD. Początkowo w walce o urząd prezydenta brało udział siedemnastu kandydatów. Dwóch z nich - Kwaśniewski i Wałęsa - przeszło do drugiej tury.

Z zapisem całej rozmowy z Wałęsą można zapoznać się na Wykop.pl

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy ujawnienie teczki Bolka zmieniło twoją opinię o Lechu Wałęsie?

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (402)
Zaloguj się
 • zwyrole_org

  Oceniono 225 razy 161

  Z każdą chwilą pojawiają się nowe informacje z IPN. Podobno to Wałęsa skazał Jezusa na ukrzyżowanie, podczas gdy Kaczyński modlił się w tym czasie w Ogrodzie Oliwnym.

 • chasingcars

  Oceniono 136 razy 96

  Don Vito Corleone z Żoliborza nie dość, że przed laty namieszał w kosmosie, bo zaje.bał księżyc, to teraz miesza na Ziemi, odprawiajac swój chocholi taniec!

 • antropoid

  Oceniono 119 razy 85

  Oczywiście propagandowy ściek w jaki tow. Kur...ski zamienił TVP pokazał odpowiednio "skrojoną" relacje z marszów... :)

 • chasingcars

  Oceniono 114 razy 76

  Kaczor jest jak terminator, niszczy wszystko i wszystkich byle osiągnąć swoje chore cele. Najwyższy czas zatrzymać ten obłęd!!!

 • chasingcars

  Oceniono 102 razy 62

  Co mówi specjalista wnikając w umysł elektoratu PIS?
  - Ciemność, widzę ciemność!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 69 razy 51

  prawie 70 % Polaków ma w dudzie rewelacje ujawnione przez IPN i to czy młody Walesa na początku lat 70-tych "zbłądził" chlapiąc ozorem na UB...
  liczy się rok 1980 i to co po nim nastąpiło, czyli odzyskanie niepodległości i upadek muru Berlińskiego - bo w tej materii nie ma na Wałęsę bata

 • dornjuan

  Oceniono 66 razy 48

  Ja też mam pytania do obecnego Prezydenta:
  1/ Czy to prawda, że zniszczył swoją pozytywną opinię do wniosku o ułaskawienie bandziora na podstawie, której Kaczyński go ułaskawił a stał za tym zięć prezydenta ?
  2/ Czy to prawda, że jakimś zbiegiem okoliczności zaginęły dokumenty potwierdzające udział obecnego prezydenta w prywatnych zajęciach w przypadku których koszty dojazdu finansowała kancelaria Sejmu ?

 • antoszek22

  Oceniono 91 razy 45

  Kaczyński, Walentynowicz i Wyszkowski dzielnie wspierali Kwaśniewskiego czytaj komunę w walce z Wałęsą .

 • kocurxtr

  Oceniono 41 razy 31

  eeeech pisiory, aleście wybrali 'dobrą zmianę'; Długopis na urząd prezydenta, idiota szefem MON, przestępca szefem służ specjalnych, rolnik szefem radia, kretyn i wazelina szefem TVPiS, Zero szefem prokuratury... a wszystkim zarządza mały, chory z nienawiści gnojek z Żoliborza, którego nawet internować nie chciel - bo tak bardzo nic nie znaczył...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje