Mocne słowa Danuty Wałęsy o "małym człowieczku" i "biznesmenie z Torunia" [PIĘĆ CYTATÓW]

28.02.2016 16:48
Danuta Wałęsa

Danuta Wałęsa (Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Danuta Wałęsa wystąpiła w Gdańsku na wiecu poparcia dla jej męża. W swoim przemówieniu nie przebierała w słowach - uderzyła w aktualną i poprzednią władzę, Kościół i "malutkiego", który rządzi z tyłu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Około 25-tysięczny tłum zgromadził się na placu Solidarności w Gdańsku podczas wiecu poparcia "Murem za Wałęsą". Zobacz relację z manifestacji >>>

Danuta Wałęsa podczas wiecu tłumaczyła nieobecność byłego prezydenta. - Mąż jest trochę zmęczony. Mówi tak szczerze, że jeszcze poczeka, jak będzie jeszcze większa grupa, to on na pewno przyjdzie - wyjaśniała. Wałęsa przemawiała jednak wyłącznie w swoim imieniu. I nie szczędziła słów krytyki.

O "małym człowieczku"

Przyszłam tutaj, żeby zamanifestować swój sprzeciw względem tego rządu i względem tego małego człowieczka, który stoi za tymi, których tam wybrał, i nawet się nie wychyli, bo się boi. Bo on się bał i w stanie wojennym. Nie internowali go, zamknął się w czterech ścianach z kotem.

Rząd jest po to, żeby służył społeczeństwu, nie pewnej grupie, jakimś wybranym ludziom. Nie [może być tak,] że jest pani premier, pan prezydent, a rządzi sobie z tylu jakiś malutki i podejmuje decyzje, a oni je wykonują.

O wychodzeniu na ulicę

To jest pięknie, że my się tu spotykamy, pokrzyczymy sobie, ale władzy na ulicy nie zdobędziemy, ani jej nie obalimy. My musimy się po prostu organizować. Nie możemy w tej chwili liczyć na Kościół, choć to przykre i smutne. Abp Głódz mówi, żeby Wałęsa przeprosił... Ale za co ma Wałęsa przepraszać?

O rozmowach z komunistami

Moi kochani, gdyby Wałęsa nie rozmawiał z komunistami, to by nic nie osiągnął, nie bylibyśmy tutaj, nie wiadomo, jak by się wszystko potoczyło. Tak że Bogu dzięki, że on rozmawiał z komunistami, ale ja mogę gwarantować, że on nikogo nie skrzywdził, nikogo nie zdradził, nikogo nie sprzedał i nie brał żadnych pieniędzy!

O Rydzyku-biznesmanie

Kościół mógłby dużo powiedzieć, księża czy biskupi, którzy byli świadkami tamtych czasów, ale Kościół osiągnął swoje, Wałęsa wywalczył Msze Święte w radio i telewizji, Kościół ma wiele rzeczy, teraz dostał pieniądze. A Kościół - mój Boże - powinien być z narodem - mówiła Wałęsa i dodała: - Zakonnik powinien żyć w ubóstwie, bo przysięgał ubóstwo. A ten zakonnik w Toruniu to nie jest zakonnik, to jest biznesmen.

O błędach PO

Platforma może i robiła źle, może się zapomnieli w pewnym momencie, nie pracowali dla społeczeństwa, ale czułam się wtedy bezpieczna. Teraz czuje się zniewolona, boję się każdego dnia.

Moim marzeniem jest żeby Polska odzyskała wolność, demokrację i żeby Polacy mogli stanowić o sobie. Żeby nie narzucano im, że muszą pracować do 67. roku życia, niech pracują do 60., a później jak chcą. A jak nie chcą, to niech żyją z tego co maja. Dajmy ludziom wolność, dajmy im wolny wybór.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (703)
Zaloguj się
 • marek marczykiewicz

  Oceniono 377 razy 269

  Pisowkie trolle, od razu wam mówie: Wałęsa był, jest i pozostanie bohaterem a szczerbaty gnom, wyląduje na śmietniku histtorii, bez względu na to, czy niewyktształcone, ciemne masy będą na niego głosować czy nie.

 • pysio62

  Oceniono 262 razy 198

  Kaczynski, Duda i PIS nie tylko wprowadzaja dyktature, i rujnuja Polske ekonomicznie, gospodarczo i finansowo. Oni takze chca na nowo nam napisac, sfalszowac historie, czego jednym z wielu przykladow jest skandaliczne i haniebne wystapienie Dudy w Gdansku z okazji rocznicy podpisania Porozumien Sierpniowych. Tutaj Policja mowi o 15 tysiacach, organizatorzy 20 tysiecy - 25 tysiecy, wiec nie ulega najmniejszej watpliwosci, ze liczba 15 tysiecy podana przez Policje o liczbie uczestnikow wczorajszego marszu w Warszawie jest bezczelnym klamstwem i kpina, bylo tam conajmniej okolo 100 tysiecy uczestnikow.

 • jdkonrad

  Oceniono 215 razy 171

  trochę szczerości wypowiedzianej publicznie nie zaszkodzi-zwłaszcza z ust kogoś takiego jak Wałęsowa. przejechały się pisiory na teczkach. nie maja pojęcia o rządzeniu i opinii publicznej. dali się wpuścić w korowód zafundowany przez Kiszczaka. nabrali się jak dzieci. na wyścigi opluwali symbol narodowy, któremu zawdzięczają wszystko! nawet to, że pojawili się w polityce w ogóle.
  obie zasrane marionetki wylały więcej jadu niż żmija zabijająca słonia...
  teraz to bez znaczenia czy Lechu współpracował, podpisał czy nie.
  wystarczy popatrzyć co się dzieje na ulicach i w otwartych komentarzach. tych kilku płatnych trolli tutaj niczego nie zmieni!

 • dziadekjam

  Oceniono 209 razy 159

  "Abp Głódz mówi, żeby Wałęsa przeprosił... Ale za co ma Wałęsa przepraszać?"
  ===========================================================
  Jak to za co?! Za zbyt mało imprezek alkoholwych dla "Flaszki" Głódzia i innych moczymordów w kieckach.

 • franek-janek

  Oceniono 160 razy 126

  Pieknie powiedziane pani Danuto. Lechu przpedzil komune my jestesmy mu winni, przepedzimy malego czlowieczka, precz z karlem ktory chce zniszczyc Polske.

 • czechy11

  Oceniono 141 razy 113

  PiSiory podłożyli pod siebie bombę. Ich wredna judzicielska akcja zaczyna działać przeciwko nim. Okazuje sie ze narod nie pozwoli sobie kpis z siebie i niszczyć swoich symboli. Teraz PiSiory spróbujcie jeszce postawić pomnik na Krakowskim a zobaczcie jaki armagedon was czeka.

 • koles751

  Oceniono 107 razy 93

  Postawa Kościoła rzeczywiście jest rozczarowująca. Kasa i doraźne korzyści wzięły górę nad wartościami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje