Polscy reżyserzy przeciw "rażącej manipulacji" TVP. List podpisał m.in. brat Piotra Glińskiego

28.02.2016 09:14

"Ida" i list reżyserów do Jacka Kurskiego (facebook.com; mat. promocyjne)

1. Gildia Reżyserów Polskich napisała list otwarty do kierownictwa TVP
2. Protestują przeciw materiałowi publicystycznemu towarzyszącemu emisji "Idy"
3. Wg nich materiał "narzuca widzowi jedyny słuszny sposób rozumienia filmu"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

TVP2 wyemitowało w czwartek "Idę" Pawła Pawlikowskiego, zdobywczynię Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny roku 2014. Filmowi towarzyszyły rekomendowane przez Redutę Dobrego Imienia napisy, poprzedzony został również jednostronnym komentarzem. To nie spodobało się polskim reżyserom.

"Gildia Reżyserów Polskich - Związek Zawodowy Reżyserów Polskich pragnie wyrazić oburzenie materiałem publicystycznym wyemitowanym jako wstęp do filmu 'Ida'", piszą. Adresatami pisma są prezes TVP Jacek Kurski i dyrektor Dwójki Maciej Chmiel. Jak zaznaczają autorzy, "po raz pierwszy w 25-letniej historii wolnych mediów publicznych w Polsce film został opatrzony ideologiczną interpretacją, wprowadzającą widza nie w treść dzieła czy jego artystyczne walory, ale narzucającą mu jedyny słuszny sposób jego rozumienia".

Film w TVP opatrzyli komentarzem krytyk filmowy Krzysztof Kłopotowski, dziennikarz i historyk Piotr Gursztyn oraz prezes Reduty Dobrego Imienia - Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom Maciej Świrski. Dwaj ostatni, zdaniem reżyserów, "nie mają żadnych kompetencji ani autorytetu, które pozwalałyby obsadzić ich w roli komentatorów dzieła sztuki". Jak piszą twórcy filmowi, komentarze Gursztyna i Świrskiego były przeważnie "negatywne, aroganckie" i "obnażyły tylko brak tych kompetencji".

"Wyraźna droga do cenzury sztuki"

Reżyserzy uważają, że "TVP dopuściła się swoim materiałem rażącej manipulacji". Według nich "Ida" została pokazana w sposób "stronniczy i krzywdzący", a działania TVP "to wyraźna droga do cenzury sztuki i zła zmiana, cofająca Telewizję Polską do metod działania znanych z PRL, a zatem czasów, które uznawaliśmy dotąd za bezpowrotnie minione".

List podpisał brat wicepremiera i ministra kultury Robert Gliński. Poza tym widnieją tam takie nazwiska jak m.in.: Katarzyna Adamik, Filip Bajon, Marcin Bortkiewicz, Leszek Dawid, Robert Gliński, Agnieszka Holland, Magnus von Horn, Jan Kidawa-Błoński, Jan Komasa, Bartosz Konopka, Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox, Borys Lankosz, Marek Lechki, Paweł Pawlikowski, Maciej Pieprzyca, Andrzej Saramonowicz, Wojciech Smarzowski, Małgorzata Szumowska, Piotr Trzaskalski, Andrzej Wajda, Janusz Zaorski i Xawery Żuławski.

Poniżej pełna treść listu:

LIST OTWARTY do PREZESA TVP Jacka Kurskiego i DYREKTORA TVP2 Macieja ChmielaSzanowny Panie,Gildia Reżyserów...

Posted by Gildia Reżyserów Polskich on 27 luty 2016
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (495)
Zaloguj się
 • Piotr Moszczeński

  Oceniono 239 razy 197

  Materiał oglądałem i oniemiałem. To był koszmar. Dokładna kopia wstępniaków z PRL przed filmami made in USA kiedy widzowi mówiono jak ma te produkcje interpretować i co o nich myśleć. Coś nieprawdopodobnego.

 • maria18

  Oceniono 175 razy 157

  Znów mamy komunistyczne pochwały jedynej słusznej partii-PIS. ja mam 76 lat I dobrze pamiętam TE CZASY, PROPAGANDY I WSZECHWIEDZY PZPR.

 • czechy11

  Oceniono 140 razy 126

  PiSowska debileria po raz pierwszy od 1989 roku zrobiła z Polakow debili tłumacząc im film. To bezprecedensowe i nie spotykane nawet na Białorusi ani Rosji. Wyjatkowo prymitywny jest ten Kurski i jego ekipa politeligentow. Cała Poslka si z was śmieje PiSowscy debile i złodzieje.

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 142 razy 124

  "Z tym Wehrmachtem to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi"

 • 7ogamihcra

  Oceniono 121 razy 103

  Zmiany na gorsze IDĄ całkiem dobrze.

 • fakiba

  Oceniono 125 razy 101

  Wy sobie podpisujcie a Kurski wyznaje i tak zasadę że może być kłamstwa , ale wystarczy że ciemny lud to kupi

 • jurek4491

  Oceniono 110 razy 94

  PiSdowata telewizja bije wielokrotnie komunistyczną propagandę ,komuniści mogliby się uczyć od PiS dzielców .

 • zoob2

  Oceniono 91 razy 77

  Tak już teraz będzie. Każde dzieło potrzebuje interpretacji zgodnej z linią partii. Żeby było prawomyślenie. PiS nie dopuszcza dowolności interpretacyjnej. Jedna partia, jedna myśl, jeden naród........ Jakoś podobnie coś już było....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje