Szydło w TV Trwam: Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca

27.02.2016 19:12
Beta Szydło

Beta Szydło (Sławomir Kamiński)

- Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca. To dane państwo decyduje czy te zalecenia wprowadzi - powiedziała w TV Trwam premier Beata Szydło. Tak szefowa rządu skomentowała krytyczny wobec zmian w TK projekt opinii Komisji Weneckiej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Zrobimy wszystko, żeby Trybunał Konstytucyjny w Polsce był niezawisły - mówiła Szydło w TV Trwam. Zwróciła uwagę, że "ostateczna opinia Komisji Weneckiej zostanie wydana dopiero 12 marca".

"Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji. Rząd nie może nie zastosować się do wyroków TK" - napisano m.in. w projekcie opinii Komisji Weneckiej, który poznała "Gazeta Wyborcza".

Premier pytana o surową ocenę, jaką Komisja wystawiła m.in. rządowi PiS, powiedziała, że "opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca. To dane państwo decyduje czy te zalecenia wprowadzi" - stwierdziła Beata Szydło.- To jest opinia (...) Wiele państw było już w takiej sytuacji, jak my w tej chwili. (...) Powszechnie uważa się, że dotyczy to tzw. nowych państw UE, lubi się przytaczać w niektórych mediach przykład Węgier, które rzeczywiście miały taką okoliczność, że Komisja Wenecka odnosiła się do kwestii tam wprowadzanych ustawowych, ale i Francja była badana, (...) więc to nie jest tak, że jest wyjątek, rzecz szczególna. Po to jesteśmy W UE, po to są powołane instytucje europejskie, żeby one wydawały opinie, doradzały, kiedy jest to konieczne czy też wtedy, kiedy państwo członkowskie się zwraca z prośbą o taką opinię, tak jak myśmy się zwrócili - powiedziała.

"My jesteśmy suwerennym państwem"

Według premier natomiast "nie jest to opinia wiążąca w tym sensie, że państwo musi ją wykonać, czy musi się do niej dostosować, ponieważ my jesteśmy suwerennym państwem".

Rzecznik rządu: Dokument analizujemy

Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek potwierdził wpłynięcie projektu opinii Komisji Weneckiej - organu doradczego Rady Europy - w sprawie Polski. Zapowiedział złożenie uwag i zastrzeżeń do dokumentu.

- Dokument analizujemy, jest on tłumaczony z jęz. angielskiego; chcemy się z nim szczegółowo zapoznać - powiedział Bochenek Polskiej Agencji Prasowej. - Mamy prawo złożyć uwagi i zastrzeżenia do tego dokumentu i będziemy to na pewno robić - dodał.

Podkreślił, że postępowanie Komisji, rozpoczęte na wniosek szefa MSZ, cały czas trwa, czego zwieńczeniem będzie wydanie w marcu końcowej opinii. - Jakieś larum ze strony opozycji jest zupełnie nieuzasadnione - oświadczył Bochenek. - Na razie finalnej decyzji Komisji Weneckiej nie ma - podkreślił.

PO: To jedna z najtwardszych opinii Komisji Weneckiej

Projekt zaprezentowali dziennikarzom także politycy PO. Według Andrzeja Halickiego (PO), uwagi projektu opinii Komisji "są bardzo poważne". - Można powiedzieć, że to jest jedna z najtwardszych opinii Komisji Weneckiej, jeśli chodzi o kwestię tzw. ustawy naprawczej - oświadczył Halicki na konferencji prasowej. Jak mówił, Komisja wskazuje na paraliż TK, a "główną konkluzją jest wezwanie wszystkich organów polskiego państwa do bezwzględnego wykonywania orzeczeń TK".

Waszczykowski: Polska weźmie pod uwagę zastrzeżenia Komisji

Pod koniec grudnia szef dyplomacji Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej o wydanie opinii w związku z nowelizacją ustawy o TK. Zapowiedział też, że jeśli Komisja w opinii będzie miała zastrzeżenia, Polska weźmie je pod uwagę. Twierdził wtedy jednak, że opinia będzie korzystna dla polskich władz.

Delegaci Komisji Weneckiej przyjechali do Polski w połowie lutego.

Projekt opinii, który poznała "Wyborcza", będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej, zaplanowanej na 11-12 marca. Opinia Komisji nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo jest organem doradczym Rady Europy, złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (540)
Szydło w TV Trwam: Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca
Zaloguj się
 • mczes57

  0

  Kto w tym kraju ma w końcu rządzić? TK czy rząd.

 • shoshke

  Oceniono 2 razy 0

  Może za 26 mln + 200 tys. + kwoty o których nie wiemy, toruński sromotnik pomodli się za Panią .

 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  Wiążące są wytyczne PREZESA a tylnego siedzenia.
  O tym też już wiemy.
  Kupa śmiechu z tej pani .

 • banan125

  Oceniono 2 razy 2

  Polska to suwerenne Państwo ?
  to niech odda co dostała od EU przez ostatnie 10 lat

 • arabraska67

  Oceniono 2 razy 2

  Szydło- Kłam, zachowuje się wredna modliszka. Szydło- KŁAM obraża nas i zachowuje się jak Przewodnicząca KOREI PÓŁNOCNEJ.

 • ciesiol

  Oceniono 1 raz 1

  Ta ku... w litewskiej telewizji, szuja i szmata razem

 • demetria11

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Beato, Pani opinia jest całkowicie niewiazaca. Pani to sobie może co najwyżej opinię o pasztetowej wyrazić. I to wtedy, kiedy Prezes pozwoli.

 • Oceniono 1 raz 1

  Ja znowu się ujawniam na komentarzach,przypominam:Na Nowy Rok 2016r.dla PiS prócz klęski nic dobrego nie wróżyłem,życzyłem i życzę nadal klęskę i wiele niepowodzeń , jestem bardzo z tego dumny że tą sektę kaczlycką czyści,a to jest pewne , czerwiec-lipiec kompromitacja dla rządu 100%,no ale dyktator Kaczyński na stare lata powinien trafić tam gdzie jego miejsce.

 • 0

  Sołtysowa w Trwam zabrała głos i plecie trzy po trzy,komu takie pierdoły opowiada a no swoim sympatykom,a z jakim ubolewaniem i nie lęka się,że cegła może spaść na głowę.Spoko przyjdzie dzień,który zmieni wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje