Szydło w TV Trwam: Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca

27.02.2016 19:12
Beta Szydło

Beta Szydło (Sławomir Kamiński)

- Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca. To dane państwo decyduje czy te zalecenia wprowadzi - powiedziała w TV Trwam premier Beata Szydło. Tak szefowa rządu skomentowała krytyczny wobec zmian w TK projekt opinii Komisji Weneckiej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Zrobimy wszystko, żeby Trybunał Konstytucyjny w Polsce był niezawisły - mówiła Szydło w TV Trwam. Zwróciła uwagę, że "ostateczna opinia Komisji Weneckiej zostanie wydana dopiero 12 marca".

"Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji. Rząd nie może nie zastosować się do wyroków TK" - napisano m.in. w projekcie opinii Komisji Weneckiej, który poznała "Gazeta Wyborcza".

Premier pytana o surową ocenę, jaką Komisja wystawiła m.in. rządowi PiS, powiedziała, że "opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca. To dane państwo decyduje czy te zalecenia wprowadzi" - stwierdziła Beata Szydło.- To jest opinia (...) Wiele państw było już w takiej sytuacji, jak my w tej chwili. (...) Powszechnie uważa się, że dotyczy to tzw. nowych państw UE, lubi się przytaczać w niektórych mediach przykład Węgier, które rzeczywiście miały taką okoliczność, że Komisja Wenecka odnosiła się do kwestii tam wprowadzanych ustawowych, ale i Francja była badana, (...) więc to nie jest tak, że jest wyjątek, rzecz szczególna. Po to jesteśmy W UE, po to są powołane instytucje europejskie, żeby one wydawały opinie, doradzały, kiedy jest to konieczne czy też wtedy, kiedy państwo członkowskie się zwraca z prośbą o taką opinię, tak jak myśmy się zwrócili - powiedziała.

"My jesteśmy suwerennym państwem"

Według premier natomiast "nie jest to opinia wiążąca w tym sensie, że państwo musi ją wykonać, czy musi się do niej dostosować, ponieważ my jesteśmy suwerennym państwem".

Rzecznik rządu: Dokument analizujemy

Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek potwierdził wpłynięcie projektu opinii Komisji Weneckiej - organu doradczego Rady Europy - w sprawie Polski. Zapowiedział złożenie uwag i zastrzeżeń do dokumentu.

- Dokument analizujemy, jest on tłumaczony z jęz. angielskiego; chcemy się z nim szczegółowo zapoznać - powiedział Bochenek Polskiej Agencji Prasowej. - Mamy prawo złożyć uwagi i zastrzeżenia do tego dokumentu i będziemy to na pewno robić - dodał.

Podkreślił, że postępowanie Komisji, rozpoczęte na wniosek szefa MSZ, cały czas trwa, czego zwieńczeniem będzie wydanie w marcu końcowej opinii. - Jakieś larum ze strony opozycji jest zupełnie nieuzasadnione - oświadczył Bochenek. - Na razie finalnej decyzji Komisji Weneckiej nie ma - podkreślił.

PO: To jedna z najtwardszych opinii Komisji Weneckiej

Projekt zaprezentowali dziennikarzom także politycy PO. Według Andrzeja Halickiego (PO), uwagi projektu opinii Komisji "są bardzo poważne". - Można powiedzieć, że to jest jedna z najtwardszych opinii Komisji Weneckiej, jeśli chodzi o kwestię tzw. ustawy naprawczej - oświadczył Halicki na konferencji prasowej. Jak mówił, Komisja wskazuje na paraliż TK, a "główną konkluzją jest wezwanie wszystkich organów polskiego państwa do bezwzględnego wykonywania orzeczeń TK".

Waszczykowski: Polska weźmie pod uwagę zastrzeżenia Komisji

Pod koniec grudnia szef dyplomacji Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej o wydanie opinii w związku z nowelizacją ustawy o TK. Zapowiedział też, że jeśli Komisja w opinii będzie miała zastrzeżenia, Polska weźmie je pod uwagę. Twierdził wtedy jednak, że opinia będzie korzystna dla polskich władz.

Delegaci Komisji Weneckiej przyjechali do Polski w połowie lutego.

Projekt opinii, który poznała "Wyborcza", będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej, zaplanowanej na 11-12 marca. Opinia Komisji nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo jest organem doradczym Rady Europy, złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (540)
Zaloguj się
 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 250 razy 220

  Jeszcze w lutym kłamałaś Beata, że "Polska uwzględni zalecenia Komisji Weneckiej".

 • fakiba

  Oceniono 208 razy 182

  Kombinuj Becia kombinuj jak ciemnemu ludowi sprzedać opier....ol od Komisji Weneckiej jako sukces , ale tego nawet oni nie kupią

 • leszek.30

  Oceniono 189 razy 167

  Wtedy cała Polska wyjdzie na ulice miast i zmusi was, PiS-komuchy, do ucieczki..!

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 163 razy 151

  Ja czegoś nie rozumiem, sam pisowski siepacz zgłosił się do komisji i poprosił o jej opinię. A teraz mówią, że w sumie to mają ją gdzieś.
  Schizofrenia

 • ter5919

  Oceniono 165 razy 149

  Dlaczego Szydlo mowi to co Premier Prezes jej kaze ? Bo mu sie samemu nie chce ..Od gadania glupot ma Szydlo.

 • czytakczynie12

  Oceniono 149 razy 143

  Oni nie liczą się z nikim i z niczym. Kawałek po kawałku zamieniają nasz kraj w ruinę.

 • pysio62

  Oceniono 136 razy 132

  PIS-owcy sa calkowicie przewidywalni, wiadomo bylo, ze KW wyda taka opinie. Brak inteligencji i poczucia rzeczywistosci, jesli oni chociaz przez sekunde ludzili sie, ze ta opinia .moze byc inna- Gratuluje jeszcze raz tym "inteligentnym inaczej" ktorzy zaglosowali na Kaczynskiego, Dude i PIS, i w ten sposob sa sprawcami tragedii Polski, jaka jest niewatpliwie sprawowanie rzadow przez tych osobnikow.

 • leszek.30

  Oceniono 141 razy 127

  Bolszewicki rząd PiS-komuny, już wydaje "opinie" o Komisji Weneckiej... Jako pierwsza, Szydło wyszło z wora....

 • konigin

  Oceniono 132 razy 122

  Brocha nie zawiodlas w swojej tepocie i prostactwie, ale nie mysl, ze lewacy, cyklisci i wegetarianie z KE i gorszy sort Polakow dadza ci spokoj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje