"Trybunał Konstytucyjny został zablokowany". "Gazeta Wyborcza" poznała krytyczną wobec zmian w Polsce opinię Komisji Weneckiej

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

"Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji. Rząd nie może nie zastosować się do wyroków TK" - czytamy w bardzo krytycznym projekcie opinii Komisji Weneckiej wobec zmian dokonanych przez PiS, który poznała "Gazeta Wyborcza".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Rola Trybunału Konstytucyjnego jest szczególnie istotna w czasach dużej przewagi u władzy jednej opcji politycznej" - cytuje fragment z opinii Komisji Weneckiej "Gazeta Wyborcza". Jak podkreśla Komisja, w demokracji niezbędna jest wzajemna kontrola i równoważenie się władz, a Trybunał konstytucyjny "był" jednym z kluczowych elementów mechanizmu gwarantującego tę zasadę.

W swojej opinii zwraca też uwagę, że Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok Trybunału, wybierając nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez poprzedni parlament.Ekspresowe tempo zmian w ustawie o TK

Na początku grudnia o zbadanie sytuacji wokół TK występowały do Komisji polskie organizacje pozarządowe i organizacje prawnicze. Projekt nowelizacji ustawy o TK złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, izba uchwaliła ją 22 grudnia po burzliwej debacie, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

Zmiany w TK pod dyktando PiS

Krytykowana przez opozycję, środowiska prawnicze, włącznie z Sądem Najwyższym, Naczelną Radą Adwokacką oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich, nowela ustawy o TK zmieniła m. in. definicję pełnego składu TK. Stanowi też, że orzeczenia pełnego składu zapadają większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków będą wyznaczane według kolejności wpływu.

Pod koniec grudnia szef dyplomacji Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej o wydanie opinii w związku z nowelizacją ustawy o TK. Zapowiedział też, że jeśli Komisja w opinii będzie miała zastrzeżenia, Polska weźmie je pod uwagę. Twierdził wtedy jednak, że opinia będzie korzystna dla polskich władz.

Delegaci Komisji Weneckiej przyjechali do Polski w połowie lutego.

Projekt opinii, który poznała "Wyborcza", będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej, zaplanowanej na 11-12 marca. Opinia Komisji nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo jest organem doradczym Rady Europy, złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Zapis z uzasadnienia projektu Jeden krótki zapis w projekcie ustawy o TK, który pokazuje stosunek PiS do państwa
Komentarze (453)
"Trybunał Konstytucyjny został zablokowany". "Gazeta Wyborcza" poznała krytyczną wobec zmian w Polsce opinię Komisji Weneckiej
Zaloguj się
 • kenetron

  0

  Gdzie jest napisane nie idż za tłumem>>>>!!!????
  Dlaczego są niezbędne zmiany...!!!???? Dlaczego Wielki Trybunał jak podała Polska Telewizja nie wyegzekwował 40 swoich wyroków...!!!!????BoloiLolo do ~KLM: Jestem osobą bezpartyjną daleką od spekulacji partyjnych pracowałem na trzy zmiany cieżko i zostałem okradziony jak 18 tysięcy Polaków a zważyć należy że każdy miał rodzinę dzieci , wnuków a tu KLAPA panie Borys Budka co Pan zrobił w tej sprawie ,,,no oczywiście nic,,, prawdziwe nieudacznictwo,,tu potrzeba żelaznej ręki,,, w majestacie prawa oraz braku odpowiedzialności Konstytucyjnej ...AFERY różne pożerały Polskę oraz ich obywateli a "" Wielki Trybunał Dziadków ""patrzał na to wszystko i zero reakcji tylko BEREZA KARTUSKA mogłaby to naprawić w krwi mamy nieuczciwość,,, znają nas w całej EUROPIE ....--Pytanie dlaczego tak wielkie CUDA nie dzieją się w ANGLII ,,,gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat ,,,albo Szwecji, Norwegii i Finlandii czy nawet u naszych sąsiadów Niemców ,,, i tu jest odpowiedź kto jest winien tego DRAŃSTWA,,,, niech czytelnicy sami ocenią ----przez 8 s lat obsadzali stanowiska a moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z ""Betonu Ciężkiego""" a to nie jest normalne zjawisko,,i w obrębie Gdańska 5000 podmiotów gospodarczych jak podała Polska Telewizja zalega z Podatkami,to jest Skandal Wyrafinowany a Pan Borys Budka próbuje ten CEPELIN z NIEUDACZNIKAMI bronić,,,,,

 • zbych21

  0

  Rząd i prezydent mogą z łatwością zakończyć ten kryzys wycofując się z błędnych decyzji. Rozumiem, że chcą wyjść z twarzą. Jak? Podać się do dymisji.

 • razb1947

  0

  Lemingi dostały szału po przegranych wyborach- dobrze im tak, niech żyje PIS 100 lat rządu

 • razb1947

  0

  Zmienić prezesa TK,bo ten jest partyjny-PO

 • Irena Laszczyk

  0

  Musi być jakaś świętość !!! W tym przypadku KONSTYTUCJA i nie może jeden mały człowiek tego rozwalić!

 • andrzej23195

  0

  Panie MIch Mosad morze i działa dobrze i może dorwał się do kolesiów ale to ciągle nie sprawdzone plotki .

 • organmaster

  0

  komisja wenecka...

  "zmiażdżyła" - powiadają gazettredaktorzy
  w obliczu jawnie kłamliwego tonu powiadam, czego życzę inkryminowanym -
  przerażenia na brzmienie tłukącego się pod czaszką złowieszczego zawołania: MIAZGOCIĄG PROSZĘ!! - komendy... przed bolesną ekstrakcją... resztek zębów... mądrości

 • astrolog-2

  Oceniono 4 razy 2

  W Komisji Weneckiej działa była Premier III RP - pani Anna Suchocka, działacz dawnej Unii Wolności-obecnie PO. Dlatego nie należy się spodziewać pozytywnej dla PIS opinii, bo Schetyna już zadbał o spreparowanie krytycznej oceny, którą im podrzucił a oni ją ogłoszą.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 3 razy -1

  I Duda i Kaczyński są doktorami prawa? Ciekawych doktorów mamy ma najwyższych urzędach, formalnie i nieformalnie. Ale co to tych panów obchodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje