"Trybunał Konstytucyjny został zablokowany". "Gazeta Wyborcza" poznała krytyczną wobec zmian w Polsce opinię Komisji Weneckiej

27.02.2016 16:48
Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

"Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji. Rząd nie może nie zastosować się do wyroków TK" - czytamy w bardzo krytycznym projekcie opinii Komisji Weneckiej wobec zmian dokonanych przez PiS, który poznała "Gazeta Wyborcza".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Rola Trybunału Konstytucyjnego jest szczególnie istotna w czasach dużej przewagi u władzy jednej opcji politycznej" - cytuje fragment z opinii Komisji Weneckiej "Gazeta Wyborcza". Jak podkreśla Komisja, w demokracji niezbędna jest wzajemna kontrola i równoważenie się władz, a Trybunał konstytucyjny "był" jednym z kluczowych elementów mechanizmu gwarantującego tę zasadę.

W swojej opinii zwraca też uwagę, że Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok Trybunału, wybierając nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez poprzedni parlament.Ekspresowe tempo zmian w ustawie o TK

Na początku grudnia o zbadanie sytuacji wokół TK występowały do Komisji polskie organizacje pozarządowe i organizacje prawnicze. Projekt nowelizacji ustawy o TK złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, izba uchwaliła ją 22 grudnia po burzliwej debacie, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

Zmiany w TK pod dyktando PiS

Krytykowana przez opozycję, środowiska prawnicze, włącznie z Sądem Najwyższym, Naczelną Radą Adwokacką oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich, nowela ustawy o TK zmieniła m. in. definicję pełnego składu TK. Stanowi też, że orzeczenia pełnego składu zapadają większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków będą wyznaczane według kolejności wpływu.

Pod koniec grudnia szef dyplomacji Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej o wydanie opinii w związku z nowelizacją ustawy o TK. Zapowiedział też, że jeśli Komisja w opinii będzie miała zastrzeżenia, Polska weźmie je pod uwagę. Twierdził wtedy jednak, że opinia będzie korzystna dla polskich władz.

Delegaci Komisji Weneckiej przyjechali do Polski w połowie lutego.

Projekt opinii, który poznała "Wyborcza", będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej, zaplanowanej na 11-12 marca. Opinia Komisji nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo jest organem doradczym Rady Europy, złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (453)
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 172 razy 150

  No to prezes teraz ogłosi, ze Komisja Wenecka to komuniści, żydzi, geje, rowerzyści i wegetarianie. A rząd wyasygnuje kolejne kilka milionów na mszę za ojczyznę...

 • pysio62

  Oceniono 123 razy 109

  Takie stanowisko KW bylo pewne, poniewaz po prostu tak wyglada rzeczywistosc. Dzialania Kaczynskiego, Dudy i PIS-u lamia Konstytucje, prawo i zasady demokracji. Ci ktorzy lamia zasady Konstytucje, prawa i demokracji, traca przez to swoj mandat do sprawowania wladzy.

 • fakiba

  Oceniono 100 razy 82

  Szydło , Duda i sam kaczor już dawno zapowiedzieli że orzeczenie Komisji Weneckiej nie jest wiążące dla nierządu pisiorów , mówiąc normalnie komisja może im skoczyć

 • bez_sortowania

  Oceniono 86 razy 78

  Każdy zdrowo myślący człowiek wiedział, że taka będzie opinia Komisji Weneckiej. Tylko pisowcy w swym nienawistnym zaślepieniu nie widzą albo nie chcą tego widzieć. Ale jaka jest prawda każdy wie.
  Czuję się zdruzgotana postawą prezydenta. Przypominam: doktor prawa UJ.
  Taki prezydent to hańba dla Polski.

 • lodzermensz1

  Oceniono 84 razy 72

  Cios w samo serce pisowskiej maszyny autokratyzmu.
  Komisja zazwyczaj wydaje bardzo oględne opinie - bardziej porady niż ostrą krytykę. Jeśli Komisja zdecydowała się na tak ostre słowa, to znaczy, że PIS wiedzie nas prostą ścieżką do "demokracji" w stylu putinowskim.
  Problem w tym, że pisowscy propagandziści z "niepokornych" mediów spółki Srebrna nie potwierdzają tej oceny. Od jutra usłyszymy o tym, który członek Komisji miał ojca w UB, a który dziadka w Wermachcie. Bo w to, że wszyscy są lewakami to nie należy wątpić.

 • jdkonrad

  Oceniono 79 razy 61

  w normalnym kraju taka opinia wywołałaby skandal i dymisję rządu oraz rozpisanie nowych wyborów. nie jesteśmy jednak normalnym krajem. wciąż tutaj kilka milionów obywateli ma nie więcej niż 1/10 mózgu, bo resztę zżarła demagogia - także kościelna a kilkanaście milionów jest na tyle głupich iż postanowiła oddać swój los i swoje warunki bytowe w ręce innych ..i to właśnie tej części wymienionej powyżej.
  teraz będą tłumaczenia że Komisja też się myli i to konus walczy o demokrację. kuźva! wszyscy się mylą! nawet po wnikliwym badaniu bieżącej sytuacji... nawet McCain się myli. i Schulz.. i reszta!! i Fundacja Helsińska...
  jestem ciekaw co teraz może nowego sekta wymyśli. obawiam się, że po tym nawet Orban nie będzie chciał być kojarzony z konusem!
  no i najciekawsze są w zw. z tym kroki podjęte przez KE - w mniejszym stopniu przez PE, choć te będą medialne. czekamy także na TPCz i zmiany w prawie unijnym, bo case Polski musi zaowocować zabezpieczeniem się przed takimi debilizmami!

 • pogromca_bzdury

  Oceniono 71 razy 59

  Najostrzejsza opinia w historii Komisji. Ale też sytuacja bezprecedensowa w całej historii Unii Europejskiej.

 • plendz

  Oceniono 63 razy 53

  Co było do przewidzenia;-) PiSiory myślą, że jak ukradną księżyc, to nie będzie widać jak knują, szczują i kradną po nocach i za dnia. Nie wiedzieli tylko, że Polska jest w UE, Radzie Europy, OBWE i podpisała szereg konwencji i traktatów gwarantujących praworządność i przestrzeganie praw człowieka. Polska pod rządami PiS łamie wiele międzynarodowych zobowiązań i wszyscy poniesiemy tego konsekwencje. Precz z PiSem i jego kapralem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje