Dlaczego wiosną ptaki wracają do Polski, zamiast zostać na południu?

Bociany i inne ptaki, które zimę spędzają w ciepłych krajach, właśnie do nas wracają. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego to robią, zamiast po prostu osiedlić się na stałe np. w Afryce?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Lubiane przez Polaków bociany białe rozpoczynają właśnie wiosenną wędrówkę z Afryki do naszego kraju. Do swoich gniazd w Polsce większość z nich wróci na przełomie marca i kwietnia. Po co ptaki te narażają się na trudną podróż i długą między kontynentami?

Odpowiedź jest prosta: początek sezonu letniego w Europie to dla nich otwarcie wielkiej stołówki. W tym czasie na sawannowych obszarach północnej Afryki i krajach Afryki Wschodniej - od Egiptu i Sudanu po RPA, gdzie spędzają zimę, rozpoczyna się pora sucha, która ogranicza dostępność pożywienia. Latem pojawiają się też młode - nie tylko u bocianów, ale wielu innych gatunków. Gdyby ptaki pozostały na południu, miałyby mniej pożywienia i miejsca, a także większą do nich konkurencję. To zmniejszyłoby ich szanse na przeżycie - zarówno ptaków młodych, jak i dorosłych.

W Polsce i innych krajach Europy bociany mają latem nie tylko duży dostęp do pożywienia. Dzień jest tu dłuższy niż na południu, ptaki mogą więc dłużej być aktywne, żerować i zajmować się młodymi. Mogą też mieszkać w większym rozproszeniu niż w Afryce, co polepsza ich szanse na przeżycie.Wracają nie tylko bociany, ale i jaskółka, słowik, kukułka, wilga czy szpak. Ich trasy powrotu są różne. Bociany z naszej części Europy - ok. pół miliona rocznie - by uniknąć lotu nad Morzem Śródziemnym, omijają je, kierując się na wschód: wędrują się przez Egipt nad krajami Lewantu, potem nad Turcją. Zajmuje to ok. 49 dni. Ale nie wszystkie europejskie bociany białe zimują w Afryce, np. te z zachodnich Niemiec zimę spędzają na Płw. Iberyjskim, a podróż stamtąd jest łatwiejsza niż ta "naszych" bocianów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (54)
Dlaczego wiosną ptaki wracają do Polski, zamiast zostać na południu?
Zaloguj się
 • Urszula Ircha

  Oceniono 1 raz 1

  fajnie mają bocki...taką trasę pokonują.wracając często w te same gniazda i to bez dzipiesa...,mądrale

 • ochujek

  0

  Emigranci! Zawracać toto na granicy.

 • vald

  Oceniono 4 razy 0

  Ta wiedza , dlaczego ptaki wracają, to szkoła podstawowa .dla Gazety jak zwykle świat powstał wczoraj. Ptaki nie od milionów lat migrują za jedzeniem, tylko od tego roku zaczęły i trzeba było o tym napisać.
  Brawo Gazeta .zawsze na posterunku bicia piany.

 • janiu46

  Oceniono 10 razy -2

  Chcą wstąpić do Sekty Niepokalanego Bolka Wałęsy

 • janadamf

  Oceniono 7 razy 1

  Na pewna chca zobaczyc Szydlo.

 • uploadhelski

  Oceniono 7 razy 5

  Wystarczyło chodzić dawno temu do szkoły i nie muszę się zastanawiać dlaczego bociany przylatują do nas na wiosnę. Uczono tego na lekcjach przyrody, biologii.
  Ze szkoły zapamiętałem, że takiego "wysypu" owadów, ich larw.poczwarek, żab, węży i innego "robactwa" od wiosny do lata nie ma w gorącej strefie, u nas łatwiej jest po prostu wykarmić młode.

 • franconus

  Oceniono 5 razy -1

  Bo to niezłe wariaty :(

 • kartownik

  Oceniono 8 razy 8

  Niestety za 15-30 lat będziemy się musieli pożegnać z bocianami i innymi ptakami zimującymi w Afryce. Przyrost ludności na tym kontynencie jest tak dramatycznie szybki, że niedługo wszystkie lasy i zarośla będą musiały zostać zamienione na pola uprawne. W krajach takich jak Etiopia czy Nigeria ten proces przebiega z niesamowitą szybkością. Ptaki nie będą miały co jeść albo zastaną same zjedzone przez miejscowych.

 • Tom Tommy

  Oceniono 2 razy -2

  normalnie wszedlem, bo w koncu jakas mapa :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX