TVP wyemitowało "Taśmy z Magdalenki". Miały być sensacyjne, a były? Skrytykował nawet Cenckiewicz

Film w reżyserii Cezarego Gmyza miał rzucić nowe światło na rozmowy z Magdalenki. Sam Gmyz mówił nawet o "szokujących fragmentach". Komentatorzy zdają się mieć inne zdanie na temat "Taśm z Magdalenki".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Telewizja Polska wyemitowała film dokumentalny "Taśmy z Magdalenki". Zostały w nim zaprezentowane niepublikowane dotąd nagrania z rozmów w ośrodku rządowym w Magdalence. Jego autorami są Cezary Gmyz, dziennikarz śledczy, oraz prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN.

Jeszcze przed tygodniem emisja filmu stała pod znakiem zapytania. Gdy TVP pokazała część "surowego" materiału prof. Dudek mówił o "propagandowych chwytach" i krytykował Gmyza, który miał "dotrzeć" do taśm, których właścicielem jest IPN.

Ostatecznie film został wyemitowany w najlepszym czasie antenowym. "Taśmy z Magdalenki" wpadły do ramówki w ostatniej chwili, zastępując serial "Ojciec Mateusz".

"Film o obalaniu. Ale flaszki"

Na Twitterze film komentowali dziennikarze i publicyści. "Nie zaskakują ani nie oburzają" - napisał wydawca Onet.pl Grzegorz Krawczyk. "Jeśli 'Taśmy z Magdalenki' miały skompromitować obóz Wałęsy, to nic z tego" - pisze z kolei zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubert Biskupski.

"Nawet na prawicy komentuje się, że Gmyz zrobił film głównie o piciu. Głupio wyszło. Bo miało chyba być o zdradzie?" - ironizuje publicysta Przemysław Szubartowicz. Podobnego zdania jest Kamil Durczok: "Ten film jest o obalaniu. Ale flaszki. Bo w kwestii obalania komunizmu nie ma tam nic sensownego".Krytyka przyszła również z najmniej oczekiwanej strony. Sławomir Cenckiewicz, lustrator Lecha Wałęsy stwierdził, że "uważa film za bardzo słaby".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (425)
TVP wyemitowało "Taśmy z Magdalenki". Miały być sensacyjne, a były? Skrytykował nawet Cenckiewicz
Zaloguj się
 • adampan12

  0

  Cała prawda o kłamstwach KK darmowym audio video book-u
  "Apokalipsa - proroctwa Pisma Świętego o czasach końca"
  tutaj: goo. gl / V0Z5WZ - bez spacji. Kolejne rozdziały w opracowaniu.

 • adampan12

  0

  Cała prawda o kłamstwach KK w darmowym audio video book-u
  "Apokalipsa - proroctwa Pisma Świętego o czasach końca"
  tutaj: goo. gl / V0Z5WZ - bez spacji.

 • antonipowidzki

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ipeenowska ......... Dudek, już wie co to "resentyment" ?

 • guga15

  Oceniono 1 raz 1

  Jest jeszcze problem kalibru intelektualnego i mieszania polek. I Semka, i Gmyz, i prowadzacy program mogli Cioska najwyzej wyszarpac za nogawki. Kto w tej naszej Polsce za co sie bierze i kto za to odpowiada? I Semka i Gmyz intelektualnie nie opuscicli jeszcze liceum. Przy tak waznej sprawie jak oskarzanie o Zdrade Narodowa mnie to przeszkadza. No, ale koniec koncow, Kurski to tez Pampers. Zatem Jaroslaw nie przysypiaj, bo przespisz swoje historyczne 5 minut.

 • pela_46

  Oceniono 1 raz 1

  kopiujcie i wklejajcie sobie gdzieś te powielane kłamstwa i głupoty - w pliki tych sprzedajnych pismaków i żołnierzy pisiowych. Przyda się jak przegrają , wtedy zapłacą nam za wszystko!

 • flyer

  Oceniono 3 razy 3

  - To złodziej!
  - I pijak!
  - Bo każdy pijak to złodziej
  "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz"

  Nie posądzam Gmyza o tak wysublimowane gusta filmowe i myślowe - to prosty intelektualnie człowiek - dla niego fakt picia z kimś oznacza, że było się/jest w zażyłości/doskonałej komitywie. Czytaj przed Magdalenką udawali wrogość, po Magdalence udawali wstrzemięźliwość i dystans, a tak naprawdę cały czas spiskowali. Proste ludowe myślenie - ze wsi jesteś, na wieś wrócisz [mentalnie]. ;>

  Btw. a ile Cezary dostał od TVP za produkcję tego filmiku ew. co sobie obiecywał po emisji tego filmiku [jakieś nieobsadzone stanowiska może? ;>] To też może być wytłumaczenie. ;>

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby nie tzw.okrągły stół,to kolejne 10 lat podchodów ulicznych i podziemia,pochłonełoby kolejne 100 ofiar albo i więcej. Także obie strony doszły do rozumnego "stołu". Dziś Kaczyński chce,aby historia wróciła do roku 1981 i "Majdan"?..gdzie w 2 tygodnie zgineło tyle ludzi,co w Polsce przez 10 lat.Szkoda młodych ludzi,którzy mają ułamkową wiedzę na ten temat...

 • bator99

  Oceniono 4 razy 4

  TEN GENIUSZ DZIENNIKARSTWA PISOWSKIEGO PS.'trotyl' gmyz MÓGŁBY WYŚLEDZIĆ , ŻE JAK TO SIĘ STAŁO , IŻ DWAJ SYNOWIE RAJMUNDA KACZYSKIEGO NI Z TEGO NI Z OWEGO NAGLE ZNALEŹLI SIĘ W BLISKIM OTOCZENIU PREZYDENTA WAŁĘSY. A NADTO UJAWNIŁ BY, DLACZEGO NIE MA RZANYCH AKT W IPN NA TYCH DWÓCH C O UKADLI KSIĘŻYC ?

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 0

  A Gmyz to pobierał niemieckie stypendium i nie jest członkiem Kościoła Katolickiego, do tego pokazuje znak victorii czyli zajączka lewą ręką:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX