PiS odrzuciło projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku. A przecież to zakładał plan na 100 dni

25.02.2016 21:49
Obrady Sejmu

Obrady Sejmu (Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)

1. Sejm odrzucił projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł
2. Zakładał on mechanizmem waloryzacji i rekompensaty dla samorządów
3. Przeciwni wprowadzeniu zmian w tej postaci byli posłowie PiS
4. Zwiększenie kwoty było jedną z obietnic wyborczych obecnego rządu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Projekt został przygotowany przez posłów PO. Klub PiS uzasadniał odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu troską o finanse państwa. Za jego odrzuceniem głosowało 232 posłów, przeciw było 204.

Poseł Jan Grabiec przedstawiając propozycję projektu noweli podkreślił, że zmiany są potrzebne w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z jesieni ubiegłego roku.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

TK orzekł wtedy, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy o PIT ustalający stawki podatku w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, czyli kwoty wolnej od podatku, do wysokości zapewniającej co najmniej minimum egzystencji. Przepis ten przestanie obowiązywać 30 listopada 2016 r.

Grabiec przypomniał, że w listopadzie ub. roku prezydent Andrzej Duda przedstawił Sejmowi projekt noweli ustawy o PIT. Jego zdaniem nie realizuje on orzeczenia TK, bowiem nie przewiduje mechanizmu korekt, a także rekompensat dla samorządów z powodu utraconych dochodów.

- Podwyższenie kwoty wolnej bez rekompensaty dla samorządów oznaczałoby radykalne zubożenie większości jednostek samorządu, a dla setek z nich byłoby to równoznaczne z praktycznym bankructwem - wyjaśnił Grabiec. Wyliczył, że np. Warszawa straciłaby ok. 900 mln zł rocznie, Poznań - 190 mln zł, Wrocław - ponad 210 mln zł, Gdańsk - ponad 140 mln zł.

Podobną argumentację przedstawił tuż przed głosowaniem Jacek Protas (PO), pytając, czy przyjęcie projektu w wersji prezydenckiej narazi samorządy na straty w wysokości 8 mld zł.

PiS: Wprowadzimy, ale na naszych warunkach

Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział z trybuny sejmowej, że kwota wolna jest w programie PiS i zostanie wprowadzana, natomiast PO rządząc twierdziła, że nie ma możliwości podwyższenia kwoty wolnej. - Kwota wolna od podatku będzie wprowadzona w następnych latach, etapami, ale na naszych warunkach - powiedział Szałamacha.

Zgodnie z projektem PO, kwota wolna od podatku miałaby wynieść 8 tys. zł w pierwszym roku obowiązywania regulacji. Nowela zakładała też mechanizm korekty kwoty na podstawie wskaźnika inflacji oraz mechanizm rekompensat dla samorządów.

Według Grabca najprostszym rozwiązaniem jest powiązanie zmiany w PIT ze zmianą w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która podwyższyłaby udziały samorządów we wpływach z podatku. Zaproponowano, by w przypadku gmin wyniósł on docelowo 48,82 proc., w przypadki powiatów - 12,82 proc., a województw - 1,97 proc.

Maria Zuba (PiS) zauważyła w debacie, że TK - składający się w większości z sędziów nominowanych przez PO - dopiero cztery dni po ostatnich wyborach parlamentarnych "raczył się pochylić nad losem najuboższych Polaków" i wydał wyrok w sprawie kwoty wolnej od podatku.

- Należy podkreślić, że TK słusznie zauważył problem, ale rodzi się pytanie, dlaczego tego problemu nie zauważył przez osiem lat rządów PO-PSL lub wtedy, kiedy w kampanii prezydenckiej kandydat Andrzej Duda wskazywał na konieczność podniesienia kwoty wolej od podatku - podkreśliła Zuba. Zaznaczyła, że prezydent dotrzymał słowa i przygotował swoje propozycje.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (392)
PiS odrzuciło projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku. A przecież to zakładał plan na 100 dni
Zaloguj się
 • sebol19731

  0

  wyborcy pis jakie to uczucie gdy ktoś robi was w wała na całego

 • pajac50

  0

  Aż się prosi - "nihil novi ..."

 • joankb

  0

  Wchodzę w wybory w Irlandii, ląduję w artykule o pisie.
  Czy Wy wstydu nie macie? Zwykła praca mierzi, linków nie sposób ogarnąć?

 • senior2244

  Oceniono 3 razy 3

  Oszuści odrzucili wszystko co zapowiadali. Nie mieli litości nad 3 milionami dzieci i też ich oszukali. Głąby kapuściane zlikwidowali obowiązek/jak na całym świecie/ pójścia 6-ciolatków do szkoły bo widocznie ich są takie głąby jak oni i podciągnęli pod durni wszystkie polskie dzieci.

 • ateofi

  Oceniono 3 razy -1

  Tak PiS odrzucił projekt PO, który został szybciutko napisany na kolanie jako reakcja na politykę PiS. Podobnie było z ich programem 500+ - nagle miała być kasa na każde dziecko. Rząd PiS ma własny projekt i nad nim pracuje! A PO nie ma absolutnie żadnego pomysłu na funkcjonowanie w opozycji. wszystko, co robią jest reakcją na zdecydowane działania rządu a taktyka PO polega na :"robieniu na złość i na przekór".

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 4 razy 4

  Dobrze się dzieje.Nie ma innego wyjścia jak przez te cztery lata wytrzymać z idiotami na czele tego kraju, choć smród się rozchodzi wokół Polski okropny. I przyjdzie sprzątać po dyletantach długo.Ale niech ich wyborcy zmiotą w kolejnych wyborach jak zmietli SLD.

 • 12w12

  Oceniono 5 razy 5

  PIS i KU... dotrzymuja jednakowo danego slowa.

  i sa dwie dozywotnie funkcje : Prezes i Ku... !

 • razb1947

  Oceniono 5 razy -5

  PIS mógł zgodzić się na te 8 tys.wolne od podatku, bo jak PO i PSL zadłużyli nasz kraj z pół biliona na bilion 200 miliardów to też mogą zwiększyć te długi np. o 100 miliardów i wystarczy na wszystkie zobowiązania wyborcze PISu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje