PiS odrzuciło projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku. A przecież to zakładał plan na 100 dni

25.02.2016 21:49
Obrady Sejmu

Obrady Sejmu (Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)

1. Sejm odrzucił projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł
2. Zakładał on mechanizmem waloryzacji i rekompensaty dla samorządów
3. Przeciwni wprowadzeniu zmian w tej postaci byli posłowie PiS
4. Zwiększenie kwoty było jedną z obietnic wyborczych obecnego rządu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Projekt został przygotowany przez posłów PO. Klub PiS uzasadniał odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu troską o finanse państwa. Za jego odrzuceniem głosowało 232 posłów, przeciw było 204.

Poseł Jan Grabiec przedstawiając propozycję projektu noweli podkreślił, że zmiany są potrzebne w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z jesieni ubiegłego roku.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

TK orzekł wtedy, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy o PIT ustalający stawki podatku w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, czyli kwoty wolnej od podatku, do wysokości zapewniającej co najmniej minimum egzystencji. Przepis ten przestanie obowiązywać 30 listopada 2016 r.

Grabiec przypomniał, że w listopadzie ub. roku prezydent Andrzej Duda przedstawił Sejmowi projekt noweli ustawy o PIT. Jego zdaniem nie realizuje on orzeczenia TK, bowiem nie przewiduje mechanizmu korekt, a także rekompensat dla samorządów z powodu utraconych dochodów.

- Podwyższenie kwoty wolnej bez rekompensaty dla samorządów oznaczałoby radykalne zubożenie większości jednostek samorządu, a dla setek z nich byłoby to równoznaczne z praktycznym bankructwem - wyjaśnił Grabiec. Wyliczył, że np. Warszawa straciłaby ok. 900 mln zł rocznie, Poznań - 190 mln zł, Wrocław - ponad 210 mln zł, Gdańsk - ponad 140 mln zł.

Podobną argumentację przedstawił tuż przed głosowaniem Jacek Protas (PO), pytając, czy przyjęcie projektu w wersji prezydenckiej narazi samorządy na straty w wysokości 8 mld zł.

PiS: Wprowadzimy, ale na naszych warunkach

Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział z trybuny sejmowej, że kwota wolna jest w programie PiS i zostanie wprowadzana, natomiast PO rządząc twierdziła, że nie ma możliwości podwyższenia kwoty wolnej. - Kwota wolna od podatku będzie wprowadzona w następnych latach, etapami, ale na naszych warunkach - powiedział Szałamacha.

Zgodnie z projektem PO, kwota wolna od podatku miałaby wynieść 8 tys. zł w pierwszym roku obowiązywania regulacji. Nowela zakładała też mechanizm korekty kwoty na podstawie wskaźnika inflacji oraz mechanizm rekompensat dla samorządów.

Według Grabca najprostszym rozwiązaniem jest powiązanie zmiany w PIT ze zmianą w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która podwyższyłaby udziały samorządów we wpływach z podatku. Zaproponowano, by w przypadku gmin wyniósł on docelowo 48,82 proc., w przypadki powiatów - 12,82 proc., a województw - 1,97 proc.

Maria Zuba (PiS) zauważyła w debacie, że TK - składający się w większości z sędziów nominowanych przez PO - dopiero cztery dni po ostatnich wyborach parlamentarnych "raczył się pochylić nad losem najuboższych Polaków" i wydał wyrok w sprawie kwoty wolnej od podatku.

- Należy podkreślić, że TK słusznie zauważył problem, ale rodzi się pytanie, dlaczego tego problemu nie zauważył przez osiem lat rządów PO-PSL lub wtedy, kiedy w kampanii prezydenckiej kandydat Andrzej Duda wskazywał na konieczność podniesienia kwoty wolej od podatku - podkreśliła Zuba. Zaznaczyła, że prezydent dotrzymał słowa i przygotował swoje propozycje.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (391)
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 164 razy 152

  Ale numer, PiS dzielce odrzucili to co w kampanii wyborczej obiecał PiSdencik i SZYDŁObus .

 • heepurian

  Oceniono 145 razy 137

  Już nie zachowują pozorów, myślę że jest nie chodzi nawet o tę konkretna ustawę tylko danie Polakom wyraźnie do zrozumienia że PiS nie zamierza realizować obietnic wyborczych. To co obiecywali w kampaniach wyborczych parlamentarnej i prezydenckiej było kłamstwem w celu zdobycia władzy, a po wyborach będziemy robić co nam się podoba i z tym muszą się Polacy pogodzić. Taki jest przekaz tego głosowania.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 136 razy 118

  Drogi wyborco PiS a dupa cię teraz nie boli. Bo wygląda, że was Prezes z hałastrą nieźle wyruchau.

  No i gdzie trolle? Hop, hop gdzie jesteście kanalie?? Macie szansę się teraz wykazać:))

 • guru133

  Oceniono 117 razy 113

  Troska pislamu o finanse?? Nie rozśmieszajcie mnie. To podatnikom ulżyć nie można a dosypywać sutannowym brakorobom pieniędzy podatników to jak najbardziej można? Żałosny sejm, żałosne osły!!!

 • zoob2

  Oceniono 96 razy 86

  No. I możemy ogłosić po raz kolejny: Polska to największy na świecie rezerwat....pelikanów. 5 711 687 sztuk.... To jak drodze rodacy: łykamy?

 • franconus

  Oceniono 87 razy 79

  No cóż, to była jedyna rozsądna propozycja PiS ...

  (Przy okazji: czy wiecie, że Lech Kaczyński przyjął chrzest Polski już w 965 r.?)

 • chi-neng

  Oceniono 82 razy 70

  "Klub PiS uzasadniał odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu troską o finanse państwa"
  -----
  Hahaha....
  Z torska o finanse panstwa!

  W imie tej troski o finanse panstwa; Rydzyk - 25 + 27 + 30, Fundusz Koscielny - 8 mln wiecej niz do tej pory, czyli summa summaru 126 mln rocznie...

  Nie mowiac o innych kosztownych 'splacanich dlugow za glosy wyborcze', kt, jak nporych ceny jeszcze nie znamy Elbanowskie pomysly i inne...)

 • heepurian

  Oceniono 67 razy 61

  Nie głosowałem na PiS więc nie czuję się oszukany, ale gdybym głosował to bym złożył do sądu pozew przeciwko każdemu politykowi PiS, któremu mógłbym udowodnić że przed wyborami obiecywał podwyższenie kwoty wolnej od podatku od 01.01.2016 a dzisiaj głosował przeciw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje