Sejm przyznał dodatkowe 8 mln zł na Fundusz Kościelny

Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z księdzem Antonim Dydyczem

Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z księdzem Antonim Dydyczem (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. Sejm głosował nad poprawkami Senatu do budżetu na 2016 r.
2. Senat zaproponował zwiększenie o 8 mln zł dotacji na Fundusz Kościelny
3. Sejm przyjął poprawkę, zabierając pieniądze Biura Wyborczego

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Senat zgłosił w zeszłym tygodniu 20 poprawek do tegorocznej ustawy budżetowej. Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za ich przyjęciem.

Senat zaproponował m.in. - wbrew stanowisku rządu - zwiększenie o 8 mln zł dotacji na Fundusz Kościelny. Dodatkowe pieniądze na Fundusz miałyby pochodzić ze zmniejszonych środków na finansowanie wyborów i referendów przez Krajowe Biuro Wyborcze, a mają być przeznaczone m.in. na remonty zabytkowych obiektów sakralnych.

Posłowie przyjęli poprawkę Senatu

Posłowie opozycji złożyli wniosek o odrzucenie poprawki dotyczącej Funduszu Kościelnego. Za odrzuceniem było 147 posłów, 284 było przeciw, a 5 się wstrzymało.Za odrzuceniem opowiedziała większość posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Za odrzuceniem był z kolei cały klub PiS oraz większość posłów Kukiz'15 i PSL.

Zobacz, jak głosowali poszczególni posłowie >>>

Jedna z 20 poprawek

Była to jedna z 20 senackich poprawek przyjęta przez Sejm. Posłowie opowiedzieli się też za zmniejszeniem o ok. 1,8 mln zł budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pieniądze te mają trafić m.in. na finansowanie udziału polskiej reprezentacji w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, a 100 tys. zł z tego samego źródła ma sfinansować konkurs na projekt pomnika Stanisława Pyjasa w Krakowie, w 40. rocznicę jego śmierci.

Uznanie posłów uzyskała poprawka Senatu, która przeznacza dodatkowe 2,5 mln zł na wydatki bieżące Kancelarii Senatu, kosztem wydatków na nową siedzibę Krajowej Rady Sądownictwa.

Inna przyjęta przez Sejm poprawka Senatu zakłada zwiększenie o ponad 5,4 mln zł wydatków pionu archeologicznego Instytutu Pamięci Narodowej. O tyle samo niższe miałyby być natomiast wydatki majątkowe Krajowej Rady Sądownictwa.

Posłowie zaakceptowali też m.in. poprawkę zwiększającą o 2 mln zł subwencje i dotacje na dokształcanie nauczycieli dla Polonii, kosztem budżetu MSZ. Zgodzili się z przesunięciem w budżecie Krajowego Biura Wyborczego 3,7 mln zł (z dotacji dla gmin na wynagrodzenia) oraz zwiększeniem o prawie 5,4 mln zł wydatków Państwowej Inspekcji Pracy. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić ze zmniejszenia ogólnej rezerwy budżetowej Rady Ministrów.

Zgodnie z uchwalonym przez Sejm budżetem na 2016 r. deficyt w tym roku ma nie przekroczyć 54,7 mld zł. Przygotowując ustawę resort finansów założył, że PKB wzrośnie o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB. Zaplanowano, że dochody mają wynieść 313 mld 788 mln 526 tys. zł, a wydatki 368 mld 528 mln 526 tys. zł.

Teraz ustawa budżetowa trafi do prezydenta, który będzie miał 7 dni na jej podpisanie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (397)
Sejm przyznał dodatkowe 8 mln zł na Fundusz Kościelny
Zaloguj się
 • Renata Szastak

  0

  Jestem katoliczką praktykującą,ale to już przegięcie. Takie dofinansowania powinny pochodzić z Watykanu tam to dopiero jest bogactwo. Wiele ludzi nie ma co do garnka włożyć,dzieci głodują nie ma na dofinansowanie szczególnych operacji i rehabilitacji dla chorych a zwłaszcza dzieci,emerytom i rencistom rewaloryzują po 2 zł to są kpiny!!! Niech biznesmen Rydzyk finansuje kościoły,a nie skubie naiwne starsze panie i jeździ co chwilę najnowszymi drogimi furami!!!!

 • Tommy Schmidt

  0

  Będzie więcej KASY na ADWOKATÓW broniących pedofilskich księży. I księży uchylających się od płacenia ALIMENTÓW na własne dzieci.

 • Grazyna Soo

  0

  Pamiętajcie tylko o jednym, że kasa przeznaczona jest na renowację kościołów, które są też zabytkami kultury. Nie każda parafia to warszawskie Bemowo czy Ursynów. Wiele z nich ma naprawdę co chronić i czym się opiekować, a co ważne jest jako dziedzictwo. Nie wylewajmy dziecka z kąpielą. Może i powinien ojciec dyrektor sfinansować wiele z tych prac, jako kościelny biznesmen, ale nie po to skubał owieczki, nie po to ! Może jego ktoś wreszcie oskubie?

 • 0

  Przecież wszyscy znamy kościół katolicki. On nic za darmo nie daje, a bierze i to dużo. Przecież nie będą za frico namawiać ludzi do głosowania w następnych wyborach na jedynie słuszną partię. A wszyscy już wiemy, że dla Kaczyńskiego wygrana kolejnej kadencji to być albo nie być.

 • Renata Renia

  0

  dlaczego nie dacie pieniedzy na hospicijum dla chorych dzieci, po co dla kosciola niech ksieza ida do roboty jak maja malo i to ma byc dobra zmiana....

 • Marek Małyszko

  0

  ....co za sku...ele w tym rządzie siedzą? ????... ja tez chce milion. ..a co wolno mi... ku... ksiądz zbiera codziennie składkę, ma swoją listę w której wyraźnie zebrze bo sam na kazania pieprzy gdzie, ile i za co trzeba zapłacić. a tu ku... takie pieniądze na kościół? ???. ilu jest bezdomnych, ilu jest głodnych, a te partycje dają jeszcze bogatym????. precz z tą polską sprawiedliwością. .. to ku... kpiny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje