Jarosław Wałęsa: Po prostu boję się o ojca - o jego zdrowie i życie

25.02.2016 11:45
Lech Wałęsa z synem Jarosławem

Lech Wałęsa z synem Jarosławem (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Europoseł Jarosław Wałęsa bronił swojego ojca w mediach społecznościowych od początku akcji z ujawnianiem archiwów Kiszczaka. Dziś rozmawia z nami o nagonce na byłego prezydenta.
IPN udostępnił w poniedziałek dokumenty dotyczące agenta SB "Bolka", zabezpieczone w domu gen. Czesława Kiszczaka. Lech Wałęsa kilkakrotnie zaprzeczał informacjom zawartych w teczkach. Na prawicy trwa nagonka na b. prezydenta, PiS chce już m.in. zmiany nazwy lotniska Wałęsy w GdańskuAngelika Swoboda: Sprawia panu przykrość to, co dzieje się teraz wokół pana ojca?

Jarosław Wałęsa: - Tak, jest mi przykro. Wie pani, nie chodzi mi o to, żeby ludzie nie stawiali żadnych pytań, nie dociekali. Boli mnie to, że Polacy nie potrafią uszanować swoich narodowych symboli, a mój ojciec jest symbolem walki o wolność. Owszem, ktoś powie, że nie walczył sam. To prawda, miał swoich żołnierzy, jak generał. Ale to on obalił ówczesny system. Moi koledzy z Parlamentu Europejskiego z innych krajów pytają mnie, o co chodzi, co się u nas w kraju dzieje.

I co im pan mówi?

- Nie wiedziałem, co odpowiedzieć. Wtedy oni sami zaczęli komentować, że jak prawica dochodzi do władzy, to zaczynają się ataki na Lecha Wałęsę, których oni kompletnie nie rozumieją.

Rozmawiał pan z ojcem?

- Nie. My mamy taką zasadę, że o ważnych sprawach nie rozmawiamy przez telefon, tylko spotykamy się. A teraz jest to niemożliwe. Ja jestem w Brukseli, gdzie mam wiele obowiązków, a tata w Miami.

Co pan myśli o teczkach TW Bolka pokazanych właśnie przez IPN?

- Nie wierzę, że są prawdziwe. Uważam, że mogą być, co najwyżej dowodem fabrykowania fałszywych materiałów przez UB, ale nie w tym rzecz. Ja się po prostu boję o zdrowie i życie mojego ojca, który ma już swoje lata i słabe serce. A wiem, że pewnie na bieżąco śledzi wszystkie doniesienia w tej sprawie, choć moim zadaniem powinien się odciąć od internetu i telewizji, co najmniej na parę dni. Ale on tego nie zrobi, jak go znam.

Jak pan skomentuje głosy, że Lech Wałęsa powinien oddać nagrodę Nobla?

- Są absurdalne. W 1983 roku, po odebraniu nagrody mama prosto z Oslo pojechała na Jasną Górę i złożyła nagrodę, jako wotum Matce Boskiej. Pieniądze tata przekazał na cele charytatywne. Z tej nagrody nie wziął ani dolara. Wie pani, w PiS jest ciągle jakaś zadra, a głosy, żeby pozbawić tatę Nobla to nic innego jak niszczenie go, poniżanie, po prostu cios poniżej pasa. Cieszę się, że ja nie potrafię tak nienawidzić. Nie tak zostałem wychowany.

Ale otrzymuje pan pewnie też sporo głosów wsparcia?

- To prawda. Przez ostatni tydzień rożnymi kanałami docierają do mnie głosy wsparcia. Ludzie piszą do mnie, że dla nich Lech Wałęsa zawsze będzie bohaterem, a nie Bolkiem. Pojawiają się też zapowiedzi, że w sobotę w demonstracjach weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. To budujące, choć ja, tak jak mówiłem, boję się o ojca, który całą tę sytuację bardzo przeżywa, zapowiedzi demonstracji również.

Czemu pan mówił, że Krzysztof Ziemiec pana oszukał?

- Gdy spotkaliśmy się w RMF FM przepraszał mnie za nieprawdziwą informację o grafologu, którą podał w Wiadomościach. Mówił, że to jego błąd i że przeprosi za niego tatę także w Wiadomościach. A przeprosił tylko w internecie. Czy pani zdaniem nie powinien przeprosić w telewizji?Komentarze (744)
Zaloguj się
 • Łukasz Garczynski

  Oceniono 183 razy 111

  Panie Lechu - tylko kretyn może uwierzyć, że komuna "wynajęłą sobie" człowieka po to żeby ją obalił. Niestety poziom głupoty w naszym kraju zaczyna być niepokojąco wysoki. Życzę cierpliwości!

 • ukw8087

  Oceniono 140 razy 90

  Panie Lechu , dużo zdrowia , pogody Ducha ...
  Normalni Polacy , niezwiązani z Sektą Smoleńską , są z Panem , na dobre , i na złe ...
  Pamiętamy Stan Wojenny , pamiętamy czasy Komuny , pamiętamy , jak Pan nam wrócił Godność , Honor i Szacunek ...
  Zawsze będziemy z Panem ...

 • bredah

  Oceniono 118 razy 70

  Panie Lechu Wałęsa! Błagam, trzymaj się Pan! Ja byłem małym gnojkiem jak to się działo, co się działo, ale pokłony będę Panu bił jeszcze w drugim i trzecim wcieleniu. Mnie by na pewno złamali.

 • biesczad1

  Oceniono 106 razy 64

  I to się dzieje w katolickim kraju, w roku miłosierdzia - takie rzeczy to tylko w Wolsce!!!...

 • elrobertos

  Oceniono 103 razy 59

  Wróci do Was to całe paskudztwo, co teraz wyczyniacie z Wałęsą, zawsze coś takiego wraca. Słyszałem, co wygadywał wczoraj pan Jaki w TV, chciałoby się wejść do tego studia i go po prostu oklepać po gębie, gó...arza. To, co wyrabiacie wy z PiSu to jest zwykłe s/krwysyństwo, będziecie kiedyś za te wszystkie dziadostwa rozliczeni. Za SKOKi, za plucie na ludzi, za niszczenie demokratycznych struktur państwa. Amen.

 • michalmos

  Oceniono 91 razy 53

  Co tu komentować? "Po prostu boję się o jego zdrowie i życie". Tak mówi każdy dobry syn o ojcu, który znalazł się w tak stresującej sytuacji.

 • bonna34

  Oceniono 97 razy 49

  Myślę, że większość Polaków jest zażenowana i zawstydzona tym co pisowcy wyprawiają z panem Lechem Wałęsą, ośmieszają Polskę na cały świat. Mogliśmy być dumni z naszego bohatera narodowego, a teraz możemy tylko się wstydzić ale nie za pana Wałęsę tylko za (nas) jego głupich, nikczemnych, podłych rodaków, którzy nie umieją uszanować niczego...

 • realizmforte2

  Oceniono 59 razy 35

  Hierarchia KK brała aktywny udział we wszystkich kluczowych rozmowach, układach i umowach przekazywania władzy. w latach 80tych. Na transformacji zyskali , jak żadna inna grupa społeczna. Wszystkie rządy dawały im co tylko chcieli, to najlepiej prosperująca korporacja w Polsce. Dzisiaj Duda i PiS zawdzięcza wygraną przede wszystkim Kościołowi katolickiemu, nie jest to żadna tajemnicą.
  Dlaczego archiwa czwartego wydziału UB dotyczące KK - setki ton, całe kontenery zostały spalone ? Co ubecja i dawni dygnitarze dostała w zamian ? Może tym się zajmijcie „prawi i sprawiedliwi” pogromcy Wałęsiaka .

  A to kropla z listy TW SB:
  - arcybiskup Józef Kowalczyk – ps. Cappino (Kontakt Informacyjny) *
  - arcybiskup Józej Życiński – ps. Filozof nr Ew. 1262, IPN Ka 0026/1067 (nie żyje)
  - arcybiskup Stanisław Wielgus – PS. Grey nr Ew. 1287
  - biskup Wiesław Mering – PS. Lucjan nr Ew. 2134
  - biskup Jerzy Dąbrowski – PS. Ignacy (zginał w wypadku)
  - arcybiskup Henryk Muszyński – PS. Henryk nr Ew. 2456
  - arcybiskup Boleslaw Pylak ps. Teolog nr Ew. 14367
  - ojcem zwany Konrad Hejmo - ps. Hejnał i Dominik nr ew. 47865
  - ks. prof. Cyprian Rogowski – PS. „Kamil” nr Ew. 43657
  - ks. Michał Czajkowski - ps. Jankowski nr. ew. 21465
  - ks. Mirosław Drozdek - ps. Ewa nr ew. 34657 (nie żyje)
  - ks. Mieczysław Maliński ps. Mechanik i Delta nr ew. 32654
  - ks. Henryk Jankowski ps. Libella vel Delegat nr Ew. 34226 (nie żyje)
  - ks. Franciszek Cybula - spowiednik w Kancelarii byłego Prezydenta (Wałęsy), agent SB, TW ps. Franko;
  - ks. Wiesław Lauer - wikariusz generalny kurii gdańskiej, ps. Szwejk:
  - ks. Stanisław Mac ps. Łukasz - proboszcz rzeszowskiej katedry, symbol i ikona Solidarności Walczącej, sygnatariusz porozumień ustrzycko-rzeszowskich, słynny kapelan opozycji.

  Ciekawe, która z tych sutannowych kanalii w myśl głoszonych ewangeliczno-chrześcijańskich idei i jasnogórskich ślubów przed Niepokalaną Dziewicą, publicznie wyraziła żal za grzechy i skruchę ? Na razie jedynie Wielebny Czajkowski, łaskawie przyznał się, że kłamał przez 25 lat. Inni jakoś nie odczuwają takiej potrzeby.

 • koles751

  Oceniono 48 razy 26

  Troska syna o ojca to jedno, prawda historyczna to drugie, a motywy poszczególnych osób to trzecie.
  Najwyraźniej historia jest dużo bardziej złożona niż wielu by tego pragnęło.
  Natomiast efekt zmian w Polsce jaki jest każdy widzi. Z tym, że ja widzę dynamicznie rozwijający się kraj, a dudopisy ojczyznę w ruinie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje