KNF zawiesiła działalność SKOK Polska i wystąpiła o ogłoszenie jej upadłości. SKOK: chcieliśmy zmiany zarządcy

25.02.2016 07:23
Oddział SKOK-u

Oddział SKOK-u (Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

1. Komisja jednogłośnie zawiesiła dzisiaj działalność SKOK Polska
2. KNF wystąpi do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Kasy
3. SKOK: chcieliśmy zmiany zarządcy, ale nasz wniosek został odrzucony

Polub i bądź na bieżąco!

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że zarząd Kasy Krajowej odmówił udzielenia SKOK Polska pomocy finansowej ze środków funduszu stabilizacyjnego. W związku z tym niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez SKOK Polska .

W odpowiedzi na ogłoszenie KNF nie zgłosił się żaden bank gotowy uczestniczyć w procesie przejęcia SKOK Polska.

KNF podała w komunikacie, że 29 lipca 2015 r. ustanowiła w SKOK Polska zarządcę komisarycznego. W lutym 2016 roku otrzymała raport z badania sytuacji finansowej kasy.

"Z ustaleń zarządcy komisarycznego wynika, że SKOK Polska wykazywała na dzień 28 lipca 2015 r. ujemne fundusze własne w wysokości (-) 80,9 mln zł oraz ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 58,14%, co oznacza głęboką niewypłacalność. Zarządca komisaryczny ujawnił, że dokonane przez poprzedni zarząd wyceny spółek będących w posiadaniu SKOK Polska były zawyżone - wartość udziałów tych spółek w bilansie SKOK Polska została skorygowana w dół z 43,7 mln zł do 8,8 mln zł" - wyjaśniła KNF na swojej stronie.

Poważne nieprawidłowości

Według danych na 31 grudnia 2015 roku SKOK Polska posiadała ujemne fundusze własne w wysokości -92 mln zł i wykazywała bieżącą stratę w wysokości 46,2 mln zł oraz niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 65,9 mln zł.

Aktualnie depozyty członkowskie zgromadzone przez 15,8 tys. członków SKOK Polska wynoszą 172,9 mln zł.

"Poważne nieprawidłowości ujawnione przez zarządcę komisarycznego i UKNF w działalności poprzednich władz SKOK Polska przed ustanowieniem w spółdzielczej kasie zarządcy komisarycznego znalazły odzwierciedlenie w zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstw skierowanych do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie" - napisano w komunikacie KNF.

Wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK Polska stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

SKOK odpowiada

Zarząd Kasy Krajowej SKOK ustosunkował się już do decyzji KNF. Rzecznik prasowy kas przesłał do redakcji Gazeta.pl oficjalny komunikat:

Szanowni Państwo,

W związku z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego Krajowa SKOK informuję, że zawieszenie działalności SKOK Polska wskazuje na całkowitą bezskuteczność działań podejmowanych przez zarządcę komisarycznego powołanego przez KNF, który nie opracował programu postępowania naprawczego i nie podjął działań restrukturyzacyjnych SKOK Polska. Kasa Krajowa występowała do Przewodniczącego Andrzeja Jakubiaka o zmianę zarządcy wskazując na istotne ryzyka związane z działaniami osoby powołanej przez Komisję na to stanowisko. Niestety, Przewodniczący Jakubiak nie przychylił się do tego wniosku i w świetle wiedzy Kasy Krajowej nie skierował go na posiedzenie Komisji.

W imieniu Zarządu Kasy Krajowej

Z poważaniem,

Andrzej Dunajski - rzecznik prasowyChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (334)
KNF zawiesiła działalność SKOK Polska i wystąpiła o ogłoszenie jej upadłości. SKOK: chcieliśmy zmiany zarządcy
Zaloguj się
 • default

  Oceniono 2 razy 2

  Deponenci SKOK-ów są niereformowalni i zaślepieni. Oraz/lub po prostu ciemni i niedouczeni. Po upadku danego SKOK idą odebrać środki gwarantowane i .... dysponują przelanie ich do innego SKOKU, takiego co jeszcze (narazie) żyje.
  I tak będzie w kółko, aż do upadku ostatniego.

 • senseiek

  0

  172.9 mln / 15800 = ok 11 tys na osobe. Wszystko odzyskaja. Tyle ze z pieniedzy z gwarancji.
  Wycena akcji w dol, moze sugerowac posiadanie akcji gieldowych, ktorych ceny spadly wraz z krachem gieldowym, ktorego mielismy okazje obserwowac po przejeciu wladzy przez pis.. wig20 z 2100 na 1675 pkt (minimum, teraz juz troche odzyskal do 1840 pkt).

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  Afera ARTB. Jedną z największych złodziejskich afer złodziejskiego PiSu (PC) była afera ARTB. Siedział za nią Maciej Zalewski prawa ręka Braci Kaczyńskich. w PC i spółce Telegraf. Z więzienia wypuścił go... przyjaciel z PC Lech Kaczyński.

  Afera lekowa. PiSowscy wiceministrowie Piecha i Pinkas kręcili lody z koncernami farmaceutycznymi. Sumy przekrętów (za przyjęcie na listę leków refundowanych ) były ogromne. Minister Piecha na dziś wywinął się sprawiedliwości

  Afera gruntowa. Prawnik Józef L, zaufany Jarosława Kaczyńskiego poseł PC, prezes założonej przez Kaczyńskich Fundacji Prasowej Solidarność został oskarżony o oszustwo na 54 mln zł.

  Afera FOZZ. czyli finansowaniu złodziejskiego PiSu (PC) z ukradzionych pieniędzy z afery FOZZ. Sprawę przekrętów PiSu (PC) umorzył... sędzia Kryże, wiceminister sprawiedliwości w rządzie IV RP Wodza Jarosława. Wcześniej za komuny sędzia Kryże był utrwalaczem PRLowskiej Władzy Ludowej, przy pomocy SB łamał i skazywał na więzienie opozycjonistów antykomunistycznych

  itd spolka Srebrna. spolka Geranium dwa Instytuty Lecha Kaczynskiego itd itp
  homo-homini-lupus

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  zbankrutowali finansujac cyrki Dudy I Szydlo, a senator Birecki skradzione miliony ulokowal w Luksemburgu I pis sobie chwali

 • abnu

  Oceniono 1 raz 1

  A dlaczego na zdjęciu jest budynek upadłego SKOK Wołomin??

 • wilenski11

  Oceniono 2 razy -2

  Pasażer lotu z Warszawy do Tel Awiwu wpadł w szał. Powodem film z "nieskromnymi treściami"

  żydowska cenzura działa jak za dobrych komunistycznych czasów, żadnych komentarzy jak rzecz dotyczy pobratymców albo ukochanego izraela, pluć można tylko na gojów

 • bzdigniew

  Oceniono 1 raz 1

  Dudapomoc juz nie dziala?

 • tetradrachma

  0

  "Skok" ma identyczny (moralny) wydzwiek co ruska...."zbirkasa" !

 • 20portal

  Oceniono 3 razy 3

  SKOK na kasę trwa. Największe pretensje mam do PO, że lekką rączką przyjęła ustawę o poddaniu SKOK-ów nadzorowi KNF. Teraz za całe to szalbierstwo zapłacimy my wszyscy - tzn. klienci banków i podatnicy.
  A p. Bierecki śmieje się tylko w kułak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje