KNF zawiesiła działalność SKOK Polska i wystąpiła o ogłoszenie jej upadłości. SKOK: chcieliśmy zmiany zarządcy

25.02.2016 07:23
Oddział SKOK-u

Oddział SKOK-u (Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

1. Komisja jednogłośnie zawiesiła dzisiaj działalność SKOK Polska
2. KNF wystąpi do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Kasy
3. SKOK: chcieliśmy zmiany zarządcy, ale nasz wniosek został odrzucony

Polub i bądź na bieżąco!

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że zarząd Kasy Krajowej odmówił udzielenia SKOK Polska pomocy finansowej ze środków funduszu stabilizacyjnego. W związku z tym niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez SKOK Polska .

W odpowiedzi na ogłoszenie KNF nie zgłosił się żaden bank gotowy uczestniczyć w procesie przejęcia SKOK Polska.

KNF podała w komunikacie, że 29 lipca 2015 r. ustanowiła w SKOK Polska zarządcę komisarycznego. W lutym 2016 roku otrzymała raport z badania sytuacji finansowej kasy.

"Z ustaleń zarządcy komisarycznego wynika, że SKOK Polska wykazywała na dzień 28 lipca 2015 r. ujemne fundusze własne w wysokości (-) 80,9 mln zł oraz ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 58,14%, co oznacza głęboką niewypłacalność. Zarządca komisaryczny ujawnił, że dokonane przez poprzedni zarząd wyceny spółek będących w posiadaniu SKOK Polska były zawyżone - wartość udziałów tych spółek w bilansie SKOK Polska została skorygowana w dół z 43,7 mln zł do 8,8 mln zł" - wyjaśniła KNF na swojej stronie.

Poważne nieprawidłowości

Według danych na 31 grudnia 2015 roku SKOK Polska posiadała ujemne fundusze własne w wysokości -92 mln zł i wykazywała bieżącą stratę w wysokości 46,2 mln zł oraz niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 65,9 mln zł.

Aktualnie depozyty członkowskie zgromadzone przez 15,8 tys. członków SKOK Polska wynoszą 172,9 mln zł.

"Poważne nieprawidłowości ujawnione przez zarządcę komisarycznego i UKNF w działalności poprzednich władz SKOK Polska przed ustanowieniem w spółdzielczej kasie zarządcy komisarycznego znalazły odzwierciedlenie w zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstw skierowanych do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie" - napisano w komunikacie KNF.

Wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK Polska stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

SKOK odpowiada

Zarząd Kasy Krajowej SKOK ustosunkował się już do decyzji KNF. Rzecznik prasowy kas przesłał do redakcji Gazeta.pl oficjalny komunikat:

Szanowni Państwo,

W związku z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego Krajowa SKOK informuję, że zawieszenie działalności SKOK Polska wskazuje na całkowitą bezskuteczność działań podejmowanych przez zarządcę komisarycznego powołanego przez KNF, który nie opracował programu postępowania naprawczego i nie podjął działań restrukturyzacyjnych SKOK Polska. Kasa Krajowa występowała do Przewodniczącego Andrzeja Jakubiaka o zmianę zarządcy wskazując na istotne ryzyka związane z działaniami osoby powołanej przez Komisję na to stanowisko. Niestety, Przewodniczący Jakubiak nie przychylił się do tego wniosku i w świetle wiedzy Kasy Krajowej nie skierował go na posiedzenie Komisji.

W imieniu Zarządu Kasy Krajowej

Z poważaniem,

Andrzej Dunajski - rzecznik prasowyChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (334)
Zaloguj się
 • macwies

  Oceniono 205 razy 201

  a senator Bierecki ma się dobrze...
  Jak w Misiu: Nie mam waszych pieniędzy i co mi zrobicie?

 • kosa811

  Oceniono 169 razy 161

  PO zgupiała i objęła SKOKI nadzorem KNF i gwarancjami PFG. Dzisiaj mielibyśmy setki tysięcy "uradowanych" pisowoskich wyborców

 • fakiba

  Oceniono 152 razy 140

  Ciekawe kiedy przestępstwa finansowe Biereckiego i jego kolesi się przedawniają

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 95 razy 89

  Dlaczego wszyscy muszą płacić za fatalnie zarządzane SKOK-i . I co panie biernacki tak się głupio śmiejesz. To pisuary powinni płacić za te błędy

 • fakiba

  Oceniono 79 razy 71

  Pewnie że kasa krajowa SKOK nie udzieli wsparcia , przecież oni wsparcia muszą udzielać Rydzylowi i "niezależnym" pismakom , bo tak kazał im Bierecki z kaczorem

 • jerzysm42

  Oceniono 77 razy 65

  Ile SKOK-i dały rydzykowi, a ile szalonemu kurduplowi?
  Jakie za to stanowiska od Kaczyńskiego dostali najwięksi złodzieje?

 • zielona-galazka

  Oceniono 67 razy 61

  Jak PiS zamierza rozliczyć aferę SKOKów i odpowiedzialność Biereckego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje