WORD-y w całym kraju sparaliżowane. O północy wygasło rozporządzenie. Urzędnicy wiedzieli o tym od 1,5 roku

Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy (Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Gazeta)

1. O północy wygasło rozporządzenie o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców
2. MIB: nowe rozporządzenie będzie opublikowane dzisiaj do południa
3. WORD-y i OSK w całym kraju mogą być dzisiaj sparaliżowane

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i Ośrodki Szklenia Kierowców w całym kraju mogą być dzisiaj sparaliżowane. Jak poinformowało Radio ZET, Ministerstwo Infrastruktury nie zdążyło opublikować odpowiedniego rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców. Stare wygasło o północy.

- Wszyscy pracownicy WORD i OSK nie powinni wykonywać swojej pracy - powiedział dziennikarzom radia Maciej Wroński, były członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jest to równoznaczne ze wstrzymaniem egzaminów na prawo jazdy i szkoleń kierowców.

Sławomir Malinowski z warszawskiego WORD-u, z którym rozmawiał portal Tvn24.pl , powiedział, że sytuacja dotyczy całego kraju.

- Od godziny 6 nie przeprowadzamy egzaminów, za utrudnienia przepraszamy. Proponujemy terminy w dniach następnych bez żadnej dodatkowej opłaty - informuje Malinowski.

Niektóre WORD-y, np. na Śląsku i w Szczecinie, przeprowadzały egzaminy na prawo jazdy normalnie.

MIB: egzaminy powinny być dzisiaj przeprowadzane

Na opublikowanie nowego rozporządzenia urzędnicy mieli 18 miesięcy. Minister infrastruktury z PO nie zdążył tego zrobić, więc prace ruszyły dopiero po jesiennych wyborach - w listopadzie. Ale nowe władze wciąż go nie opublikowały. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pod rozporządzeniem o szkoleniu kierowców wczoraj pojawił się wpis: "data ogłoszenia w trakcie ustalania".

Jednak Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało dzisiaj, że do południa nowe rozporządzenia zostaną opublikowane.

Przepisy ustawy o kierujących pojazdami szczegółowo regulują to, w jaki sposób i na jakich zasadach powinny być przeprowadzane egzaminy na prawo jazdy, dlatego WORD-y powinny przeprowadzać je nadal, zgodnie z przyjętym harmonogramem i na dotychczasowych zasadach. Sposób przeprowadzania i oceny egzaminu, określone w nowych przepisach, zostały doprecyzowane w sposób niemający wpływu na zakres egzaminu. W związku z tym wszystkie egzaminy przeprowadzone do czasu opublikowania nowych rozporządzeń są ważne.

MIB przeprosił kandydatów na kierowców za powstałe niedogodności i zwrócił się do dyrektorów WORD-ów z prośbą, aby przeprowadzali egzaminy na dotychczasowych zasadach, mając na względzie interes osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy.

Skąd opóźnienie?

Ministerstwo tłumaczy, że przyczyną opóźnienia w wydaniu rozporządzeń była konieczność dwukrotnego dostosowania projektów do zmian wprowadzających nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a następnie do zmian przesuwających wejście w życie przepisów. Konieczne było przeprowadzenie po raz kolejny wymaganych uzgodnień międzyresortowych. Dodatkowo rozporządzenia wymagały uzyskania kontrasygnaty MSWiA i MON.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (133)
WORD-y w całym kraju sparaliżowane. O północy wygasło rozporządzenie. Urzędnicy wiedzieli o tym od 1,5 roku
Zaloguj się
 • wiwi2662_beauty

  0

  Za rzadów PiS LPR Samoobrona tez był paraliż urzędów bo cioteczka zamiast pracować szukała haków i metod zemsty ...

 • zyks

  0

  Ja rozumiem, że PO głównie żarło ośmiorniczki, jeździło na rowerach i na bzdury czasu nie miało. OK. Ale od ponad 3-ch miesięcy rządzą Prawi i Sprawiedliwi Prawdziwi Polacy, co kochają schabowe z kapustą, a na rower, to nawet patrzeć nie mogą. To nie mogli tego drobiazgu załatwić? A może nie chcieli? Samochodów też nie lubią?

 • zyks

  0

  Główny problem jest taki : co by tu jeszcze rozpieprzyć? Więc nie takie drobiazgi nas jeszcze czekają.

 • zyks

  0

  Zara, zara. Niks fersztejen. Pisowska zgraja wyje tu na forum i próbuje zagłuszyć takie proste pytanie: Beata I Wielka urządza własnie studniówkę i rządzi ponad 3 miesiące. Kupa czasu. Ja w pełni rozumiem, że najpilniejsze, to było obsadzić wszystkie stołki w ministerstwie, od pani klozetowej i portiera po ministra, ale nie można było w tym czasie załatwić też tej sprawy?

 • hippolitkwas1

  Oceniono 1 raz 1

  i kamieni kupa.....
  PIS rozpisdala państwo.

 • barab-ara25

  Oceniono 1 raz 1

  Po "reformie administracyjnej" Buzka, Mańka i Balcerka jest tylko 500 (600 ? ) tys. urzędników. Gdyby ich było 100 tys. (bez komputerów i komórek), czyli tak jak w Polsce Ludowej, to taka sprawa byłaby załatwiona od ręki !

 • senior2244

  Oceniono 3 razy 3

  Durni takich samych jak oni nabrali na stanowiska i powoli wygaszają kraj.

 • stan-1

  Oceniono 2 razy 2

  Nie będą sobie d.py zawracać jak trzeba kwity odkurzać.

 • zbig501

  Oceniono 3 razy 1

  zrobiłem zdjęcia do prawo rano , poszedłem oddać papiery i zdjęcie okazało się , że niedobre i znowu przez tych pisowskich kretynów muszę robić nowe.......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje