WORD-y w całym kraju sparaliżowane. O północy wygasło rozporządzenie. Urzędnicy wiedzieli o tym od 1,5 roku

25.02.2016 07:20
Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy (Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Gazeta)

1. O północy wygasło rozporządzenie o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców
2. MIB: nowe rozporządzenie będzie opublikowane dzisiaj do południa
3. WORD-y i OSK w całym kraju mogą być dzisiaj sparaliżowane

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i Ośrodki Szklenia Kierowców w całym kraju mogą być dzisiaj sparaliżowane. Jak poinformowało Radio ZET, Ministerstwo Infrastruktury nie zdążyło opublikować odpowiedniego rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców. Stare wygasło o północy.

- Wszyscy pracownicy WORD i OSK nie powinni wykonywać swojej pracy - powiedział dziennikarzom radia Maciej Wroński, były członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jest to równoznaczne ze wstrzymaniem egzaminów na prawo jazdy i szkoleń kierowców.

Sławomir Malinowski z warszawskiego WORD-u, z którym rozmawiał portal Tvn24.pl , powiedział, że sytuacja dotyczy całego kraju.

- Od godziny 6 nie przeprowadzamy egzaminów, za utrudnienia przepraszamy. Proponujemy terminy w dniach następnych bez żadnej dodatkowej opłaty - informuje Malinowski.

Niektóre WORD-y, np. na Śląsku i w Szczecinie, przeprowadzały egzaminy na prawo jazdy normalnie.

MIB: egzaminy powinny być dzisiaj przeprowadzane

Na opublikowanie nowego rozporządzenia urzędnicy mieli 18 miesięcy. Minister infrastruktury z PO nie zdążył tego zrobić, więc prace ruszyły dopiero po jesiennych wyborach - w listopadzie. Ale nowe władze wciąż go nie opublikowały. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pod rozporządzeniem o szkoleniu kierowców wczoraj pojawił się wpis: "data ogłoszenia w trakcie ustalania".

Jednak Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało dzisiaj, że do południa nowe rozporządzenia zostaną opublikowane.

Przepisy ustawy o kierujących pojazdami szczegółowo regulują to, w jaki sposób i na jakich zasadach powinny być przeprowadzane egzaminy na prawo jazdy, dlatego WORD-y powinny przeprowadzać je nadal, zgodnie z przyjętym harmonogramem i na dotychczasowych zasadach. Sposób przeprowadzania i oceny egzaminu, określone w nowych przepisach, zostały doprecyzowane w sposób niemający wpływu na zakres egzaminu. W związku z tym wszystkie egzaminy przeprowadzone do czasu opublikowania nowych rozporządzeń są ważne.

MIB przeprosił kandydatów na kierowców za powstałe niedogodności i zwrócił się do dyrektorów WORD-ów z prośbą, aby przeprowadzali egzaminy na dotychczasowych zasadach, mając na względzie interes osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy.

Skąd opóźnienie?

Ministerstwo tłumaczy, że przyczyną opóźnienia w wydaniu rozporządzeń była konieczność dwukrotnego dostosowania projektów do zmian wprowadzających nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a następnie do zmian przesuwających wejście w życie przepisów. Konieczne było przeprowadzenie po raz kolejny wymaganych uzgodnień międzyresortowych. Dodatkowo rozporządzenia wymagały uzyskania kontrasygnaty MSWiA i MON.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (133)
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 60 razy 46

  "dobra zmiana", gratuluję wyborcom pisu inteligencji, że takich głąbów nam wybrali. No ale jak najpierw partia przepycha ustawy żeby dorwać się do koryta wszędzie, w każdej jednostce państwowej to obywateli ma gdzieś. I nie piszcie że za PO ( na którą nie głosowałem ostatnio) było tak samo albo gorzej bo już chyba nawet wyborcy pisiorów widzą że nie było.

 • gregman77

  Oceniono 35 razy 33

  Becia Szydło- kolejna kompetentna inaczej z PiSu- na czele RCL... rozporządzenie czeka na ustalenie daty... zajebiście...

 • signum_t

  Oceniono 23 razy 23

  "Paraliż urzędów w wyniku zaniedbań i czystek personalnych (vide: ARR i dopłaty dla rolników)"- to pewnie ten punkt programu wyborczego PiS zachęcił młodych, wykształconych do głosowania na te partię. Gratuluję dobrej zmiany.

 • marxk

  Oceniono 26 razy 22

  jeszcze jest noc dziadostwo z pisu zdąży, oj moment, jarek nic nie powiedział, rozporządzenia nie będzie

 • Zibi monach

  Oceniono 22 razy 22

  Byłem,podpisałem liste obecnosci,zostawilem numer tel i do widzenia.
  Burdel.

 • Karol M001

  Oceniono 29 razy 21

  system egzaminacyjny ma wadę w założeniach - mianowicie WORDy żyja z opłat za egzaminy. Zatem opłaca się klienta oblać klika razy, by wciąż frajer płaci. Proponuję system inny: podnieść opłatę za pierwszy egzamin tak ze 2x, ale następne są za darmo. Natychmiast przestanie się opłacać oblewać za drobiazgi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje