"Choroba i eutanazja klaczy Pianissima, pobieranie większej liczby zarodków". ANR o odwołaniu prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie

24.02.2016 16:25
Stadnina koni w Janowie Podlaskim. Jej prezes, Marek Trela, został odwołany. To on tworzył markę tej stadniny

Stadnina koni w Janowie Podlaskim. Jej prezes, Marek Trela, został odwołany. To on tworzył markę tej stadniny (Fot. Paweł Małecki/ Agencja Gazeta)

1. ANR: Brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi
2. Okoliczności choroby, leczenia i eutanazji klaczy Pianissima
3. Odwołanie prezesów wywołało zdumienie w środowisku
4. B. prezes stadniny w Michałowie odpiera zarzuty

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"W związku z utratą zaufania, 19 lutego 2016 r. zostały odwołane Zarządy obu tych stadnin. Powodami odwołania były między innymi: brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi w przypadku Janowa Podlaskiego. Skutki braku odpowiedniego nadzoru potwierdzają m.in. okoliczności związane z zachorowaniem, leczeniem i eutanazją klaczy Pianissima, która wyceniona została na 3 mln euro. Śmierć klaczy nastąpiła w październiku 2015 r. Dla porównania w rekordowej aukcji, jaka odbyła się w Janowie Podlaskim w sierpniu 2015 r., uzyskano za klacz Pepita kwotę 1, 4 mln euro" - informuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Pobieranie większej liczby zarodków niż dopuszczają przepisy

Powodem utraty zaufania jest też "dopuszczenie przez zarządy obu stadnin do pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje" - tłumaczy Agencja.

Dzierżawy klaczy dla zagranicznych ośrodków hodowlanymi

Jako trzeci powód decyzji o dymisji prezesów stadnin podano "zawieranie przez zarządy obu spółek umów dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi w sposób, który nie zabezpieczał w pełni interesów polskich podmiotów oraz ograniczał możliwości dochodzenia roszczeń".

Biuro rzecznika ANR podkreśliło, że stadniny Koni w Janowie Podlaskim i Michałowie figurują na liście spółek hodowlanych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Państwowe stadniny koni arabskich czystej krwi nadal będą traktowane jako priorytetowe - zapewniono.

ANR odwołał prezesów - szok w środowisku

W ubiegły piątek prezes ANR Waldemar Humięcki odwołał szefa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Marka Trelę oraz prezesa stadniny w Michałowie Jerzego Białoboka. Taka decyzja wzbudziła zdumienie wśród hodowców koni, o czym pisała m.in. "Gazeta Wyborcza".

Odwołany prezes stadniny w Michałowie podkreśla w rozmowie z kielecką "Gazetą Wyborczą", że nie ma sobie nic do zarzucenia. - To niezrozumienie zasad, jakie panują. Jeśli się wydzierżawia konia do krajów europejskich lub Stanów Zjednoczonych, to obowiązują tamtejsze uregulowania - wyjaśnia.

Od poniedziałku janowską stadniną kieruje Marek Skomorowski, w przeszłości m.in. zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR, z wykształcenia ekonomista. Jak sam przyznaje, że nie miał bliskiej styczności z końmi, ale czuje, że będzie to jego życiowa pasja.

P.o. prezesa w Stadninie Koni Michałów została Anna Durmała, która jest zootechnikiem. Odwołana została także inspektor ds. hodowli koni ANR Anna Stojanowska.

Nowe osoby są zupełnie nie znane w środowisku koniarzy, hodowców koni.

Najsłynniejsze polskie stadniny konia arabskiego

Stadnina koni w Janowie Podlaskim założona została w 1817 roku za zgodą cara Aleksandra I, była pierwszą na ziemiach polskich stadniną państwową. Konie czystej krwi arabskiej od 1960 roku są sprzedawane za granicę; najpoważniejszymi ich odbiorcami są Amerykanie, którzy dotychczas kupili najwięcej koni i płacą najwyższe ceny. Od 1969 r. na terenie stadniny koni w Janowie Podlaskim są rokrocznie organizowane dla kupców zagranicznych aukcje na konie arabskie.

Stadnina Koni Michałów hoduje konie czystej krwi arabskiej od ponad 60 lat. To największa w Polsce, jedna z większych w Europie stadnina koni tej rasy, gdzie znajduje się ponad 400 koni czystej krwi. Oprócz arabów stadnina posiada grupę koni małopolskich o bardzo rzadkiej maści tarantowatej oraz kilkanaście kuców szetlandzkich. Stadnina znajduje się w województwie świętokrzyskim.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (384)
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 200 razy 184

  Jednego można być pewnym - nowy prezes na pewno nie bedzie pobierał od laczy zbyt wiele zarodków. On nie wie, którym końcem konia się to robi...

 • ter5919

  Oceniono 192 razy 168

  PiS wprowadzi pod naciskiem biskupow zakaz pobierania zarodkow od koni.Tylko metoda naturalna zgodna z religia katolicka.

 • fakiba

  Oceniono 176 razy 162

  Fachowcy nie gwarantowali prawidłowej opieki a hobbysta gwarantuje bo ma pisią legitymację i jest kolesiem Jurgiela

 • fakiba

  Oceniono 172 razy 152

  Wyceniać to wy sobie konia możecie nawet i na 30 milionów euro , ważne jest to ile klient za niego zechce zapłacić

 • nobbi

  Oceniono 138 razy 124

  PIS usłyszał krzyk zarodków koni.Więc nie było wyjscia musieli zwolnic prezesów.

 • fakiba

  Oceniono 122 razy 106

  Teraz łachudry będą miliony powodów wynajdywać żeby posadzenie na stołku kolesia który o koniach pojęcia nie ma wytłumaczyć

 • jakbukda

  Oceniono 109 razy 103

  Dajcie człowieka - znajdziemy winę.
  A może raczej - pokażcie nam stanowisko, to zrobimy tak, żeby obsadzić swojakiem

  Za pięć lat się okaże, że zarzuty były bezpodstawne i skarb państwa wypłaci zwolnionym dyrektorom odszkodowania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje