"Choroba i eutanazja klaczy Pianissima, pobieranie większej liczby zarodków". ANR o odwołaniu prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie

24.02.2016 16:25
Stadnina koni w Janowie Podlaskim. Jej prezes, Marek Trela, został odwołany. To on tworzył markę tej stadniny

Stadnina koni w Janowie Podlaskim. Jej prezes, Marek Trela, został odwołany. To on tworzył markę tej stadniny (Fot. Paweł Małecki/ Agencja Gazeta)

1. ANR: Brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi
2. Okoliczności choroby, leczenia i eutanazji klaczy Pianissima
3. Odwołanie prezesów wywołało zdumienie w środowisku
4. B. prezes stadniny w Michałowie odpiera zarzuty

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"W związku z utratą zaufania, 19 lutego 2016 r. zostały odwołane Zarządy obu tych stadnin. Powodami odwołania były między innymi: brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi w przypadku Janowa Podlaskiego. Skutki braku odpowiedniego nadzoru potwierdzają m.in. okoliczności związane z zachorowaniem, leczeniem i eutanazją klaczy Pianissima, która wyceniona została na 3 mln euro. Śmierć klaczy nastąpiła w październiku 2015 r. Dla porównania w rekordowej aukcji, jaka odbyła się w Janowie Podlaskim w sierpniu 2015 r., uzyskano za klacz Pepita kwotę 1, 4 mln euro" - informuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Pobieranie większej liczby zarodków niż dopuszczają przepisy

Powodem utraty zaufania jest też "dopuszczenie przez zarządy obu stadnin do pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje" - tłumaczy Agencja.

Dzierżawy klaczy dla zagranicznych ośrodków hodowlanymi

Jako trzeci powód decyzji o dymisji prezesów stadnin podano "zawieranie przez zarządy obu spółek umów dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi w sposób, który nie zabezpieczał w pełni interesów polskich podmiotów oraz ograniczał możliwości dochodzenia roszczeń".

Biuro rzecznika ANR podkreśliło, że stadniny Koni w Janowie Podlaskim i Michałowie figurują na liście spółek hodowlanych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Państwowe stadniny koni arabskich czystej krwi nadal będą traktowane jako priorytetowe - zapewniono.

ANR odwołał prezesów - szok w środowisku

W ubiegły piątek prezes ANR Waldemar Humięcki odwołał szefa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Marka Trelę oraz prezesa stadniny w Michałowie Jerzego Białoboka. Taka decyzja wzbudziła zdumienie wśród hodowców koni, o czym pisała m.in. "Gazeta Wyborcza".

Odwołany prezes stadniny w Michałowie podkreśla w rozmowie z kielecką "Gazetą Wyborczą", że nie ma sobie nic do zarzucenia. - To niezrozumienie zasad, jakie panują. Jeśli się wydzierżawia konia do krajów europejskich lub Stanów Zjednoczonych, to obowiązują tamtejsze uregulowania - wyjaśnia.

Od poniedziałku janowską stadniną kieruje Marek Skomorowski, w przeszłości m.in. zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR, z wykształcenia ekonomista. Jak sam przyznaje, że nie miał bliskiej styczności z końmi, ale czuje, że będzie to jego życiowa pasja.

P.o. prezesa w Stadninie Koni Michałów została Anna Durmała, która jest zootechnikiem. Odwołana została także inspektor ds. hodowli koni ANR Anna Stojanowska.

Nowe osoby są zupełnie nie znane w środowisku koniarzy, hodowców koni.

Najsłynniejsze polskie stadniny konia arabskiego

Stadnina koni w Janowie Podlaskim założona została w 1817 roku za zgodą cara Aleksandra I, była pierwszą na ziemiach polskich stadniną państwową. Konie czystej krwi arabskiej od 1960 roku są sprzedawane za granicę; najpoważniejszymi ich odbiorcami są Amerykanie, którzy dotychczas kupili najwięcej koni i płacą najwyższe ceny. Od 1969 r. na terenie stadniny koni w Janowie Podlaskim są rokrocznie organizowane dla kupców zagranicznych aukcje na konie arabskie.

Stadnina Koni Michałów hoduje konie czystej krwi arabskiej od ponad 60 lat. To największa w Polsce, jedna z większych w Europie stadnina koni tej rasy, gdzie znajduje się ponad 400 koni czystej krwi. Oprócz arabów stadnina posiada grupę koni małopolskich o bardzo rzadkiej maści tarantowatej oraz kilkanaście kuców szetlandzkich. Stadnina znajduje się w województwie świętokrzyskim.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (384)
"Choroba i eutanazja klaczy Pianissima, pobieranie większej liczby zarodków". ANR o odwołaniu prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie
Zaloguj się
 • aura3

  Oceniono 2 razy 2

  I tak jak min.Kempa jest prawnikiem z zamiłowania, tak kolejny prezes zamist wykształcenia i praktyki ma zamiłowanie. "Nie matura, lecz chęć szczera..."

 • Oceniono 4 razy 2

  Stadnina koni jest tylko jednym z elementów skundlania Polski.

  Polska jest przesiąknięta, właściwie już pożarta, przez rosyjską agenturę na taką skalę, że trudno sobie nawet wyobrazić. Kaczyści to obca, wroga Polsce i niszcząca ją, formacja.
  Wszyscy są wyuczeni w takiej mowie (jak Jaki) w jednej szkole. Polacy szanują L. Wałęsę lub są neutralni. Szkalują go Moskale, bo takie mają zadanie, ich sługusy i zawistnicy, nienawistnicy, którzy czerpią z tego jakąś satysfakcję (ci ostatni uczestniczyli by w nagonce na każdą wyróżniającą się osobę)
  PS.
  Moskalami nie nazywam wyborców PiS. Ci (sam znam kilku) kierują się względami powierzchownymi, ulegają obrazowi wykreowanemu przez Wielkiego Ruskiego Goebbelsa i trolli Putina w mediach i Kościele.

  Chciałbym zwrócić uwagę na takie rzeczy:
  Z instrukcji carycy Katarzyny II “Jak pokonać Polskę”
  Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród, nie tylko z godności i siły, lecz po prostu ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko co czyni, czyni dla dobra ojczyzny i obywateli.
  Polska zniknie w samych Polakach! Wtedy właśnie, gdy będzie wydawało się im, że mają wolność.
  Moskale wypełniają tę instrukcję. Uderzają we wszystkie wyznaczniki, które pozwalają Polakom odczuwać dumę lub satysfakcję. Najpierw Wawel (Dziwisza też zaliczam do Moskali), teraz L. Wałęsa, Puszcza Białowieska, stadniny koni arabskich, znaczenie słowa "poległ".
  Usilnie próbują przerobić Polską na stertę gnoju. To nie są ludzie, którzy mają inne poglądy polityczne. To są Moskale i pracują dla Putina.

 • onepiotrek

  Oceniono 2 razy 0

  kaczoland.pl/wrzuta/1016/kaczynski-na-rumaku
  i wszystko jasne...

 • Oceniono 1 raz 1

  ludie powiedzcie mi tylko jedno kto tu robi za tego kreta i poco? poco te ruzne pzekęty i machloje?? no chyba tylko po to zeby ludzią oczy zamydlic i zeby mogli jak najwięcej nakraść ci co szą u korta

 • koniepobetonie

  Oceniono 3 razy 3

  Specjalność PISu - ważny stołek, a na stołku mierny, ale wierny.
  Pamiętacie "ekspertów" Macierewicza od wypadków lotniczych ? Cukiernik, specjalista od traktorów i snopowiązałek, profesor, który zawsze siedzi w samolocie przy skrzydle ...

 • y0rg

  Oceniono 3 razy 3

  Teraz to te stadniny będą, Stadninami koni pociągowych , z tym ,że te konie do tego się nie nadają

 • mjg06

  Oceniono 2 razy 2

  A widzę pan moderator działa. Tylko dlaczego puszcza te pisie bzdury i szkalowania? Gazeto, co z tobą? Czybyś dostała sraczki przed kaczorem?

 • ginztonickiem

  Oceniono 3 razy 3

  Proponuję zmianę nazwy tego pseudopaństewka z Cebulandii na Jaś Fasola Land.

 • mm0427

  Oceniono 2 razy 2

  Poszło o in vitro? ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje