To jedno zdjęcie z Watykanu może pokazywać, gdzie jest Kościół, a gdzie jego papież

Papież Franciszek

Papież Franciszek (Radio Vatikan)

Papież Franciszek podczas specjalnej mszy świętej spotkał się z pracownikami Kurii Rzymskiej. Na fotografii z uroczystości widać, jak siedzi samotnie w pierwszym rzędzie, podczas gdy większość biskupów stoi odwrócona do niego plecami.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W trakcie mszy świętej, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób, pracownicy kurii i ich rodziny oraz hierarchowie kościoła, papież sporo miejsca poświęcił na apel do księży i biskupów.

Mówił o miłości do bliźniego, miłosierdziu i specjalnej misji, jaką do wykonania mają duchowni na całym świecie. Stwierdził między innymi, że każdy kapłan powinien "troszczyć się o swoją owczarnię, szukać zagubionej owcy, prowadzić z powrotem tę, która zabłądziła, opatrywać ranną i leczyć chorą".

I dodawał: - Dobrze zrobi nam, pasterzom Kościoła, jeśli pozwolimy na to, aby oblicze Dobrego Pasterza nas oświeciło, oczyściło, przemieniło i całkowicie odnowiło w naszej misji.

Niedzielny apel nie jest pierwszym, którym Franciszek próbuje wpłynąć na zachowanie i poglądy duchownych. Z jego osądami wielokrotnie nie zgadzali się jednak światowi biskupi. Również - a może przede wszystkim - ci z Polski.

Chodzi między innymi o wygłaszane ostatnio - w kontekście zagrożenia wirusem Zika - poglądy na temat antykoncepcji. - W konkretnych przypadkach, jak te wspomniane przez błogosławionego Pawła VI, jest to zrozumiałe. Namawiam lekarzy, by robili co w ich mocy, aby znaleźć szczepionkę przeciw komarom, które przenoszą ten wirus - mówił kilka dni temu Franciszek.

Papież wielokrotnie podkreślał również, że kościół ma obowiązek poszanowania praw osób homoseksualnych i uporządkowania spraw związanych z pedofilią w duchowieństwie. Niedawno przeprosił za "wydarzenia, które miały miejsca w Watykanie", choć nie dopowiedział, jakie kwestie ma na myśli.

To wszystko - i wiele innych, liberalnych myśli papieża - powoduje, że niektórzy kościelni hierarchowie zaczynają odwracać się od głowy kościoła katolickiego. A zdjęcie wykonane w czasie Jubileuszu Kurii Rzymskiej i Gubernatoratu Państwa Watykańskiego może tę tezę potwierdzać.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Papież Franciszek Papież wydał zezwolenie na używanie antykoncepcji. Chodzi o wirus Zika
 • Papież pociągnięty przez tłum w Meksyku Papież pociągnięty przez tłum w Meksyku. Wpadł na niepełnosprawnego chłopca
 • Jan Paweł II BBC dotarła do sekretnej korespondencji Jana Pawła II z mężatką. Dementi Kościoła jeszcze przed emisją filmu
Komentarze (279)
To jedno zdjęcie z Watykanu może pokazywać, gdzie jest Kościół, a gdzie jego papież
Zaloguj się
 • corpus_delicti

  0

  zwolnić biskupów, zostawić papieża

 • andrzej.ablaze

  0

  co tam jakiś tam papież Franciszek, my w Polsce mamy swoich papieży - ojca Rydzyka i świętego za życia niejakiego Tomasza Terlikowskiego - nie wspomnę już o Capi di tutti capi, gnomie żoliborskim, bo nawet we Włoszech, takiego nie mają. Mamy się czym szczycić w tej naszej Wolandii, oj mamy :(

 • ekla123

  Oceniono 2 razy 0

  Gazeta, autorytet od wszystkiego a zwłaszcza ekspert, znawca, baczny obserwator i sędzia Kościoła Katolickiego i jego członków.
  Nawet nie tyle GW, ile komentatorzy.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 3 razy 1

  Znakomity artykuł, wspaniałe forum! Wzruszająca troska o katolickość i świętość Kościoła, nadzwyczajna odkrywczość i wyrafinowany styl wypowiedzi, bogate słownictwo, niezwykle przekonujące argumenty, osobliwa trafność osądów, subtelny dowcip, nadzwyczajna poprawność ortografii i interpunkcji... Głęboka mądrość aż bije z większości wypowiedzi, a ilość wielkiego formatu autorytetów moralnych zebranych w jednym miejscu wprost zdumiewa. To forum powinno przejść do historii literatury, filozofii, etyki, krytyki społecznej i politycznej, religioznawstwa i teologii! W każdej tych dziedzin jest po prostu niezrównane i być może położy podwaliny pod nowe, dziś jeszcze nieznane dziedziny nauki.

  Potomność będzie wdzięczna twórcom, którzy zechcieli tutaj otworzyć się przed maluczkimi, ukazując im głębię i bogactwo swych serc i dusz oraz zdrową ocenę rzeczywistości. Zapewne postawi im pomniki chwały, by pamięć o nich nie zgasła, a ich dorobek mógł ubogacać kolejne pokolenia, które będą oddawać im cześć za ich trud, którego wybitne efekty znajdujemy poniżej.

 • red.kris

  Oceniono 2 razy 0

  kuria rządzi, a nie jakiś tam Franciszek, stąd różnica w kolorze czapeczek :)
  a że ten ma białą akurat sukienkę ....

 • kazek1948

  Oceniono 5 razy 3

  Powiedział im żeby nie tykali młodych chłopców, no i się normalnie w ku.......li. ament.

 • marcowsky

  Oceniono 2 razy -2

  talony na obiad dawali to i biskupy popędiły;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje