To jedno zdjęcie z Watykanu może pokazywać, gdzie jest Kościół, a gdzie jego papież

24.02.2016 11:55
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Radio Vatikan)

Papież Franciszek podczas specjalnej mszy świętej spotkał się z pracownikami Kurii Rzymskiej. Na fotografii z uroczystości widać, jak siedzi samotnie w pierwszym rzędzie, podczas gdy większość biskupów stoi odwrócona do niego plecami.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W trakcie mszy świętej, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób, pracownicy kurii i ich rodziny oraz hierarchowie kościoła, papież sporo miejsca poświęcił na apel do księży i biskupów.

Mówił o miłości do bliźniego, miłosierdziu i specjalnej misji, jaką do wykonania mają duchowni na całym świecie. Stwierdził między innymi, że każdy kapłan powinien "troszczyć się o swoją owczarnię, szukać zagubionej owcy, prowadzić z powrotem tę, która zabłądziła, opatrywać ranną i leczyć chorą".

I dodawał: - Dobrze zrobi nam, pasterzom Kościoła, jeśli pozwolimy na to, aby oblicze Dobrego Pasterza nas oświeciło, oczyściło, przemieniło i całkowicie odnowiło w naszej misji.

Niedzielny apel nie jest pierwszym, którym Franciszek próbuje wpłynąć na zachowanie i poglądy duchownych. Z jego osądami wielokrotnie nie zgadzali się jednak światowi biskupi. Również - a może przede wszystkim - ci z Polski.

Chodzi między innymi o wygłaszane ostatnio - w kontekście zagrożenia wirusem Zika - poglądy na temat antykoncepcji. - W konkretnych przypadkach, jak te wspomniane przez błogosławionego Pawła VI, jest to zrozumiałe. Namawiam lekarzy, by robili co w ich mocy, aby znaleźć szczepionkę przeciw komarom, które przenoszą ten wirus - mówił kilka dni temu Franciszek.

Papież wielokrotnie podkreślał również, że kościół ma obowiązek poszanowania praw osób homoseksualnych i uporządkowania spraw związanych z pedofilią w duchowieństwie. Niedawno przeprosił za "wydarzenia, które miały miejsca w Watykanie", choć nie dopowiedział, jakie kwestie ma na myśli.

To wszystko - i wiele innych, liberalnych myśli papieża - powoduje, że niektórzy kościelni hierarchowie zaczynają odwracać się od głowy kościoła katolickiego. A zdjęcie wykonane w czasie Jubileuszu Kurii Rzymskiej i Gubernatoratu Państwa Watykańskiego może tę tezę potwierdzać.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (279)
Zaloguj się
 • hersz_grycmann

  Oceniono 133 razy 121

  Trzy cechy wyróżniają Polaków spośród narodów świata:
  - inteligencja,
  - uczciwość,
  - religijność.
  Dokładniejsze badania jednak wykazały, że wszystkie 3 cechy nigdy nie występują łącznie u jednej osoby, jeśli są już dwie, to trzecia jest wykluczona.
  I tak: jeśli jest ktoś inteligentny i uczciwy, to nie jest religijny. Jeśli inteligentny i religijny, to nie jest uczciwy, a uczciwy i religijny - to nie jest inteligentny.
  Jest również wiele osób które posiadły tylko jedną z tych cech, a są nawet takie, które nie posiadają żadnej - choć nie przeszkadza to im w deklarowaniu, że reprezentują CAŁY Naród.

 • Piwo Jasne

  Oceniono 74 razy 64

  Zwłaszcza w polskim superfeudalnym kościele.

 • dumlat

  Oceniono 53 razy 41

  Franciszek, jedyny prawdziwy chrześcijanin w tej organizacji....

 • zabobonny.bokononista

  Oceniono 56 razy 40

  Oni stoją tyłem, aby nie trzeba ich było ze zdjęć usuwać, jak uczyniono to z arcybiskupem Józefem Wesołowskiego.

 • artur0121

  Oceniono 41 razy 33

  oto wielka tajemnicaa wiaaaryyyy : złoto grunty i dolaaaryyy :)

 • jxl82

  Oceniono 42 razy 32

  Niepokorni? Czy oglądają się za jakąś laseczką względnie młodym prowincjonałem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje