Dwa dokumenty z teczki TW "Bolka" są fałszywkami? Grafolog stwierdził to w 1990 r.

Teczki

Teczki "Bolka" (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. IPN udostępnił dokumenty TW "Bolka" z szafy gen. Kiszczaka
2. W teczce są dokumenty, które już w 1990 badał grafolog
3. Dwa pokwitowania zostały wówczas uznane za fałszywe

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W 2000 roku Lech Wałęsa został oczyszczony z zarzuty współpracy z SB, bo obciążające go materiały uznano za sfałszowane, spreparowane przez służby.

Już w 1990 roku przeprowadzono analizę grafologiczną dokumentów przedstawionych przez historyków Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, którzy w swojej książce nazywają Wałęsę "agentem Bolkiem".

Wśród nich były m.in. pokwitowania odbioru pieniędzy z 18 lutego 1971 r. i 29 czerwca 1974 r. Pokwitowania z takimi datami znalazły się w teczce TW "Bolka" ujawnionej w domu wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku.

14 tomów fałszywek

"Sąd ustalił, że od lipca 1978 r. do kwietnia 1982 r. w sprawie rozpracowania Lecha Wałęsy o kryptonimie "Bolek" wytworzono 14 tomów akt, które miały być wykorzystane w planowanym przeciwko niemu procesie karnym, bądź posłużyć do skompromitowania go" - przypominała sędzia Trembska podczas kolejnej rozprawy w 2008 roku.

Warto przeczytać: "Wódz", polityczny portret Lecha Wałęsy >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (598)
Dwa dokumenty z teczki TW "Bolka" są fałszywkami? Grafolog stwierdził to w 1990 r.
Zaloguj się
 • anders76

  0

  Czy Bolek czy Lolek, czy przyplynal na plocie, czy skakal przez motorowke jest to czlowiek, ktory zakonczyl tzw. "socjalizm" w Polsce i okolicy oraz wyprowadzil "bratnia" Armie Czerwona z Polski. Nie zamierzal z to nigdy ukrasc ksiezyca czy obiecywac inne gwiazdki na niebie.

 • Jadwiga Świątek

  Oceniono 1 raz 1

  No muszę aż zabrać głos....nie znam się na grafologii, ale czy naprawdę ktoś uwierzy w to, że prosty robotnik, że stoczni, co kilka (czasem co dwa dni) pisał pięciostronicowe doniesienia?
  z całym szacunkiem dla pana Lecha Wałęsy, ale jeśli cokolwiek w tej teczce wygląda na prawdziwe, to krótka notatka z 22.12.1970. Notatka, krótka z nieskomplikowaną składnią, która mówi o tym, że w Stoczni nic się nie dzieje.
  Resztę, to chyba sobie SB w wolnych chwilach pisało, aby się wykazać, gdzie trzeba i pieniążki pobrać na konto Bolka.

 • kapitan-nemo16

  0

  No cóż.... Trzeba obalić bohaterów narodowych aby "ukręcić" historię od nowa.... Np. Zrobić z Bliźniaka - Ojca Ogłupiałego Narodu Polskiego....

 • joanna_can

  Oceniono 3 razy 1

  A jakim cudem grafolog je juz widzial w 1990 roku, skoro byly w szafie Kiszczaka?

 • lob1

  0

  Co Polakom przyjdzie z tych starych papierów???? nie najedzą się,a za to Ci co będą dochodzić kto,co za co ,z kim zarobią na tym wielką forsę.

 • piotrek410

  Oceniono 3 razy -1

  Lech Walesa zaszkodzil w tamtych latach wielu ludziom, a przede wszystkim STOCZNI, bo zwalniano w wyniku jego donosow dobrych fachowcow. Za kazdym pokwitowaniem odbioru pieniedzy kryje sie jakas ludzka krzywda..Lata 1970 - 1976 byly dla Walesy latami treningu bycia gnida i zarabiania na tym...

 • jg-b

  0

  I wszystko jasne cała PRL to fałszywka-III RP to prawdziwa Polska kapitalistyczna z kapitalistami z PZPR i jedynie słuszna.

 • pracaludzka.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Na mojej stronie są odpowiedzi od Pana Wałęsy z Jego podpisem. Proszę wszystkich by zajrzeli na stronę www.pracaludzka.pl , tam trochę najnowszej historii, w tym listy i odpowiedzi do Jana Pawła II, L.Wałęsy i Generała Jaruzelskiego. Historia w małym robotniczym fragmencie. Musiały być pewne kompromisy, ale te za zamkniętymi drzwiami mają prawo budzić wątpliwości. A jest pewna zasada, wódkę pije się z przyjaciółmi, tak jak i toasty wznosi się za dobrych sprawdzonych przyjaciół. Jeśli doszli do porozumienia to mogli oficjalnie przy udziale Państwowej Telewizji wypić symbolicznie po lampce szampana. Panie Wałęsa zajrzyj Pan na stronę www.pracaludzka.pl , tam odpowiedzi z Pana podpisem. Może zajrzą tam grafolodzy i Ci co się tak podniecają tą sytuacją. Więcej w mojej książce CO DLA CIEBIE POLSKO, KAŻDY JESZCZE ZROBIĆ MOŻE?, którą wysłałem do wiadomości Klubom Parlamentarnym Kukiz'15, PiS, Nowoczesna. Żal mi górników i wielu innych ludzi co zginęli za ideały Solidarności, za ile srebrników niektórzy je sprzedali to zostawiam faktycznie historykom nie politykom.

 • koniepobetonie

  0

  W roku 90-tym było wiadomo, że to fałszywki ??? Polak..., nie Polak, PISior zawsze głupi !
  Szef IPN to już PISior czy jeszcze zabiega o to ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje