IPN udostępnił kolejne dokumenty gen. Kiszczaka. "Zabójstwo ks. Popiełuszki przeżyłem bardzo ciężko"

24.02.2016 08:38
IPN udostępnia dokumenty

IPN udostępnia dokumenty (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. IPN udostępnił drugą część dokumentów z szafy gen. Kiszczaka
2. Są tam m.in. dokumenty, zdjęcia i wspomnienia szefa MSW
3. Kolejne materiały mają być udostępniane systematycznie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dokumenty znalezione w domu gen. Czesława Kiszczaka IPN podzielił na kilka pakietów. Pierwszy został udostępniony dziennikarzom w poniedziałek. To teczka TW "Bolka".

Morderstwo Popiełuszki

W drugiej transzy dokumentów udostępnionych przez IPN znajdujemy m.in. list w sprawie morderstwa ks. Popiełuszki do nieznanego adresata.

"Istotnie, zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki przezyłem bardzo ciężko i nadal przeżywam, bo przecież dokonali tego moi podwładni. Odrzucam Pańskie sugestie idące po linii obrony, jaką przyjęli zabójcy - że księdza porwano z nadgorliwości, że intencją było nastraszenie, a nie zabicie. Przeczą temu fakty, które Pan doskonale zna" - pisze Kiszczak.

Opisuje również szczegóły morderstwa. "13 X 1984 r. zabójcy rzucają dużym kamieniem w samochód księdza jadący z wielką szybkością, co mogło zakończyć się śmiercią, planują wyrzucenie go z pociągu. Od kilku dni gromadzili sznury, kije worki, kamienie" - czytamy.

Kiszczak tłumaczy również, że MSW nie wyrażało zgody na aresztowanie księdza.







MSW po śmierci Popiełuszki

Wątek zabójstwa księdza Jerzego pojawia się również w notatki z zapisem struktury departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Notatka ta została sporządzona 25 października 1984 r., tydzień po śmierci Popiełuszki.

Z dokumentu dowiadujemy się, że szefem wydziału I, zajmującego się rozpoznaniem "antypaństwowej działalności wśród duchowieństwa Kościoła rzymskokatolickiego" był kpt. Grzegorz Piotrowski - jeden z trzech funkcjonariuszy SB, którzy dokonali morderstwa Jerzego Popiełuszki.



Odręczne notatki

Na odwrocie listu na temat Popiełuszki znajdują się odręczne notatki na temat morderstw dokonanych przez Niemców, m.in. "zamordowanie członków KG [Komendy Głównej - red.] AK", "zamordowanie kilkudziesięciu ocalałych Żydów w Powstaniu Warszawskim" czy "śmierć gen. Sikorskiego".





Dokumenty i zdjęcia

Na drugi pakiet materiałów składa się łącznie dwadzieścia dokumentów. Wśród nich są m.in.: kserokopie dokumentów dotyczących działań Policji w dniach 15-16 czerwca 1990 r. w Mławie związanych z likwidacją blokady drogi E-77 przez protestujących rolników; dokumenty dotyczące działań policji 29 czerwca 1990 r. związanych z odblokowaniem siedziby Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej; kserokopia listu Mieczysława Rakowskiego z 7 stycznia 1958 r.

Co dokładnie zawiera drugi pakiet dokumentów? >>>

W dokumentach znajdują się też: częściowo wypełniony Zeszyt Pracy WSW należący do Czesława Kiszczaka; kolorowe kserokopie zdjęć, na których występują m.in.: Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek; fragmenty wspomnień Czesława Kiszczaka; różne rękopiśmienne notatki Czesława Kiszczaka; notatka zawierająca ocenę sytuacji politycznej w końcu 1980 r. oraz ocena komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy.

Kolejne dokumenty

Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że kolejne materiały zabezpieczone w domu Kiszczaka będą przekazywane sukcesywnie, tak szybko, jak będzie to możliwe. Dodał, że na razie nie wie, co w nich się znajduje.





Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (451)
IPN udostępnił kolejne dokumenty gen. Kiszczaka. "Zabójstwo ks. Popiełuszki przeżyłem bardzo ciężko"
Zaloguj się
 • jaga500

  0

  Nie chodzi o Okrągły Stół, tylko o to, co się zdarzyło po nim i kto na tym skorzystał - powiedział dzisiaj prof Czapiński w TOK FM. Oj, już go chyba nie zaproszą do tego studia...

 • zoil44elwer

  0

  Kiedy IPN udostępni teczkę legendy S,największego dysydenta PRL,Człowieka który OBALYŁ komunizm.Bo SB interesowało się Lechem W i były donosy TW-ów.

 • zoil44elwer

  0

  Lech W:Legenda Solidarności,prime inter pares opozycji antykomunistycznej nie ma swego życiorysu pisanego w SB.Służba Bezpieczeństwa spaliła teczkę najważniejszego opozycjonisty PRL? Opozycjonisty który OBALYŁ KOMUNEM?A przez 46 lat trzymali teczkę naonczas nic nie znaczącego robola łasego na kasiorę.

 • bjb007

  0

  Na teczkach widnieje data 2007, kto je wtedy miał?

 • zalep

  0

  A imię jego 44... nie - Czesław! Jakich ja czasów dożyłem? Zakłamanie i zgłupienie sięga zenitu.

 • darpodinio

  Oceniono 1 raz 1

  Według M. Kiszczak to jej mąż obalił komunizm.

  wiadomosci.onet.pl/kraj/maria-kiszczak-to-moj-maz-obalil-komunizm/kyrdlj

 • optymat

  Oceniono 3 razy 1

  a kiedy opublikują teczki "kaczorów" ? chyba że takich miernot nawet kulawemu SB-kowi nie chciało się rozpracowywać .
  (jeszcze tylko 3,5 roku)

 • realistas

  Oceniono 2 razy 0

  Prywatne wspomnienia to nie dokument państwowy i na jego publikację IPN powinien mieć zgodę. Jeśli opublikował bez zgody rodziny to może zapłacić zadośćuczynienie.

 • moorsoldaten

  Oceniono 2 razy 2

  Towarzysz Kiszczak dawno temu powinien wisieć na suchej gałęzi. Te jego papiery są tak samo wiarygodne jak on sam był za życia. Ch.j mu na grób czerwonemu śmieciowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje