IPN udostępnił kolejne dokumenty gen. Kiszczaka. "Zabójstwo ks. Popiełuszki przeżyłem bardzo ciężko"

24.02.2016 08:38
IPN udostępnia dokumenty

IPN udostępnia dokumenty (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. IPN udostępnił drugą część dokumentów z szafy gen. Kiszczaka
2. Są tam m.in. dokumenty, zdjęcia i wspomnienia szefa MSW
3. Kolejne materiały mają być udostępniane systematycznie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dokumenty znalezione w domu gen. Czesława Kiszczaka IPN podzielił na kilka pakietów. Pierwszy został udostępniony dziennikarzom w poniedziałek. To teczka TW "Bolka".

Morderstwo Popiełuszki

W drugiej transzy dokumentów udostępnionych przez IPN znajdujemy m.in. list w sprawie morderstwa ks. Popiełuszki do nieznanego adresata.

"Istotnie, zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki przezyłem bardzo ciężko i nadal przeżywam, bo przecież dokonali tego moi podwładni. Odrzucam Pańskie sugestie idące po linii obrony, jaką przyjęli zabójcy - że księdza porwano z nadgorliwości, że intencją było nastraszenie, a nie zabicie. Przeczą temu fakty, które Pan doskonale zna" - pisze Kiszczak.

Opisuje również szczegóły morderstwa. "13 X 1984 r. zabójcy rzucają dużym kamieniem w samochód księdza jadący z wielką szybkością, co mogło zakończyć się śmiercią, planują wyrzucenie go z pociągu. Od kilku dni gromadzili sznury, kije worki, kamienie" - czytamy.

Kiszczak tłumaczy również, że MSW nie wyrażało zgody na aresztowanie księdza.MSW po śmierci Popiełuszki

Wątek zabójstwa księdza Jerzego pojawia się również w notatki z zapisem struktury departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Notatka ta została sporządzona 25 października 1984 r., tydzień po śmierci Popiełuszki.

Z dokumentu dowiadujemy się, że szefem wydziału I, zajmującego się rozpoznaniem "antypaństwowej działalności wśród duchowieństwa Kościoła rzymskokatolickiego" był kpt. Grzegorz Piotrowski - jeden z trzech funkcjonariuszy SB, którzy dokonali morderstwa Jerzego Popiełuszki.Odręczne notatki

Na odwrocie listu na temat Popiełuszki znajdują się odręczne notatki na temat morderstw dokonanych przez Niemców, m.in. "zamordowanie członków KG [Komendy Głównej - red.] AK", "zamordowanie kilkudziesięciu ocalałych Żydów w Powstaniu Warszawskim" czy "śmierć gen. Sikorskiego".

Dokumenty i zdjęcia

Na drugi pakiet materiałów składa się łącznie dwadzieścia dokumentów. Wśród nich są m.in.: kserokopie dokumentów dotyczących działań Policji w dniach 15-16 czerwca 1990 r. w Mławie związanych z likwidacją blokady drogi E-77 przez protestujących rolników; dokumenty dotyczące działań policji 29 czerwca 1990 r. związanych z odblokowaniem siedziby Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej; kserokopia listu Mieczysława Rakowskiego z 7 stycznia 1958 r.

Co dokładnie zawiera drugi pakiet dokumentów? >>>

W dokumentach znajdują się też: częściowo wypełniony Zeszyt Pracy WSW należący do Czesława Kiszczaka; kolorowe kserokopie zdjęć, na których występują m.in.: Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek; fragmenty wspomnień Czesława Kiszczaka; różne rękopiśmienne notatki Czesława Kiszczaka; notatka zawierająca ocenę sytuacji politycznej w końcu 1980 r. oraz ocena komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy.

Kolejne dokumenty

Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że kolejne materiały zabezpieczone w domu Kiszczaka będą przekazywane sukcesywnie, tak szybko, jak będzie to możliwe. Dodał, że na razie nie wie, co w nich się znajduje.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (451)
Zaloguj się
 • 1pirat2

  Oceniono 102 razy 54

  Jedno jest pewne, że nic takiego nie wycieknie co może zaszkodzić PIS-owi, co tylko udowadnia na czyich usługach jest IPN.

 • snurfik

  Oceniono 80 razy 50

  Jasne, za chwilę dowiemy się z dokumentów że towarzysz Kiszczak był ukrytym opozycjonistą i razem z Jarosławem byli najważniejszymi ludźmi Solidarności.

 • aeromonas

  Oceniono 80 razy 44

  Trzeba zrobić zamieszanie, żeby przykryć nieudolność rządu. Jak nie ma chleba - daje się ciemnemu ludowi igrzyska. PiS prowadzi Polskę do ruiny i kompletnego zdziczenia obyczajów.

 • refuze

  Oceniono 66 razy 36

  IPN będzie upubliczniał ze swojego nowego esbeckiego zbioru dwie kartki tygodniowo, aby z rozkazu prezesa, ogłupiać swój elektorat do spodu. Pisowskie rewelacje muszą mieć swój serial i dozowanie emocji. Akcja musi mieć swoje napięcie i medialny pogłos. Gdyby IPN od razu wszystko upublicznił zabawa trwałaby zaledwie kilka dni a tak to można ciągnąć to miesiącami. Jeszcze raz powtarzam, że PIS to etyczne szambo.

 • ml2403

  Oceniono 47 razy 35

  Co ma IPN na Wałęsę jest mało istotne, on nie pełni żadnych funkcji i jest tylko postacią historyczną. Nie jest możliwe by Kiszczak jak sobie coś zostawił to tylko na Wałęsę, Jak to miała być jego polisa ubezpieczeniowa to musiał myśleć, że mogą rządzić inni i trzeba mieć kwity na wszystkich. Interesuje mnie co mają o TW Balbina.

 • stachkaz47

  Oceniono 56 razy 32

  I ani jednego kwitu o PiS.
  To są ludzie PRAWI i SPRAWIEDLIWI.
  Nawet KISZCZAK nie znalazł na nich haczyka.
  Pogratulować.

 • taunus68

  Oceniono 36 razy 26

  W następnych odcinkach dowiemy się jak to Kiszczak trzy dni nie spał,nie jadł po śmierci ks.Jerzego tylko chodził i płakał,cóż za ludzki i wrażliwy człek,pisiory postawcie mu pomnik na krakowskim przedmieściu...

 • lob1

  Oceniono 32 razy 26

  Kiszczak teraz jest bohaterem a nie ubowcem.Prawdziwi bohaterowie poszli na bok. Ciekawe gdzie przebywa GURU Jarosłąw Kaczyński,chyba nie został internowany,bo ślad po nim zaginął,albo ukrywa się w jakiejś norze .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje