Odebrali Małopolsce pieniądze na walkę ze smogiem i dali fundacji Rydzyka. Decyzja na jednym zebraniu

23.02.2016 07:02
Posiedzenie Sejmu VII kadencji

Posiedzenie Sejmu VII kadencji (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie będzie współfinansował projektu "Life", który miał pomóc Małopolsce w walce ze smogiem. Decyzję podjęto na tej samej radzie nadzorczej NFOŚiGW, na której zaakceptowano ugodę z fundacją o. Tadeusza Rydzyka.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Lux Veritatis dostanie od skarbu państwa ponad 26 mln złotych. To efekt ugody, którą zawarto między NFOŚiGW a fundacją o. Tadeusza Rydzyka. Chodzi o rekompensatę za wcześniejsze cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej.

Taką decyzję NFOŚiGW podjął na piątkowym posiedzeniu rady nadzorczej. Tego samego dnia zadecydowano też o zabraniu z budżetu Małopolski środków na wsparcie unijnego projektu "Life", który miał pomóc w walce ze smogiem w regionie - informuje krakowska "Wyborcza".

- To był program najlepiej oceniany przez Komisję Europejską spośród 39 projektów zintegrowanych zgłoszonych z całej Europy - mówił w poniedziałek marszałek Małopolski Jacek Krupa z PO.

Decyzja polityczna?

- W tym programie wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ale pod koniec roku nowy minister środowiska powołał nowy zarząd NFOŚiGW, a ten wstrzymał podpisanie programu. Dlaczego? Nie doczekaliśmy się odpowiedzi na to pytanie. Ale wiadomo, że sukcesu tego programu PiS nie może wziąć na siebie, bo był przygotowany za poprzednich władz - mówił natomiast anonimowo jeden z urzędników.

Złudzeń co do powodów decyzji NFOŚiGW nie ma też poprzedni marszałek Małopolski, Marek Sowa. "W piątek NFOŚiGW zabrał kasę na likwidacje niskiej emisji w Małopolsce i dał kasę dla Ojca Rydzyka. A my trujemy się dalej", napisał na Twitterze poseł PO.Więcej o sprawie odebrania pieniędzy na walkę ze smogiem nakrakow.wyborcza.pl .

O fenomenie o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przeczytaj w reportażu "W rodzinie ojca mego" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (455)
Zaloguj się
 • gadzina_polska

  Oceniono 174 razy 156

  Za to należy się Trybunał Stanu. Skazali na śmierć tysiące ludzi.

 • fakiba

  Oceniono 158 razy 146

  A po co walczyć ze smogiem , albo dokarmiać "głodujące" dzieci których całe tabuny widziała Szydło i Duda , ważniejsze jest dokarmianie zabiedzonego Rydzyka

 • droch

  Oceniono 142 razy 132

  I czy ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, że celem PiS jest fizyczna likwidacja Polaków? W imię Boże, oczywiście.

 • inspiko

  Oceniono 125 razy 119

  Co ta za kraj ,w ktorym wspiera sie sekty! Rządzą nami oszolomy ludzie chorzy psychicznie,którzy powinni przebywać w ośrodkach zamkniętych!

 • siekier35

  Oceniono 112 razy 106

  frater muchomór kwitnie a szary lud będzie sobie płuca wypluwał.
  bogu pieniądze a władzy modlitwa,tak to właśnie wygląda w dupokracji kwaczej rp.

 • sylenth

  Oceniono 95 razy 91

  Drodzy Malopolanie! Wielu z Was umrze na raka przez te decyzje rzadzacych - dlatego juz nigdy nie glosujcie na pis skoro dla nich Wasze zycie jest wazniejsze od lizania rowa rydzykowi.

 • jdkonrad

  Oceniono 101 razy 87

  no to czekamy na reakcję krakowskich środowisk twórczych..
  ..i opiniotwórczych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje