"Gdy zaczniecie państwo mówić prawdę..." czyli jak Macierewicz "poprowadził" program z Ziemcem

22.02.2016 11:30
Macierewicz w TVP

Macierewicz w TVP (TVP Info)

- Nie będzie legendy Lecha Wałęsy. Odejdzie w przeszłość, jak na to zasłużył - mówił w TVP szef MON Antoni Macierewicz. Oskarżał media o budowanie "fałszywej wizji historii Polski".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szef MON był gościem programu "Dziś wieczorem" w TVP Info. Już na początku rozmowy z Krzysztofem Ziemcem stwierdził, że przez ostatnie lata przekaz medialny był budowany na kłamstwie.

Kiedy Ziemiec zaczął przytaczać głosy obrońców Lecha Wałęsy, w tym Władysława Frasyniuka i Bronisława Komorowskiego, Macierewicz nie chciał o tym rozmawiać.

- Proszę pana, pan próbuje mnie odpytywać ze stosunku do poszczególnych osób, które ostatnie 24 lata straciły na budowaniu systemu niesprawiedliwości społecznej, niszczyły istotę Solidarności, m.in. przez tworzenie mitu Wałęsy, które spychały na margines takich ludzi jak Anna Walentynowicz czy Jan Olszewski. Proszę się zastanowić, czy warto charakteryzować to, co jest przed nami przez nieustannie przypominanie ludzi, którzy - dzięki Bogu - przegrali, a teraz koncentrują się na powtarzaniu kłamstw. Wraz z tymi kłamstwami, mam nadzieję, odeszli już do złej części historii Polski.

- Tylko, że jest duża grupa osób, która mówi: nie damy szargać dobrego imienia Wałęsy. Nawet jeśli akta są prawdziwe, nawet jeśli donosił, to nie zmienia ich opinii o Wałęsie jako o Polaku, który zmienił Polskę - odpowiedział mu Ziemiec.

- Polskę zmienili robotnicy W4, Polskę zmieniła Anna "Solidarność", a nie ci, którzy współpracowali z komunistami, wspierali Kiszczaka... - stwierdził Macierewicz.

Macierewicz: Myślę, że telewizja nie powinna...

Ziemiec próbował wejść mu w słowo: - Myślę, że to 10 mln osób, bo taki był ruch...

Macierewicz jednak kontynuował: - Myślę, że telewizja nie powinna propagować tych kierunków, które zafałszowują historię Polski. Tylko pokazywać wreszcie prawdę. Najwyższy czas. To jest podstawowa misja środków komunikacji.

- Wydaje mi się, że są dwa obozy. Jeden wierzy w pana wersję wydarzeń, a drugi broni Wałęsy i będzie to robił pewnie do końca życia - ripostował Ziemiec.

"Wykreowano mitologię"

- Nie ukrywam, że to, co pan teraz zaprezentował, to klasyczna forma relatywizacji rzeczywistości, relatywizacji prawdy. Wykreowano przez te lata mitologię, która sprawiła, że ludzie przyjmowali do wiadomości: "jeśli tak mówią w telewizji, jeśli tak piszą największe gazety, jeśli tak mówią największe niby-autorytety, to musimy za nimi powtarzać". Gdy zaczniecie państwo mówić w tym studio prawdę, to zobaczycie, jak szybko ona ogarnie wszystkie umysły, bo ona sama dociera i sama zwycięża. Nawet dzisiaj, po tym 24-letnim praniu mózgu - perorował szef MON.

- Nie będzie legendy Lecha Wałęsy zdaniem pana? - zapytał na koniec prowadzący.

- Z pewnością nie będzie. Odejdzie w przeszłość. Tak, jak na to zasłużył - zakończył Macierewicz.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (574)
Zaloguj się
 • jestem_z_pisu

  Oceniono 425 razy 405

  Zaczynają tworzyć kolejną rzeczywistość alternatywną
  Mit Nieugiętych Bliźniaków, Demiurgów Wszechświata, Walecznych Bojowników

  Wiecie dlaczego nie ma teczki Jarka?
  Bo Jarek nie był opozycjonistą

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 356 razy 328

  Ziemiec udawał obiektywizm.
  Macierewicz udawał eksperta.
  Swąd szatana rozszedł się po izbie.

 • antropoid

  Oceniono 346 razy 324

  Wałęsa zostanie na swoim miejscu. To ten brodaty kremlowski troll wyląduje na wysypisku historii. Tam jego miejsce - od dawna.

 • pysio62

  Oceniono 289 razy 263

  To tylko marzenia i brednie Kaczynskiego, Dudy, Macierewicza i PIS-u. Walesa byl, jest i bedzie wielka legenda, wielka historyczna postacia o swiatowym wymiarze. Kaczynskim, Dudzie i Macierewiczowi to nie "grozi", oni beda tylko i wylacznie malo waznymi, epizodycznymi, jednoznacznie negatywnie ocenianymi postaciami w historii Polski. O swiecie to nawet nie ma co mowic, dlatego, ze nawet dzisiaj malo kto wie za granica, ze tacy osobnicy wogole istnieja (istnial). Oni nie sa w stanie tego zmienic, i tak naprawde nic nie pomoga im te ich klamstwa, prowokacje, nagonki.

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 256 razy 234

  "Panie Prezesie, melduję wykonanie zadania" - zakończył Macierewicz

 • arius9

  Oceniono 220 razy 212

  Macierewicz to najgorsza zaklamana swinia w tej bandzie kryminalistow.

  A propos, a gdzie sie podzialy teczki tego gnoja, zdazyl spalic 10 lat temu ?

 • wawa177

  Oceniono 166 razy 158

  Pan przedzej odzejdzie w przeszlosc, razem z Pana mocodawca Kaczynskim wyladujecie tam gdzie wasze miejsce, na smietniku historii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje