Opublikowano treść listu Kiszczaka: Teczkę Bolka "ujawnijcie 5 lat po śmierci Wałęsy"

1. IPN udostępnił niewysłany list generała Kiszczaka z 1996
2. To część dokumentacji odnalezionej w domu Kiszczaków
3. Kiszczak: dokumenty ujawnijcie nie wcześniej, niż 5 lat po śmierci Wałęsy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziś IPN udostępnił część dokumentów znalezionych domu Kiszczaka. Instytut informował, że znaleziono m.in. teczkę personalną i teczkę pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek".

Wśród udostępnionych dokumentów znajduję się także list generała Czesława Kiszczaka z 1996 roku. Prosi w nim Archiwum Akt Nowych, żeby nie ujawniało dokumentów TW "Bolka" wcześniej, niż pięć lat po śmierci Lecha Wałęsy.

Publikujemy pełną treść listu:"Szanowny Panie Dyrektorze,

załączone dokumenty dot. współpracy Lecha Wałęsy z SB do 1989 r. uchroniłem przed ich wykorzystaniem do jego kompromitacji, a także Ruchu, któremu przewodził, zaś po 1989 r. przed ich zniszczeniem lub wykorzystaniem, zarówno przez ludzi prawicy jak i lewicy, do rozgrywek politycznych.

Uważam, że dokumenty te winny być zachowane i w spokojnych czasach udostępnionych poważnym naukowcom - historykom, i w jakimś stopniu ułatwią im rzetelne opisanie naszej najnowszej historii.

Proszę Pana by uczyniono to nie wcześniej jak w 5 lat po śmierci Lecha Wałęsy.

Z wyrazami szacunku,

Gen. Czesław Kiszczak

PS. Dokumentami tymi, lub wiedzą z nich wynikającą, nigdy nie posiłkowałem się w licznych kontaktach z L. Wałęsą"

Sprawdź polityczny portret Lecha Wałęsy. Książka "Wódz" dostępna na Publio.pl >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (310)
Opublikowano treść listu Kiszczaka: Teczkę Bolka "ujawnijcie 5 lat po śmierci Wałęsy"
Zaloguj się
 • john.styber

  0

  Przypuszczam, że w pewnym momencie Wałęsa nie był żadnym przywódcą "Solidarności", a jej logo. Symbolem. Za jego plecami cwani ludzie dzielili skórę na niedźwiedziu i dogadywali się w temacie kto co ma ukraść i kto kogo będzie krył.

 • cehaem

  Oceniono 1 raz 1

  Wynika z tego, ze Walesa to polanalfabeta, klamca i sciemniacz a Kiszczak byl porzadniejszy od tej calej styropianowej halastry razem wzietej.

 • sztadeu

  0

  Teczka Bolka.... temat zastępczy dla PIS aby zamknąć usta Opozycji. Oto znienawidzony Generał stał się idolem dla Pis-u, bo dostali kwity na Wałęsę- nie ważne jakie, ważne że są. Ale wątpię czy to wystarczy aby zdezawuować Postać Dowódcy Solidarności,- przy jego ludzkich wadach, jego zasługi przeważają szalę.

 • kazek1948

  Oceniono 1 raz 1

  Mądra treść , ładne pismo.

 • ibrylowska

  Oceniono 2 razy 0

  Jak można wierzyć przestępcy stanu wojennego Czesławowi Kiszczakowi, przecież to drań i oszust . Co to jest w tej Polsce za rządów PIS, że wierzy się oprawcom, a nie ofiarom? Ale doczekaliśmy czasów wstyd , po prostu wstyd. Nawet gdyby Wałęsa podpisał jakieś kwity SB w co wątpię to znając zdolności do tworzenia życiorysów Polaków przez SB w czasach PRL to i tak jego winy, byłyby maleńkim ułamkiem w stosunku do szkód jakie w Polsce zrobił esbek Czesław Kiszczak. To nie jest żaden autorytet to jest przestępca i nigdy nie zależało mu na dobrym imieniu ludzi Solidarlności on całe życie walczył z nimi.

 • ibrylowska

  Oceniono 2 razy 0

  Kiszczak to jest oszust i przestępca z czasów PRL, . Nie wolno wierzyć w ani jedno jego słowo.

 • ibrylowska

  Oceniono 1 raz -1

  Nie wierzę w ani jedno słowo tego przestępcy stanu wojennego i lat prześladowania Polaków w czasach PRL. To on pisał listy w sprawie Wałęsy do Komisji Noblowskiej żeby mu nie dawali nagrody Nobla bo jest agentem i Wałęsa dostał nagrodę rok później. A teraz w liście pisze żeby opublikować teczkę po 5 latach po śmierci Wałęsy. To jest oszust jak cała organizacja SB i postkomuniści. Ten list to kłamliwy śmieć przestępcy PRL i nic więcej.

 • agnrodis

  0

  Jak to mozliwe, ze dokumenty takiej wagi byly na czyjejs prywatnej dzialce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX