Mniej obowiązków przedsiębiorcy wobec związkowców? Sejm zajmie się projektem Nowoczesnej

22.02.2016 07:34
Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna podczas debaty nad projektem zmiany ustawy o Trybunale
Konstytucyjnym. Sejm, 19 listopada 2015 r.

Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna podczas debaty nad projektem zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sejm, 19 listopada 2015 r. (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Ograniczenie praw związków zawodowych poprzez zniesienie części obowiązków przedsiębiorców wobec związkowców - zakłada projekt Nowoczesnej, którym Sejm ma się zająć podczas posiedzenia w tym tygodniu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wśród proponowanych przez Nowoczesną rozwiązań ma się znaleźć m.in. likwidacja finansowania przez przedsiębiorcę tzw. etatów związkowych. - Chcemy, żeby wszystkie wynagrodzenia związkowców były pokrywane ze składek członkowskich - w myśl zasady "płacę i wymagam", żeby członkowie na dole wymagali od swoich liderów, żeby dbali o ich interesy - uzasadniał, prezentując projekt w połowie stycznia, Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

Obecnie jeden finansowany przez pracodawcę etat dla pracownika oddelegowanego do pracy na rzecz związku przysługuje organizacjom zakładowym od 150 członków do 500, dwa - do tysiąca osób, trzy - do dwóch tysięcy i po jednym na każdy kolejny tysiąc związkowców. Poniżej 150 członków zwolnienie z pracy na czas kadencji w związku przysługuje w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków.

Założenia projektu

Zgodnie z projektem Nowoczesnej, zwolnienie z pracy na okres kadencji przysługiwałoby, ale byłoby bezpłatne - nie obciążałoby więc pracodawcy.

Nowoczesna zapisała też w projekcie, że związkowiec miałby prawo do zwolnienia od pracy zawodowej, ale nie otrzymywałby - jak obecnie - za ten czas wynagrodzenia od pracodawcy.

Posłowie wnioskodawcy chcą też liberalizacji przepisów nakładających na pracodawców obowiązek udostępniania pomieszczeń na spotkania związkowe - proponują, by pracodawca udostępniał je jedynie w zależności od możliwości danej firmy.

W projekcie zaproponowano też zniesienie obowiązku potrącania przez pracodawcę składek związkowych z wypłat. Obecnie dzieje się tak na wniosek związku i za zgodą pracownika. Nowe uregulowania zakładają, że przelewy na konto związku będą mogły być przekazywane, ale tylko za wspólną zgodą pracodawcy i związku oraz przy pisemnej zgodzie każdego pracownika.

Związki zawodowe - zgodnie z projektem - miałyby obowiązek przedstawiać sprawozdania finansowe, czego obecnie nie muszą robić. Sprawozdania związków byłyby publikowane w Internecie na stronach resortu pracy.

Projektodawcy zaplanowali trzymiesięczny okres od opublikowania ustawy do jej wejścia w życie. Dają też maksymalnie rok od jej wejścia w życie na wygaszenie opłacania przez pracodawcę etatów związkowych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 48 razy 14

  ZZ powinny swoje siedziby i wynagrodzenia dla pracowników , oraz wszystkie swoje wydatki pokrywać ze składek członków , od razu ilość kacyków spadłaby do ilości śladowej

 • stenrw

  Oceniono 14 razy 12

  >Chcemy, żeby wszystkie wynagrodzenia związkowców były pokrywane ze składek członkowskich
  To samo powinno dotyczyć też katechetów.

 • kocurxtr

  Oceniono 21 razy 7

  no i wyszło zakłamanie PiSu
  gdyby z taką propozycją wyszedł pisoski poseł - dostalibyście orgazmu z radości - przecież wszyscy chcą ograniczenia sobiepaństwa związków...
  a że wyszła Nowoczesna - dostajecie piany na pyskach ...

  współczuję Waszym rodzinom...

 • radosny_franciszek

  Oceniono 10 razy 6

  wystarczyłoby mi samo ujawnianie sprawozdań finansowych

 • plastikpiokio

  Oceniono 20 razy 6

  zyska tylko i wyłącznie KACPEREK ---nie straci etetu.

 • fakiba

  Oceniono 36 razy 6

  Tak powinno być , że swoich szefów finansują członkowie związku , ale to nie przejdzie bo pisiory podpisali z Dudą i ZZ umowę koalicyjną

 • prawdziwek89

  Oceniono 10 razy 4

  Zastanówcie się ludziska kto z Was jest pracodawcą utrzymującym związki zawodowe, a kto jest pracownikiem, zwłaszcza w zakładzie, gdzie nie ma zz chociaż są potrzebne. Brońcie swoich interesów, a nie cudzych.

 • prawdziwek89

  Oceniono 16 razy 4

  W każdym cywilizowanym kraju są związki zawodowe. Czy to związki zawodowe okradają Polski Ciemnogród i nie płacą VATu, CITu i opodatkowują się w rajach. Specjalnie rozdęto etaty związkowców w bogatych państwowych firmach, żeby ich bez przerwy pokazywać jako symbol rozpasania, a prawdziwe rozpasanie to chore pensje dyrektorów banków (zarobki 350x większe niż kasjerek w banku), instytucji finansowych, prezesów dostających milionowe gaże o pobierających milionowe odprawy niezależnie od wyników. Dajecie się robić w bambusa przez neoliberalną propagandę. W Skandynawii ponad 80% pracowników należy do związków zawodowych i czy z tego powodu cierpi ich gospodarka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje