Mniej obowiązków przedsiębiorcy wobec związkowców? Sejm zajmie się projektem Nowoczesnej

22.02.2016 07:34
Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna podczas debaty nad projektem zmiany ustawy o Trybunale
Konstytucyjnym. Sejm, 19 listopada 2015 r.

Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna podczas debaty nad projektem zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sejm, 19 listopada 2015 r. (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Ograniczenie praw związków zawodowych poprzez zniesienie części obowiązków przedsiębiorców wobec związkowców - zakłada projekt Nowoczesnej, którym Sejm ma się zająć podczas posiedzenia w tym tygodniu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wśród proponowanych przez Nowoczesną rozwiązań ma się znaleźć m.in. likwidacja finansowania przez przedsiębiorcę tzw. etatów związkowych. - Chcemy, żeby wszystkie wynagrodzenia związkowców były pokrywane ze składek członkowskich - w myśl zasady "płacę i wymagam", żeby członkowie na dole wymagali od swoich liderów, żeby dbali o ich interesy - uzasadniał, prezentując projekt w połowie stycznia, Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

Obecnie jeden finansowany przez pracodawcę etat dla pracownika oddelegowanego do pracy na rzecz związku przysługuje organizacjom zakładowym od 150 członków do 500, dwa - do tysiąca osób, trzy - do dwóch tysięcy i po jednym na każdy kolejny tysiąc związkowców. Poniżej 150 członków zwolnienie z pracy na czas kadencji w związku przysługuje w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków.

Założenia projektu

Zgodnie z projektem Nowoczesnej, zwolnienie z pracy na okres kadencji przysługiwałoby, ale byłoby bezpłatne - nie obciążałoby więc pracodawcy.

Nowoczesna zapisała też w projekcie, że związkowiec miałby prawo do zwolnienia od pracy zawodowej, ale nie otrzymywałby - jak obecnie - za ten czas wynagrodzenia od pracodawcy.

Posłowie wnioskodawcy chcą też liberalizacji przepisów nakładających na pracodawców obowiązek udostępniania pomieszczeń na spotkania związkowe - proponują, by pracodawca udostępniał je jedynie w zależności od możliwości danej firmy.

W projekcie zaproponowano też zniesienie obowiązku potrącania przez pracodawcę składek związkowych z wypłat. Obecnie dzieje się tak na wniosek związku i za zgodą pracownika. Nowe uregulowania zakładają, że przelewy na konto związku będą mogły być przekazywane, ale tylko za wspólną zgodą pracodawcy i związku oraz przy pisemnej zgodzie każdego pracownika.

Związki zawodowe - zgodnie z projektem - miałyby obowiązek przedstawiać sprawozdania finansowe, czego obecnie nie muszą robić. Sprawozdania związków byłyby publikowane w Internecie na stronach resortu pracy.

Projektodawcy zaplanowali trzymiesięczny okres od opublikowania ustawy do jej wejścia w życie. Dają też maksymalnie rok od jej wejścia w życie na wygaszenie opłacania przez pracodawcę etatów związkowych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (65)
Mniej obowiązków przedsiębiorcy wobec związkowców? Sejm zajmie się projektem Nowoczesnej
Zaloguj się
 • starszy-65

  Oceniono 1 raz -1

  Jako "stary związkowiec" uważam te działania za słuszne bo robotnicy (członkowie związków) płcą działaczom pensje i mogą (jak chcą) od nich wymagać a nie stawianie sprawy na głowie - uważam, że pewnych zasad należy bezwzględnie przestrzegać dla jasności spraw.

 • y.woodoo

  Oceniono 1 raz -1

  Pierwszy krok do uwalenia bydla katolickiego. Dobrze, pozniej powoli cala sekta.

 • metenburg

  Oceniono 3 razy -1

  Takiego kutasa jak Petru pozbawic Polskiego Obywatelstwa pod byle pretekstem i won tam skad jego korzenie.

 • tow.lenin.przyjaciel.czlowieka

  Oceniono 11 razy -1

  Zlikwidować to się powinno tę bankstersko-złodziejską, nowoczerską sitwę łajdaków, kapusiów i sprzedawczyków Rzeczpospolitej a nie rozwiązania systemowe chroniące pracowników przed niewolniczym wyzyskiem takich szuj i szumowin, jak Swetru czy jego pryncypał z InPostu.

 • prawdziwek89

  Oceniono 10 razy 4

  Zastanówcie się ludziska kto z Was jest pracodawcą utrzymującym związki zawodowe, a kto jest pracownikiem, zwłaszcza w zakładzie, gdzie nie ma zz chociaż są potrzebne. Brońcie swoich interesów, a nie cudzych.

 • rownowaznik

  Oceniono 9 razy -1

  Co za kutwa, jak podatek od banku czy sklepu, to "przecież to zapłaci obywatel" , ale już nie przeszkadza "Chcemy, żeby wszystkie wynagrodzenia związkowców były pokrywane ze składek członkowskich" , i kto na tym najwięcej straci, jak nie zwykły szary pracownik ? Nowoczesna, a widać korzenie głęboko w PRL - tam też mieli w nosie związki i pracowników.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 16 razy 2

  Jasne, osłabmy związki jeszcze bardziej niż są już osłabione, żeby pracodawca mógł gnoić pracownika ile wlezie. I tak założenie związku gdziekolwiek poza państwowym graniczy z cudem. Spadaj Petru ze swoim neoliberalnym złodziejstwem. I nie, nie zapałałem nagłą miłością do PiS, dziwi mnie tylko ze jest tylu ludzi co tak chętnie pozbawi się ochrony i pozwoli takim jak Petru robić z siebie niewolników. Związki mają swoje za uszami, ale należy je reformować i umacniać a nie niszczyć.

 • starykawaler35

  Oceniono 11 razy -1

  co na to KODy?kiedy protest bo to zamach na swiete prawa zwiazkowe!!!!to ograniczenie wolnosci zwiazkow zawodowych...kiedy foxdojczi petru skrzykna demonstracje zaKODowanych??

  to jawna tyrania i zamach na demokracje...wolne media niech o tym napisza...lis niech na okladke temat wrzuci

 • arbor_1

  Oceniono 7 razy -1

  brawo, nareszcie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje