Sasin o Wałęsie: "Cień współpracy z SB". A Halicki nokautuje pytaniem o... Kaczyńskiego [U OLEJNIK]

Jacek Sasin stwierdził na antenie Radia ZET, że współpraca z SB mogła mieć wpływ na decyzje Wałęsy jako prezydenta. Jako przykład wymienił niechęć do NATO. Andrzej Halicki przypomniał wtedy słowa Jarosława Kaczyńskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Niedzielny program "Siódmy dzień tygodnia" w Radiu ZET zdominował temat przejętych przez IPN akt, które znaleziono w domu Czesława Kiszczaka. Według słów prezesa IPN znajduje się wśród nich teczka TW "Bolka" i zobowiązanie do współpracy podpisane Lech Wałęsa "Bolek". Szef IPN mówił o ich "autentyczności", ale później przyznał, że jeszcze nie badał ich grafolog.

"Czy Kaczyński też był wtedy agentem?"

Tymczasem Jacek Sasin (PiS) w Radiu ZET wyraził obawę (którą jego zdaniem mogą podzielać Polacy), że część działań Wałęsy mogła być inspirowana przez SB albo mogła być wynikiem szantażu.

- Cień współpracy z SB położył się na prezydenturze Lecha Wałęsy - powiedział Sasin w Radiu ZET. - Trzeba wyjaśnić, jaki wpływ ta współpraca miała wpływ na jego zwrot polityczny w latach 90., kiedy odszedł od swoich zapowiedzi dekomunizacji, lustracji, (...) na rzecz znalezienia pośredniej drogi dla Polski. Pamiętam hasło EWG-bis, NATO-bis, czyli nie pójście do NATO i UE, tylko poszukiwała jakichś niejasnych rozwiązań - kontynuował poseł, wywołując oburzenie obecnego w studio Andrzeja Halickiego (PO).

- Proszę nie mówić takich rzeczy o Wałęsie, bo będę musiał pana zapytać, czy Jarosław Kaczyński był wtedy agentem? - odparował Halicki.

- Pan przekracza pewne granice! - zdenerwował się Sasin.

Halicki na poparcie przywołał słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w trakcie debaty telewizyjnej w 1991 roku wyrażał sceptycyzm w kwestii przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polityk PO był wówczas rzecznikiem KLD i brał udział w debacie

- Pierwsza audycja wyborcza Jarosława Kaczyńskiego przebiegała tak, że na moje słowa, że bezpieczeństwo Polski powinno być gwarantowane w ramach NATO, a polityczny sojusz z Unią Europejską jest oczywistym celem Polaków, odpowiedział: "nie po to z jednego sojuszu wychodziliśmy, żeby do innego wchodzić" - mówił Halicki. - Lech Wałęsa, negocjując wtedy z Jelcynem wycofanie wojsk sowieckich z Polski był daleko bardziej radykalny - dodał polityk PO.

Wałęsa jak papież?

Z kolei Marek Magierowski, rzecznik prezydenta Dudy porównał dyskusję o Lechu Wałęsie do sprawy Jana Pawła II i debaty na temat wiedzy polskiego papieża o skandalach pedofilskich w Kościele.

- Przeczytałem w ostatnich latach o Janie Pawle II bardzo wiele krytycznych opinii, m.in. o tym, że prawdopodobnie przymykał oko na skandale pedofilskie oraz bardzo krytyczne opinie na temat jego stosunku do aborcji. Czy to znaczy, że mieszamy Jana Pawła II z błotem? - pytał Magierowski.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (559)
Sasin o Wałęsie: "Cień współpracy z SB". A Halicki nokautuje pytaniem o... Kaczyńskiego [U OLEJNIK]
Zaloguj się
 • unamatita

  Oceniono 1 raz 1

  czy Halicki bierze to samo co jego syn? Lepiej żeby trochę odpuścił, bo nie jest juz taki młody!

 • szach-mat0

  Oceniono 1 raz -1

  „Właśnie - to czerwona hołota, ja mówiłam na nich: czerwona zaraza. Sasin to syn jednego z najgorszych ubeków, teraz pisowiec, honorowy podobno. Jak Kaczyńscy - nomenklatura czerwonych po rodzicach, żyli na koszt innych i pławili się w komunistycznym bogactwie: wille, gosposia, obóz pionierski na Krymie, gra w filmie, zmiana szkoły gdy byli zagrożeni niedopuszczeniem do matury - później- od razu matura, obaj prawo pracy i dyplomy u marksistów - pewnie z pomocą, widziałam 6 stron pracy jednego z nich w Internecie - powoływanie się na słowa Lenina, o tym bełkocie nie warto juz mówić - teraz: prawdziwi patrioci”

 • Władysława Klasa

  Oceniono 1 raz -1

  pan Sasin to alfa i omega zna sie na wszystkim ajezeli tak to nie zna sie na niczym

 • janeklewandowski1957

  Oceniono 1 raz -1

  PROSZĘ CAŁY CZAS O TECZKI RODZINY KACZYŃSKICH WTEDY UWIERZĘ W DEMOKRATYCZNE RZĄDY PIS-U I NIEZALEŻNOŚĆ IPN ???

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 0

  Sasin super organizator szczególnie wycieczek lotniczych. Dla własnego bezpieczeństwa należy go omijać dużym łukiem a w sytuacji bez wyjścia , nie wyrażać zgody w żadnej sprawie.

 • louisciffer

  Oceniono 1 raz -1

  Sasin, jak wygląda tyle wie, idiota do 2.

 • notyes

  Oceniono 1 raz 1

  czy Sasin to "polskie" nazwisko, chyba ruskie, albo niemiecko-ruskie, albo ukraińskiej, może trzeba zatrudnić jakiegoś językoznawcę dla odkrycia ich "polskich" urazów, wtedy się wyjaśni, dlaczego tak na innych pluje

 • Krzysiek Brze

  0

  Sasin i pisowcy nigdy nie ogarną faktu, że świat nie jest zero jedynkowy. To przerasta ich wyobraźnię. Utrudnia też fakt, że po prostu nie mogą samodzielnie myśleć..

 • ibrylowska

  0

  Jak można wierzyć przestępcy stanu wojennego Czesławowi Kiszczakowi, przecież to drań i oszust . Co to jest w tej Polsce za rządów PIS, że wierzy się oprawcom, a nie ofiarom? Ale doczekaliśmy czasów wstyd , po prostu wstyd. Nawet gdyby Wałęsa podpisał jakieś kwity SB w co wątpię to znając zdolności do tworzenia życiorysów Polaków przez SB w czasach PRL to i tak jego winy, byłyby maleńkim ułamkiem w stosunku do szkód jakie w Polsce zrobił esbek Czesław Kiszczak. To nie jest żaden autorytet to jest przestępca i nigdy nie zależało mu na dobrym imieniu ludzi Solidarności on całe życie walczył z nimi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX