Gowin w szkole o. Rydzyka nie mógł się jej nachwalić. A Rydzyk żartował o 20 mln

20.02.2016 21:55
Minister Jarosław Gowin

Minister Jarosław Gowin (Fot. AG)

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin odwiedził toruńską uczelnię ojca Rydzyka i z wielkim uznaniem mówił o niej jako o dziele"dobrym dla Polski i umiłowanym przez Pana Boga".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Plany utworzenia metropolii, budowa tamy na Wiśle, droga S10, zadłużenie grudziądzkiego szpitala oraz odłączenie Collegium Medicum od UMK - przebywający w Toruniu wicepremier Jarosław Gowin przygląda się bieżącym problemom województwa kujawsko-pomorskiego" - pisała lokalna "Gazeta Wyborcza " o wizycie ministra. Ale Gowin znalazł też czas, by odwiedzić słynną Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej ojca Rydzyka, gdzie wziął udział w panelu i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Pierwszy jednak mówił sam Ojciec Dyrektor.

Rydzyk: "Co to jest 20 milionów?"

- Muszę powiedzieć, że moglibyśmy rozwinąć się bardziej, ale tamto ugrupowanie, powiedziałbym, przeszkadzało gorzej niż komuniści. Mówię to na serio - mówił Rydzyk o czasach rządów PO. Skarżył się m.in. na odebrane szkole dotacje. - Odwołali wszystko. Odwołali to wszystkim i później dali innym, tylko nam nie dali - twierdził. Następnie podkreślił, że jeśli chodzi o dalszy rozwój szkoły, "od pana premiera [Gowina - przyp. red.] wiele zależy".

- Liczymy na to. Może nie na dwadzieścia milionów, bo co to jest dwadzieścia milionów? - pytał retorycznie wzbudzając śmiech zgromadzonych studentów. - No to jest pewne! Przecież ile miliardów ma ten instytut od innowacji czy od czegoś. Boże mój! Przecież to dla ludzi, a nie dla sitw - argumentował.Gowin "pod wielkim wrażeniem" szkoły Rydzyka

Jarosław Gowin przyznał z kolei, że jest "pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczył, co usłyszał" w szkole Rydzyka. - To dzieło, w którym uczestniczycie, dzieło zapoczątkowane przez Ojca Dyrektora, jest dziełem dobrym dla Polski, narodu polskiego i myślę, że też dziełem umiłowanym przez Pana Boga - stwierdził.

- Uczelnia, w której murach mam teraz zaszczyt gościć, jest może jeszcze małą, ale bardzo ważną placówką w tej wielkiej walce o kształt duszy współczesnego świata, współczesnej Polski, współczesnego człowieka. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy stworzyli tę uczelnię - komplementował o. Rydzyka i jego współpracowników.

20 milionów dla szkoły Rydzyka?

Przypomnijmy, że gdy Sejm omawiał projekt budżetu na 2016 rok, w ostatniej chwili posłowie PiS wnieśli do niego poprawki. Komisja finansów publicznych postanowiła, że szkoła ojca Rydzyka dostanie dotację "na realizację zadań". Poprawkę zgłosił wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miała liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 20 mln zł.

Ostatecznie z pomysłu się wycofano, jednak szybko pojawiły się spekulacje, że PiS w ten czy inny sposób będzie starał się wesprzeć finansowo przedsięwzięcie redemptorysty z Torunia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (693)
Zaloguj się
 • talib-z-klewek

  Oceniono 322 razy 302

  Pazerne zakłamane sk****syny. Żadnej pokory. Pycha ,arogancja i buta.

 • burn74

  Oceniono 282 razy 268

  I to mówi minister szkolnictwa tzw."wyższego" w środku Europy,w XXI wieku....

 • adrian_te

  Oceniono 257 razy 247

  Gowin się nie zmienił. Był żałosny w rządzie PO i jest taki sam w rządzie PiS.

 • bez_sortowania

  Oceniono 233 razy 227

  No tak...co to jest 20 milionów...Ale przecież polskie dzieci marzą o gorącym posiłku!!! Nieprawdaż Pani Szydło?

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 193 razy 177

  No ba ... to najwyżej tylko 4 Maybachy z serwisem
  Jałmużna po prostu

 • andrew1507

  Oceniono 175 razy 171

  Z Panem Bogiem na ustach w okowach przepychu i brakiem serca dla biednych ludzi?

 • rabingoldblatt

  Oceniono 160 razy 150

  Mały człowieczek pozujący na pryncypialnego i zasadniczego, którego mozna kupić za wizytówkę z nazwiskiem i podpisem wicepremier.

  Nie powinno się gardzić żadną istotą ludzką. Chyba, że mowa o Gowinie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje