Pewnie czytaliście "Imię róży", ale czy wiecie, skąd wzięło się nazwisko jego autora?

Zmarły wczoraj Umberto Eco był jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Mało kto jednak wie, jakie jest pochodzenie nazwiska literata. Jego historia jest niecodzienna...

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Umberto Eco, jeden z najbardziej uznanych pisarzy ostatnich lat, zmarł wczoraj w Mediolanie. Smutne wieści trafiły na nagłówki gazet całego świata. Książki Eco znają chyba wszyscy, ale nie wszyscy wiedzą, skąd się wzięło nazwisko ich autora...

Na informację przypadkiem natrafił polski pisarz Jacek Dehnel.

Chciałem sprawdzić w Wiki, ile Eco miał lat - i tak natrafiłem na informację, skąd pochodziło jego nazwisko: dziadek był...

Posted by Jacek Dehnel on  20 luty 2016


Nazwisko Eco jest prawdopodobnie skrótowcem (akronimem) łacińskiego wyrażenia "ex caellis oblatus", czyli dar niebios. Takie nazwisko miał nadać dziadkowi pisarza, podrzutkowi, urzędnik z przytułku.

Umberto Eco był włoskim semiotykiem, filozofem, bibliofilem i mediewistą. Największą sławę przyniosły mu jednak napisane książki, przede wszystkim "Imię róży", które uznano za jedną z najważniejszych powieści XX wieku. Był wielokrotnie wymieniany jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Eco zmarł wczoraj w swoim domu w Mediolanie. Miał 84 lata.

Więcej o Eco TUTAJ.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (34)
Pewnie czytaliście "Imię róży", ale czy wiecie, skąd wzięło się nazwisko jego autora?
Zaloguj się
 • wyciety

  Oceniono 1 raz -1

  Dziadek mial szczescie urodzic sie w normalnych czasach.Obecnie,bez zalu zostalby wyskrobany.

 • jamjacek

  Oceniono 4 razy 2

  Aby pojąć literacki talent Umberto należy przeczytać chociażby to:

  Szyby nie były kolorowe jak szyby w kościele; spaja¬jący je ołów przytrzymywał kwadry bezbarwnego szkła, by światło, możliwie najczystsze, nie zabarwione ludzką sztuką, służyło swemu przeznaczeniu, to jest oświetlaniu znoju czytania i pisania. Wielekroć i w różnych miejscach widziałem później skryptoria, lecz żadnego, gdzie w strumieniach fizycznego światła (...) tak wyraźnie jaśniałaby sama duchowa zasada wcielona przez owo światło, claritas, źródło wszelkiego piękna i wszelkiej wiedzy, niezbywalny atrybut proporcji…

  Bowiem trzy rzeczy przyczyniają się do stworzenia piękna: przede wszystkim niepodzielność lub doskonałość i dlatego za brzydkie mamy rzeczy nie będące całością; następnie, należyta proporcja albo też harmonia; a wreszcie, jasność i światło, i rzeczywiście, nazywamy pięknymi rzeczy barwy jasnej. A ponieważ wizja piękna zawiera w sobie spokój, zaś ze swej natury skłonni jesteśmy za to samo brać chronienie się w pokój, dobro lub piękno, poczułem, że ogarnia mnie lekkie ukojenie.

  > opis wrażeń Aldo z Melku, który po raz pierwszy ogląda skryptorium <

 • czarny_walc

  Oceniono 7 razy 1

  Ciekawostka: "Dysponenci KRO zdecydowali się uczcić święta Bożego Narodzenia filmem Imię róży, na podstawie powieści Umberta Eco. Sam Umberto Eco zapewnił mnie w czasie rozmowy, że powieść miała być wyrównaniem rachunków z katolicką przeszłością, miała przedstawiać w sugestywnej postaci "truizm" (słowo samego autora) agnostycznych i ateistycznych wątpliwości. Między innymi powiedział mi jak na otwartej spowiedzi: "Powód napisania tej książki jest następujący: od lat miałem ochotę zabić jakiegoś zakonnika…" I dodał, iż powieść była formą "zamanifestowania przemedytowanej apostazji" katolickiej w jego młodości."

  Vittorio Messori, Czarne karty Kościoła, Katowice, 1998,s. 31

 • zgaszonykliczko

  Oceniono 10 razy -10

  mam problem, nie czytałem i po ch... mi to. Mam rozszyfrować nazwisko autora, znaczy skąd się wzieło. Ile mam czasu? E- to bedzie? Eco? Super! c-Pewnie ciul. O- już ku... mam na końcu języka, ORNITOLOG - cooś wygraałem?

 • cholonek

  Oceniono 8 razy -8

  Nieprawdopodobne odkrycie Dehnela! To Polska już teraz będzie sławna! No chłopcy, torepki w górę, vivat , vivat, niech żyje, żyje nam!

 • clash67

  Oceniono 6 razy -6

  Było kiedyś takie wino ,,Dar lasu". Też ładnie:)

 • faustxyz

  Oceniono 11 razy 9

  Bardzo smutna wiadomość, wielki talent i intelekt.

 • proteusz33

  Oceniono 10 razy -6

  Nie czytałem książki ale widziałem ten film.Genialna rola Seana Connery'ego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX