Wałęsa zaprzecza współpracy z SB i przyznaje: Popełniłem błąd, ale inny

19.02.2016 08:24
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

- Jeszcze żyje człowiek - sprawca, który powinien ujawnić prawdę - napisał na swoim mikroblogu przebywający w Wenezueli Lech Wałęsa. - Wierzę, że to zrobi - dodał. To jego odpowiedź na informacje IPN o aktach TW "Bolka" podpisanych nazwiskiem Wałęsy. B. prezydent swojej współpracy z SB konsekwentnie zaprzecza.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Nie zostałem złamany w grudniu 1970 roku, nie współpracowałem z SB, nigdy nie brałem pieniędzy, żadnego ustnego, ani na piśmie nie złożyłem donosu" -napisał na swoim mikroblogu w portalu społecznościowym wykop.pl Lech Wałęsa:

"Popełniłem błąd, ale nie taki, dałem słowo, że go nie ujawnię, na pewno nie teraz jeszcze nie teraz. Chyba, że ujawnią go inni. Jeszcze żyje człowiek - sprawca, który powinien ujawnić prawdę i na to liczę. Miałem miękkie serce" - stwierdził były prezydent.

Wałęsa: ze współpracą jak z alkoholem

"W internowaniu napisano, że wypiłem dużo alkoholu. Prawda jest, że ani jednej butelki wódki, ani białej ani kolorowej, ani jednego piwa, parę szampanów i kilka win. Pozwoliłem natomiast brać na moje konto, kiedy mnie proszono. Z tego widać, że było pobrane trochę tego za moją wiedzą, ale nie dla mnie. Podobnie jest i w tej sprawie - współpracy, pieniędzy i donosów. Ja nie mam nic z tym wspólnego. Ja dotrzymuje danego słowa, przyrzeczenia nawet przeciwnikom. Jeśli ten sprawca nie ujawni prawdy, będzie kłopot, ale ja wierzę, że to zrobi. Wierzę, że prawda się obroni" - opisał Wałęsa.

Autentyczne nie znaczy prawdziwe

W czwartek prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że w domu Czesława Kiszczaka znaleziono teczkę personalną TW "Bolka", a w niej zobowiązanie do współpracy z SB podpisane Lech Wałęsa "Bolek". Podał, że znaleziono też doniesienia "Bolka" i pokwitowania odbioru pieniędzy.

Wieczorem w programie "Fakty po Faktach" Kamiński tłumaczył, że nie przeprowadzono badań grafologicznych teczek i nie wiadomo, kiedy one powstały. Podkreślał jednak, że "w opinii eksperta archiwisty teczki są autentyczne", co nie oznacza, że są prawdziwe.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Polityczny portret Lecha Wałęsy. Książka "Wódz" dostępna na Publio.pl >>

Zobacz także
Komentarze (575)
Wałęsa zaprzecza współpracy z SB i przyznaje: Popełniłem błąd, ale inny
Zaloguj się
 • plautilla

  Oceniono 2 razy 2

  Anna Walentynowicz do L. Wałęsy – list opublikowany 25 09 1995r

  Na naszych oczach przeszłość ulega zakłamaniu i manipulacji. Aby ocalić prawdę, ktoś musi zapytać o fakty. Dopóki jeszcze żyją ich świadkowie. Lata wspólnej działalności nakładają na mnie obowiązek zadania kandydatowi na urząd Prezydenta RP – Lechowi Wałęsie kilku pytań. Oświadczam, że biorę odpowiedzialność za treść pytań i zawarte w nich sugestie. Życzę sobie przeprowadzenia dowodu prawdy przed sądem.

  1. Czy pamiętasz ,jak w styczniu 1971 r. przyznałeś, że na zadanie SB dokonywałeś identyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać powody tych działań?

  2. Dlaczego okłamałeś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu płotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980r. zostałeś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej z Gdyni?

  3. Jak godziłeś swoja katolicka moralność z głośnymi przygodami, o które żona robiła Ci publiczne awantury w 1980r.?

  4. 9 grudnia 1980 r. przyznano „Solidarności” pierwsza nagrodę – 30 tys. USD. Co z tymi pieniędzmi?

  5. Co zrobiłeś z 60 tys. USD nagrody szwedzkiej prasy, którą miałeś przekazać na Panoramę Racławicką, lecz nigdy nie przekazałeś?

  6. Czy mieszkanie przy ul. Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo?

  7. W jakiej kwocie Bagsik i inni biznesmeni finansowali Twoją pierwsza kampanie wyborczą?

  8. Czy uważasz za właściwe, ze głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu?

  9. Czy w 1981 r. byłeś informowany przez Prezydium MKZ, że M. Wachowski jest kapitanem?

  10. Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie zareagowałeś na jego poczynania?

  11. Czy SB szantażowała Cię ujawnieniem wszczętych postępowań karnych o kradzieże przed sadem dla nieletnich i sadem rejonowym, wymuszając pełną współpracę?

  12. Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5- tygodniowy pobyt z całą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń?

  13. Czy pamiętasz swoją wypowiedz na Kongresie w USA „lokujcie swoje kapitały w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić”, czy nadal tak sądzisz?

  14. Z jakiej obietnicy wyborczej się wywiązałeś?

  15. Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie Andrzeja Gwiazdy z I zjazdu „Solidarności”, jak wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą?

  16. Kiedy spełnisz publiczna obietnice rozliczenia się z majątku i wskażesz jego prawdziwe źródła, bo Twoje książki przyniosły straty? Podobnie z obietnicą wyjaśnienia stosunków z SB?

  17. Czy nie dość już kłamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu?

  Anna Walentynowicz

 • wszyscyklamiecie

  Oceniono 2 razy 2

  Ci wszyscy tu piszacy platni i nieoplacani kretyni z fabryki Michnika i innych zdrajcow. Juz nawet z Niemcami sie kumacie, zeby srac na wlasna ojczyzne. To nie ten maly tepawy i smieszny Walesa sterowany przez SB i Wachowskiego zrobil rewolucje w Polsce, tylko 10 milionow Polakow, wplatanych w jedna z wielu "kolorowych amerykanskich rewolucji". To nie on "obalil" komune tylko my wszyscy. To, ze ten maly pijaczek byl platnym donosicielem, wiedzieli wszyscy. Ale przez 25 lat udalo sie dorobic piekna styropianowa legende, ktora dala moralna legitymacje rowniez klice rzadzacej przez ostatnie lata tym biednym, zdradzanym, oszukiwanym i okradanym krajem. Wrzask jest wielki, bo traca oni przywileje, koryto odplywa a jeszcze zaczyna sie demaskowanie prawdziwego oblicza tych wszystkich zdemoralizowanych SBeckich kanalii. Wszystkie KODy, Michniki, Lisy, Olejniki juz nic tym draniom nie pomoga. Macie skradziona kase, wiec wypad z tego kraju. Walesa jest tylko poczatkiem. Mam nadzieje, ze o wszystkich tych zaklamanych swiniach, ktorych przed wielu laty nie zdarzyl zlustrowac rzad premiera Olszewskiego dowiemy sie wreszcie prawdy. Zostanie wam wprawdzie kasa, ale miejse w historii bedziecie miec po stronie zdrajcow i sprzedawczykow. I darcie mordy na PIS na forach nic nie daje. Maja coraz wieksze poparcie im glosniej drzecie swoje mordy. To wszystko z mojej strony.

 • sdc3

  Oceniono 3 razy 3

  Po śmierci Lecha Danuta udostępni IPN dowody jego niewinności, Na razie na to za wcześnie.

 • antipasti60

  Oceniono 2 razy 2

  Nie brałem od SB żadnych pieniędzy.
  Sami je wkładali do kieszeni mojego płaszcza.

 • razb1947

  Oceniono 4 razy 2

  A teraz mamy nowych kapusiów Schetyna i Petru pojechali do Brukseli szkalować Polskę- tymi nasze służby powinny się zająć.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 2

  Grafolog i wykrywacz kłamstw te zadania IPN powinien zlecić służbom i wtedy Wałęsie pozostanie tylko przyznanie się do Bolka.

 • ciesiol

  Oceniono 6 razy 0

  Szambo, kloaka, kibel - podlosc swoloczy, ktora przezyla stan wojenny w kapciach przy mamusi i donosila na wszystkich, Lechu - cos ty takiego dobregp zrobil, ze tak Cie nienawidza, dla mnie jestes BOHATEREM a mali zwistni smierdziele maca w glowach alkocholikow i dewotow, Glosowalo na nich 18% polakow a w populacji mamy 14% niepelnosprawnych lub 20% alkocholikow i takze 8% wariatow, nadajacych sie do izolacji.

 • jnd

  Oceniono 1 raz 1

  a moze to jego zona byla bolkiem, tak mowi jakby to byl ktos z jego najblizszego otoczenia w tamtym czasie, bo historycy na podstawie tresci doniesien nie sa w stanie zaprzeczyc

 • gorzyce5

  Oceniono 2 razy 0

  A ŚWISTAK SIEDZI I ZAWIJA SREBERKA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje