Wałęsa zaprzecza współpracy z SB i przyznaje: Popełniłem błąd, ale inny

19.02.2016 08:24
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

- Jeszcze żyje człowiek - sprawca, który powinien ujawnić prawdę - napisał na swoim mikroblogu przebywający w Wenezueli Lech Wałęsa. - Wierzę, że to zrobi - dodał. To jego odpowiedź na informacje IPN o aktach TW "Bolka" podpisanych nazwiskiem Wałęsy. B. prezydent swojej współpracy z SB konsekwentnie zaprzecza.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Nie zostałem złamany w grudniu 1970 roku, nie współpracowałem z SB, nigdy nie brałem pieniędzy, żadnego ustnego, ani na piśmie nie złożyłem donosu" -napisał na swoim mikroblogu w portalu społecznościowym wykop.pl Lech Wałęsa:

"Popełniłem błąd, ale nie taki, dałem słowo, że go nie ujawnię, na pewno nie teraz jeszcze nie teraz. Chyba, że ujawnią go inni. Jeszcze żyje człowiek - sprawca, który powinien ujawnić prawdę i na to liczę. Miałem miękkie serce" - stwierdził były prezydent.

Wałęsa: ze współpracą jak z alkoholem

"W internowaniu napisano, że wypiłem dużo alkoholu. Prawda jest, że ani jednej butelki wódki, ani białej ani kolorowej, ani jednego piwa, parę szampanów i kilka win. Pozwoliłem natomiast brać na moje konto, kiedy mnie proszono. Z tego widać, że było pobrane trochę tego za moją wiedzą, ale nie dla mnie. Podobnie jest i w tej sprawie - współpracy, pieniędzy i donosów. Ja nie mam nic z tym wspólnego. Ja dotrzymuje danego słowa, przyrzeczenia nawet przeciwnikom. Jeśli ten sprawca nie ujawni prawdy, będzie kłopot, ale ja wierzę, że to zrobi. Wierzę, że prawda się obroni" - opisał Wałęsa.

Autentyczne nie znaczy prawdziwe

W czwartek prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że w domu Czesława Kiszczaka znaleziono teczkę personalną TW "Bolka", a w niej zobowiązanie do współpracy z SB podpisane Lech Wałęsa "Bolek". Podał, że znaleziono też doniesienia "Bolka" i pokwitowania odbioru pieniędzy.

Wieczorem w programie "Fakty po Faktach" Kamiński tłumaczył, że nie przeprowadzono badań grafologicznych teczek i nie wiadomo, kiedy one powstały. Podkreślał jednak, że "w opinii eksperta archiwisty teczki są autentyczne", co nie oznacza, że są prawdziwe.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Polityczny portret Lecha Wałęsy. Książka "Wódz" dostępna na Publio.pl >>

Zobacz także
Komentarze (575)
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 134 razy 82

  Najbardziej ciekawe jest to że Kaczyńscy brali udział w obradach Okrągłego Stołu i imprezie w Magdalence ale TVPiS przedstawia to tak że ich tam WOGÓLE nie było .

 • jur82

  Oceniono 155 razy 79

  Samosąd medialny nad Wałęsą .Czy tak działają prawi i sprawiedliwi? Wykołował całą ubecję i zwyciężył powinien chodzić w chwale !

 • lk10

  Oceniono 114 razy 66

  Lechu, po cholerę się tłumaczysz. Wrogów na czele z Kaczorem nie przekonasz a ci co wiedzą jak było to wiedzą i z pewnością rozumieją sytuację. Trzeba było tym krytykom stanąć na Twoim miejscu i narażać siebie i rodzinę. Jaro rodziny nie miał a się nie narażał pod kiecką u mamusi więc teraz musi Cię niszczyć i sobie historię budować. A był nikim a teraz dzięki ciemnemu ludowi rządzi Polską. Nie komentuj Lechu tych jarokurskich bredni bo ich celem jest zniszczenie Twojego wizerunku i zrobią to w oczach ludu ciemnego czy tego chcesz czy nie.

 • piasek9

  Oceniono 86 razy 48

  Panie Waleso, dziekuje za demokracje, czasami mysle, ze Polacy nie sa jej warci

 • ks.pedofil

  Oceniono 85 razy 45

  Wszyscy, ktorzy wyjeżdżali za granice w czasach komuny korzystajac z paszportu musieli podpisac lojalke. Wiec wszyscy krytykanci Walesy sprawdzie czy wasi rodzice nie byli TW. Jak mieli paszport to BYLI TW. Czy chcieli czy nie chcieli. Ci natomiast, ktorzy pamietaja czasy komuny i stan wojenny nie komentuja za duzo jak widac. Tylko ci, dla ktorych traumatycznym przezyciem byl brak Teleranka krytykuja. A gdzie byl wtedy Waszczykowski, KACZYNSKI, Szydlo, zlodziej butow w pociagach itd? Dzieki Walesie takie miernoty sa u wladzy. Z tego calego zamieszania, kilku miesiecy rzadow wynika taka ogromna tesknota za PRL-em. Kaczynski jaqkby nie bylo to dziecko PRL. Jego ojciec czlowiek UB wiec to zobowiazuje.

 • baryanin

  Oceniono 50 razy 40

  szkoda mi Wałęsy najpierw musiał walczyć z komuną później z SB a teraz z Pisowskimi gnidami. Czy my zawsze musimy być takim głupim krajem i walczyć ze sobą zamiast iść razem do przodu?

 • game_off

  Oceniono 53 razy 35

  Jak się nie ma w głowie, to się wyjmuje teczki - i gra orkiestra. Sądziłem że oszołomstwo lat 90 mamy już a sobą, a oni ciągle z nami. I nie mówię o politykach, bo to ciągle te same przewidywalne persony, tylko o wyborcach, którzy na nich głosowali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje