Polscy imigranci zarobkowi przelewają rocznie ok. 4 mld euro. Brexit byłby dla nich katastrofą

Flaga Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej

Flaga Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej (TOBY MELVILLE / REUTERS / REUTERS)

Aktualną debatę ws. Brexitu z uwagą śledzą polscy imigranci zarobkowi, którzy po rozszerzeniu UE szukali szczęścia w Wielkiej Brytanii. Każde ograniczenie swobody przemieszczania się oznaczałoby dla nich katastrofę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dyskusję dot. wyjścia Wyspiarzy z UE śledzi uważnie polskie społeczeństwo i rząd. Wielka Brytania jest dla Polaków z wielu względów ważna.

Po rozszerzeniu UE na Wschód kraj ten obok Irlandii i Szwecji jako jeden z pierwszych otworzył rynek pracy dla mieszkańców nowych państw członkowskich Unii. Ponieważ Polska była największym i najludniejszym krajem spośród państw środkowo-wschodniej Europy, odpowiednio duża grupa polskich imigrantów zarobkowych wyjechała na Wyspy Brytyjskie. Według aktualnych szacunków zatrudnienie znalazło tam ponad 600 tys. Polaków, a polski, jak wynika z badań, jest najczęściej używanym językiem obcym.

Zdani na zarobki za granicą

Dlatego każda próba ograniczenia swobody podróżowania byłaby dla polskich imigrantów równoznaczna z katastrofą. Tym bardziej, że prawie połowa z nich zamierza pozostać na Wyspach na dłużej. Wielu Polaków pozostawiło w kraju dzieci i rodziny. Stąd ewentualne wyjście Brytyjczyków z UE oznaczałoby dla nich pojawienie się problemu dot. łączenia rodzin, doprowadziło do wzrostu kosztów przelewów bankowych do kraju oraz wywołało strach przed utratą pracy i staniem się na Wyspach niezbyt mile widzianym cudzoziemcem.

Jak ważny jest dla Polaków dochód z pobytu zarobkowego za granicą wykazują badania jednego z instytutów gospodarczych wykonane w 2014 r. na zlecenie Polskiego Banku Narodowego, dot. wysokości środków finansowych, jakie polska emigracja zarobkowa przelała do kraju. Z danych tych wynika, że w okresie od 2004 do 2013 r. wpłynęło do Polski 36,1 mld euro. W 2004 roku stanowiło to 1,4 procent PKB, a w 2013 roku 1,1 procent.

Obecnie polscy imigranci zarobkowi przelewają rocznie około 4 mld euro. Dla porównania: Polska otrzymała w tym okresie z funduszy unijnych 108 mld euro.

Cięcia socjalne nie takie straszne

Jednak premier Wlk. Brytanii David Cameron zamierza obciąć imigrantom świadczenia socjalne. Czy plany te wywołują w Warszawie oburzenie?

Polski rząd nie chce dopuścić do tego, by rodacy na Wyspach zostali poszkodowani. Ale w myśl zaproponowanego przez UE kompromisowego rozwiązania cięć świadczeń socjalnych, nie dotyczyłyby one obecnych imigrantów, lecz wyłącznie nowych przybyszów.

Dlatego w opinii polskiego socjologa Jacka Kuczarczyka nie dotknęłyby one zbyt wielu Polaków, a jedynie nowych imigrantów pochodzących z państw basenu Morza Śródziemnego.

Kompromis zaproponowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska dał polskiemu rządowi możliwość zachowania twarzy. A główny cel, jakim była obrona interesów setek tysięcy żyjących na Wyspach Polaków, został osiągnięty.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Badania: Polacy na Wyspach częściej zdradzają i podejmują ryzykowne zachowania seksualne
Komentarze (129)
Polscy imigranci zarobkowi przelewają rocznie ok. 4 mld euro. Brexit byłby dla nich katastrofą
Zaloguj się
 • merkury-3

  0

  W razie brexitu Ci co nie maja paszportu uk zostana pozbawieni prawa do.pracy i zmuszeni do opuszczenia wysp jak sie slucha dyskusji referendalnych bbc itp to cala kampania kreci sie wokol immigrantow z polski anglicy ķ juz dosc podpitych ultrakatolikow znad Wisly i chca sie ich pozbyc wola pakistanczykow czy hindusow

 • lucekdel

  0

  Ponadto wiele mld. funtow/euro jest przywozone i przekazywane rodzinom do reki.Tego nikt nie przeliczyl.

 • wyjepka

  Oceniono 4 razy 0

  Brednie ! Brexit nie byłby katastrofą dla polskich uciekinierów z państwa rządzonego przez komunistycznych kolaborantów z okrągłego stołu. Brexit będzie katastrofą dla kato-faszystów próbujących ustawić Polskę wg dziewiętnastowiecznych wzorów. Gdy uciekinierzy wrócą do Ojczyzny - będzie wojna domowa.

 • villiers

  Oceniono 2 razy 0

  Żywcem zerznięte.
  >>>>Rosja zamierza wysłać na Syberię uchodźców z obwodu donieckiego.

  Prezydent Rosji Władimir Putin znalazł rozwiązanie problemu, gdzie ulokować swoich własnych uchodźców, przybywających do Federacji Rosyjskiej z ogarniętego wojną Donbasu. Wyśle ich na Syberię.

  Pomysł ma rozwiązać przede wszystkim problemy 1,6 miliona uchodźców z Donbasu, jednak wcześniej Rosja deklarowała chęć przyjmowania do siebie imigrantów z Syrii. Może ich też wyśle na Sybir?

  Wyjazd na Syberię byłby dobrowolny, został już zaakceptowany przez ministerstwo rozwoju Dalekiego Wschodu.<<<<

 • ateofi

  Oceniono 10 razy -4

  Koniec Tuska blisko :) No cóż w Polsce ten wyszczekany kłamca i cham mógł rządzić przy silnym wpsarciu "gówna wyborczego" oraz ówczesnej TVP z Lisami, Kraśkami i Lewickimi ostro lobbującymi na rzecz PO. W UE okazuje się, że "krol jest nagi"!!!
  htt p://wpolityce.pl/polityka/282041-koniec-tuska-przesadzony-janecki-we-wsieci-van-rompuy-byl-tytanem-pracy-swietnym-organizatorem-przy-nim-tusk-to-niedouczony-amator
  ------------------
  W maju 2017 r. najpewniej nastąpi bolesny finał najbardziej spektakularnej kariery III RP – Donalda Tuska. Na podstawie opinii, jakie wystawili mu politycy z Brukseli i Strasburga, Stanisław Janecki pisze m.in.: Tusk jest pod ostrym ostrzałem głównie z powodu lenistwa, niesystematyczności, niefrasobliwości, słabej organizacji pracy, odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę, nieznajomości procedur i unijnego prawa.

  Na niekorzyść byłego polskiego premiera działa porównanie go z „bezbarwnym” poprzednikiem Hermanem Van Rompuyem. Belg był tytanem pracy, świetnym organizatorem, kompetentnym urzędnikiem wdrożonym w unijne procedury. Przy nim Tusk jest po prostu przyuczonym i niedouczonym amatorem. Co najgorsze, nieprofesjonalny sposób funkcjonowania Tuska skutkuje złą opinią o Polakach w ogóle, co niezasłużenie psuje im markę w Brukseli.

 • lubat

  Oceniono 5 razy 1

  Sorry, ale to jest pieprzenie bez sensu. Dla polskich gastarbeiterów nie ma żadnego znaczenia, czy UK będzie w Unii, czy też wyjdzie z niej. Norwegia czy Szwajcaria nie są w Unii, i nikt tam nie wyrzuca Polaków, którzy się załapią na pracę i nikt im nie zabrania transferować zarobionych pieniędzy do kraju.

 • icek20

  Oceniono 3 razy -1

  Polska lezy w europie wschodniej a zarobkowi imigranci won z europy zachodniej

 • norbertrabarbar

  Oceniono 10 razy 2

  Kogo obchodzą problemy Polaków w Wielkiej Brytanii? Psa z kulawą nogą?

  Jak dla mnie to tacy sami emigranci zarobkowi jak Syryjczycy - zamiast budować swój kraj dają Du* zachodnim panom. Dla mnie mogą nawet do nich strzelać.

 • stuj_halina

  Oceniono 4 razy 4

  Brexit nie będzie oznaczał katastrofy dla Polaków mieszkających w GB lecz dla Polski. Żegnajcie funciaki.

  Angole wywalą leni i obiboków zasiłkowych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje