Szef IPN: W dokumentach Kiszczaka teczka TW "Bolka" i zobowiązanie do współpracy z podpisem "Wałęsa"

18.02.2016 10:17
1. Są wyniki badań dokumentów z domu gen. Kiszczaka
2. IPN: W aktach jest zobowiązanie do współpracy z SB podpisane "Wałęsa"
3. "Znaleziono też doniesienia "Bolka" i pokwitowania odbioru pieniędzy"
4. Wałęsa dementuje informacje o współpracy ze służbami

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że rozpoczęto oględziny akt odnalezionych w domu wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku.

Jak mówił, w zapieczętowanym pakiecie, do którego dotarł IPN, znajdowała się papierowa paczka - w jej środku były zaś dwie teczki. Na paczce była przyklejona koperta zaadresowana: "Do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, do rąk własnych". W kopercie znajduje się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 r. W piśmie tym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych akt dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy z SB.

Co ważne, ani list ani paczka zawierająca obie teczki nie zostały nigdy wysłane.

Kamiński poinformował, że pierwsza z teczek to teczka personalna, a druga - teczka pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". Co w nich jest?

"Liczne doniesienia współpracownika ps. "Bolek"

- W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim "Bolek". Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem "Bolek" - mówił na konferencji prezes IPN.

Według informacji IPN wśród dokumentów są również m.in. koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa "Bolek", odręczne i podpisane tym pseudonimem, pokwitowania odbioru pieniędzy.

Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują, wg IPN, lata 1970-1976.

IPN: archiwista pewny autentyczności

Kamiński przekazał, że według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów eksperta archiwisty, są one autentyczne.

- Osoba, która to widziała, jest pewna (autentyczności). Ta pewność wynika z wiedzy. Nasi archiwiści potrafią oceniać, znając inne tego typu materiały z naszych zasobów; zwracają uwagę na pewne cechy tych dokumentów, sposób ich sporządzania i na tym jest oparta ta opinia - tłumaczył Kamiński.Komentarz Wałęsy?

Lech Wałęsa, który obecnie przebywa za granicą, nie skomentował jeszcze doniesień IPN. Na swoim mikroblogu w serwisie Wykop pisał jednak jeszcze przed konferencją Instytutu: "Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia. Gdyby były, nie byłoby potrzeby podrabiać. W sądzie to udowodnię".

Sąd: akta "Wałęsy" fałszowano

O bycie TW "Bolkiem" prezydent Lech Wałęsa oskarżany był wielokrotnie. Wiele razy temu zaprzeczał.

W 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb PRL. Sąd uznał wówczas, że SB fałszowała akta dotyczące Wałęsy i nie ma - oprócz wypisu z rejestru SB - jakiegokolwiek dowodu, który potwierdzałby fakt współpracy Wałęsy jako TW "Bolek".

W 2008 roku została opublikowana książka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" autorstwa Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka". Praca stawiała tezę, że Wałęsa był agentem SB w początkach lat 70., a jego proces lustracyjny był nierzetelny. IPN uznał, że nie wystąpi o wznowienie procesu lustracyjnego Wałęsy. Ocenił, że wydana przez Instytut słynna książka nie przynosi nowych faktów".

Przeszukanie w domu Kiszczaków

We wtorek wieczorem prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że wdowa po szefie MSW w PRL gen. Czesławie Kiszczaku zaoferowała IPN sprzedaż dokumentów, które powinny być w archiwum Instytutu, a prokurator podjął czynności zmierzające do ich zabezpieczenia. Zgodnie z ustawą każdy, kto bez tytułu prawnego posiada dokumenty zawierające informacje z zakresu działania IPN, jest obowiązany wydać je bezzwłocznie prezesowi Instytutu.

Dom został przeszukany przez IPN i policję. Znalezione dokumenty zabezpieczono.

W czwartek przeszukania podjęto też na działce letniskowej gen. Kiszczaka na Mazurach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (1344)
Szef IPN: W dokumentach Kiszczaka teczka TW "Bolka" i zobowiązanie do współpracy z podpisem "Wałęsa"
Zaloguj się
 • almir_almir

  Oceniono 2 razy 2

  Banda Kaczynskiego ze wsystkich sil stara sie zdyskreytowac Pana Lecha Walese.
  Nikt nie jest Swiety w polityce ale to juz jest prawdziwe swinstwo.
  "Szara Eminencja" PiS-ioröw nigdy nie osiagniepozycji Pana Walesy. Nie dosiegnie tez statusu swego brata, prezydenta Lacha Kaczynskiego, bo ten przynajmniej zginal "na stanowisku a TW Jaroslaw to "ni pies ni wydra". Poza tym, ze przestawia marionetki swojego teatru to "cienias".
  Nie ma szans na pozytywne wpisanie sie w historie Polski.

 • rozterka47

  Oceniono 4 razy 4

  dokumety są z lat 70-76 , jeżeli są prawdziwe , to oznacza ,że Wałęsa współpracowal tylko tych latach , bo rozumiem,że żadnych innych dokumentów nie ma ? Z jakiej daty są ostanie dokumenty ?

  Solidarność powstała później , znacznie później obalono komunę . Rozumiem ,że po roku 1976 r. "Bolek" kimkolwiek by nie był już nie współpracował z bezpieką ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 0

  A czemu Gazeta Uchodzcza tym razem nie cytuje Die Zeit, SZ, FAZ, BBC, NYT ???
  Nagle nabralaliscie wody w usta, wy w tej Gazecie Kalego, bo cajtungi jednoznacznie okreslaja Bolka jako "szpicla", a wam to nie wsmak ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 4 razy 4

  Szafa Kiszczaka zapisuje sie w historii niczym szafa Lesiaka. A co na to szafa Jaruzelskiego ? Kiedy i z niej "wybiegna szczury" ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 4 razy -2

  Wdowa po Kiszczaku ewidentnie pomylila instytuty, bo nieuwaznie badz nie do konca przeczytala i/lub zrozumiala mezowskie instrukcje. Konsekwencje tej pomylki sa brzemienne i dlugofalowe, a starsza pani zapisala sie w historii Polski.
  1. Miast pobiec na Aleje Jerozolimskie 11/19 do Instytutu Bolesy pognala na Wołoską 7 do IPN.
  2. Miast pewnej i nieopodatkowanej kasiory od Bolesy otrzymala slawe pogromczyni IIIRP.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 0

  Bolęsa - epilog. Czy Wajda odczaruje swego gniota i sfilmuje odnalezione karty z zycia Bolęsy ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 4 razy -2

  Bolek byl, jest i bedzie. Nagi.

 • orciolan

  Oceniono 3 razy 3

  Całe lata trwał proces Kiszczaka i nikt z prokuratorów czy z sędziów nie wpadł na pomysł wydania nakazu rewizji w jego domu ???????
  A teraz CUD. Matka Boska natchnęła Kiszczakową. Czego się nie robi dla kasy.

 • orciolan

  Oceniono 4 razy 2

  A co to za parszywa struktura ten "IPN"? Wygląda na komisję Mac Cartiego, która nie miała niczego wspólnego z demokracją. I ten "IPN" też nie ma. Zwyczajne polowanie na czarownice.
  Jest tak jak powiedział Ludwig Marcuse "WIARA TO KOMFORT, WIEDZA TO WYSIŁEK" .
  A Sapkowski tak powiedział : tam gdzie kiedyś były morza, są góry. Tam gdzie były pustynie są morza. Ale tam gdzie była głupota, zawsze będzie GŁUPOTA.
  Politycy nie uczyli się w szkole historii świata, bo gdyby cokolwiek na ten temat wiedzieli, to staraliby się nie popełniać tych samych błędów jak ich poprzednicy w historii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje