IPN na działce Kiszczaka. "Nie ujawniono dokumentów"

18.02.2016 10:02
Gen. Czesław Kiszczak

Gen. Czesław Kiszczak (Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

1. Prokurator IPN z policją przeszukali działkę gen. Kiszczaka w Wiknie
2. To ciąg dalszy śledztwa, które zaczęło się we wt. w domu Kiszczaka
3. Na działce nie znaleziono dokumentów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak informowała w czwartek rano rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak, śledczy sprawdzają, czy na działce letniskowej należącej kiedyś do zmarłego Czesława Kiszczaka w Wiknie na Mazurach ukryto dokumenty, które - zgodnie z prawem - powinny znaleźć się w archiwach IPN.

Dodała, że "czynności te prowadzone są w ramach śledztwa w sprawie ukrycia przez osobę do tego nieuprawnioną dokumentów".

Po południu na stronie IPN pojawił się komunikat w sprawie przeszukania działki letniskowej. Dowiadujemy się z niego, że w wyniku przeprowadzonych czynności nie ujawniono dokumentów podlegających przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej.Przeszukanie w domu Kiszczaka

To kolejne przeszukanie po tym, jak wdowa po generale zaoferowała IPN sprzedaż dokumentów w sprawie TW "Bolka".

W środę prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że w domu wdowy po gen. Kiszczaku zabezpieczono rękopisy, maszynopisy i fotografie - w sumie sześć pakietów.Sprawa TW "Bolka"

"Bolek" to - według wydanej w 2008 r. przez IPN książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" - pseudonim Lecha Wałęsy z czasów rzekomej współpracy z SB. Wałęsa wielokrotnie zaprzeczał, że taka współpraca miała miejsce.

W 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że złożył on prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb PRL. Sąd uznał wówczas, że SB fałszowała akta dotyczące Wałęsy i nie ma - oprócz wypisu z rejestru SB - jakiegokolwiek dowodu, który potwierdzałby fakt współpracy Wałęsy jako TW "Bolek". Po publikacji Cenckiewicza i Gontarczyka IPN uznał, że nie będzie występował o wznowienie lustracji byłego prezydenta, bo "nie przyniosła ona nowych faktów".

Na przełomie stycznia i lutego debaty o swojej przeszłości chciał sam Lech Wałęsa - poprosił wtedy o organizację dyskusji na ten temat Instytut Pamięci Narodowej. Na początku lutego jednak sam z takiego spotkania zrezygnował. Kilka dni temu z propozycją debaty wyszedł szef TVP1 Jan Pawlicki, otrzymał jednak odpowiedź odmowną.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (156)
IPN na działce Kiszczaka. "Nie ujawniono dokumentów"
Zaloguj się
 • jacekczewa

  Oceniono 1 raz 1

  "trzepali" chałupe p. Kiszczakowej i domek na mazurach w poszukiwaniu papierów na wodza i przydupasów wodza.....

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 2 razy 2

  Internowany Lech Wałęsa wypił 289 butelek wódki?

  289 - tyle butelek wódki miał wypić w czasie 11-miesięcznego internowania Lech Wałęsa. Jak donosi "Super Express", takie rewelacje znalazły się w najnowszej książce wydawnictwa Videograf pt. "Kryptonim 333". Książka ta została napisana przez historyków z IPN.

  "W okresie internowania skonsumował samotnie lub w towarzystwie osób odwiedzających: spirytus - 2 but., wódka - 289 but., wino - 158 but., winiak i koniak - 59 but., szampan - 238 but., piwo - 1115 but." - to fragment jednego z raportu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, który znalazł się w książce autorstwa Tomasza Kozłowskiego i Grzegorza Majchrzaka.

  wiadomosci.onet.pl/kraj/internowany-lech-walesa-wypil-289-butelek-wodki/sjhmg
  ----

  miał głowę chłop , tyle wypić za wolność narodu to mało kto potrafi :D

 • Edward Wieti

  Oceniono 1 raz -1

  Co za czasy. Za komuny rewidowano i teraz rewidują. I po co ? co to zmieni? IPN to partyjna komórka pewnej partii.Jakiej?

 • leszekzgd

  Oceniono 2 razy 0

  I lojalki Jarosława K. tam nie było? Dziwne.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Szwajcarskie sejfy też przejrzą?...

 • 2muzykolog

  Oceniono 2 razy 2

  Na tej działce był przecież tajemniczy pożar w 2010.

 • jg.k

  Oceniono 2 razy 2

  Jak nie przekopali działki to im nie wierzę!!!

 • zoil44elwer

  Oceniono 5 razy 3

  Pospadają aureole z głów(świętych krów?)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje