Owsiak opowiada anegdotę, a w niej... Ghańczyk streszcza historię Polski

18.02.2016 09:44
24. final Wielkiej Orkiestry Swiatecznej Pomocy

24. final Wielkiej Orkiestry Swiatecznej Pomocy (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Jurek Owsiak zabrał głos ws. nowych doniesień na temat Lecha Wałęsy. W tym celu założyciel WOŚP opowiedział pewną historię. W jej centrum mieszkaniec Ghany i jego encyklopedyczna wiedza o Polsce.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Powtarzam ją na każdym swoim wykładzie, jako przykład, ale również jako wyzwanie ludzi do złapania chwili rozsądku, póki nie jest jeszcze za późno", rozpoczyna swój wpis Owsiak. Później pokrótce opisuje swoją podróż do Ghany, poznanych tam ludzi i miejscową kulturę.

Kulminacyjnym momentem jego opowieści jest wypowiedź pewnego krawca o Polsce. Oto jej treść:

Historia Polski oczami Ghańczyka

"Polska. Bardzo długo nie mieliście swojego narodu. Byliście rozdzieleni przez inne wielkie kraje, ale to było dawno temu A jak się kończyła I Wojna Światowa, to odzyskaliście niepodległość. Potem II Wojna Światowa strasznie zniszczyła Wasz kraj. Po wojnie, przez kilkadziesiąt lat byliście pod okupacją Rosjan. Później Lech Wałęsa stanął na czele protestów i wyzwoliliście się z komunizmu, a po Was reszta w Europie, a Niemcy dzięki temu się połączyły", cytuje słowa mieszkańca Ghany Owsiak.

Dla charytatywnego działacza przytoczone słowa są kwintesencją najważniejszych wydarzeń w historii Polski. I stąd wniosek Owsiaka: "Nie było w tej rozmowie polskich niuansów, które kompletnie nikogo w świecie nie obchodzą i patrząc na 25 lat Wolnej Polski, nawet nie ma powodu, aby miały obchodzić i zmuszać do atomowej "myślówy" czy z "Bolkiem" to prawda, czy nieprawda", czytamy na Facebooku.

Taka anegdota.Powtarzam ją na każdym swoim wykładzie, jako przykład, ale również jako wyzwanie ludzi do złapania...

Posted by Jurek Owsiak on Wednesday, February 17, 2016


Wpis Owsiaka odnosi się do sprawy odzyskanych z domu gen. Kiszczaka tajnych dokumentów Służb Bezpieczeństwa. Rzekomo znajdują się w nich dowody na współpracę Lecha Wałęsy z SB.

"Kiedy Lech Wałęsa rządził jako Prezydent wiele rzeczy mi się nie podobało. Jednak, kiedy myślę o nim jako o liderze zwycięskiej Solidarności, darzę go ogromnym szacunkiem", kończy swój wpis Owsiak.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (248)
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 131 razy 111

  Przypominam, że KAŻDY, kto walczył przeciw komunie, był wzywany wielokrotnie do SB, przesłuchiwany i musiał podpisać jakiś protokół, bo by go nie wypuścili. Niektórzy poszli siedzieć. Nie podpisywali niczego albo ci, co nic nie robili, albo najbardziej wartościowi dla SB agenci! Ci nie mieli nawet swoich teczek lub teczki te zawierały tylko dane osobowe bez rozwijania tematu.
  Polska obecnie pełna jest bohaterów, którzy plują na tych, którzy wtedy walczyli o wolność, ale gdyby ich wezwać na przesłuchanie na dołku w SB, narobili by w gacie i sprzedali własną matkę! Niektórzy siedzieli pod sukienką mamusi i tam robili w gacie na samą myśl, że ktoś może ich wezwać, a dziś puszą się, jak pawie, że niby wtedy byli niezłomni, bo niczego nie podpisali. Mój pies też niczego nie podpisał, taki z niego bohater pisowski!

 • blechtrommel

  Oceniono 101 razy 79

  I to jest właściwa proporcja: mnie osobiście niewiele obchodzi czy podpisał jakiś tam papier czy nie. Czasy były takie, że najtwardszych ludzi łamano, władza miała nieograniczone możliwości, SB stosowała wszelkie metody by kompromitować. I to trzeba rozumieć zamiast udawać dzisiaj bohatera jak ci wszyscy moralnie wzmożeni oskarżyciele, którzy pokazują czym jest odwaga w czasach w których odwaga nic nie kosztuje. To zresztą takie polskie - podeptać własne autorytety, zniszczyć je.

  Wbijcie sobie do głowy, że nie ma ludzi krystalicznie czystych. Sami też tacy nie jesteście, i może właśnie dlatego atakujecie. Jak J. Kaczyński, który nic nie znaczyl za komuny, nie był internowany, a dzisiaj chce pisać na nowo historię.

  Wałęsa jest dla mnie bohaterem, człowiekiem stojącym w tamtych czasach na czele ruchu, który rozmontował komunizm. Za to ma miejsce w historii na zawsze, a o Cenckach czy Gontarkach nikt nie będzie pamiętał za sto lat.

 • mr.bonobo

  Oceniono 69 razy 51

  Ten Ghańczyk powinien przyjechać do Polski na wykłądy z historii przeznaczone dla PiSowców.

 • 7rewrer7

  Oceniono 70 razy 50

  Biskupi brali udział w donoszeniu na obywateli i co ???PiS i AWS zniszczyli teczki, więc odpier.....się od Bolka.

 • 1docentpj

  Oceniono 41 razy 37

  I tak to mamy co mamy. Ci którzy z nią walczyli, mniej lub bardziej udanie/właściwie, zostali agentami. A prawdziwi bohaterowie wg.PIS-u to ci co się dekowali i których nikt nie chciał internować. To się nazywa chichot komuny

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 49 razy 35

  Kiedyś było prościej - po jednej stronie byliśmy my,
  po drugiej zomo, ubecy, esbecy i komuchy.

  Dziś m.in. dzięki wolnemu internetowi narodziło się w przestrzeni medialnej tylu poyebów, że ledwo można odróżnić prawdę od fałszu - a poyeby te tworzą dodatkowo sekty i mamidła, otumaniające proste umysły prymitywnymi zachowaniami, tresując w kierunku odpowiednich (i przewidywalnych) odruchów, jak psy Pawłowa (jak opisywana w innym artykule wściekła sakiewiczowszyzna) .. Niszczenie wszystkiego, co wypracowały pokolenia i zastępowanie tego mamidłami i kiczem na podobieństwo swoje, tworzenie iluzji i wkręcanie w to milionów bezwolnych ludzi .. Ja rozumiem - władza, pieniądze - to pociąga, wielu chce żyć łatwo i lekko na cudzy koszt, jak darmozjady - bo jak inaczej nazwać życie posłów czy polityków? Musi wstać, wyssr... się, wziąć prysznic, zjeść dobre śniadanko i posiedzieć parę godzin w Sejmie czy gabinecie, ględząc jęzorem co linia partii nakazuje .. Ale dlaczego Polacy upodobali sobie tak bardzo STRACH, że pozwalają na rządy ludziom, którzy grają na właśnie strachu, najniższych emocjach i instynktach? Sprowadzają nas wszystkich do roli bydła, zaprzęgniętego w ciężki pług. Tyrać ciężko od rana do nocy, a jak się zużyje, przerobić na mydło .. Kobiety sprowadzone do roli płatnych macic 500+, mężczyźni szykowani na mięso armatnie do okopów. Nie rozumiem, dlaczego wciąż pozwalamy, aby tacy ludzie kierowali nas w tym złym kierunku, dlaczego dajemy im mandat na to, aby przyprawiali nas o codzienny ból głowy, dlaczego pozwalamy im, aby w zaciszu swoich przytulnych gabinetów opracowywali plan zniszczenia świata? To nie ja, nie ty, nie Jurij i nie Hans - to nie my chcemy wywołać kolejną wojnę, to nie my spowodujemy pożar, obcinanie łbów, to, że zginą nasze żony, dzieci, rodzice, że nasz świat spłonie ... To politycy, którym na to pozwalamy

 • femur

  Oceniono 42 razy 30

  Zaraz przeczytamy "Kto by się liczył ze słowami jakiegoś uchodżcy".
  :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje