Media: zamachowiec z Ankary to obywatel Syrii. Do Turcji dostał się z uchodźcami

18.02.2016 08:56
Celem zamachowców były autobusy przewożące wojskowych

Celem zamachowców były autobusy przewożące wojskowych (Fot. IHA via AP)

1. Informację o tożsamości zamachowca podał turecki dziennik "Yeni Safak"
2. W zamachu zginęło 28 osób

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zamachu, w którym zginęło 28 ludzi, dokonał obywatel Syrii zidentyfikowany na podstawie odcisków palców - poinformował w czwartek prorządowy "Yeni Safak".

W środę nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku. Gazeta nie podała źródła swoich informacji.

Według dziennika zamachowiec, zidentyfikowany jako Salih Necar, dostał się do Turcji wraz z uchodźcami z Syrii. Przy przekraczaniu granicy zostały od niego pobrane odciski palców, co umożliwiło zidentyfikowanie go przez policję - pisze "Yeni Safak" na stronie internetowej.

Zamach w Ankarze

Gazeta podała, że samochód wykorzystany do zamachu w Ankarze został wynajęty w mieście Izmir na zachodzie Turcji około dwóch tygodni temu.

Jeszcze w dniu zamachu tureckie źródło w służbach bezpieczeństwa mówiło, że pierwsze oznaki sugerują, iż za zamachem stała Partia Pracujących Kurdystanu (PKK).

Do zamachu w centrum tureckiej stolicy, gdzie znajduje się wiele ministerstw, sztab generalny armii, koszary, parlament i inne budynki rządowe, doszło w przedwieczornych godzinach szczytu. Samochód pułapka eksplodował w pobliżu wojskowych pojazdów czekających na czerwonym świetle.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 18

  No to teraz Turczyn podniesie opłaty za utrzymanie obozów dla uchodźców, bo będą konieczne wzmocnienia ich "szczelności"

 • zec

  Oceniono 30 razy 16

  Czemu to jest terror, a równanie z ziemią kurdyjskich wiosek nie? Redaktorzy się rozpisują, że papieru im nie starcza, a o rzezi w Syrii, to tylko tak na marginesie.
  Podkładają bomby, bo nie mają samolotów. Gdyby mieli, na pewno rzucaliby w sposób cywilizowany bomby na szpitale, tak jak Francja, czy USA i nikt by się ich nie czepiał.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 28 razy 16

  Pamietacie jakies narodowosci byli zamachowcy na wtc? Z arabii saudyjskiej i jordanii. A ktore kraje zostal rozwalone? Afganistan i Irak!
  W takiej sytuacji proponuje zbombardowac... arabie saudyjska albo izrael.

 • 31.februarius

  Oceniono 28 razy 14

  "Gazeta nie podała źródła swoich informacji."

  Ale ja je znam, to Mehmet Łysenkozoglu.

 • emeni

  Oceniono 10 razy 8

  Bomby w Turcji wybuchają zawsze wtedy, gdy Erdogan potrzebuje pretekstu do mordowania Kurdów. Zresztą przy pełnej akceptacji Europy, dławiącej się od nadmiaru szlachetnych haseł o przestrzeganiu praw człowieka.

 • tow.lenin.przyjaciel.czlowieka

  Oceniono 11 razy 7

  No to krótki rys historyczny:

  Turecka gazeta "Istanbul Express" doniosła o zamachu bombowym w domu-muzeum Mustafy Kemala Atatürka w Salonikach, 6 września 1955 r.

  W tym czasie narastał grecko-turecki spór o Cypr. W publikacji "Istanbul Express" wspomniano, że bombę podłożyli Grecy, co wywołało dwudniowe zamieszki w Stambule. Jak się później okazało, zamach bombowy zorganizowały tureckie służby specjalne.

  W czasie zamieszek zostało zabitych 15 Greków, zgwałcono około 200 kobiet, zniszczono wiele mieszkań, sklepów, szkół czy kościołów. Sprofanowano greckie cmentarze, nie tylko niszcząc nagrobki, ale i wykopując zwłoki. Niezależni eksperci wycenili straty materialne na 200 milionów dolarów, rząd turecki na 25 milionów. Odszkodowań nigdy nie wypłacono.

 • 1group

  Oceniono 5 razy 5

  Turcy dali mu taki sam "syryjski" paszport w jakie wyposażają tych niby uchodźców?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje