Media: zamachowiec z Ankary to obywatel Syrii. Do Turcji dostał się z uchodźcami

18.02.2016 08:56
Celem zamachowców były autobusy przewożące wojskowych

Celem zamachowców były autobusy przewożące wojskowych (Fot. IHA via AP)

1. Informację o tożsamości zamachowca podał turecki dziennik "Yeni Safak"
2. W zamachu zginęło 28 osób

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zamachu, w którym zginęło 28 ludzi, dokonał obywatel Syrii zidentyfikowany na podstawie odcisków palców - poinformował w czwartek prorządowy "Yeni Safak".

W środę nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku. Gazeta nie podała źródła swoich informacji.

Według dziennika zamachowiec, zidentyfikowany jako Salih Necar, dostał się do Turcji wraz z uchodźcami z Syrii. Przy przekraczaniu granicy zostały od niego pobrane odciski palców, co umożliwiło zidentyfikowanie go przez policję - pisze "Yeni Safak" na stronie internetowej.

Zamach w Ankarze

Gazeta podała, że samochód wykorzystany do zamachu w Ankarze został wynajęty w mieście Izmir na zachodzie Turcji około dwóch tygodni temu.

Jeszcze w dniu zamachu tureckie źródło w służbach bezpieczeństwa mówiło, że pierwsze oznaki sugerują, iż za zamachem stała Partia Pracujących Kurdystanu (PKK).

Do zamachu w centrum tureckiej stolicy, gdzie znajduje się wiele ministerstw, sztab generalny armii, koszary, parlament i inne budynki rządowe, doszło w przedwieczornych godzinach szczytu. Samochód pułapka eksplodował w pobliżu wojskowych pojazdów czekających na czerwonym świetle.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (29)
Media: zamachowiec z Ankary to obywatel Syrii. Do Turcji dostał się z uchodźcami
Zaloguj się
 • mk.i

  Oceniono 3 razy 3

  A turki mordują w odwecie za zgodą ich sojusznika jankesów bogu winnych Kurdów . Kraj NATO-wski

 • dziadwawelski

  Oceniono 4 razy 0

  Merkelowa powinna zadeklarować wolę współpracy z Turcją i obiecać, że przyjmiemy w union wszystkich terrorystów czy to z Syrii czy z Afganistanu ;-)))

 • 1group

  Oceniono 5 razy 5

  Turcy dali mu taki sam "syryjski" paszport w jakie wyposażają tych niby uchodźców?

 • emeni

  Oceniono 10 razy 8

  Bomby w Turcji wybuchają zawsze wtedy, gdy Erdogan potrzebuje pretekstu do mordowania Kurdów. Zresztą przy pełnej akceptacji Europy, dławiącej się od nadmiaru szlachetnych haseł o przestrzeganiu praw człowieka.

 • tow.lenin.przyjaciel.czlowieka

  Oceniono 11 razy 7

  No to krótki rys historyczny:

  Turecka gazeta "Istanbul Express" doniosła o zamachu bombowym w domu-muzeum Mustafy Kemala Atatürka w Salonikach, 6 września 1955 r.

  W tym czasie narastał grecko-turecki spór o Cypr. W publikacji "Istanbul Express" wspomniano, że bombę podłożyli Grecy, co wywołało dwudniowe zamieszki w Stambule. Jak się później okazało, zamach bombowy zorganizowały tureckie służby specjalne.

  W czasie zamieszek zostało zabitych 15 Greków, zgwałcono około 200 kobiet, zniszczono wiele mieszkań, sklepów, szkół czy kościołów. Sprofanowano greckie cmentarze, nie tylko niszcząc nagrobki, ale i wykopując zwłoki. Niezależni eksperci wycenili straty materialne na 200 milionów dolarów, rząd turecki na 25 milionów. Odszkodowań nigdy nie wypłacono.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 7 razy 3

  Turcja widzę zbiera kolejne wydarzenia pomocne w rozpoczęciu lądowej akcji zbrojnej na terenie Syrii przeciw "terrorystom", czyli dziwnym trafem Kurdom.
  Niech Żyje Wolny Kurdystan!!!

 • oloros11

  Oceniono 6 razy -4

  na 100 procent Kurdowie - nie mamy żadnych wątpliwości
  top przecz Kurdom najbardziej zależy na wojnie z Turcja

 • faustxyz

  Oceniono 11 razy 3

  OOPS kolejny skrajnie wyczerpany wojną uchodźca. Kiedy Europa zrozumie, że islam jest niekompatybilny z zachodnią cywilizacją? Ile jeszcze trzeba ofiar, gwałtów, pobić, kradzieży, zamieszek i gór śmieci?

 • karasek432

  Oceniono 9 razy 1

  Po prostu z hukiem chciał wjechać do Europy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje