Państwo Islamskie przejęło materiał radioaktywny? USA ostrożnie o doniesieniach

18.02.2016 07:08
Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (AP/Militant Website)

Departament Stanu USA oświadczył, że zapoznał się z doniesieniami o zaginięciu w rejonie Basry na południu Iraku materiału radioaktywnego, ale nie widzi oznak, by w jego posiadanie weszło Państwo Islamskie lub inne ugrupowanie terrorystyczne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wiemy o doniesieniach, że mogło dojść do utraty lub zaginięcia źródła promieniowania w Iraku. Nie dostrzegamy żadnych oznak, by materiał ten przejęło Państwo Islamskie lub jakiekolwiek inne ugrupowanie terrorystyczne w regionie - powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner.

- Oczywiście nadal traktujemy te doniesienia bardzo poważnie i wciąż śledzimy sytuację - dodał rzecznik, odmawiając jednocześnie komentarza na temat tego, czy zaginiony materiał nadawałby się do zbudowania tak zwanej brudnej bomby, powodującej promieniotwórcze skażenie miejsca wybuchu.

"Bardzo niebezpieczny" materiał

Według udostępnionego Reuterowi i potwierdzonego przez władze dokumentu irackiego ministerstwa ochrony środowiska, trwają poszukiwania "bardzo niebezpiecznego" materiału radioaktywnego, który zniknął w listopadzie z położonego niedaleko Basry magazynu amerykańskiej firmy Waterford. Firma ta świadczy usługi techniczne na rzecz górnictwa naftowego.

Jak informuje wspomniany dokument, zaginięcie dotyczy defektoskopu gamma, wykorzystywanego przy badaniu jakości wykonania rurociągów transportujących ropę i gaz. Urządzenie to było własnością firmy SGS Turkey z siedzibą w Stambule. Defektoskop znajdował się w obudowie ochronnej o rozmiarach laptopa.

Trwają poszukiwania

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel irackiego ministerstwa ochrony środowiska powiedział Reuterowi, iż w defektoskopie było do 10 gramów radioaktywnego izotopu Iryd-192.

Na razie nic nie wskazuje na to, by defektoskop mógł dostać się w ręce Państwa Islamskiego, które w 2014 opanowało znaczne obszary Iraku i Syrii. Tereny te dzieli od Basry odległość co najmniej 500 kilometrów.

Według władz, wyposażone w czujniki promieniowania ekipy prowadzą poszukiwania defektoskopu na polach naftowych, w składnicach złomu i na przejściach granicznych. Szpitalom w Basrze nakazano zgłaszanie ewentualnych przypadków poparzeń wywołanych przez promieniowanie jonizujące.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (30)
Państwo Islamskie przejęło materiał radioaktywny? USA ostrożnie o doniesieniach
Zaloguj się
 • czysty.harry

  0

  Spuśccie tym islamskim synom prostytutki i psa więcej bomb na łby - widać że to co było do tej pory to zdecydowanie za mało.

 • pe.de.rasta

  0

  Czas połowicznego rozpadu 74 dni. Muszą się spieszyć.

 • Pitt K

  0

  skradziono w listopadzie, news z lutego a data produkcji idydu pewnie gdzież z października. Biorąc pod uwagę czas połowicznego rozkładu (koło 74dni) to raczej wielkiego zagrożenia to nie stanowi

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy -3

  Kiedy takie markety jak np. Obi czy MediaMarkt zaczną sprzedawać dozymetry do użytku osobistego? Na tym można zrobić niezły biznes.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 0

  Prawdopodobnie ten rąbnięty materiał radioaktywny unieszkodliwi złodziei i po problemie.
  Dużo materiałów radioaktywnych jest w każdym większym szpitalu, w każdym laboratorium kontroli np. odlewów czy spoin.

 • vc.0

  Oceniono 3 razy -1

  oznaka przejecia bedzie grzyb atomowy :)

 • kocurxtr

  Oceniono 7 razy -1

  tiaaaa i teraz pierdyknie to na jakimś rynku
  na drugim rynku (bo pierdyknięty będzie skażony) zjadą się politycy i zdejmą buty pokrzyczą że uchodźcy są super i ze ubogacacją
  potem zamkną kilku protestujących przeciwko muslimom jako nienawistnych rasitów
  a media pokażą zdjęcia jakieś arabki z dzieckiem na ręku...

  zakład że tak będzie ?

 • derp970

  Oceniono 5 razy 3

  "Departament Stanu USA oświadczył, że zapoznał się z doniesieniami o zaginięciu w rejonie Basry na południu Iraku materiału radioaktywnego, ale nie widzi powodu do paniki, bo samo przekazało go państwu islamskiemu poprzez siatkę swoich <<umiarkowanych>> terrorystów"

 • antynick

  Oceniono 9 razy 5

  W rejonie Basry to USA sprezentowało spore ilości zubożonego uranu, który to teraz pięknie rozkwita w nowotworach miejscowej ludności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje