Państwo Islamskie przejęło materiał radioaktywny? USA ostrożnie o doniesieniach

18.02.2016 07:08
Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (AP/Militant Website)

Departament Stanu USA oświadczył, że zapoznał się z doniesieniami o zaginięciu w rejonie Basry na południu Iraku materiału radioaktywnego, ale nie widzi oznak, by w jego posiadanie weszło Państwo Islamskie lub inne ugrupowanie terrorystyczne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wiemy o doniesieniach, że mogło dojść do utraty lub zaginięcia źródła promieniowania w Iraku. Nie dostrzegamy żadnych oznak, by materiał ten przejęło Państwo Islamskie lub jakiekolwiek inne ugrupowanie terrorystyczne w regionie - powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner.

- Oczywiście nadal traktujemy te doniesienia bardzo poważnie i wciąż śledzimy sytuację - dodał rzecznik, odmawiając jednocześnie komentarza na temat tego, czy zaginiony materiał nadawałby się do zbudowania tak zwanej brudnej bomby, powodującej promieniotwórcze skażenie miejsca wybuchu.

"Bardzo niebezpieczny" materiał

Według udostępnionego Reuterowi i potwierdzonego przez władze dokumentu irackiego ministerstwa ochrony środowiska, trwają poszukiwania "bardzo niebezpiecznego" materiału radioaktywnego, który zniknął w listopadzie z położonego niedaleko Basry magazynu amerykańskiej firmy Waterford. Firma ta świadczy usługi techniczne na rzecz górnictwa naftowego.

Jak informuje wspomniany dokument, zaginięcie dotyczy defektoskopu gamma, wykorzystywanego przy badaniu jakości wykonania rurociągów transportujących ropę i gaz. Urządzenie to było własnością firmy SGS Turkey z siedzibą w Stambule. Defektoskop znajdował się w obudowie ochronnej o rozmiarach laptopa.

Trwają poszukiwania

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel irackiego ministerstwa ochrony środowiska powiedział Reuterowi, iż w defektoskopie było do 10 gramów radioaktywnego izotopu Iryd-192.

Na razie nic nie wskazuje na to, by defektoskop mógł dostać się w ręce Państwa Islamskiego, które w 2014 opanowało znaczne obszary Iraku i Syrii. Tereny te dzieli od Basry odległość co najmniej 500 kilometrów.

Według władz, wyposażone w czujniki promieniowania ekipy prowadzą poszukiwania defektoskopu na polach naftowych, w składnicach złomu i na przejściach granicznych. Szpitalom w Basrze nakazano zgłaszanie ewentualnych przypadków poparzeń wywołanych przez promieniowanie jonizujące.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 27 razy 7

  No i wreszcie! Odnaleziono po prostu tą "broń masowego rażenia" Saddama :)

 • apf

  Oceniono 6 razy 6

  Z irydu nie można zrobić brudnej bomby. Gdyby z tego roztworu promieniotwórczego zrobić drinka to może by zabiło pijącego, chociaż najpewniej by przeżył.

 • stefan4

  Oceniono 14 razy 6

  Za Saddama takie rzeczy nie ginęły. Ale Saddam nie podobał się buszewikom...

 • antynick

  Oceniono 9 razy 5

  W rejonie Basry to USA sprezentowało spore ilości zubożonego uranu, który to teraz pięknie rozkwita w nowotworach miejscowej ludności.

 • skoku_z_amoku

  Oceniono 6 razy 4

  śledzą, bo mogą. licznikiem Geigera.

 • magicbox

  Oceniono 8 razy 4

  Tą brudną bombę mogą sobie dosłownie wsadzić w d....ę

 • derp970

  Oceniono 5 razy 3

  "Departament Stanu USA oświadczył, że zapoznał się z doniesieniami o zaginięciu w rejonie Basry na południu Iraku materiału radioaktywnego, ale nie widzi powodu do paniki, bo samo przekazało go państwu islamskiemu poprzez siatkę swoich <<umiarkowanych>> terrorystów"

 • antekpociecha

  Oceniono 8 razy 2

  Przedstawiciele i fanatycy religijni różnych sekt zwanych dla zmyłki religiami, wszędzie od tysięcy lat terroryzują, kradną, gwałcą dzieci, niszczą i mordują i zawsze mają wytresowane niczym małpy swoich zwolenników gotowych na wszystko nie tylko z parasolami, którzy w imię tychże walczą i gwarantują bezkarność wszelkimi metodami.
  Zaraza tej ziemi

 • stachkaz47

  Oceniono 14 razy 2

  Przecież ISIS to nie żadne ugrupowanie terrorystyczne ,więc nie tak ostro panowie.
  Nazwa firmy SGS TURKEY to przypadek.
  A Izraelskie naloty na SYRIĘ i Damaszek to objaw troski o wojska Asada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje