Senat uczcił 35. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów

17.02.2016 13:37
Marsz protestacyjny w obronie więźniów politycznych zorganizowany przez NZS i NSZZ Solidarność. W środku Władysław Frasyniuk, obok Anna Jandziszak, transparent trzyma Rafał Guzowski. Wrocław 25 maja 1981 roku.

1

Marsz protestacyjny w obronie więźniów politycznych zorganizowany przez NZS i NSZZ Solidarność. W środku Władysław Frasyniuk, obok Anna Jandziszak, transparent trzyma Rafał Guzowski. Wrocław 25 maja 1981 roku. 1 (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Senat w przypadającą w środę 35. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów w uchwale wyraził "najwyższe uznanie" dla działalności studentów, którzy domagali się m.in. przestrzegania praw człowieka i obywatela oraz podstawowych swobód politycznych.
Senatorowie przyjęli uchwałę jednogłośnie.

Z inicjatywą dot. jej przyjęcia wystąpiła senacka komisja ustawodawcza. Sprawozdawca komisji Bogdan Klich (PO), przedstawiając projekt uchwały w Senacie, przypomniał czas, gdy rejestrowano NZS. "To był czas, kiedy mieliśmy szansę wybić się - na chwilę, jak się okazało - na wolność; pomarzyć o Polsce niepodległej i zacząć to marzenie realizować w praktyce" - mówił.

Podkreślił, że Senat w uchwale wyraża uznanie ludziom, "którzy wbrew wszystkiemu i wszystkim" tworzyli podstawy ruchu studenckiego i domagali się m.in. przestrzegania praw człowieka i demokratyzacji państwa.

W przyjętej przez Senat uchwale przypomniano, że NSZ - jako pierwszą, niezależną organizację studencką - zarejestrowano 35 lat temu, po studenckich strajkach rozpoczętych w Łodzi.

Ogromna rola

Senat w 35. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów wyraża najwyższe uznanie dla działalności studentów, którzy domagali się przestrzegania praw człowieka i obywatela, podstawowych swobód politycznych, demokratyzacji państwa, poszanowania polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych, a także poszanowania autonomii wyższych uczelni" - głosi uchwała.

W uchwale podkreślono też, że NZS odegrało "ogromną" rolę w reformowaniu szkolnictwa wyższego, a jego formuła po 1989 r. nie wyczerpała się. "Aktualnie NZS jest największą organizacją studencką w Polsce, która formuje swoich członków w duchu patriotyzmu" - zaznaczono. Wyrażono też podziękowanie dla "kolejnych pokoleń młodych ludzi aktywnie w NZS na rzecz Polski niepodległej i demokratycznej".

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało we wrześniu 1980 w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych, będących sprzeciwem społeczeństwa wobec ówczesnego reżimu politycznego w Polsce. 17 lutego 1981 roku zrzeszenie zostało zarejestrowane.

Komentarze (8)
Senat uczcił 35. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów
Zaloguj się
 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  Oj nieladnie, Gazeto Wybiorczo. Ani slowa o tym, ze NZS powstal w opozycji do monopolu i ulubienca komunistycznych wladz, wasalnego ZSP (Zrzeszenia Studentow Polskich), ktory z kolei przepoczwarzyl sie z SZSP - Socjalistycznego Zwiazku Studentow Polskich. ZSP (zwany popularnie "zsyp") to byla kontynuacja monopolu komunistycznych struktur SZSP, ktore torowalo droge do czlonkowstwa w PZPR i/lub bezpiece oraz blyskawicznej kariery zawodowej w spolkach skarbu panstwa.
  (Na marginesie nalezy tu wspomniec jeszcze o ZSMP - Zwiazku Socjalistycznej Mlodziezy Polskiej, ktorym kierowal tow.Jerzy Jaskiernia, poseł na Sejm PRL IX kadencji oraz na Sejm RP I, II, III i IV kadencji, były minister sprawiedliwosci IIIRP, ubek. W 1973 Jerzy Jaskiernia zgodził się na pomoc wywiadowi PRL "w rozpoznaniu instytutów politologicznych w USA". Jako posel i minister Jaskiernia wslawil sie dzialalnoscia antylustracyjna i chroniaca uklad magdalenkowy)

  Siedziba SZSP/ZSP miescila sie w budynku na Ordynackiej i stamtad wywodza sie czlonkowie mafii (Stowarzyszenia) "Ordynacka" (zalozone w 2001 w Warszawie przez byłych działaczy ZSP), ktorzy pieknie uwlaszczyli sie w IIIRP, mianowicie Kwasniewski, Czarzasty, Kwiatkowski, Kratiuk, Sajur, Kalisz, Siwiec, Liberadzki i inni. Za czasow rzadow Millera (SLD) faktycznie rzadzila "Ordynacka", czyli PRLowska/ZSPowska kamaryla. Ponizej pelniejsza lista czlonkow ZSP i Stowarzyszenia "Ordynacka" (za wiki):
  << Wśród osób publicznych, członków Stowarzyszenia Ordynacka, znajdowało się lub znajduje wielu polityków lewicy m.in.: były prezydent Aleksander Kwaśniewski (posiadacz legitymacji nr 1), Marek Belka, Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz, Grzegorz Kołodko, Marek Siwiec, Ryszard Kalisz, Dariusz Szymczycha, Danuta Waniek, Wiesław Kaczmarek, Waldemar Dąbrowski, Grzegorz Rydlewski, Sławomir Cytrycki, Kazimierz Olejnik, Jerzy Swatoń, Piotr Czyżewski, Piotr Gadzinowski, Stanisław Ciosek, Krzysztof Szamałek, Lech Witkowski, Henryk Łańko, Rafał Gozdur, Przemysław Nowak, Andrzej Ryński, Andrzej Rozenek, osoby związane z mediami, m.in.: Włodzimierz Czarzasty, Robert Kwiatkowski, Tadeusz Skoczek, Witold Knychalski, Sławomir Zieliński, osoby związane z biznesem: Zbigniew Wróbel, Antoni Dragan, Jarosław Pachowski, Krzysztof Pietraszkiewicz, Ludwik Klinkosz, Marian Kubalica, Piotr Grzymowicz, a także politycy prawicowi, m.in. Karol Karski i Ryszard Bender, Janusz Cichoń, Miron Sycz. >>

 • wodakrolewska

  Oceniono 1 raz 1

  Student ma ambicje nie ma za to wiedzy i doświadczenia dlatego obce słuzby wykorzystują ich jak dzieci do walki o tzw. "wolność" i "demokrację".
  POdwaliny tego tak zwanego niezależnego związku studentów tworzono szkoląc żydowskie dzieci w hufcu pn. walterowcy. To tu Kuroń, Michnik, Blumsztajn, Chajn zdobywali pierwsze instrukcje i kształtowano ich charakter.
  Michnik przeszedł jeszcze dodatkowe szkolenie u tego samego speca co Pol Pot.

 • proteusz33

  Oceniono 4 razy 2

  Pewien student o nazwisku Donald Tusk zapisał się do NZS.Poszedł do przewodniczącego po wydrukowane samizdaty.No to dali mu plik i kazali rozprowadzić.Po jakimś czasie dowiedzieli się że nie rozprowadził a już ich nie ma.Więcej już mu nie dali.Nie wybrali go też do zarządu NZS.Nie miał poparcia

 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy 2

  :"Senat w przypadającą w środę 35. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów w uchwale wyraził "najwyższe uznanie" dla działalności studentów,"
  ===============================================================
  A gdzie "najwyższe uznanie" dla władz, które na tę rejestrację wyraziły zgodę? A może NZS był "komuszy"

 • kmicic68

  Oceniono 8 razy -2

  Wywalczyli. Płatne studia dla następnych pokoleń.

 • inder

  Oceniono 8 razy -2

  Działałem w NZS i mam gdzieś tę uchwałę senatu, który z jednej strony niby wyraża mi uznanie, a z drugiej - depcze ideały, o które wtedy walczyłem. Panowie senatorowie, gdzieście byli, gdy ja w latach 80. musiałem ganiać się po ulicach z zomowcami? A, trzęśliście portkami przed Jaruzelem Tak jak teraz trzęsiecie portkami przed Wielką Kaczką. No to schowajcie to swoje uznanie nie powiem gdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje