Andrzej Żuławski nie żyje. Reżyser miał 75 lat

17.02.2016 11:47
Andrzej Żuławski

Andrzej Żuławski (Fot. Sergiusz Peczek / AG)

Andrzej Żuławski - jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych nie żyje. Miał 75 lat.

Polub i bądź na bieżąco!

Żuławski - uważany za reżysera kontrowersyjnego, lubiącego szokować widza - sam o sobie mówił w wywiadach: "Jestem osobnikiem krnąbrnym".

Urodził się 22 listopada 1940 r. we Lwowie. Pierwszym głośnym filmem Żuławskiego była "Trzecia część nocy" z 1971 r., gdzie role zagrali Małgorzata Braunek i Leszek Teleszyński, a autorem zdjęć był Witold Sobociński. W 1972 r. Żuławski zrealizował film grozy "Diabeł", który cenzura zatrzymała na 16 lat (premiera odbyła się dopiero w 1988 r.)., a następny film "Najważniejsze to kochać" (1975) nakręcił poza Polską.

W "Opętaniu" z 1981 r. - dramacie psychologicznym z cechami horroru, uważanym przez wielu krytyków za najlepszy film Żuławskiego - główne role zagrali Isabelle Adjani i Sam Neill. Adjani otrzymała za tę kreację Nagrodę Jury w Cannes dla najlepszej aktorki.

Żuławski ma też w dorobku m.in. filmy: "Borys Godunow" (1989, Francja/Jugosławia/Hiszpania), "Moje noce są piękniejsze niż twoje dni" (1989, Francja), "Błękitna nuta" (1990, Francja), "Szamanka" (1996, Polska/Francja, z Iwoną Petry w roli kobiety, która zabija swojego kochanka) oraz "Wierność" (2000, Francja).

W sierpniu 2015r. otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Kosmos" na 68. Festiwalu Filmowym w Locarno. Film Żuławskiego jest koprodukcją francusko-portugalską. Ekranizacja powieści Witolda Gombrowicza to pierwszym filmem polskiego reżysera po blisko 15 latach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (10)
Andrzej Żuławski nie żyje. Reżyser miał 75 lat
Zaloguj się
 • cehaem

  0

  Weronisia "Cichodajka" Rosatki ze szczescia wrecz oci...a. Teraz bedzie mogla sie przed kolezankami chwalic, ze pucowala druta komus, kto juz nie zyje.

 • jdkonrad

  Oceniono 2 razy 2

  co na to władze?

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 0

  Pewnie Weronika Rosati odetchnęła, że nie będzie "Nocnik 2"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje