IPN: Wdowa po Czesławie Kiszczaku zażądała 90 tys. zł za dokumenty

Wdowa po szefie MSW w PRL gen. Czesławie Kiszczaku chciała sprzedać IPN dokumenty przechowywane przez jej męża za 90 tys. zł - poinformowała dziennikarzy rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak.

Polub i bądź na bieżąco!

Sopińska-Jaremczak powiedziała, że na przełomie stycznia i lutego Maria Kiszczak zwróciła się do IPN z prośbą o spotkanie z prezesem IPN. - To spotkanie zostało wyznaczone na 16 lutego na godzinę 10.30. Spotkanie odbyło się w gronie kilku osób. Pani Maria Kiszczak rozpoczęła je od stwierdzenia, że jej mąż, przed śmiercią, powiedział jej, że jeśli będzie miała jakiekolwiek problemy finansowe, niech zgłosi się do prezesa IPN z ofertą sprzedaży dokumentów - powiedziała.

Wdowa twierdzi, że ma problemy finansowe

Przedstawicielka Instytutu dodała, że Maria Kiszczak podała na spotkaniu kwotę, jaką chciałaby otrzymać za dokumenty.

- Miało to być 90 tys. za całość - poinformowała.

Wdowa po Kiszczaku miała tłumaczyć, że ma problemy finansowe, potrzebuje pieniędzy na "sprawy związane z pogrzebem, postawienie nagrobka mężowi, jej dzieci mają kredyt i musi zatrudnić Ukrainkę". - Wyliczyła taką kwotę, którą podała podczas spotkania - tłumaczyła rzeczniczka.

Maria Kiszczak twierdzi, że przynosząc dokumenty do IPN nie miała na celu ich sprzedaży. W wypowiedziach dla mediów stwierdziła, że to przedstawiciele Instytutu zapytali o warunki finansowe. Wdowa po generale twierdzi, że zgłosiła się z ofertą oddania dokumentów i to przedstawiciele IPN zasugerowali jej sprzedaż, co - jak relacjonuje - skomentowała słowami: "czemu nie".

Rzeczniczka dodała, że wdowa przedstawiła "zapisaną obustronnie odręcznie kartkę papieru zatytułowaną "Informacja opracowania ze słów T.W. 'Bolek' z odbytego spotkania w dniu 16 XI 74 r." datowaną: Gdańsk, dn. 16.11.74, opatrzoną w lewym górnym rogu nagłówkiem "źrodł. T.W. 'Bolek', przyj. rez. 'Madziar', wpłyn. 16 XI 74 r., odeb. kpt. Z. Ratkiewicz'". - Poinformowała, że ma więcej tego typu dokumentów - powiedziała rzeczniczka IPN.

"Sprawa musi być załatwiona zgodnie z prawem"

Sopińska-Jaremczak zaznaczyła równocześnie, że Marię Kiszczak poinformowano że sprawa musi być załatwiona zgodnie z prawem; a o sprawie - jak dodała - bezzwłocznie powiadomiono naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Sopińska-Jaremczak powiedziała również, że we wtorek po południu prokurator IPN, w asyście policji, podjął w miejscu zamieszkania wdowy po Kiszczaku czynności mające na celu zabezpieczenie dokumentów podlegających przekazaniu do IPN.

Jak poinformowali prezes IPN Łukasz Kamiński i prokurator z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu na wspólnej konferencji, postępowanie w domu Kiszczaków trwało od 18 do 22 i przebiegało bez zakłóceń. Zabezpieczono 6 pakietów dokumentów, wśród których są rękopisy, maszynopisy i fotografie. Materiały zostały przewiezione do siedziby IPN. Analizują je teraz prokuratorzy razem z archiwistami i ekspertami instytutu. Ocenią, czy zabezpieczone dokumenty to oryginały. Dopiero po procedurze oględzin IPN będzie mógł udzielić informacji, jakie dokładnie dokumenty odnaleziono w domu Marii Kiszczak i czy rzeczywiście mają coś wspólnego ze sprawą TW "Bolka".

Sprawa TW "Bolka"

We wtorek wieczorem prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że wdowa po szefie MSW w PRL gen. Czesławie Kiszczaku zaoferowała IPN sprzedaż dokumentów, które powinny być w archiwum Instytutu, a prokurator podjął czynności zmierzające do ich zabezpieczenia. Zgodnie z ustawą każdy, kto bez tytułu prawnego posiada dokumenty zawierające informacje z zakresu działania IPN, jest obowiązany wydać je bezzwłocznie prezesowi Instytutu.

O bycie TW "Bolkiem" oskarżany był b. prezydent Lech Wałęsa, który wiele razy temu zaprzeczał. W 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb PRL. Sąd uznał wówczas, że SB fałszowała akta dotyczące Wałęsy i nie ma - oprócz wypisu z rejestru SB - jakiegokolwiek dowodu, który potwierdzałby fakt współpracy Wałęsy jako TW "Bolek".

Prokurator przeszuka działkę gen. Kiszczaka

Jak poinformowała TVP Info, prokurator IPN w asyście policji przeszuka działkę letniskową gen. Kiszczaka w miejscowości Wikno na Mazurach. Więcej informacji na ten temat powinno pojawić się o godz. 10, na którą zaplanowano konferencję prasową prezesa IPN Łukasza Kamińskiego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (608)
IPN: Wdowa po Czesławie Kiszczaku zażądała 90 tys. zł za dokumenty
Zaloguj się
 • kingsalami

  0

  Wdowa nie zadala pieniedzy. Wdowa sie zgodzila za 90 tys. zl firmowac swoim nazwiskiem, ze materialy ktore spreparowala PIS zostaly znalezione w jej domu. Sprawa dla CBA.

 • nasza_droga_sic_gw

  Oceniono 2 razy 0

  A gdyby Kiszczakowa po cichu przekazała te dokumenty do IPN to co?
  Zrobienie tego w taki sposób (oferta sprzedaży tajnych dokumentów do IPN), osłabia siłę rażenia tychże i zabezpiecza Kiszczakową. Kobieta jest bezpieczna, nie skończy jak Jaroszewiczowa. Wszystko przeszukane i więcej dokumentów nie ma :)

 • zd46

  Oceniono 2 razy 0

  Internauci, rzucacie obelgi pod adresem M.Kiszczak a jak nazwac niezyjaca matke prezesa, ktora we wszystkich archiwach Polski niszczyla dokumenty kompromitujace jej rodzine blizsza i dalsza (ministrowie z nadania Stalina, wujowie Swiatkowscy), meza i synow? Jakie profity zyskala ta rodzina? O dziwo, rowniez stanowisko Prezydenta RP??? Zbieg okolicznosci czy takie sa nasze cechy narodowe? O wszystkim mozna poczytac w Internecie. Szkoda, ze zamknieto usta ks.Issakowicz-Zalewskiemu na temat wspolpracy biskupich szczytow ze sluzbami specjalnymi i dokumentow przekazanych episkopatowi przez IPN. Zamet bylby jeszcze wiekszy !!!!

 • representation1

  Oceniono 4 razy -2

  ,Dlaczego Wałęsa nie był pierwszym niekomunistycznym prezydentem po 1989 roku
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Był nim dopiero Lech Kaczyński.

  Dlaczego Wałęsa zrobił nocną zmianę, obalając rząd Olszewskiego?

  Bo rząd Olszewskiego podjął działania mające na celu ścisłą integrację Polski z NATO i Wspólnotami Europejskimi. Rozpoczęto negocjacje mające na celu wycofanie armii rosyjskiej z Polski. Podpisano układ stowarzyszeniowy ze Wspólnotami Europejskimi. To rząd Olszewskiego rozpoczął proces dekomunizacji w Wojsku i MSW. W tym czasie Wałęsa bez konsultacji z rządem wysunął koncepcję NATO-bis i EWG-bis, które podważały euroatlantyckie dążenia Olszewskiego. 22 maja 1992 premier Jan Olszewski sprzeciwił się podpisaniu klauzuli polsko-rosyjskiego traktatu o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy, która przekazywała bazy, opuszczone przez wojska rosyjskie stacjonujące w Polsce, w ręce międzynarodowych spółek polsko-rosyjskich (był to zapis wprowadzony na osobistą prośbę Wałęsy). Gdy pomimo sprzeciwu premiera porozumienie polsko-rosyjskie zostało przez MSZ podpisane, doszło do konfliktu z Wałęsą i ministrem spraw zagranicznych Skubiszewskim. By za wszelką cenę nie dopuścić do podpisania porozumienia, premier Olszewski przekazał sprzeciw rządu wysyłając depeszę szyfrową do Moskwy, na ręce Wałęsy. Nazajutrz po powrocie z Moskwy prezydent zgłosił wniosek o odwołanie tego gabinetu. Niespełna dwa tygodnie później rząd Olszewskiego został odwołany w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, w związku z wykonaniem przez ministra spraw wewnętrznych Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników SB zajmujących stanowiska w najwyższych władzach państwa. Premier, popierając decyzję Macierewicza, zaproponował w porozumieniu z I Prezesem Sądu Najwyższego Strzemboszem powołanie niezależnego organu dla oceny prawdziwości przedstawionych materiałów. Sejm nie zdążył jednak rozpatrzyć tego wniosku. Wałęsa zrobił zamach stanu (zwany nocną zmianą) na pierwszy niekomunistyczny rząd III RP, dlatego, że bał się ujawnienia kompromitujących go materiałów.

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  To jest tak grubymi nićmi szyte , że aż śmieszne :)

 • zd46

  Oceniono 3 razy 1

  RUSZYLA PiSowa dekomunizacja? Kiszczak nie jest moim pozytywnym bohaterem ale czy 82 letnia żona Kiszczaka, uruchomila stragan „wyprzedazy” sama, z wlasnej woli czy szantaz i zastraszenie IPNu zrobiły swoje? Np odebranie emerytury. Boje sie czy wdowa nie „popełni sterowanego samobojstwa”, tak MODNEGO w latach 2005-2007? Czy moze wsrod tych dokumentow IPN znalazł (ukrył) orginalne dokumenty TW „Balbiny”? KTORY Z WAS POTRAFIL ZARYZYKOWAC WLASNYM ZYCIEM I ZYCIEM RODZINY????? „Bolek stal na czele a nietykalna przez SB Balbina pod sukienka pani matki, cenzorki” !!! IPN-Instytut Pomowien Narodowych, obali historie o Wałęsie i zastąpi go dwoma szleńcami, moczącymi sie po nocach ŻĄDZA WŁADZY? Tylko ktory bedzie osłem a ktory „ giermkiem Pansa” z „Don Kichota”?

 • zd46

  Oceniono 2 razy 2

  Nastepny Kaminski na uslugach?????Nie dziwi mnie atak na Wałęse, przeciez to on WYKOPAŁ braci Kaczynskich z Kancelarii Prezydenta !!!! Zemsta „chinczyka” wprowadzana w zycie. Kto ma teczke TW „BALBINY”?????? Czy moze Rabiej a moze płk. Kijowski ???? Mozna je sprzedac na „pchlim targu” i nie za 90 tys. a za wiele, wiele milionow !!!!

 • zd46

  Oceniono 3 razy 3

  A grob Kiszczaka tez ?????

 • 2-julita

  Oceniono 1 raz -1

  dzięki tym aktom dożył emerytury i przeżył
  Sekuła postrzelił się 3 razy w brzuch
  małżeństwo Jaroszewiczów zamordowane , inne niewyjaśnione zgony
  niech nareszcie powiedzą publicznie kim był ten gieroj Wałęsa - zyje Gwiazda to może powiedzieć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje