Greckie media: 6 tureckich samolotów 20 razy naruszyło przestrzeń powietrzną kraju

16.02.2016 07:56
F-16 tureckich sił powietrznych

F-16 tureckich sił powietrznych (Fot. SAC HELEN FARRER RAF MOBILE NEWS TEAM / Wikimedia Commons / Open Government License)

1. 6 tureckich samolotów wojskowych naruszyło grecką przestrzeń powietrzną
2. W poniedziałek doszło do ponad 20 naruszeń
3. Incydent miał miejsce nad wyspą Imia, do której prawa roszczą sobie oba kraje

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do incydentu doszło po czwartkowych zapowiedziach NATO o zamiarze wysłania okrętów do monitorowania Morza Egejskiego, które leży między terytoriami obu państw. Celem misji Sojuszu ma być utrudnienie gangom przemycania ludzi do Europy.

NATO na Morzu Egejskim

W czwartek - na prośbę Turcji, Grecji i Niemiec - sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Stała grupa nr 2 okrętów NATO (ang. Standing NATO Maritime Group 2) dostanie "rozkaz rozpoznania, monitoringu i nadzoru nielegalnych ruchów na Morzu Egejskim". Zapowiadał także, że ustalono, iż greckie siły zbrojne nie będą operowały na wodach terytorialnych i w przestrzeni powietrznej Turcji i vice versa. Dotychczas nie podano jednak dokładnej daty rozpoczęcia tej misji obserwacyjnej.

Turcja jest dla uchodźców z Syrii najważniejszym krajem docelowym i tranzytowym w drodze na Zachód. Podczas próby dotarcia do Grecji tylko od początku tego roku utonęło ponad 340 ludzi. Wielu z nich korzystało z usług band przemytniczych.

Jak ocenia agencja AFP, Ateny obawiają się, że Ankara może wykorzystać kryzys migracyjny, by wzmocnić swoją pozycję na Morzu Egejskim.

Historia incydentów grecko-tureckich

W maju 2006 r. doszło do sytuacji, gdy w pobliżu wyspy Imia (Kardak - po turecku) łodzie patrolowe policji portowych Grecji i Turcji przez kilka godzin stały na przeciwko siebie. Do dwóch podobnych konfrontacji przy wyspie doszło w kwietniu 2005 r. We wszystkich przypadkach okręty ostatecznie opuściły rejon bez incydentu. Natomiast w styczniu 1996 r. doszło tam do poważnego kryzysu, który niemal doprowadził do konfliktu zbrojnego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (70)
Greckie media: 6 tureckich samolotów 20 razy naruszyło przestrzeń powietrzną kraju
Zaloguj się
 • stachkaz47

  0

  GRECY nie byli takimi BARBAŻYŃCAMI jak te tureckie KANALIE.
  Nie posłali ich do piachu.

 • kagwo77

  Oceniono 2 razy 0

  6 kacapskich trolli naruszyło ten artykuł 20 razy.

 • doni72

  0

  Czyzby znowu powazne zgrzyty miedzy Turcja a Izraelem.Skoro prezentuje sie w mediach tak dalece idaca niepoprawnosc polityczna to cos musi byc na rzeczy.

 • macborys

  Oceniono 4 razy -2

  Grecy powinni strzelac

 • tow.lenin.przyjaciel.czlowieka

  Oceniono 9 razy -3

  To Turcja odpowiada za sukcesy ISIS (Raport Columbia University)

  Turecka pomoc dla ISIS

  Od ponad roku rząd turecki potajemnie wspiera ISIS, a USA i NATO przymykają na to oczy ze względu na geopolityczną pozycję Turcji. ISIS jako siła zbrojna – choć niekoniecznie siatka terrorystyczna poza Bliskim Wschodem – najprawdopodobniej dawno zostałaby pokonana gdyby nie wsparcie Turcji.

  Według dziennikarza Nafeeza Ahmeda na początku tego roku turecki dziennik Today’s Zaman poinformował, że „ponad 100.000 fałszywych paszportów tureckich wydano bojownikom ISIS. Rząd Erdogana jest oskarżony o wspieranie organizacji terrorystycznych poprzez przymykanie oka na jego bojowników przekraczających granicę z Turcją, a nawet kupując od ISIS ropę…” Z raportu Sezgina Tanrıkulu, zastępcy przewodniczącego głównej opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) dowiadujemy się, że terroryści ISIS walczący w Syrii byli leczeni w szpitalach w Turcji.

  Dr Ahmed dodaje: „W styczniu wyciekły uwierzytelnione oficjalne dokumenty armii tureckiej, które pokazują, że agenci służby wywiadowczej Turcji (MIT) zostali przyłapani w Adana przez oficerów wojska na przewożeniu rakiet, moździerzy i amunicji przeciwlotniczej dla terrorystów al-Kaidy w Syrii”.

  Z zeznań członków ISIS oskarżonych w procesach w Turcji, Turecka Narodowa Organizacja Wywiadowcza (MIT) rozpoczęła przemyt broni, w tym broni NATOwskiej, do grup dżihadystów w Syrii już w 2011 roku. A także, że „Turcja odegrała kluczową rolę w utrzymaniu życiodajnych źródeł finansowania ekspansji ISIS ze sprzedaży ropy na czarnym rynku. Wysoko postawione źródła polityczne i wywiadowcze w Turcji i Iraku potwierdzają, że władze tureckie aktywnie współdziałają przy sprzedaży ropy przez ISIS. Latem ubiegłego roku polityk opozycji oszacował, że wartość sprzedaży terrorystycznej ropy w Turcji sięgnęła 800 milionów dolarów”.

  Wreszcie dr Ahmed pokazuje, że transfer broni na szlaku CIA z Zatoki Perskiej przez Turcję do ISIS zostały w pełni udokumentowane poprzez analizę numerów seryjnych znalezionych na broni, której dokonała brytyjska organizacja Badania Konfliktów Zbrojnych (CAR), której baza danych na temat nielegalnej broni jest finansowana przez Unię Europejską i szwajcarskie ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  Ostatnio – patrz tweet poniżej – dowiadujemy się o grupie zamieszanej w dopinaniu umów na zakup broni w imieniu przywódców Państwa Islamskiego w Syrii, w tym zakup przenośnych systemów obrony powietrznej FN- 6 i innego uzbrojenia, które następnie były wysłane do ISIS w Syrii za pośrednictwem Turcji oraz o transferach pieniędzy w odwrotnym kierunku.

  more:

  mediumpubliczne.pl/2015/11/to-turcja-odpowiada-za-sukcesy-isis-raport-columbia-university/

 • wunderwaffen

  Oceniono 5 razy -1

  Turków należy jak najszybciej wymiksować z NATO, ale tak łagodnie, aby nawet tego nie zauważyli i aby nie popchnąć ich w bratnie łapy Ruskich. (Od czasów żołnierzy Złotej Ordy "ubogacającej" genetycznie Rusinki te narody stały się kuzynami). NATO powinno stać się mieczem Zachodniej Cywilizacji.

 • fabrycjo

  Oceniono 3 razy 1

  O co ten krzyk? O bezludną wysepkę o powierzchni poniżej 3 ha położoną tuż u wybrzeża Turcji. Dla samolotu lecącego na wysokości kilku km taka wysepka jest mniejsza niż główka szpilki. Ludzie, nie dajmy się zwariować!

 • el.commendante

  Oceniono 11 razy 1

  Zestrzelić to tałatajstwo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje