Greckie media: 6 tureckich samolotów 20 razy naruszyło przestrzeń powietrzną kraju

16.02.2016 07:56
F-16 tureckich sił powietrznych

F-16 tureckich sił powietrznych (Fot. SAC HELEN FARRER RAF MOBILE NEWS TEAM / Wikimedia Commons / Open Government License)

1. 6 tureckich samolotów wojskowych naruszyło grecką przestrzeń powietrzną
2. W poniedziałek doszło do ponad 20 naruszeń
3. Incydent miał miejsce nad wyspą Imia, do której prawa roszczą sobie oba kraje

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do incydentu doszło po czwartkowych zapowiedziach NATO o zamiarze wysłania okrętów do monitorowania Morza Egejskiego, które leży między terytoriami obu państw. Celem misji Sojuszu ma być utrudnienie gangom przemycania ludzi do Europy.

NATO na Morzu Egejskim

W czwartek - na prośbę Turcji, Grecji i Niemiec - sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Stała grupa nr 2 okrętów NATO (ang. Standing NATO Maritime Group 2) dostanie "rozkaz rozpoznania, monitoringu i nadzoru nielegalnych ruchów na Morzu Egejskim". Zapowiadał także, że ustalono, iż greckie siły zbrojne nie będą operowały na wodach terytorialnych i w przestrzeni powietrznej Turcji i vice versa. Dotychczas nie podano jednak dokładnej daty rozpoczęcia tej misji obserwacyjnej.

Turcja jest dla uchodźców z Syrii najważniejszym krajem docelowym i tranzytowym w drodze na Zachód. Podczas próby dotarcia do Grecji tylko od początku tego roku utonęło ponad 340 ludzi. Wielu z nich korzystało z usług band przemytniczych.

Jak ocenia agencja AFP, Ateny obawiają się, że Ankara może wykorzystać kryzys migracyjny, by wzmocnić swoją pozycję na Morzu Egejskim.

Historia incydentów grecko-tureckich

W maju 2006 r. doszło do sytuacji, gdy w pobliżu wyspy Imia (Kardak - po turecku) łodzie patrolowe policji portowych Grecji i Turcji przez kilka godzin stały na przeciwko siebie. Do dwóch podobnych konfrontacji przy wyspie doszło w kwietniu 2005 r. We wszystkich przypadkach okręty ostatecznie opuściły rejon bez incydentu. Natomiast w styczniu 1996 r. doszło tam do poważnego kryzysu, który niemal doprowadził do konfliktu zbrojnego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 41 razy 23

  "Greckie media: 6 tureckich samolotów 20 razy naruszyło przestrzeń powietrzną kraju"

  Wychodziłoby 3,3333 naruszenia na samolot.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 33 razy 21

  Zestrzelić muslema natychmiast zestrzelić

 • andy999kkk

  Oceniono 33 razy 21

  Coraz wiecej klopotow maja wspierani przez USA i Turcje terrorysci z ISIS i Al Nusra .
  -" Syryjscy Kurdowie odbili miasto Tell-Rifaat z rąk terrorystów. Znajduje się ono na strategicznie ważnej szosie Aleppo-Azaz, 20 kilometrów od granicy z Turcją.Miasto Azaz jest wykorzystywane przez siły anty-rządowe do przegrupowania się i zaopatrzenia. Dostarczane są tam z Turcji broń i amunicja"
  BRAWO ROSJA

 • andy999kkk

  Oceniono 28 razy 14

  Nie wierze , Turcja jest czlonkiem NATO , a czlonkowie tej pokojowej organizacji , nigdy by sie do czegos tak ohydnego nie posuneli.
  To tylko Rosja potrafi wlatywac w cudza przestrzen powietrzna i bombardowc cywili , szpitale i opozycje syryjska , czyli ISIS
  ego dnia swiry

 • triste85

  Oceniono 23 razy 13

  Turasy to pupilki Jankesów, są pod ich parasolem ochronnym. Nie kto inny jak USA powstrzymało Greków przed ruszeniem na odsiecz swoim krajanom podczas tureckiej inwazji na Cypr. Turcja za rządów Erdogana i tego śmiesznego premiera stała się krajem nieprzewidywalnym i stwarzającym zagrożenie. PS Cytat z wiki na temat inwazji: "(...) ropoczętej 20 lipca inwazji, z kulminacją w dniach 14-16 sierpnia, gdy to zajęto 37% powierzchni wyspy. Niezwłocznie prowadzono czystki etniczne, następnie rozległą akcję kolonizacyjną, głęboko zmieniającą strukturę demograficzną wyspy". I kolejny cytat z innej strony: "Grecki rząd w Atenach nie mógł pomóc buntownikom. Amerykanie ostrzegli bowiem, że każda akcja przeciwko Turkom będzie powodować amerykańską reakcję zbrojną (powodem tego było członkostwo Turcji w NATO – choć Grecja też była członkiem NATO, USA bardziej obawiały się osłabienia flanki NATO w Azji Mniejszej, poza tym posiadały instalacje wywiadowcze w północnej części Cypru)".

 • realistas

  Oceniono 28 razy 12

  Powinni je zestrzelić. Skoro Turcy tak pilnują innych to sami też niech się pilnują.

 • plorg

  Oceniono 14 razy 8

  I nikt ich nie zestrzelił? Myślałem, że Turcja wyznaczyła precedens postępowania w takich wypadkach.

 • leonleonidas

  Oceniono 18 razy 8

  Hhhheee.
  Co sie dzieje !!!

  Michnik !! Czyzby usuneli Michnika i w redakcji anarchia !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje