Kim Dzong Un może być sądzony za zbrodnie przeciw ludzkości

16.02.2016 07:55
Kim Dzong Un

Kim Dzong Un (KCNA / REUTERS / REUTERS)

1. Przeciw dyktatorowi Korei Płn. może zostać wszczęte śledztwo
2. Kim Dzong Un może odpowiedzieć za zbrodnie przeciw ludzkości
3. Prezydent Korei Południowej ostrzega sąsiadów
4."Jeśli nie porzucą programu nuklearnego, czeka ich upadek"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ekspert ONZ ds. praw człowieka w Korei Płn. zwrócił się w poniedziałek do ONZ o oficjalne powiadomienie północnokoreańskiego przywódcy Kima Dzong Una, że może zostać wszczęte przeciwko niemu śledztwo ws. zbrodni przeciwko ludzkości.

W swoim raporcie Marzuki Darusman zalecił, by Rada Praw Człowieka ONZ wystosowała do Kim Dzong Una i innych starszych rangą przywódców północnokoreańskich oficjalne powiadomienie, że może być wszczęte przeciwko nim dochodzenie. Jeśli wykaże ono ich winę, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione pod ich kierownictwem.

Napięte relacje z sąsiadem

- Jeśli Korea Północna nie porzuci swojego programu nuklearnego, kraj ten czeka upadek - powiedziała we wtorek przed parlamentem prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. Dodała, że kraj musi podjąć "silniejsze i bardziej skuteczne kroki", aby uzmysłowić Korei Północnej, iż realizacja jej nuklearnych ambicji tylko przyspieszy upadek reżimu. Jednak nie określono, jakie konkretnie działania miała na myśli prezydent Park.

Relacje między Koreami zaostrzyły się po tym, jak w nocy z 6 na 7 lutego Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co było naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zabraniają one Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (43)
Kim Dzong Un może być sądzony za zbrodnie przeciw ludzkości
Zaloguj się
 • Hugo Casar

  0

  bajanie ,moga go sądzic ,wyrok zapadnie i kto ma go aresztowac ? a wiem kto moja tesciowa ona by byla do tego zdolna , ha ha

 • kagwo77

  Oceniono 4 razy 0

  Kiedy przed sądem stanie niejaki Władimir P., wzrost: 1,61 (w kapeluszu), pseudonimy: rzeźnik z Aleppo, władca żurawi, bomber z Wołgodońska, "pan polon"?

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 10 razy -6

  Ale może by go tak najpierw, nie wiem, zatrzymać?

 • leszekmrowa

  Oceniono 1 raz -1

  A polski Kim trafił dziś do szpitala. ..

 • googleon

  Oceniono 9 razy 3

  Generał Curtis E. LeMay, który podczas jednego nalotu spalił żywcem 100 tysięcy ludzi powiedział że gdy USA przegrają wojnę będzie sądzony za zbrodnie przeciwko ludzkości.
  Wojny Busza kosztowały ludzkość z grubsza 2 miliony ludzi i 10 razy tyle uchodźców.

  Co ONZ wtedy porabiało ? Bandyckie reżimy będące częscią układu ONZ zwanego "security council" nigdy nie będą sądzone.

 • exhajer1

  Oceniono 1 raz 1

  Jasne, że może - co by nie miał móc. Pytanie czy zechce. Na razie wszyscy posrywają, jak po wystrzeleniu "Spunika" przez CCCP.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 8 razy 8

  ONZ jeszcze istnieje?

 • sailor2016

  Oceniono 5 razy -3

  Góra stęknęła i pokazał się mysi ogonek. Rodzina Kimów morduje, głodzi i torturuje swoich obywateli i kto im tam w łapy wpadnie, a oni rozważają po kilkudziesięciu latach grasowania tych psychopatów o postawieniu ich przed trybunałem. Ciekawe dlaczego teraz? To jakieś szczyty hipokryzji, a tego małego tłuścioch to sznur i na drzewo bez żadnych szopek.

 • zerozer52

  Oceniono 1 raz -1

  Jak tego buca nie walną z jakiegoś drona to gó... mu zrobią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje