Kim Dzong Un może być sądzony za zbrodnie przeciw ludzkości

16.02.2016 07:55
Kim Dzong Un

Kim Dzong Un (KCNA / REUTERS / REUTERS)

1. Przeciw dyktatorowi Korei Płn. może zostać wszczęte śledztwo
2. Kim Dzong Un może odpowiedzieć za zbrodnie przeciw ludzkości
3. Prezydent Korei Południowej ostrzega sąsiadów
4."Jeśli nie porzucą programu nuklearnego, czeka ich upadek"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ekspert ONZ ds. praw człowieka w Korei Płn. zwrócił się w poniedziałek do ONZ o oficjalne powiadomienie północnokoreańskiego przywódcy Kima Dzong Una, że może zostać wszczęte przeciwko niemu śledztwo ws. zbrodni przeciwko ludzkości.

W swoim raporcie Marzuki Darusman zalecił, by Rada Praw Człowieka ONZ wystosowała do Kim Dzong Una i innych starszych rangą przywódców północnokoreańskich oficjalne powiadomienie, że może być wszczęte przeciwko nim dochodzenie. Jeśli wykaże ono ich winę, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione pod ich kierownictwem.

Napięte relacje z sąsiadem

- Jeśli Korea Północna nie porzuci swojego programu nuklearnego, kraj ten czeka upadek - powiedziała we wtorek przed parlamentem prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. Dodała, że kraj musi podjąć "silniejsze i bardziej skuteczne kroki", aby uzmysłowić Korei Północnej, iż realizacja jej nuklearnych ambicji tylko przyspieszy upadek reżimu. Jednak nie określono, jakie konkretnie działania miała na myśli prezydent Park.

Relacje między Koreami zaostrzyły się po tym, jak w nocy z 6 na 7 lutego Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co było naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zabraniają one Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 17 razy 13

  "Kim Dzong Un może być sądzony za zbrodnie przeciw ludzkości"

  Eee, myślicie?

 • villiers

  Oceniono 20 razy 10

  >>>Kim Dzong Un może być sądzony za zbrodnie przeciw ludzkości<<<
  Sądził będzie Obama.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 8 razy 8

  ONZ jeszcze istnieje?

 • Black Swan

  Oceniono 10 razy 8

  na pewno Kim bardzo sie przestraszył takiego pomysłu ONZ... Tm bardziej, ze cały tzw. "zachód" ze swoich mediów wie, że Kim to cienki bolek jest, który odziedziczył władze po ojcu... A prawda jest taka, ze w takim reżimie trzeba mieć kosmiczne jaja by opanować i podporządkować sobie lokalnych kacyków i ich klany albo zatwardziałych bandziorów w randze generałów... Jak w praktyce wygląda takie podporządkowanie to możemy sie tylko domyślać z tych skrawków informacji jakie z tego państwa docierają.. Swojego wujka to Kim zastrzelił nie dlatego, że go nie lubił tylko po prostu musiał bo widać; squ...el chciał mu do gardła skoczyć.. Przypuszczam, że intrygi czy brutalność walki o władzę jaką widzimy w Grze o Tron, u Kima budzi uśmiech politowania z powodu bzdurnego i niebezpiecznego dla władców, humanitaryzmu jaki w tym filmie nam pokazują..

 • kermit.dolomit

  Oceniono 19 razy 7

  Nagle ONZ się obudziło ? Dlaczego komunistyczni zbrodniarze Kim Ir Sen i Kim Dzong Il nie byli ścigani przez ONZ bo nie mieli rakiet które mogą przenieść bombkę do USA Osądzeniem masowych ludobójców (którzy jeszcze żyją) z byłego ZSRR i ChRL ONZ jakoś też nie jest zainteresowane

 • googleon

  Oceniono 9 razy 3

  Generał Curtis E. LeMay, który podczas jednego nalotu spalił żywcem 100 tysięcy ludzi powiedział że gdy USA przegrają wojnę będzie sądzony za zbrodnie przeciwko ludzkości.
  Wojny Busza kosztowały ludzkość z grubsza 2 miliony ludzi i 10 razy tyle uchodźców.

  Co ONZ wtedy porabiało ? Bandyckie reżimy będące częscią układu ONZ zwanego "security council" nigdy nie będą sądzone.

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 3

  "Ekspert ONZ ds. praw człowieka w Korei Płn. zwrócił się w poniedziałek do ONZ o oficjalne powiadomienie północnokoreańskiego przywódcy Kima Dzong Una, że może zostać wszczęte przeciwko niemu śledztwo ws. zbrodni przeciwko ludzkości."
  ============================================================
  A kiedy podobne działania wobec przywódców "imperium dobra" którzy odpowiadają za miliony ofiar w bancyckich wojenkach na całym świecie?

 • exhajer1

  Oceniono 1 raz 1

  Jasne, że może - co by nie miał móc. Pytanie czy zechce. Na razie wszyscy posrywają, jak po wystrzeleniu "Spunika" przez CCCP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje