BBC dotarła do sekretnej korespondencji Jana Pawła II z mężatką. Dementi Kościoła jeszcze przed emisją filmu

Jan Paweł II

Jan Paweł II (Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta)

1. Stacja BBC dotarła do niepublikowanej korespondencji Karola Wojtyły
2. Anna Tymieniecka miała w niej przekonywać o swojej miłości do papieża
3. Kościół zaprzecza, że ich relacja mogła mieć charakter romantyczny

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Kto żył u boku Jana Pawła II, wie dobrze, że w Jego życiu nie ma miejsca na doszukiwanie się zła. Był człowiekiem wolnym i przejrzystym" - napisał w oświadczeniu przesłanym Katolickiej Agencji Informacyjnej metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

To komentarz do zapowiadanego filmu dokumentalnego BBC na temat rzekomych intymnych relacji łączących Jana Pawła II z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką - mężatką i matką trójki dzieci.

Dziennikarze BBC przekonują, że zdobyte przez nich dokumenty mogą pokazać nieznane dotąd oblicze Jana Pawła II. Chodzi o listy, które Anna Teresa Tymieniecka sprzedała Bibliotece Narodowej w 2008 roku. "Zwykle, gdy biblioteka kupuje archiwa o tak ważnej osobie, jaką był Jan Paweł II, można oczekiwać rozgłosu i udostępnienia materiału historykom", piszą dziennikarze BBC. Do tej pory korespondencja nie była jednak upubliczniona.

BBC: Tymieniecka wyznała papieżowi miłość

Karol Wojtyła i Anna Teresa Tymieniecka poznali się w 1973 roku. Pracowali nad angielskim tłumaczeniem filozoficznej książki, którą papież pisał jeszcze w czasie studiów na Uniwersytecie Lubelskim. "Ich relacja była jednak znacznie głębsza. I dużo bardziej skomplikowana. Trwała też o wiele dłużej, niż wcześniej sądzono", informuje BBC przed premierą filmu "Sekretne listy Jana Pawła II".

"Widziałem listy tylko jednej strony - papieża do Tymienieckiej - i oczywiście nie było możliwe, żebym wiedział, co kardynał miał wówczas na myśli. Ale poświęciłem trochę czasu na staromodne dziennikarstwo śledcze i wydaje mi się, że na początku ich znajomości, prawdopodobnie latem 1975 roku, Anna Teresa Tymieniecka napisała, że jest w nim zakochana", pisze Ed Stourton z BBC.

"Symbol szczególnej relacji"

Zdaniem dziennikarza, po wyznaniu Tymienieckiej papież dał jej w prezencie jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadał - szkaplerz, który na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej otrzymał od swojego ojca. "To symbol jego szczególnych relacji z tą kobietą", twierdzi BBC.

Według informacji, do których dotarł dziennikarz, Tymieniecka miała jeszcze w późniejszym czasie wyznawać romantyczne uczucia papieżowi. Podobno wysyłała mu też tłoczone kwiaty oraz zdjęcia z Pomfret, w którym mieszkała. "Myślę o tobie, jestem z tobą każdego dnia, gdy wracam myślami do Pomfret", miał odpisywać Jan Paweł II.

Tymieniecka odwiedziła Jana Pawła II w 2005 roku, kilka dni przed jego śmiercią. Zmarła w 2014 roku.

Dziennikarzom BBC nie udało się potwierdzić, czy korespondencja była brana uwagę podczas ekspresowego - jak czytamy na stronie BBC - procesu kanonizacyjnego Karola Wojtyły.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (439)
BBC dotarła do sekretnej korespondencji Jana Pawła II z mężatką. Dementi Kościoła jeszcze przed emisją filmu
Zaloguj się
 • lactum

  Oceniono 2 razy 2

  "Kto żył u boku Jana Pawła II, wie dobrze, że w Jego życiu nie ma miejsca na doszukiwanie się zła"
  Czy kk chcialby zdefiniwac pojecie "zlo"? Co jest nie na miejscu, kiedy dwoje ludzi darzy sie sympatia lub nawet uczuciem?

 • genocidezionism

  Oceniono 1 raz 1

  To nie jest sekretna korespondencja gdyż znana była w procesie kanonizacja Jana Pawła II
  ale takie tytuły daje się dla celów komercyjnych tego materiału filmowego

 • nnie

  Oceniono 3 razy -1

  "i wydaje mi się "
  "Podobno wysyłała mu"

  Same przypuszczenia, zero faktów.
  Z dopy robicie sensację...

 • Michal Prokscha

  0

  obejrzalem ten dokument BBC wczoraj, ukazuje przede wszystkim bogata korespondencje papieza i filozofki oraz ich gleboka przyjazn, w ktorej niektorzy widza zakazana milosc duchownego i mezatki, mozna obejrzec, nie ma w tym dokumencie niczego, co mogloby zgorszyc, ani tez co mogloby splamic obraz swietego

 • dodobird

  Oceniono 5 razy 5

  Papież też człowiek, ronia grabowska wieczna być nie mogła.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 5 razy 5

  co tam. nieważne. santo subito i już. zresztą większym problemem moim zdaniem jest ignorowanie przez JP2 wielu doniesień o pedofilii w KRK, mało tego - współpraca z oskarżanymi jak gdyby nigdy nic...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje