BBC dotarła do sekretnej korespondencji Jana Pawła II z mężatką. Dementi Kościoła jeszcze przed emisją filmu

15.02.2016 21:46
Jan Paweł II

Jan Paweł II (Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta)

1. Stacja BBC dotarła do niepublikowanej korespondencji Karola Wojtyły
2. Anna Tymieniecka miała w niej przekonywać o swojej miłości do papieża
3. Kościół zaprzecza, że ich relacja mogła mieć charakter romantyczny

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Kto żył u boku Jana Pawła II, wie dobrze, że w Jego życiu nie ma miejsca na doszukiwanie się zła. Był człowiekiem wolnym i przejrzystym" - napisał w oświadczeniu przesłanym Katolickiej Agencji Informacyjnej metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

To komentarz do zapowiadanego filmu dokumentalnego BBC na temat rzekomych intymnych relacji łączących Jana Pawła II z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką - mężatką i matką trójki dzieci.

Dziennikarze BBC przekonują, że zdobyte przez nich dokumenty mogą pokazać nieznane dotąd oblicze Jana Pawła II. Chodzi o listy, które Anna Teresa Tymieniecka sprzedała Bibliotece Narodowej w 2008 roku. "Zwykle, gdy biblioteka kupuje archiwa o tak ważnej osobie, jaką był Jan Paweł II, można oczekiwać rozgłosu i udostępnienia materiału historykom", piszą dziennikarze BBC. Do tej pory korespondencja nie była jednak upubliczniona.

BBC: Tymieniecka wyznała papieżowi miłość

Karol Wojtyła i Anna Teresa Tymieniecka poznali się w 1973 roku. Pracowali nad angielskim tłumaczeniem filozoficznej książki, którą papież pisał jeszcze w czasie studiów na Uniwersytecie Lubelskim. "Ich relacja była jednak znacznie głębsza. I dużo bardziej skomplikowana. Trwała też o wiele dłużej, niż wcześniej sądzono", informuje BBC przed premierą filmu "Sekretne listy Jana Pawła II".

"Widziałem listy tylko jednej strony - papieża do Tymienieckiej - i oczywiście nie było możliwe, żebym wiedział, co kardynał miał wówczas na myśli. Ale poświęciłem trochę czasu na staromodne dziennikarstwo śledcze i wydaje mi się, że na początku ich znajomości, prawdopodobnie latem 1975 roku, Anna Teresa Tymieniecka napisała, że jest w nim zakochana", pisze Ed Stourton z BBC.

"Symbol szczególnej relacji"

Zdaniem dziennikarza, po wyznaniu Tymienieckiej papież dał jej w prezencie jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadał - szkaplerz, który na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej otrzymał od swojego ojca. "To symbol jego szczególnych relacji z tą kobietą", twierdzi BBC.

Według informacji, do których dotarł dziennikarz, Tymieniecka miała jeszcze w późniejszym czasie wyznawać romantyczne uczucia papieżowi. Podobno wysyłała mu też tłoczone kwiaty oraz zdjęcia z Pomfret, w którym mieszkała. "Myślę o tobie, jestem z tobą każdego dnia, gdy wracam myślami do Pomfret", miał odpisywać Jan Paweł II.

Tymieniecka odwiedziła Jana Pawła II w 2005 roku, kilka dni przed jego śmiercią. Zmarła w 2014 roku.

Dziennikarzom BBC nie udało się potwierdzić, czy korespondencja była brana uwagę podczas ekspresowego - jak czytamy na stronie BBC - procesu kanonizacyjnego Karola Wojtyły.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (437)
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 76 razy 62

  brrr.. duchowny w relacjach z kobieta i to jeszcze pelnoletnia... zgroza!!

 • qqryq73

  Oceniono 79 razy 53

  A jakiez to q....wa zlo kochac i byc kochanym? Czy tego kapciowego juz calkiem pogielo? To jakies kuriozum.

 • Michal Xinski

  Oceniono 127 razy 51

  Słabo, słabo. Jak na tak okrzykniętą telewizję. ""Widziałem listy tylko jednej strony - papieża do Tymienieckiej - i oczywiście nie było możliwe, żebym wiedział, co kardynał miał wówczas na myśli. Ale poświęciłem trochę czasu na staromodne dziennikarstwo śledcze i wydaje mi się, że na początku ich znajomości, prawdopodobnie latem 1975 roku, Anna Teresa Tymieniecka napisała, że jest w nim zakochana", pisze Ed Stourton z BBC."

  Pan Ed Stourton, to taki staromodny dziennikarz śledczy, w stylu Pana Gmyza. Wiem ale nie powiem, to jest tajemnica śledcza, wydaje mi się, wszelkie dowody wydają się wskazywać, itd. Albo są fakty albo ich nie ma. Podsumowując, kolejna miernota próbuje się ogrzać w cieple zacnego człowieka, do tego przyszywając mu łatkę.

 • Doraso23

  Oceniono 191 razy 51

  Aaaa i to taki kolejny argument dla lewicy by bardziej nas nienawidzić i jeszcze bardziej odciąć się od "polskości" - że niby autorytety skompromitowane i bbc znów o nas pisze. :)

 • nino.rota

  Oceniono 76 razy 50

  Oświadczenie Biblioteki Narodowej

  Dodano: 15.02.2016 14:12

  Oświadczenie Biblioteki Narodowej w sprawie doniesień mediów zapowiadających program „The Secret Letters of Pope John Paul II” w BBC One

  Tezy formułowane przez media nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści listów Jana Pawła II do Anny Teresy Tymienieckiej znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Opisywana znajomość jest powszechnie znana i przedstawiona w wielu publikacjach.

  Jana Pawła II otaczał krąg przyjaciół duchownych i świeckich, z którymi pozostawał w bliskim kontakcie. W kręgu tym była także Anna Teresa Tymieniecka, relacja z nią nie była ani poufna, ani wyjątkowa.

 • nino.rota

  Oceniono 182 razy 48

  Komu to ma służyć?
  Oboje nie żyją. De mortuis aut bene aut nihil.
  Europejska cywilizacja łacińska umiera na naszych oczach.
  Kto ma interes w ujawnianiu w sensacyjnym, tabloidowym wręcz tonie nieweryfikowalnych już dziś rzekomych relacji dwojga bliskich sobie intelektualnie ludzi...?!

 • javall

  Oceniono 192 razy 48

  Gazeta Wyborcza, kiedys to byla gazeta, ktora sie szanowalo, byla prawdziwie opiniotworcza.
  Teraz szmatlawiec. Tanie sensacyjki, Wojew, nie, Gminny, ploteczki, dziewczynki i ich nogi, etc.
  Czy wam nie wstyd redaktorzy ? Mnie wstyd za was.

 • genocidezionism

  Oceniono 127 razy 47

  Brawo Święty Jan Paweł II Jego duch jest między nami. Nawet po Jego Śmierci powoduje ,że jest nadal charyzmatyczną , multimedialna postacią BEZ SKAZY. Warto przypomnieć wszystkim ignorantom TĄ CISZĘ JAKA PANOWAŁA W POLSCE I PRAWIE CAŁEJ EUROPIE PRZEZ 7 DNI PO JEGO ŚMIERCI. WARTO SIĘ NAD TYM zastanowić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje