Ksiądz nacjonalista przeniesiony. Część wiernych nie chciała go wpuszczać po kolędzie

1. Ks. Jacek Międlar został usunięty z parafii we Wrocławiu - podaje "GW"
2. Kapłan zasłynął swoimi nacjonalistycznymi wystąpieniami
3. Trafi prawdopodobnie do parafii w Zakopanem

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jacek Międlar nie jest już wikariuszem parafii św. Anny na Oporowie we Wrocławiu - informuje lokalny oddział "Gazety Wyborczej". To efekt jego politycznego zaangażowania i głoszenia nacjonalistycznych poglądów, m.in. w trakcie marszu niepodległości czy manifestacji antyimigranckich.

"Potrzebujemy męstwa i odwagi, ale nie od Allaha i lewaków (...). Nie atakujemy, my bronimy się przed inwazją, przed atakiem ze Wschodu, który jest idealnie zaprogramowany" - mówił Międlar w trakcie antyimigranckiej manifestacji w 2015 roku.

"Będą o was mówić, że jesteście faszystami! Ja często słyszę, że jestem księdzem faszystą. Bzdura! Niech sobie gadają (...)" - głosił ksiądz.Ksiądz nie ograniczał się tylko do wystąpień w trakcie manifestacji. Swoje poglądy propagował też za pośrednictwem portali społecznościowych, zwłaszcza Twittera. Krytykował uchodźców, lewicową prasę i Jurka Owsiaka.

- Nie można być polskim patriotą, wpierw nie będąc polskim nacjonalistą - tłumaczył Międlar.

W połowie stycznia, po reprymendzie od kościelnych władz, zrezygnował z prowadzenia konta na Twitterze. "Posłuszny zaleceniom Wyższego Przełożonego, na czas nieokreślony zawieszam swoją aktywność na TT. Szczęść Boże! CWP!" [Chwała Wielkiej Polsce - red.].

Bunt w parafii

Jego aktywność zdążyła jednak podzielić parafian. Część osób nie chciała wpuszczać Międlara, kiedy chodził po kolędzie. Do proboszcza trafił protest. "Duchowny, który staje w jednym szeregu z narodowcami i faszystami i wymachuje zaciśniętą pięścią, w istocie rzeczy przekreśla ducha Ewangelii i jest parodią chrześcijanina" - cytuje lokalna "Wyborcza".

W ostatnich dniach Zgromadzenie Księży Misjonarzy podjęło decyzję o przeniesieniu księdza do innego miasta. Teraz Międlar prawdopodobnie wyląduje w Zakopanem - informują dziennikarze wrocławskiej "GW".

- Jako wrocławska kuria zostaliśmy o tym fakcie jedynie poinformowani. Jednak rzeczywiście rozmowy na temat aktywności politycznej księdza Jacka były prowadzone kilkakrotnie - mówi "Wyborczej" ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (250)
Ksiądz nacjonalista przeniesiony. Część wiernych nie chciała go wpuszczać po kolędzie
Zaloguj się
 • zpisinski

  0

  kmicic68jak cie dorwecwewlutobyśskuczaasłwpizd

 • zpisinski

  0

  chcę zę cie sku...,cw...u zcyr. i dopilnuję tego,, byśskuczaasłwpizd

 • zpisinski

  0

  chcę zę cie sku...,cw...u zcyr

 • 12w12

  Oceniono 2 razy -2

  jebi jewo Boh !

 • Miss Pod

  Oceniono 1 raz 1

  Kosciol byl po WWII sanktuarium dla faszystow, wiec co nowego? Jest dobry powod na przeniesienie tego pedofila. We Wroclawiu bojowki faszystowskie sa juz zorganizowane i aktywne, teraz trzeba biznes rozszerzyc na inne rejony, na razie blisko, potem dalej.

 • mielis

  Oceniono 2 razy 0

  Macki kościoła sięgają na cały świat. Za miłość do Islamu powinni przenieść go do Syrii na teren nadzorowany obecnie prze umiarkowaną opozycję.

 • nino.rota

  Oceniono 49 razy 41

  Do lektury:
  Oświadczenie Biblioteki Narodowej

  Dodano: 15.02.2016 14:12

  Oświadczenie Biblioteki Narodowej w sprawie doniesień mediów zapowiadających program „The Secret Letters of Pope John Paul II” w BBC One

  Tezy formułowane przez media nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści listów Jana Pawła II do Anny Teresy Tymienieckiej znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Opisywana znajomość jest powszechnie znana i przedstawiona w wielu publikacjach.

  Jana Pawła II otaczał krąg przyjaciół duchownych i świeckich, z którymi pozostawał w bliskim kontakcie. W kręgu tym była także Anna Teresa Tymieniecka, relacja z nią nie była ani poufna, ani wyjątkowa.

 • hubert454

  Oceniono 1 raz 1

  w każdej grupie znajdzie się wyjątkowego idiotę - nie rozumiem skąd pogląd, że w kk miałoby być inaczej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX