Nie będzie patronatu prezydenta nad marszem ONR. Promuje go plakat ze sprawcą ludobójstwa na Podlasiu

"Prezydent nie obejmie patronatem I Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - podała w oświadczeniu Kancelaria Prezydenta. Imprezę organizowaną przez ONR promuje plakat z Rajsą "Burym", sprawcą ludobójstwa na Podlasiu. Informacja o patronacie Dudy wzbudziła liczne kontrowersje, również środowisk prawicowych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W niedzielę media obiegła informacja, że prezydent objął patronatem I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany m.in. przez ONR. Informacja o marszu umieszczona była na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta, w sekcji poświęconej obchodom Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", nad którym prezydent Andrzej Duda objął Patronat Narodowy. Została już jednak usunięta. Ponadto dzisiejszym oświadczeniu kancelaria poinformowała, że patronatu nie udzieli.

- Wniosek w tej sprawie od organizatorów wpłynął do KPRP 8 lutego. Dziś Kancelaria podjęła decyzję o odmowie objęcia patronatem głowy państwa marszu w Hajnówce - czytamy w komunikacie.

Plakat z ludobójcą

Marsz współorganizowany przez narodowców od początku budził kontrowersje. Chodzi przede wszystkim o plakat promujący wydarzenie - organizatorzy w centralnym miejscu umieścili podobiznę Romualda Rajsa "Burego". Jak ustaliło śledztwo IPN, zimą 1946 roku oddział dowodzony przez "Burego" dopuścił się mordów na ludności cywilnej. Rozstrzelano wtedy lub spalono żywcem 79 mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski.

Sprawę plakatu nagłośniła Partia Razem, która zaapelowała o wycofanie prezydenckiego patronatu.

Kancelaria nie uzasadniła swojej decyzji. Być może na rezygnację z patronatu miało wpływ oburzenie prawicowych publicystów. Do prezydenta Andrzeja Dudy na Twitterze zaapelował między innymi Cezary Gmyz, prosząc o wycofanie patronatu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (116)
Nie będzie patronatu prezydenta nad marszem ONR. Promuje go plakat ze sprawcą ludobójstwa na Podlasiu
Zaloguj się
 • swietyszczur

  0

  Juz sama morda Dupy-Maliniaka z bandyta " Burym" wystarcza za promocje

 • lukaszptr1

  0

  "Zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu i lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona LUDOBÓJSTWA. W żadnym też wypadku nie można tego co się zdarzyło, usprawiedliwiać walką o niepodległy byt Państwa Polskiego. Wręcz przeciwnie akcje „Burego” przeprowadzone wobec mieszkańców podlaskich wsi, wspomagały komunistyczny aparat władzy i to przede wszystkim poprzez obniżenie prestiżu organizacji podziemnych, dostarczenie argumentów propagandowych o bandytyzmie oddziałów partyzanckich" (...) Działania pacyfikacyjne przeprowadzone przez „Burego” w żadnym wypadku nie sprzyjały poprawnie stosunków narodowych polsko-białoruskich i zrozumienia walki polskiego podziemia o niepodległość Polski. Przeciwnie tworzyły często nieprzejednanych wrogów lub też rodziły zwolenników dążeń oderwania Białostocczyzny od Polski. Żadna zatem okoliczność nie pozwala na uznanie tego co się stało za słuszne". Komunikat IPN 30.06.2005 r.

 • zwispokolana

  Oceniono 5 razy -5

  zawsze wierzyłem w prezydenta wszystkich polaków, bez wyjątku

 • zwispokolana

  Oceniono 6 razy 2

  czujny jak czapla gmyz stanął na wysokości zadania

 • gacek1947

  Oceniono 4 razy 4

  A wystarczyło pomyśleć przed podpisaniem deklaracji patronowania. Jak i przed innymi różnymi podpisami, składanymi od pewnego czasu na polecenie prezesa

 • varissa

  Oceniono 7 razy 5

  Dobrze, że nie zdążył podPiSać!
  Anulowanie wymagałoby zmiany konstytucji i zezwolenia szefa na PiSmie, ha ha!

 • feldkurat-katz

  Oceniono 6 razy 6

  Jedni mówią wyklęci, a jeszcze inni mówią przeklęci . Wojna ludzi zdemoralizowała i tych z lewa i tych z prawa . Ci z lewej strony nadali sobie prawo sądzenia i zabijania tych z prawej i odwrotnie ci z prawej strony nadali sobie prawo zabijania tych z lewej strony . I ta nienawiść ciągnie się do dzisiaj . .

 • jerzyb-ucholc

  Oceniono 5 razy 5

  Co z tego, już się stało i w świat poszło,że nasz niby prezydent wszystkich Polaków promuje ludobójstwo. Jak to się ma do zaostrzenia kar za obozy polskie. Panie Jaki pan rusz tych swoich prokuratorów niech zrobią porządek z "Maliniakiem".

 • e-ftalo

  Oceniono 3 razy -3

  Tak właśnie organizatorzy spaprali ideę marszu o pamięci żołnieży wyklętych.Wszystko było dobrze,pamięć,wspomnienie ich dokonań,nawiązanie do tamtych wydarzeń,potępienie tego czynu. Ale po co im był ten plakat ze zdjęciem ludobójcy ,po co wzbudzać nienawiść do sprawców,którzy już nie żyją? Może jeszcze pokażą plakaty zamordowanych i zaczną namawiać ludzi do zemsty na rodzinach ludobójców?To idzie w takim kierunku i nie ma nic wspólnego z religią katolicką.Prezydent musiał się wycofać.Chcą promować nienawiść-niech sobie urządzą własny marsz,ze swoimi skrajnymi środowiskami,z neonazistami i podobnymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX