Nie będzie patronatu prezydenta nad marszem ONR. Promuje go plakat ze sprawcą ludobójstwa na Podlasiu

15.02.2016 12:04
Kancelaria Prezydenta nie obejmie patronatem imprezy ONR

Kancelaria Prezydenta nie obejmie patronatem imprezy ONR (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

"Prezydent nie obejmie patronatem I Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - podała w oświadczeniu Kancelaria Prezydenta. Imprezę organizowaną przez ONR promuje plakat z Rajsą "Burym", sprawcą ludobójstwa na Podlasiu. Informacja o patronacie Dudy wzbudziła liczne kontrowersje, również środowisk prawicowych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W niedzielę media obiegła informacja, że prezydent objął patronatem I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany m.in. przez ONR. Informacja o marszu umieszczona była na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta, w sekcji poświęconej obchodom Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", nad którym prezydent Andrzej Duda objął Patronat Narodowy. Została już jednak usunięta. Ponadto dzisiejszym oświadczeniu kancelaria poinformowała, że patronatu nie udzieli.

- Wniosek w tej sprawie od organizatorów wpłynął do KPRP 8 lutego. Dziś Kancelaria podjęła decyzję o odmowie objęcia patronatem głowy państwa marszu w Hajnówce - czytamy w komunikacie.

Plakat z ludobójcą

Marsz współorganizowany przez narodowców od początku budził kontrowersje. Chodzi przede wszystkim o plakat promujący wydarzenie - organizatorzy w centralnym miejscu umieścili podobiznę Romualda Rajsa "Burego". Jak ustaliło śledztwo IPN, zimą 1946 roku oddział dowodzony przez "Burego" dopuścił się mordów na ludności cywilnej. Rozstrzelano wtedy lub spalono żywcem 79 mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski.

Sprawę plakatu nagłośniła Partia Razem, która zaapelowała o wycofanie prezydenckiego patronatu.

Kancelaria nie uzasadniła swojej decyzji. Być może na rezygnację z patronatu miało wpływ oburzenie prawicowych publicystów. Do prezydenta Andrzeja Dudy na Twitterze zaapelował między innymi Cezary Gmyz, prosząc o wycofanie patronatu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (116)
Zaloguj się
 • jacekzwawy

  Oceniono 141 razy 51

  Kłamiecie, że Duda objął patronatem, a potem się wycofał. Po to, aby oczernić prezydenta. Prawda jest taka, że prezydent w ogóle, od początku nie udzielił patronatu.

 • wyrywny

  Oceniono 79 razy 45

  Ja wiem, że wielu nie lubi Prezydenta Dudy. To też nie do końca moja bajka. Ale, żeby walczący byli wiarygodni, muszą dawać choćby pozory prawdy! Jest jednak różnica między stwierdzeniem "odwołał patronat" po protestach, a "nie przyjął/dał patronatu". Po prostu, szanujmy się, jeżeli chcemy, aby nas szanowano!

 • dziadekjam

  Oceniono 61 razy 45

  Znaczy się, że jakby narodowcy tego zbira na plakat nie wsadzili, to Duduś by im patronował? Znaczy się, że zło ukryte nie jest złem?

 • chynek

  Oceniono 96 razy 44

  na stronach Kancelarii Prezydenta pojawiło się oficjalne oświadczenie nawiązujące do sprawy:

  W związku z medialnymi doniesieniami na temat rzekomego patronatu Prezydenta RP nad I Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych (27 lutego), pragniemy poinformować, że Prezydent RP nie objął swoim patronatem wspomnianych uroczystości.

  Wniosek w tej sprawie od organizatorów wpłynął do KPRP 8 lutego br.

  Dziś Kancelaria Prezydenta RP podjęła decyzję o odmowie objęcia patronatem głowy państwa marszu w Hajnówce

  czytamy.

  Burza w szklance wody?

 • simr1979

  Oceniono 67 razy 27

  W Hajnówce 80% ludności stanowią Białorusini - w tym kontekście zorganizowanie tam marszu pamięci ONR trudno nazwać inaczej niż faszystowską prowokacją....

 • chloe7611

  Oceniono 47 razy 21

  Zaraz pisowskie trolle beda szczekac, ze dobry pan ten Duda, bo Tusk na pewno nie odwolalby patronatu. O tym ze Tuskowi nawet by do glowy nie przyszlo patronowac neofaszystom, trolle beda juz milczec

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 20

  A niby on taki znawca historii , o doradcach nie wspomnę

 • sw.stefan

  Oceniono 28 razy 18

  Duda to jednak jest totalne dno, człowiek bez kręgosłupa moralnego, istna galareta wieprzowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX