"Sanepid tam nasłać!". Strój kąpielowy muzułmanki na koszalińskiej pływalni wywołał falę oburzenia

Fala hejtu przez zdjęcie muzułmanki na basenie w Koszalinie

Fala hejtu przez zdjęcie muzułmanki na basenie w Koszalinie (Facebook.com/Jarek Wilczek)

Wezwania do bojkotu i pytania o higienę - zdjęcie muzułmanki w stroju zakrywającym ciało na basenie w Koszalinie wywołało skrajne reakcje.

Burza na facebookowej stronie Parku Wodnego w Koszalinie zaczęła się od jednego zdjęcia, które - według autora - zostało wykonane 6 lutego właśnie na tej pływalni.

Na zdjęciu widać kobietę z dzieckiem, która kąpie się w jednym z basenów w stroju zakrywającym niemal całe ciało.

Zdjęcie muzułmanki na basenie w KoszalinieFot. Facebook.com/Jarek Wilczek

To, że muzułmanka kąpała się w specjalnym ubraniu, wywołało falę oburzenia, rasistowskich komentarzy i mowy nienawiści na stronie Parku Wodnego. Niektórzy pytali, czy jest to zgodne z regulaminem basenu.

Komentujący kpili, że na pływalni "można robić pranie", pytali, czy mogą teraz wykąpać się w sukni ślubnej. Pojawiły się też wątpliwości co do higieny kobiety, wezwania do "sprawdzenia pływalni przez Sanepid" i "dezynfekcji". Były też deklaracje bojkotu Parku Wodnego, a nawet sugestie, że kobieta mogła pod ubraniem chować bombę.

Minus za brak przestrzegania regulaminow, dyskryminacje polakow w ich wlasnym kraju, narazacie klient Na choroby i...

Posted by Adriana Bednarczyk on 15 luty 2016

nie czuje sie bezpiecznie... własciciel powinien zadbac o bezpieczoeństwo odwiedziających zwłaszcza polaków... kto wie...

Posted by Dagmara Gumula on 15 luty 2016

Z początku zdecydowanie przeważały negatywne komentarze, jednak później na stronie zaczęły pojawiać się głosy poparcia dla pracowników basenu za niedyskryminowanie kobiety ze względu na jej religię. "Brawo za otwartość i poszanowanie praw człowieka" - napisała jedna z komentujących.

"Burkini" to też strój kąpielowy

Wbrew temu, co twierdziło wielu komentujących, muzułmanka z pewnością nie weszła do basenu w codziennym ubraniu, a w specjalnym stroju kąpielowym zwanym "burkini" (od słów burka - muzułmański strój zakrywający całe ciało i bikini).

Dlatego pytania o "higienę" czy też sugerowanie, że równie dobrze ktoś mógłby pływać w dresie czy sukni, nie są słuszne. Burkini nie jest mniej higieniczna niż inny strój kąpielowy, poza tym na nowoczesnych basenach woda jest stale filtrowana.

A co z regulaminem?

Rzeczywiście regulamin pływalni wymaga od kobiet stroju "przylegającego do ciała", a górna cześć burkini z założenia jest luźna, gdyż strój ma być skromny i nie podkreślać kobiecych kształtów. Część komentujących zwracają uwagę, że na niektóre baseny nie wpuszcza się np. mężczyzn w luźnych spodenkach.

Jest tu jednak zasadnicza różnica - spodenki to tylko kwestia wyglądu lub wygody, natomiast noszenie stroju zakrywającego ciało wynika z przekonań religijnych.

W nawiązaniu do zdarzenia nagłośnionego w dniu 14.02.2016r., należą się Państwu słowa wyjaśnienia. Nasz obiekt...

Posted by Park Wodny Koszalin on 15 luty 2016

Do tej kwestii Park Wodny odniósł się na Facebooku. "Osoba przedstawiona na zdjęciu ubrana była w obowiązujący w kulturze muzułmańskiej strój kąpielowy (tzw. burkini). Obsługa stwierdziła częściową niezgodność stroju z Regulaminem, ponieważ strój nie był wystarczająco przylegający" - czytamy na stronie pływalni.

Choć Park Wodny zapewnia, że "obsługa będzie zwracała na ten fakt baczniejszą uwagę" i prosi o "poszanowanie godności osób na zdjęciach" i powstrzymanie się od "krzywdzących bądź rasistowskich komentarzy".

W niektórych krajach, gdzie wprowadzono zakazy zakrywania twarzy oraz eksponowania symboli religijnych, zdarzały się sytuacje, że kobietę w burkini wyproszono z basenu. Skutkowało to oburzeniem społeczności muzułmańskiej oraz obrońców praw człowieka, którzy argumentowali, że nie można odmawiać ludziom wstępu na basen przez to, że przestrzegają wymogów swojej religii.

Nie dajcie się zarazić tą chorą nienawiścią. Nie zdziwiłabym się gdyby Pani, o którą rozpętała się tu taka wojna była czystsza niż wielu wypowiadajacych się na tej stronie...

Posted by Martyna Hoffman on 15 luty 2016

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje