Zaostrza się wojna transportowa. Rosja właśnie zablokowała Ukrainę

14.02.2016 22:38
Ukraińskie ciężarówki nie wjadą do Rosji

Ukraińskie ciężarówki nie wjadą do Rosji ()Fot. Przemysaw Skrzydo / Agencja Gazeta)

1. Rosja wprowadziła zakaz wjazdu dla ciężarówek z ukraińską rejestracją
2. To odpowiedź na blokowanie rosyjskich transportów na Ukrainie
3. Polscy przewoźnicy do pon. muszą opuścić teren Federacji Rosyjskiej

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O decyzji resort transportu powiadomił na swej stronie internetowej. Decyzję ogłoszono, gdy ukraińskie media powiadomiły w niedzielę o blokowaniu rosyjskich ciężarówek w co najmniej 10 regionach kraju, wzdłuż granic z Białorusią i państwami UE.

Coraz więcej blokad

Blokada rosyjskich ciężarówek, które w związku z brakiem ustaleń o przewozach między Polską a Rosją jeżdżą do UE przez Ukrainę, prowadzona jest od czwartku.

Rozpoczęła się ona przy granicy Ukrainy ze Słowacją i Węgrami w obwodzie zakarpackim, do którego przyłączyły się następnie obwody: wołyński, lwowski, winnicki, iwano-frankowski i żytomierski.

Rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek >>>

W blokadach uczestniczą działacze organizacji nacjonalistycznych, w tym ludzie, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodniej Ukrainie.

Jaka będzie reakcja Ukrainy? Którędy pojadą ciężarówki? Odpowiedzi można się spodziewać w poniedziałek. Rząd w Kijowie zapowiedział, że wtedy (m.in. po konsultacjach z UE ) podejmie decyzję w związku z blokowaniem przez organizacje społeczne rosyjskich ciężarówek.

Polscy przewoźnicy muszą opuścić Rosję

W grudniu Rosjanie wydali nowe przepisy do umowy międzyrządowej z 1996 roku, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 roku były ważne do 31 stycznia br. Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

W pierwszym tygodniu lutego w ministerstwie infrastruktury i budownictwa w Warszawie przez trzy dni toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 rok. Zakończyły się one bez porozumienia.

O Władimirze Putinie i polityce współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (260)
Zaostrza się wojna transportowa. Rosja właśnie zablokowała Ukrainę
Zaloguj się
 • sierota79r

  0

  Jeszcze nigdy nikomu na dobre nie wyszla wojna gospodarcza z rosja na dobre, czy rusofoby pojma to w koncu? Zawsze bilans strat jest wiekszy po stronie pryzeciwnikow rosji...

 • voojtas

  Oceniono 2 razy 0

  Przez Turcje niech jada kacapy....

 • kazik2500

  Oceniono 8 razy 2

  Rosyjska Wojna Ojczyzniana Nr. III: Zamurowac wlasne drzwi, podciac galaz na ktorej sie siedzi a na koniec wpuscic zimnego powietrza aby atmosfera w kraju sie poprawila. Dni Rosji policzone ....

 • zwispokolana

  Oceniono 7 razy 1

  Szable w dłoń, bolszewika goń goń goń! Wygraliśmy w 1920 r., wygramy i teraz!!

 • dawaj_czasy

  Oceniono 12 razy 0

  Zablokujcie sie SSowiety i spusccie sie w kiblu na kremlu tam jest JEDEN kibel w calej zacofanej roSSji , NIKT po was ZBIRy plakac NIE BEDZIE

 • poppers68

  Oceniono 7 razy 1

  Daleko mi do złotych myśli Putina ale to jest jakaś " anty ruska amba"...
  Nie widzicie mili Państwo, że jeśli tylko ktokolwiek zaczyna napominać Ukrainę o nierealizowanie zobowiązań to raptem słyszymy albo kolejne rewelacje ukraińskiego MSW o przygotowujących się rosyjskich pułkach zmiechanizowanych do wojny albo zaczynają się dziać na Ukrainie jakieś " chińskie tańce z mieczami" wymierzone z Rosję.
  Oczywiście, że nasi też mają problem ale chyba nie o takie wsparcie nam chodzi, prawda?
  Nie, coś tu chyba nie teges.....

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 9 razy 1

  Oj ta cenzura wycina wszystko co nie po komuszej mysli z Czerskiej...

  Nie rozumiem tego wielkiego halu co do przewozu. No rosyjscy przewoznicy poki nie pokjada. Ale polskie czy ukrainskie tez! Nie bedzie dostaw z Polski do Rosji. Kto traczi? Rozumiem, ze propaganda wmowi ze to nic. No nic, to nic. Ale przewoznicy z innych krajow pojada! Wiec kto wygra? Kto zarobi? Calkowicie juz zglupiali propagandowcy, wcziskajac kit ze niby nikogo nie puszczaja... Dla wiedzy, co juz pisalem, najwiekszy ruch towarowy do Rosji z EU przez porty Baltyku w Rosji i Finlandii i porty morza Czarnego (kiedys i przez ukrianskie, ale stanelo) Noworossijsk czy Tuapse. A i Rosji sprawnie kolej pracuje, Polska nie jestesmy z prawie jedynie samochodowymi dostawami.

  czyli podsumujac, kto straczi. przy 75% rynku u polskich przewoznikow? Kto? Kto straczi w handlu z Rosja ze nie moze do Rosji wyslac wyrobow? Z jakiego kraju to bedzie nie mozliwe? I kto najwiecej zarobi, przejmujac biznes u polskich przewoznikow?

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 12 razy 0

  Super. Ukraina pewnie odpowie tym samym i Ruski będą jeździć do Niemiec przez Chiny albo cieśninę Beringa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje