Zaostrza się wojna transportowa. Rosja właśnie zablokowała Ukrainę

14.02.2016 22:38
Ukraińskie ciężarówki nie wjadą do Rosji

Ukraińskie ciężarówki nie wjadą do Rosji ()Fot. Przemysaw Skrzydo / Agencja Gazeta)

1. Rosja wprowadziła zakaz wjazdu dla ciężarówek z ukraińską rejestracją
2. To odpowiedź na blokowanie rosyjskich transportów na Ukrainie
3. Polscy przewoźnicy do pon. muszą opuścić teren Federacji Rosyjskiej

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O decyzji resort transportu powiadomił na swej stronie internetowej. Decyzję ogłoszono, gdy ukraińskie media powiadomiły w niedzielę o blokowaniu rosyjskich ciężarówek w co najmniej 10 regionach kraju, wzdłuż granic z Białorusią i państwami UE.

Coraz więcej blokad

Blokada rosyjskich ciężarówek, które w związku z brakiem ustaleń o przewozach między Polską a Rosją jeżdżą do UE przez Ukrainę, prowadzona jest od czwartku.

Rozpoczęła się ona przy granicy Ukrainy ze Słowacją i Węgrami w obwodzie zakarpackim, do którego przyłączyły się następnie obwody: wołyński, lwowski, winnicki, iwano-frankowski i żytomierski.

Rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek >>>

W blokadach uczestniczą działacze organizacji nacjonalistycznych, w tym ludzie, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodniej Ukrainie.

Jaka będzie reakcja Ukrainy? Którędy pojadą ciężarówki? Odpowiedzi można się spodziewać w poniedziałek. Rząd w Kijowie zapowiedział, że wtedy (m.in. po konsultacjach z UE ) podejmie decyzję w związku z blokowaniem przez organizacje społeczne rosyjskich ciężarówek.

Polscy przewoźnicy muszą opuścić Rosję

W grudniu Rosjanie wydali nowe przepisy do umowy międzyrządowej z 1996 roku, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 roku były ważne do 31 stycznia br. Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

W pierwszym tygodniu lutego w ministerstwie infrastruktury i budownictwa w Warszawie przez trzy dni toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 rok. Zakończyły się one bez porozumienia.

O Władimirze Putinie i polityce współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje