Zaostrza się wojna transportowa. Rosja właśnie zablokowała Ukrainę

14.02.2016 22:38
Ukraińskie ciężarówki nie wjadą do Rosji

Ukraińskie ciężarówki nie wjadą do Rosji ()Fot. Przemysaw Skrzydo / Agencja Gazeta)

1. Rosja wprowadziła zakaz wjazdu dla ciężarówek z ukraińską rejestracją
2. To odpowiedź na blokowanie rosyjskich transportów na Ukrainie
3. Polscy przewoźnicy do pon. muszą opuścić teren Federacji Rosyjskiej

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O decyzji resort transportu powiadomił na swej stronie internetowej. Decyzję ogłoszono, gdy ukraińskie media powiadomiły w niedzielę o blokowaniu rosyjskich ciężarówek w co najmniej 10 regionach kraju, wzdłuż granic z Białorusią i państwami UE.

Coraz więcej blokad

Blokada rosyjskich ciężarówek, które w związku z brakiem ustaleń o przewozach między Polską a Rosją jeżdżą do UE przez Ukrainę, prowadzona jest od czwartku.

Rozpoczęła się ona przy granicy Ukrainy ze Słowacją i Węgrami w obwodzie zakarpackim, do którego przyłączyły się następnie obwody: wołyński, lwowski, winnicki, iwano-frankowski i żytomierski.

Rozszerza się blokada rosyjskich ciężarówek >>>

W blokadach uczestniczą działacze organizacji nacjonalistycznych, w tym ludzie, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodniej Ukrainie.

Jaka będzie reakcja Ukrainy? Którędy pojadą ciężarówki? Odpowiedzi można się spodziewać w poniedziałek. Rząd w Kijowie zapowiedział, że wtedy (m.in. po konsultacjach z UE ) podejmie decyzję w związku z blokowaniem przez organizacje społeczne rosyjskich ciężarówek.

Polscy przewoźnicy muszą opuścić Rosję

W grudniu Rosjanie wydali nowe przepisy do umowy międzyrządowej z 1996 roku, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 roku były ważne do 31 stycznia br. Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

W pierwszym tygodniu lutego w ministerstwie infrastruktury i budownictwa w Warszawie przez trzy dni toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 rok. Zakończyły się one bez porozumienia.

O Władimirze Putinie i polityce współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (260)
Zaloguj się
 • drdr2

  Oceniono 61 razy 33

  którędy Rosjanie będą jeździć? Przez Alaskę? Na dwa fronty jeszcze nikt nie wygrał, prawda Andreas? a Rosja otworzyła tych frontów już cztery

 • augenthaler

  Oceniono 64 razy 32

  Czy Rosja ma jeszcze jakichś sojuszników? Skłóca się ze wszystkimi, niczym pisowcy. UE, USA, Kanada, Australia, Japonia, Korea Południowa, ostatnio Turcja. Chińczycy zacierają ręce, bo za lat kilkadziesiąt poproszą Rosję o zwrot Syberii... Grzecznie poproszą.

 • zyks

  Oceniono 46 razy 24

  Putin płynie pełną parą na rafy ze zdecydowaniem lunatyka. Wojna w Donbasie, wojna w Syrii, "gotowość do odparcia inwazji na Krym", itd, itp, a tu katastrofa z cenami ropy... Jedyny ratunek dla Rosji, to rewolucja pałacowa na Kremlu. Jak nie - będzie kiepsko

 • sigm_0

  Oceniono 36 razy 22

  tylko 2% naszego coraz potężniejszego eksportu "zahacza" o Rosję, oni maja coraz mniej pieniędzy, nie stać jest ich nawet na materiały budowlane, bo robią się za drogie, a u nich nie ma rozwoju, bo mafia kontroluje praktycznie wszystko

 • polakadam

  Oceniono 40 razy 16

  Coś mi się zdaje że teraz nasze negocjacje z Rosją w sprawie transportu pójdą sprawnie i po naszej myśli.

 • jdkonrad

  Oceniono 40 razy 12

  i co dima?! nie wpuścisz ukraińskich ciężarówek na Krym?! a swoje będziesz przez Nord Stream teraz puszczał?! a może Finlandia.. Szwecja... Dania...
  ..a może przez Turcję spróbuje?! :O)

 • pawel.lewski

  Oceniono 32 razy 10

  Pieprzą się z ZweiPutinem jak matka z łobuzem, nie dostarczać niczego do Rosji i sprawa załatwiona, jak im głód do doopy zajrzy to będą klękać przed dostawcami. Mają takie rozległe tereny a wszędzie ugór jak okiem sięgnąć, taka gospodarka, robić się nie chce, jeszcze większa banda nygusów niż w Polsce. Na Syberii dzieciakom wódkę dają, żeby nie były głodne, poj.ebany kraj!

 • yankes1968

  Oceniono 25 razy 7

  "Na wolnym rynku polska branża transportowa podbiła rynek europejski (włącznie z rosyjskim), wypierając zagraniczną konkurencję. Od kilkunastu miesięcy trwają zabiegi o ograniczenie polskiego zasięgu - tak ze strony niemiecko-francuskiej, jak i ostatnio także rosyjskiej. Jeśli ktoś uważa, że w tych zabiegach dot. płacy minimalnej dla kierowców chodziło o równość i dobro polskich pracowników, niechaj zastanowi się dlaczego eurokomisarze nie nakładają takich wymogów ekologicznych na węgiel ściągany do Unii z Rosji, jakim obciążony jest węgiel polski - wszak nie tylko umożliwiłoby to polskiemu górnictwu uczciwą konkurencję na unijnym rynku, ale i stanowiłoby dowód realnej troski o ekologię.
  Wolny rynek jest dobry w tych branżach, gdzie silne państwa dominują zdecydowanie nad słabszymi."

  Polskie firmy które od lat obsługiwały fabryki Volkswagena potraciły w styczniu kontrakty. Koncern po cichu polecił pracownikom aby zlecenia szły do niemieckich przewożników, nawet jeśli są drożsi.
  To tyle jeśli chodzi o "niewidzialną rękę rynku" i brak protekcjonizmu.
  (urywek z artykułu za Sławomirem Jastrzębowskim (Racjonalista.pl))

 • realistas

  Oceniono 15 razy 5

  Rosja w odpowiedzi na działania Ukrainy. Trzeba pisać prawdę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje