Prezydent patronuje imprezie ONR. Na plakacie sprawca ludobójstwa na Podlasiu

14.02.2016 21:18
Andrzej Duda

Andrzej Duda (Agencja Gazeta)

Prezydent Andrzej Duda objął patronatem współorganizowany przez ONR Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kontrowersje budzi przede wszystkim postać, którą narodowcy stawiają na piedestale - sprawca ludobójstwa sprzed 70 lat.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na stronie internetowej prezydenta znajduje się zakładka "Żołnierze Wyklęci". Są tam informacje o poszczególnych wydarzeniach z okazji obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz druczek do wniosku o Patronat Narodowy. Ów patronat jest - jak czytamy na stronie - "wyrazem wdzięczności i uznania Prezydenta RP dla tych wszystkich, którzy przyczyniają się do przywracania prawdy historycznej i pielęgnowania pamięci o bohaterach drugiej konspiracji".

Po wniosek zgłosili się również organizatorzy I Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Obóz Narodowo-Radykalny, organizacja "Narodowa Hajnówka" i Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "Inki". Kancelaria Prezydenta patronatu udzieliła."Przywracanie należnej pamięci"?

Sprawę nagłośniła Partia Razem, apelując o wycofanie patronatu i przypominając o "bestialskich mordach" jednej z postaci wychwalanych przez organizatorów marszu. Chodzi o Romualda Rajsa "Burego", który znalazł się w centralnym miejscu na plakacie promującym wydarzenie. Czy w jego przypadku można mówić o "przywracaniu należnej pamięci", o co tak dopominają się narodowcy? Patrząc na ustalenia śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie działań jego oddziału - nie.Spalone 7-dniowe dziecko

"Bestialskie mordy", o których pisze Razem to tragiczne wydarzenia z początku 1946 roku. Oddział dowodzony przez Rajsa pozbawił życia - przez rozstrzelanie i spalenie - 79 cywilnych mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski.

Zeznania świadków zawarte w aktach sprawy przerażają opisem okrucieństwa. Mieszkańcy wsi Zaleszany zostali wezwani "na zebranie". Zginęli wszyscy, którzy się na nie nie stawili. Nie wszyscy przyszli, bo - jak czytamy - jedni "nie mieli w czym, byli biedni, nie mieli nawet butów". Inna rodzina zginęła, bo matka nie chciała zostawić dzieci bez opieki. "Spaleniu uległa córka Bazyla i Tatiany Leończuków - nie ochrzczone, 7-dniowe dziecko, gdyż matka zostawiła je w domu, będąc przekonana, iż niezwłocznie wróci z zebrania" - to kolejna rodzina. I następna: "Podczas ucieczki ze swojego płonącego domu został zastrzelony Grzegorz Leończuk wraz z dwójką małych dzieci: Konstantym w wieku 3 lat i 6-miesięcznym Sergiuszem".

Przeczytaj więcej o śledztwie IPN >>>

"Impulsywny" dowódca

Tak było też z kolejnymi wsiami. 1 lutego 1946 r. Rajs przydzielił dowódcom zadania zniszczenia po jednej ze wsi: Zanie, Szpaki, Końcowizna. Z wiosek zabierano furmanów, którzy mieli wozić wojskowych, a innych rozstrzeliwano i palono. Ale i furmanów rozstrzelano, gdy przestali być potrzebni.Dlaczego ludzie Rajsa mordowali ludność cywilną? Z zeznań przedstawionych przez IPN wynika wprost - mieszkańcy wsi byli nieprzychylnie ustosunkowani do jego oddziału, a dodatkowo byli narodowości białoruskiej. W podsumowaniu Instytut informuje, że nie bez znaczenia była "impulsywność" dowódcy.

"Sprzeciwiamy się stawianiu obok rzeczywistych bohaterów podziemia zwykłych bandytów będących sprawcami ludobójstwa" - pisze Razem i przypomina, że w tym roku przypada 70. rocznica wydarzeń na Podlasiu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (425)
Prezydent patronuje imprezie ONR. Na plakacie sprawca ludobójstwa na Podlasiu
Zaloguj się
 • robert-karol

  0

  pan prezydent popiero pamięć i pochwala to co się wydarzyło....popiera bandytów?????-w głowie się nie mieści aby nie interesowała go historia na tyle aby nie sprawdzić kto kim był...
  Ale poniekąd się nie dziwię ,gdyż w tym kraju wszystko jest możliwe....

 • k.gembiec

  Oceniono 1 raz 1

  Jacy wyborcy taki maliniak. Kto glosowal na tego kogos chyba byl gluchy i slepy

 • Janusz M. Wysocki

  0

  Bialorusini maja na sobie ?? kilkadziesiat tysiecy zamordowanych Zydow po wkroczeniu niemcow . Moze to karma ? POLACY zamordowali glownie na wsi 200.000 przez cala wojne wydajac ich , zabijajac ich .. w czasie gotowania Zydow w wapnie TAKZE byli obecni polacy ,, czy my wszedzie jestesmy ? Po wojnie Polacy zabili ok 3000 Zydow . Coz mozna powiedziec o ZOLNIERZACH PRZEKLETYCH mordowali Zydow masowo juz po wojnie i w czasie wojny . Mordowali Bialorusinow , Polakow . Tacy ludzie .. po prostu .

 • Irena C

  0

  Nadal jest PATRONAT DUDY WE WIADOMOŚCIACH !!! A niby nie podjął decyzji o patronacie hahahahahaha

 • qudaq

  Oceniono 1 raz 1

  Nihil novi. Od czasu podzielenia Polaków na złych i dobrych, wystarczy sklasyfikować chłopów przyjmujących ziemie z parcelowanych majątków, służących w milicji obywatelskiej, wstępujących do wrażego PPR-u zaliczyć do zdrajców i sługusów komuny, aby oczywistą oczywistością było zabicie ich w imię ideałów Wolnej Polski, liczącej na trzecia wojnę. światową. Nie ma co nawet liczyć ofiar „Młota”, bliskiego współpracownika Łupaszki na Podlasiu, których naliczono ponad 170. Wystarczy poczytać chwalebny życiorys w Wikipedii, za co i kto go zabił. Dziś znajdzie się w panteonie bohaterów. Prędzej, czy później trafia zasłużone rodziny dzisiejszych przywódców klanu, Do czasu, aż znowu historię przerobią na odwyrtkę. W kraju, w którym zdrajca paktujący z wrogami króla wspierającego papieża w walce cesarzem zostaje świętym, a król wyklętym, od dziewięciu z hakiem wieków nie dziwota.

 • ali55

  Oceniono 4 razy -2

  jak zwykle zanim coś się zdarzy już zdąży GW-nem obrzucić Prezydenta
  ubekożydokomuszy POmioti
  Kto przeżył wojnę pamięta i wie że białorusy święci nie byli i wydawali Polaków na śmierć zarówno sowietom jak i Niemcom.

 • sacco

  Oceniono 4 razy 0

  Schizofrenia? Na tych samych stronach "Nie będzie patronatu prezydenta nad marszem ONR." i "Duda patronuje marszowi ONR"

 • aluksz

  Oceniono 4 razy 4

  Wpadka za wpadką! I duda i jego kancelaria to amatorszczyzna!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje