Prezydent patronuje imprezie ONR. Na plakacie sprawca ludobójstwa na Podlasiu

Andrzej Duda

Andrzej Duda (Agencja Gazeta)

Prezydent Andrzej Duda objął patronatem współorganizowany przez ONR Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kontrowersje budzi przede wszystkim postać, którą narodowcy stawiają na piedestale - sprawca ludobójstwa sprzed 70 lat.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na stronie internetowej prezydenta znajduje się zakładka "Żołnierze Wyklęci". Są tam informacje o poszczególnych wydarzeniach z okazji obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz druczek do wniosku o Patronat Narodowy. Ów patronat jest - jak czytamy na stronie - "wyrazem wdzięczności i uznania Prezydenta RP dla tych wszystkich, którzy przyczyniają się do przywracania prawdy historycznej i pielęgnowania pamięci o bohaterach drugiej konspiracji".

Po wniosek zgłosili się również organizatorzy I Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Obóz Narodowo-Radykalny, organizacja "Narodowa Hajnówka" i Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "Inki". Kancelaria Prezydenta patronatu udzieliła."Przywracanie należnej pamięci"?

Sprawę nagłośniła Partia Razem, apelując o wycofanie patronatu i przypominając o "bestialskich mordach" jednej z postaci wychwalanych przez organizatorów marszu. Chodzi o Romualda Rajsa "Burego", który znalazł się w centralnym miejscu na plakacie promującym wydarzenie. Czy w jego przypadku można mówić o "przywracaniu należnej pamięci", o co tak dopominają się narodowcy? Patrząc na ustalenia śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie działań jego oddziału - nie.Spalone 7-dniowe dziecko

"Bestialskie mordy", o których pisze Razem to tragiczne wydarzenia z początku 1946 roku. Oddział dowodzony przez Rajsa pozbawił życia - przez rozstrzelanie i spalenie - 79 cywilnych mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski.

Zeznania świadków zawarte w aktach sprawy przerażają opisem okrucieństwa. Mieszkańcy wsi Zaleszany zostali wezwani "na zebranie". Zginęli wszyscy, którzy się na nie nie stawili. Nie wszyscy przyszli, bo - jak czytamy - jedni "nie mieli w czym, byli biedni, nie mieli nawet butów". Inna rodzina zginęła, bo matka nie chciała zostawić dzieci bez opieki. "Spaleniu uległa córka Bazyla i Tatiany Leończuków - nie ochrzczone, 7-dniowe dziecko, gdyż matka zostawiła je w domu, będąc przekonana, iż niezwłocznie wróci z zebrania" - to kolejna rodzina. I następna: "Podczas ucieczki ze swojego płonącego domu został zastrzelony Grzegorz Leończuk wraz z dwójką małych dzieci: Konstantym w wieku 3 lat i 6-miesięcznym Sergiuszem".

Przeczytaj więcej o śledztwie IPN >>>

"Impulsywny" dowódca

Tak było też z kolejnymi wsiami. 1 lutego 1946 r. Rajs przydzielił dowódcom zadania zniszczenia po jednej ze wsi: Zanie, Szpaki, Końcowizna. Z wiosek zabierano furmanów, którzy mieli wozić wojskowych, a innych rozstrzeliwano i palono. Ale i furmanów rozstrzelano, gdy przestali być potrzebni.Dlaczego ludzie Rajsa mordowali ludność cywilną? Z zeznań przedstawionych przez IPN wynika wprost - mieszkańcy wsi byli nieprzychylnie ustosunkowani do jego oddziału, a dodatkowo byli narodowości białoruskiej. W podsumowaniu Instytut informuje, że nie bez znaczenia była "impulsywność" dowódcy.

"Sprzeciwiamy się stawianiu obok rzeczywistych bohaterów podziemia zwykłych bandytów będących sprawcami ludobójstwa" - pisze Razem i przypomina, że w tym roku przypada 70. rocznica wydarzeń na Podlasiu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (425)
Prezydent patronuje imprezie ONR. Na plakacie sprawca ludobójstwa na Podlasiu
Zaloguj się
 • robert-karol

  0

  pan prezydent popiero pamięć i pochwala to co się wydarzyło....popiera bandytów?????-w głowie się nie mieści aby nie interesowała go historia na tyle aby nie sprawdzić kto kim był...
  Ale poniekąd się nie dziwię ,gdyż w tym kraju wszystko jest możliwe....

 • k.gembiec

  Oceniono 1 raz 1

  Jacy wyborcy taki maliniak. Kto glosowal na tego kogos chyba byl gluchy i slepy

 • Janusz M. Wysocki

  0

  Bialorusini maja na sobie ?? kilkadziesiat tysiecy zamordowanych Zydow po wkroczeniu niemcow . Moze to karma ? POLACY zamordowali glownie na wsi 200.000 przez cala wojne wydajac ich , zabijajac ich .. w czasie gotowania Zydow w wapnie TAKZE byli obecni polacy ,, czy my wszedzie jestesmy ? Po wojnie Polacy zabili ok 3000 Zydow . Coz mozna powiedziec o ZOLNIERZACH PRZEKLETYCH mordowali Zydow masowo juz po wojnie i w czasie wojny . Mordowali Bialorusinow , Polakow . Tacy ludzie .. po prostu .

 • Irena C

  0

  Nadal jest PATRONAT DUDY WE WIADOMOŚCIACH !!! A niby nie podjął decyzji o patronacie hahahahahaha

 • qudaq

  Oceniono 1 raz 1

  Nihil novi. Od czasu podzielenia Polaków na złych i dobrych, wystarczy sklasyfikować chłopów przyjmujących ziemie z parcelowanych majątków, służących w milicji obywatelskiej, wstępujących do wrażego PPR-u zaliczyć do zdrajców i sługusów komuny, aby oczywistą oczywistością było zabicie ich w imię ideałów Wolnej Polski, liczącej na trzecia wojnę. światową. Nie ma co nawet liczyć ofiar „Młota”, bliskiego współpracownika Łupaszki na Podlasiu, których naliczono ponad 170. Wystarczy poczytać chwalebny życiorys w Wikipedii, za co i kto go zabił. Dziś znajdzie się w panteonie bohaterów. Prędzej, czy później trafia zasłużone rodziny dzisiejszych przywódców klanu, Do czasu, aż znowu historię przerobią na odwyrtkę. W kraju, w którym zdrajca paktujący z wrogami króla wspierającego papieża w walce cesarzem zostaje świętym, a król wyklętym, od dziewięciu z hakiem wieków nie dziwota.

 • ali55

  Oceniono 4 razy -2

  jak zwykle zanim coś się zdarzy już zdąży GW-nem obrzucić Prezydenta
  ubekożydokomuszy POmioti
  Kto przeżył wojnę pamięta i wie że białorusy święci nie byli i wydawali Polaków na śmierć zarówno sowietom jak i Niemcom.

 • sacco

  Oceniono 4 razy 0

  Schizofrenia? Na tych samych stronach "Nie będzie patronatu prezydenta nad marszem ONR." i "Duda patronuje marszowi ONR"

 • aluksz

  Oceniono 4 razy 4

  Wpadka za wpadką! I duda i jego kancelaria to amatorszczyzna!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje