Miedwiediew w jednym zdaniu: "Nikt nie chce nowej wojny"... i zaczyna straszyć wojną

14.02.2016 20:34
Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew (SPUTNIK / REUTERS / REUTERS)

1. Premier Rosji ostrzegł w wywiadzie przed operacją lądową w Syrii
2. Doprowadzi ona do długiej wojny na pełną skalę - stwierdził

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla stacji telewizyjnej Euronews odniósł się do słów sekretarza stanu USA, Johna Kerrego. Kerry powiedział, że jeśli proces pokojowy się załamie, "możliwe jest wkroczenie do Syrii dodatkowych wojsk lądowych".

Miedwiediew stwierdził, że "to są puste słowa".

- (Kerry) nie powinien był tego mówić. Jeśli chce przedłużającej się wojny, może prowadzić operacje lądowe i cokolwiek innego. Ale proszę nie próbować nikogo straszyć - zaznaczył.

Stany Zjednoczone wykluczają wysłanie do Syrii takich sił, jednak gotowość do wyekspediowania do Syrii wojsk lądowych do walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego zadeklarowała Arabia Saudyjska.

- Powtórzę: nikt nie chce nowej wojny, a operacja lądowa oznaczałaby długą wojnę na pełną skalę - podkreślił szef rosyjskiego rządu.

Przełomowe porozumienie

Mocarstwa, w tym USA i Rosja, zawarły w piątek w Monachium porozumienie o dostarczeniu pomocy humanitarnej do oblężonych miast w Syrii, a także o co najmniej tymczasowym zaprzestaniu walk. Ograniczenie walk nie będzie dotyczyło walki z IS i związanym z Al-Kaidą Frontem al-Nusra.

Przełom w sprawie Syrii. Mocarstwa dały sobie tydzień [3 WAŻNE DECYZJE] >>>

Wojna wyniszcza Syrię

Jeśli uzgodniony w piątek rozejm dojdzie do skutku, będzie to pierwsze formalnie ogłoszone zawieszenie broni w syryjskiej wojnie, która rozpoczęła się w 2011 roku od powstania przeciw reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.

Eksperci w USA zwracają jednak uwagę na luki i dwuznaczności porozumienia. Nie wiadomo, czy wszystkie grupy rebeliantów zgodziły się na jego warunki ani czy będzie go przestrzegać reżim w Damaszku.O Władimirze Putinie i polityce współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 44 razy 14

  Jedynym sposobem na zaprowadzenie chociaż względnego pokoju w byłej Syrii jest przyłączenie Nowoturcji do macierzy a reszty do Izraela.

 • polakadam

  Oceniono 48 razy 14

  Moskwa jest kontynuatorem cywilizacji turanskiej, ktorej wzorcowym przedstawicielem byl Temu-dzin (Dzingis-chan) a nasladowcami byli ruscy carowie a potem komunisci, Lenin i Stalin. Cywilizacja ta, za podstawe swojego bytu ma ciagle napadanie na sasiednie kraje, grabieze, podbijanie ich i wcielanie do swojego imperium lub wasalizowanie, jak to mialo miejsce w przypadku Polski, Finlandii, Litwy, Estonii, Bialorusi, Ukrainy i wielu innych narodow Europy i Azji. Dla nas, nauczonych i wychowanych w cywilizacji lacinskiej jest to szokujace, gdyz podboje terytorialne uwazamy za czyny i objawy barbarzynstwa. Moskwa w swoich podbojach poslugiwala sie zaklamanym usprawiedliwieniem niesienia “pomocy” w jakiejs formie. Do I Rzeczypospolitej ruskie wojska weszly z “pomoca i ochrona ucisnionej i przesladowanej ludnosci prawoslawnej”, ktorej ta w tolerancyjnej Polsce pomocy nie potrzebowala. Teraz na Ukrainie przychodzi z pomoca ludnosci rosyjsko-jezycznej, taka metoda moze tez usprawiedliwic agresje na inne kraje w ktorych zyja mniejszosci rosyjskie. Dodatkowym aspektem tego imperializmu bylo zaplanowane i konsekwentnie przeprowadzane wysiedlanie rodzimej ludnosci i zasiedlanie ludnoscia rosyjska – jak to mialo miejsce na Krymie, gdzie ludnosc tatarska wymordowano i wysiedlono a obecnie zyje tam wiekszosc rosyjsko-jezyczna.
  Moskwa grabiez ma we krwi, od 6.wiekow napadaja, grabia i morduja - zagarneli wielkie obszary ziemi, ale zagospodarowac tego i zapewnic dobrobyt we wlasnym kraju nie potrafia. Wykorzystuja podbite narody i ziemie, czerpia zyski z ropy, gazu i surowcow naturalnych, ale nic innego nie moga swiatu zaoferowac.
  Moskwa nie poprzestanie i nie zatrzyma sie w tej grabiezy i bedzie zagrazac swiatowemu pokojowi, dopoki bedzie znaczaca potega militarna. Nadzieja jest, ze ta “Federacja Rosyjska” wkrotce ulegnie rozpadowi a Rosja zostanie srednim panstwem o niewielkim znaczeniu na peryferiach cywilizacji.

 • maks1956

  Oceniono 28 razy 10

  Rosja, która okupuje Krym i wszczęła wojnę na wschodzie Ukrainy, powinna zostać całkowicie odizolowana od cywilizowanego świata do chwili, gdy ostatni rosyjski żołnierz nie opuści terytorium niepodległej Ukrainy w jej uznanych przez świat granicach łącznie z Krymem . To samo jest w Syrii Rosja to okupant, tam gdzie Rosja tam są problemy i wojny

 • zelenyles

  Oceniono 26 razy 6

  Przecież to Rosja poszukiwała wojny na całym świecie prowokując kogo się da bo pomysłu na gospodarkę nie mają i właśnie wojna potrzebna jest im jak rybie woda ! wojna to ich życie bo pokój na ich własne życzenie ich zabija ! wstrętne to i obrzydliwe !

 • tilow3

  Oceniono 15 razy 5

  Ech! ta retoryka! nikt nie chce wojny a chce. Nikt nie rozwala TK a rozwala. Nikt nie zawłaszcza mediów, a wolne być przestały. Nikt nie inwigiluje a jesteśmy pod ciągła kontrolą. etc etc

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 4

  "Miedwiediew w jednym zdaniu: "Nikt nie chce nowej wojny"... i zaczyna straszyć wojną"
  -----
  Niczym nasze- nowowybrane wladze :).

  A w miedzyczasie tutaj mowia juz otwarcie w TV o tym, ze Erdogan pod plaszczykiem zwalczania ISIS zwalcza dokumentnie Kurdow...

 • lalilak

  Oceniono 5 razy 3

  Przecież do wojny prze Turcja. Grożą nawet Ameryce za pomoc Kurdom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje