Szydło odpowiada na list senatorów USA. "Pouczanie i narzucanie działań dot. wewnętrznych spraw Polski"

John McCain | Beata Szydło

John McCain | Beata Szydło (EVAN VUCCI / AP | BERND VON JUTRCZENKA / AP)

1. Senatorowie USA napisali list otwarty do premier Szydło
2. Są "zaniepokojeni ostatnimi działaniami polskiego rządu"
3. Szydło odpowiada: Senatorom brak rzetelnych informacji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Amerykańscy senatorowie reprezentujący grupę "przyjaciół Polski" wyrazili zaniepokojenie "ostatnimi działaniami polskiego rządu które zagrażają niezależności mediów publicznych i Trybunału Konstytucyjnego". Wezwali przy tym polski rząd do przestrzegania "kluczowych wartości OBWE i Unii Europejskiej, w tym do poszanowania demokracji, praw człowieka i rządów prawa. Te wartości uczyniły Polskę tak silnym członkiem demokratycznej wspólnoty i ważnym sojusznikiem USA" - podkreślili.

"Daleka nieznajomość faktów"

Premier Beata Szydło odpisała na list senatorów. W piśmie stwierdza, że argumenty Amerykanów wynikają z "braku rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce", a diagnoza jest "obarczona wieloma błędami i daleką nieznajomością faktów" związanych ze sprawa Trybunału Konstytucyjnego.

"Otóż problem z TK w Polsce wynika wprost z działań naszych poprzedników, którzy w obliczu zbliżającej się porażki wyborczej, naruszając prawo konstytucyjne dopuścili się wyboru sędziów ponad przysługującą im liczbę miejsc. Ten bezprawny i nieodpowiedzialny akt polityczny zachwiał równowagę i uczynił z TK element sporu politycznego" - pisze Szydło i dodaje, że działania obecnej władzy "miały jedynie na celu naprawę tej sytuacji".

Przywracanie mediom bezstronności

"Zmiany wprowadzane przez większość parlamentarną w kwestii mediów publicznych w niczym nie naruszają europejskich standardów dotyczących publicznych nadawców. Wprowadzane przez nas przepisy są próbą przywrócenia mediom publicznym w Polsce autentycznego charakteru apolityczności i bezstronności, który do tej pory był kwestionowany przez wiele środowisk w Polsce" - informuje premier."Wewnętrzne sprawy mojej Ojczyzny"

Jednocześnie Szydło "dziwi się", że wewnętrzny spór polityczny w Polsce "staje się powodem do prób ingerencji ze strony polityków innych państw". "Państwa troska o sprawy Polski jest ważna i cenna. Jednak zainteresowanie i dobra wola amerykańskich polityków nie może przekształcić się w pouczanie i narzucanie działań dotyczących wewnętrznych spraw mojej Ojczyzny" - pisze już ostrzej Szydło.

Na koniec dodaje, że "rzetelność oceny każdej sytuacji można zbudować tylko w oparciu o fakty i prawdę", w związku z czym zaprasza senatorów do odwiedzenia Polski.

List po polsku

Co ciekawe, list nie został opublikowany na stronach Kancelarii Premiera, a jedynie przekazany niektórym mediom. Ujawnił go prawicowy serwis wPolityce, później treść podała TVP Info. Skan listu pojawił się również wśród zwolenników PiS na Twitterze.

Jak zwróciła uwagę Paulina Kozłowska z 300 Polityki, list Szydło przekazywany jest w wersji polskojęzycznej, co może oznaczać, że to nie amerykańscy senatorowie są jego głównym adresatem. Portal wPolityce zaznacza, że przygotowana jest też wersja angielska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (705)
Szydło odpowiada na list senatorów USA. "Pouczanie i narzucanie działań dot. wewnętrznych spraw Polski"
Zaloguj się
 • tojasz

  Oceniono 1 raz 1

  Taaa,jak potrzebne były głosy zaoceaniaków,to byli cacunia. Ale teraz,moja prawda jest najmojsza i odpier dolcie się?

 • cborsowski

  Oceniono 1 raz 1

  Wiz nie potrafili załatwić no to "załatwiają" Polskę.

 • candid13

  Oceniono 1 raz -1

  Nie rzucim mebla, co jest stąd,
  połysku nie oddamy,
  twierdzą nam będzie każdy kąt
  i ci kolesie z bramy.

  Nie będzie narodowych szaf
  odbłyszcz... nam IKEA,
  nie puścim jej przez Bałtyk wpław,
  ani na inny przełaj!
  Nie zrobi z brzozy stołu nóg,
  tak nam dopomóż buk,
  tak nam dopomóż buk!

  Nie rzucim słówkiem, co nie stąd,
  nie z naszych pól i borów,
  nie skala nam obczyzny trąd
  prapolskich rozhoworów.
  Żeby nie zalał nas ten chłam,
  Miodek dopomóż nam,
  Miodek dopomóż nam!

  Nie będzie Angliczanin drań
  wystawiał nam języka,
  spojrzymy hardo z góry nań
  i go rąbniemy z byka!
  Niech zwija swój niepolski kram!
  Miodek dopomóż nam,
  Miodek dopomóż nam!

 • candid13

  0

  …/Resort finansów, publikując w dniu 2 lutego 2016 r. projekt podatku od sklepów, przelicytował wszystkie dotychczasowe „sukcesy” swojej twórczości legislacyjnej, co dla wielu obserwatorów prawodawstwa podatkowego wydawało się po ośmiu latach liberalnych rządów prawie niemożliwe. A jednak. W projekcie tym znalazło się tak dużo nonsensów, że pastwienie się nad każdym z nich byłoby zbyt okrutne./…/
  Witold Modzelewski
  Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Studiów Podatkowych

 • scarletscarab

  Oceniono 2 razy 2

  Moze to ta pani od broszek nie ma zielonego pojecia o tym co sie w Polsce dzieje. Bo za oceanem maja bardzo dobre wiadomosci.

 • gralp

  Oceniono 3 razy 3

  doprawdy zastanawiające, czy Becia się wstydzi własnej odpowiedzi i dlatego puszcza ją gdzieś pod stołem? czy też duma narodowa nie pozwala przetłumaczyć na angielski - bądź co bądź podstawowy język komunikacji międzynarodowej? czy to może wreszcie to fejk podsunięty przez usłużne media?

 • Janusz Senex

  Oceniono 1 raz 1

  No,to dopiero "nowy lider europejski" ustawiła do pionu tępych Jankesów.

 • kasjan007

  Oceniono 4 razy 2

  I tradycyjnie pozdrawiam pis-trollików. Ave, szuje!.

 • wan20_3

  Oceniono 4 razy 4

  To nie jest żadna stanowcza odpowiedź a głupi kłamliwy bełkot. Oni tę paniusię znajdą a kwaczor się wyprze bo na kanalię nie ma żadnego kwita. Duduś beknie za łamanie konstytucji a mały gnom będzie rechotał w swojej norze. Czy Dudi nie czuje że się skur...ł?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje