Szydło odpowiada na list senatorów USA. "Pouczanie i narzucanie działań dot. wewnętrznych spraw Polski"

14.02.2016 19:25
John McCain | Beata Szydło

John McCain | Beata Szydło (EVAN VUCCI / AP | BERND VON JUTRCZENKA / AP)

1. Senatorowie USA napisali list otwarty do premier Szydło
2. Są "zaniepokojeni ostatnimi działaniami polskiego rządu"
3. Szydło odpowiada: Senatorom brak rzetelnych informacji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Amerykańscy senatorowie reprezentujący grupę "przyjaciół Polski" wyrazili zaniepokojenie "ostatnimi działaniami polskiego rządu które zagrażają niezależności mediów publicznych i Trybunału Konstytucyjnego". Wezwali przy tym polski rząd do przestrzegania "kluczowych wartości OBWE i Unii Europejskiej, w tym do poszanowania demokracji, praw człowieka i rządów prawa. Te wartości uczyniły Polskę tak silnym członkiem demokratycznej wspólnoty i ważnym sojusznikiem USA" - podkreślili.

"Daleka nieznajomość faktów"

Premier Beata Szydło odpisała na list senatorów. W piśmie stwierdza, że argumenty Amerykanów wynikają z "braku rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce", a diagnoza jest "obarczona wieloma błędami i daleką nieznajomością faktów" związanych ze sprawa Trybunału Konstytucyjnego.

"Otóż problem z TK w Polsce wynika wprost z działań naszych poprzedników, którzy w obliczu zbliżającej się porażki wyborczej, naruszając prawo konstytucyjne dopuścili się wyboru sędziów ponad przysługującą im liczbę miejsc. Ten bezprawny i nieodpowiedzialny akt polityczny zachwiał równowagę i uczynił z TK element sporu politycznego" - pisze Szydło i dodaje, że działania obecnej władzy "miały jedynie na celu naprawę tej sytuacji".

Przywracanie mediom bezstronności

"Zmiany wprowadzane przez większość parlamentarną w kwestii mediów publicznych w niczym nie naruszają europejskich standardów dotyczących publicznych nadawców. Wprowadzane przez nas przepisy są próbą przywrócenia mediom publicznym w Polsce autentycznego charakteru apolityczności i bezstronności, który do tej pory był kwestionowany przez wiele środowisk w Polsce" - informuje premier."Wewnętrzne sprawy mojej Ojczyzny"

Jednocześnie Szydło "dziwi się", że wewnętrzny spór polityczny w Polsce "staje się powodem do prób ingerencji ze strony polityków innych państw". "Państwa troska o sprawy Polski jest ważna i cenna. Jednak zainteresowanie i dobra wola amerykańskich polityków nie może przekształcić się w pouczanie i narzucanie działań dotyczących wewnętrznych spraw mojej Ojczyzny" - pisze już ostrzej Szydło.

Na koniec dodaje, że "rzetelność oceny każdej sytuacji można zbudować tylko w oparciu o fakty i prawdę", w związku z czym zaprasza senatorów do odwiedzenia Polski.

List po polsku

Co ciekawe, list nie został opublikowany na stronach Kancelarii Premiera, a jedynie przekazany niektórym mediom. Ujawnił go prawicowy serwis wPolityce, później treść podała TVP Info. Skan listu pojawił się również wśród zwolenników PiS na Twitterze.

Jak zwróciła uwagę Paulina Kozłowska z 300 Polityki, list Szydło przekazywany jest w wersji polskojęzycznej, co może oznaczać, że to nie amerykańscy senatorowie są jego głównym adresatem. Portal wPolityce zaznacza, że przygotowana jest też wersja angielska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (705)
Zaloguj się
 • jestem_z_pisu

  Oceniono 286 razy 254

  My to już wiemy od dawna, ale oni tam za Oceanem jeszcze nie ..
  Rozmowa z PiSiami to jak próba rozmowy z klockiem.

 • zoob2

  Oceniono 246 razy 212

  No i koniec z przyjacielami z USA.Tylko Max Golonko został za oceanem z naszych. To nic. I tak wiemy swoje. Ważne że Orban nas rozumie. Reszta świata to lewacy. Damy rade.

 • Wojtek A

  Oceniono 222 razy 192

  Zadarła z McCain'em. Grubo. A miała załatwiać Polakom bezwizowe wjazdy do USA.
  I jak się pięknie zesrała. Brawo Sz z worka.

 • chi-neng

  Oceniono 196 razy 170

  - Ciekawa jestem jak dlugo jeszcze p.Szydlo,' wyrobi' psychicznie z tym zaklamaniem i obluda?
  - Jak dlugo potrafi grac te role, ktora Jej narzucono bez prawa grania tej roli wg wlasnego uznania?
  - Jak dlugo mozna zyc i nie byc soba, tylko wykonywac cudze polecenia i byc pociaganym za sznurki jak marionetka w teatrze kukielkowym?

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 181 razy 159

  Beata, nie zaczynaj uprawiać polityki, nie znasz się, jeszcze się spocisz.. Twoja piaskownica nie hula w ich lidze.

 • wol777

  Oceniono 165 razy 155

  Buta ,arogancja, kłamstwo i zwykła ignorancja zostały zawarte w tej odpowiedzi . Już połowa krajów UE zostało zrażonych do Polski teraz przyszła kolej na Stany Zjednoczone . Jak tak dalej pójdzie to zostaną nam dobre stosunki z KRL-D . Zresztą to wina Tuska .

 • pisdeath

  Oceniono 154 razy 148

  Według PiS cały świat nic nie rozumie i nie zna faktów. Co za idioci!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje